close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Srpen 2009

Iguanodon

31. srpna 2009 v 10:18 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Iguanodon byl zvířetem, které dnes zná snad každý!!!
Jeho ohromný palec mu sloužil jako zbraň, když ho napadl predátor (popřípadě Megalosaurus). Iguandonti byli býložravci ve velikosti délky 10 metrů, výška v kohoutku dosahovala přibližně 4,5 metru. Vážil kolem 7mi tun. Iguanodonti žili ve stádech v Belgii. Mláďata iguanodontů byla velice malá a hravá. Podle zkamenělích důkazů doprovázel vždy stádo Iguanodontů ostnatý Polacantus. Iguanodonta proslavil také seriál Putování s dinosaury. Tito živočichové byli poměrně rychlí, proto unikali dravcům. Živili se cykasy a jehličnany, tuto tuhou potravu nerozmělnili kameny v žaludcích, ale stoličkami. Ano! Iguanodon je prvním zvířetem které kdy mělo stoličky.
Spousta dinosaurů jen strhávala větve stromů, ale Iguandon nemusel. k tomu, aby dosáhl i na ty největší rostliny potřeboval být na zadních nohách alespoň 5 metrů vysoký.
Jeho nejodbornější popis najdete v knize: "Putování s dinosaury" (autor Tim Haines, vydalo BBC Worldwide v roce 1999).
Příště Muttaburasaurus!

Caudipterix (opeřený dinosaurus)...

31. srpna 2009 v 9:58 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Caudipterix, což znamená "Pero na ocase" byl dalším zvířetem s peřím, vzhledem se podobající dinosaurovi a přitom ptákovi. Caudipterix žil před 125 miliony let v pravěké Číně. Živil se hmyzem, ovocem a listím. Peří tohoto zvířete sloužilo k ochlazování a zahřívání tělesné teploty, znamená to tedy, že s tímto "chmýřím" nemohl stejně jako Mocroraptor létat...
Caudipterix spíše rychle běhal, a měl velké vyboulené oči, viděl ve tmě i ty nejtmavěší brouky. Stával se kořistí jiných dravců, například Meylonga, jednoho z čínských masožravých ještěrů.
Od něčeho se však Caudipterix od Microraptora lišil. Čím? Neuměl šplhat na stromy, tedy, neutekl společenským dravcům ve skupinách.
Podobný popis najdete v knížce:" Dinosauři encyklopedický přehled" (autor Paul Barrett, ilustruje Raul Martín, vydalo nakladatelství Junior, Praha 2007).
Příště Iguanodon!!!

PLACERIAS

31. srpna 2009 v 9:39 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Placerias se vivinul v době prvohor, ale vymřel v Triasu...
Placeriasové žili ve stádech, kolem 20 členů. Byli to obrovští vegetariáni, za den spásli alespoň 2 tuny rostli, vykáleli je ihned po dvou hodinách. Tento tvor neuměl vůbec rychle běhat. Proto se stával kořistí dravců (postosuchus). Jeden dospělí mohl být delší než 3 metry a vážit asi 3 tuny. Placeriasové byli nalezeni ve Zkamenělém lese v Arizoně, což znamená, že zde i žili. Tohoto tvora proslavil hlavně díl seriálu Putování s dinosaury. Samci tohoto druhu měli dva velké kly. Nesloužili k boji, placeriasové s nimi vykopávali šťavnaté kořínky, které je později udrželi na životě. I přesto tenhle tvor vyhynul, jednak kvůli lovení velkých dravců, nebo kvůli změně klimatu...
Jeho popis najdete v knížce: "Putování s dinosaury" (autor Tim Haines, vydalo BBC Worldwide 1999).
Příště Caudipterix!!!

Pteranodon

30. srpna 2009 v 13:58 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Pteranodon byl ptakoještěr, který žil v době Jury v Severní Americe před 158 miliony let.
Jeho kluzký zobák bez zubů dokázal chytit i ty nejtlusčí a nejmazlavější rybky, které ulovil. Určitě Vás zaujme jeho podivný chochol na hlavě. Nejde o kůži, spíše o kost. Díky tomuto výrůstku mohl Pteranodon udržovat směr. Držel jím tedy rovnováhu. Tento pterosaurus, stejně jako i jiní letající plazi měl mezi končetinami blánu. Pteranodonti byli docela velkými plazi (rozpětí křídel nejméně 9 metrů). Proto, že byli obrovskými je nemohl lovit žádný velký predátor.
Jiné to už bylo mezi býložravci. Jestliže si pterosaurus sedl přímo na místo, jakým měli pochodovat býložravý titáni, zašlapali ho. Potom se mohly masožravci sběhnout a pozřít zabitého...
Jeho popis najdete v knížkách: Dinosauři objevy druhy zánik (Kol., ilustrace obrázků Archiv contmedia GmbH) Velká kniha o pravěku (Zd.v. Špinar, Aventium nakladatelství s.r.o. 1995).Příště plaz z doby Triaské PLACERIAS!

