Srpen 2009

Lovci mamutů

15. srpna 2009 v 9:50 | HAAS |  Popisky zvířat z doby ledové
(Homo sapiens fosiliss)

Tito lovci žili až dávno po neandrtálcích. Někdy jsou také nazýváni slovem "kromagnonci"(čti kromaňonci). Tito lidé už vykopávali jednoduše díry, do kterých chytali mamuty. Žili i u Nás, například v Dolních Věstonicích nebo v Přerově (zde také zanechali sošku mamuta). Dospělý měřil asi metr a osmdesát centimetrů. Měli už i spoustu zbraní, jako třeba oštěpy, pěstní klíny, kamenné palice a spustu dalších zbraní. Lovci mamutů nejdříve žili v jeskyních, později, asi před 18 tisíci lety si začali pomalu vyrábět obří stany. Byl to už prototyp člověka Homo sapiens sapiens.

Příště článek s názvem Mastodonti!


Ontithomimus

15. srpna 2009 v 9:25 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Ornithomimus je malý ptačí dinosaurus. Byl rychlý. Dokázal uběhnout až 85-86 kilometrů za ho-dinu. Právě tento důvod se stal mezi ptačími dinosaury populární. Zatímco někteří, jako třeba Archeaoptor byli obrovským podvodem. Ornithomimus nebyl žádným podvodem (doufejme). Tento malý dinosaurus byl vysoký asi 2 metry. Jeho tělo bylo možná pokryto jemným chmýřím, vedoucím pomalu až k peří. Žil v Severní Americe, spolu s Tyrannosaurem Rexem v té stejné době. Skončil stejně, jako ostatní dinosauři Svrchní Křídy.V té době,
kdy se to všechno stalo, ještě před pádem meteoru, dinosauři nic nevěděli. Teď si povíme něco o tom, jaké druhy Ornithimimosaurů na naší planetě žili. Bylo jich opravdu hodně. Avšak žádný jiný nebyl asi tak dostatečně rychlý jako tento ptačí dinosaurus. Kdyby se porovnala rychlost s dneš-ním ptákem (například s pštrosem, na obrázku) vyšel by rychlejší plaz než pták. Dnes už to tak neslouží. Vraťme se ještě k dřívějšímu tématu, jaké druhy ptačích ještěrů žili. Bylo jich hodně, např. Ornithomimus, Mononykus, Archaeopterix a spusta dalších (jejich jména by zabrala až moc místa).


Příště Dromaeosaurus!!!

Zkamenělina "Mamuta Zeda"

14. srpna 2009 v 10:48 | HAAS |  Nejnovější zkameněliny
Mamut Zed byl objeven teprve nedávno, v roce 2008. Nálezem se stal mamutí zub, nalezený v A-merice. Zed byl vysoký stejně jako jiní mamuti (jestli si chcete přečíst článek o nich, klikněte na rubriku Popisky zvířat z doby ledové). Jen jeho zbarvení bylo asi více červenější. Není divu, však to byl druh Severoamerického mamuta. Zed možná přežil déle než ostatní mamuti, je odhadová-no asi na jeden tisíc let. Tomuto zvířeti se už určitě dobře nedařilo protože vyhynul až po globál-ním oteplení. Je však pravda, že Zed možná byl mastodontem.

A nakonec ještě:...
Král všech dinosaurů

14. srpna 2009 v 10:25 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Tyrannosaurus Rex je králem dinosaurů také proto, že je přímo obrovský. Toto kolosální zvíře přežívalo v době svrchní Křídy a vymřelo s ostatními, když padl meteor. Jeho kořistí se stávali tvorové, jako třeba Triceratops, Parasaurolophus anebo třeba Ornithomimus. T-Rex měřil na délku neuvěřitelných 14-15 metrů. T-Rex vystoupil také v seriálu Prehistoric park a Putování s dinosaury.
Hlavní údaje:T-Rex se živil masem. Jeho kostra byla vysoká asi 6 metrů. Váha byla něco kolem 5 tun. Tento dinosaurus patřil vskutku mezi největší obry, kteří měli vyhynout při pádu meteoru na Zem.


Příští článek:Ornithomimus!!!

Putování s pravěkými zvířaty

13. srpna 2009 v 12:47 | HAAS |  Fotogalerie BBC
Giganti po dinosaurech
Tento seriál patří do skupiny Putování s...

Neandrtálec

13. srpna 2009 v 12:06 | HAAS |  Popisky zvířat z doby ledové
(Homo Neanderthalensis)
Toto není zrovna zvíře, ale je to tvor který je důležitý v koloběhu života. Právě on založil velkou skupinu "Homo Sapiens". Druh Homo sapiens Neanderthalensis je známý rovněž po celé Zeměkouli. Poprvé se na Zemi objevil před rovným milionem let, a vymřel před třiceti tisíci let. Jeho zkamenělina byla poprvé nalezena roku 1856. Neandrtálci přežívali také u nás v České re-publice. Zde bylo mnoho mamutů, které lovci člověka neandrtálského chytali do pastí (lépe řeče-no:házeli je ze skal). U koster těchto lidí můžeme najít ta stejná zranění jako na kostrách slavných kowbojů...


Neandrtálci byli také první lidé, kteří kdy pohřbívali (viz. obrázek).


Příště Homo sapiens fosilis (lovci mamutů)!...

Kongamato (tvor, kterého vyfotili teprve nedávno)...

12. srpna 2009 v 13:12 | HAAS |  Podivní netvoři
Kongamato je velice záhadný tvor, který žije v Africe. Je podobný Dimorphodontovi, ale žije dnes. Zatím ho mohli vidět jen afričtí domorodci, ale asi před dvěma týdny ho jedna z výprav vyfotila. Její členové se ovšem s fotkou ještě nevrátili, fotka bude ale v dobrých rukou (doufejme).

Toto všechno ale