Microraptor Guy

30. srpna 2009 v 13:29 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Microraptor byl jeden z Čínských opeřených ještěrů. Vzhledem se podobal ptákovi, ale lišil se od něho čtyřmi křídly. Každé křídlo patřilo na jednu končetinu. Microraptora proslavil také seriál Prehistoric Park, ve kterém Microraptor vystoupil za hlavního hrdinu 3 dílu. Microraptor možná nedokázal létat ze země jako pták. Spíše musel nejdřív na strom vylést, což znamená, že asi jen plachtil.
Microraptor Guy žil v Jurské době před 150 miliony let. A aby jsme věděli, že měl Microraptor peří, můžeme se podívat do Čínského Národního Muzea, kde jsou jeho dvě zkameněliny.


A co nám říká wikipedie:
Microraptor ("malý lovec") byl velmi drobný dromaeosauridní teropodní dinosaurus, který žil před asi 130-125 miliony let v oblasti Liao-ning (severovýchodní Čína). Microraptor je asi nejlepší ukázkou vývojové příbuznosti mezi dinosaury a ptáky. Oba dosud objevené druhy (M. zhaoianus a M. gui) vykazují přítomnost velmi dobře vyvinutých per (patří mezi tzv. opeřené dinosaury). Microraptor s délkou těla pouhých 55-83 cm patřil mezi vůbec nejmenší známé neptačí dinosaury.


Zajímavost

Zajímavostí je, že tento teropod měl dva páry křídel na předních i zadních končetinách. Pravděpodobně mu to pomáhalo v klouzavém letu ze stromů. Přestože nebyl předkem ptáků (ti vznikli již o asi 20 milionů let dříve), představuje Microraptor důležitý důkaz pro příbuznost těchto dvou skupin obratlovců. Mnoho paleontologů dnes soudí, že pod rod Microraptor patří i příbuzný Cryptovolans.

Příště Pteranodon!!!

Pták Moa (vyhynul v devatenáctém století)...

29. srpna 2009 v 9:39 | HAAS |  Zvířata vyhynulá v našem letopočtu
Pták Moa vyhynul v 19. století. Byl to skutečně vzácný druh. Moa je potomkem ptáka Phororacos, který vyhynul v době před jedním milionem let. Pták Moa byl zabíjen hlavně kvůli masu, z kterého si dalekozápadští trapeři dělali pečinku. Jednak kvůli velikosti. Ještě dnes existuje "vycpaná socha ptáka Moi". Pták Moa přežíval v Severní Americe, a jako potomek pravěkého tvora byl stejně jako on veliký masožravec. Byl černý, a byl vskutku 2 metry vysoký. T o je pomalu výška pštrosa. To, že ho však trapeři zabíjeli, neznamenalo to, že byl nezemřeli. Mnoho životů už padlo za tohoto "současného děsoptáka". Ale Mou přece jenom vyhubili. To byl konec těchto dob, kdy vyhynuli všechna tato zvířata.
Ale možná ještě žijí, každopádně "Život je plný tajemství..." ...
Coelophysis

29. srpna 2009 v 9:19 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Coelophysis žil v Triasu. Byl možná menší než člověk, největší kostra dosahuje výšky asi 2 metry, je větší než dospělí člověk. Célofízise poznáme podle krátkého těla, zakrnělích končetin a dlouhého ocasu. Podle pravěkých skal měl zelenou kůži. Jeho ostré zuby dokázali rozpárat rybu jedním hryznutím. Célofízisové byli stejně jako většina Triaských masožravců kanibalové.
Důkazi o tom nám přinesli zkameněliny, kde čelisti dospělého drrželi krk mláděte z vlastího druhu. To tedy znamená, že vskutku byli kanibalové. Célofízis přežíval v Severní Americe v Novém Mexiku kde se také živil. Právě tam bylo nalezeno nejvíce koster z tohoto tvora.
Jeho popis najdete v knížce "Miniknížka Dinosauři"(autor Sue Nicholsonová, vydalo Nakladatelství Slovart s.r.o. v roce 2001).
Příště Microraptor Guy!

Dryosaurus

29. srpna 2009 v 9:00 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Dryosauři byli malý dinosauři, byli dlouzí asi jen 2 metry.
Dělili se na menší skupiny, které hledali potravu v okolí. Dryosaura proslavil díl seriálu Putování s dinosaury (The balad of Big All). Dryosauři byli poměrně rychlí, takže mohli uniknout malím dravcům. Horší už to bylo s většími predátory, např. Allosaurus nebo Ceratosaurus... Dryosauři byli býložravci, spásali menší rostliny. Podle pravěkých skal měli možná hnědozelenou nebo čer venou kůži. Žili v období Jury, a proto žili asi 10 milionů let na naší Zemi. Možná se stávali obětí i pterosaurů. Ke všemu, zkamenělí důkaz existuje. Tito "Ornithopodi" se vyznačovali menší bulkou na hlavě. Jestliže jste si toho všimli na obrázcích, tak je to ono...
Menší popis tohoto malého tvora najdete v knížce "Dinosauři miniknížka"(autor Sue Nicholsonová, vydalo Nakladatelství slovart s.r.o v roce 2001).


Příště Coelophysis!!!

Parasaurolophus

28. srpna 2009 v 13:39 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Parasaurolophus žil v četných stádech. Byl dlouhý asi 10 metrů. Živil se hlavně rostlinnou potravou, kterou našel. Nejoblíbenějšími rostlinami byl cykas, stejně jako u jiných druhů býložravých ještěrů. Určitě si všimnete toho "podivného" rohu na hlavě. Nejde o roh, nýbrž o vyzváněcí kost, kterou se Parasaurolophové bavili mezi sebou. Jestliže dospělí zavolal zhluboka dlouze, znamenalo to, že volá mládě. Jestliže zavolal z volna krátce, pochválil nějakého člena. A pokud zavolali samci krátce a zhluboka, šli spolu do boje. Parasaurolophus žil v Severní Americe v Texasu před 75 miliony let.
Lepší popis najdete v knížce "Dinosauři objevy druhy zánik" nebo na webové stránce "Deinonych.blog.cz"!!!

Příště Dryosaurus!

Plesiosaurus

23. srpna 2009 v 8:34 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Plesiosaur je zvíře, které plulo v dávných oceánech Svrchní Jury. Je znám například z Oxfordshire, kde lovil ryby. Plesiosauři žili ve skupinách, kde mohli utvářet "stráže" a ty hlídaly okolí. Pokud se přiblížil nepřítel, popřípadě jiný plesiosaur, hlídky vyrazily zpět za smečkou. Určitě se budete chtít zeptat, k čemu slouží ty čtyři obří ploutve, které na obrázcích vidíte. Ve vodě byl tak díky těmto ploutvím plesiosaurus rychlejší. Jednak sloužily také na souši k tomu, aby se mohl plesiosaurus pohybovat zrovna tam, kde voda nebyla. Plesiosaurus byl dlouhý 2 a půl metru, vysoký 1,3 metru. Dnes je jeho koster na planetě hodně. K rodu plesiosaurus patří jednotlivé druhy, např.: Liopleurodon, Elasmosaurus atd. Větší popis tohoto tvora najdete v kníž-kách:"Dinosauři objevy druhy zánik nebo Velká kniha o pravěku či 1001 dinosaurů".A co na to Wikipedie, otevřená encyklopedie:
Zástupci skupiny Plesiosauria neboli plesiosauři ("blízcí ještěrům") byli druhohorní mořští plazi. Byli poměrně hojnými zástupci mořské megafauny v tomto geologickém období. Objevují se ve středním triasu, jejich největší rozvoj kulminuje v období jury a přežívají až do samotného konce druhohor na přelomu křídy a třetihor (žili v časovém rozmezí před 245-65 miliony let).


Stavba těla a rozměry

Běžní plesiosauři měli poměrně široká hydrodynamicky tvarovaná těla, krátkou ocasní část těla, dva páry dlouhých a silných ploutví, delší nebo i velmi dlouhý krk a malou hlavu (pliosauři měli naopak velkou hlavu a masivní krk). Největší formy těchto dravých živočichů dosahovaly délky až přes 15 metrů, u rodu Mauisaurus dokonce 20 metrů. V průměru však dosahovali rozměrů podstatně menších, kolem několika metrů. Někteří ichtyosauři (a také někteří dnešní kytovci) však byli ještě větší. Z druhohorních živočichů byli větší pouze zmínění ichtyosauři a pochopitelně také někteří sauropodní dinosauři. Ze známých plesiosaurů lze uvést například rody Plesiosaurus, Elasmosaurus, Liopleurodon nebo Kronosaurus.

Příště Parasaurolophus!!!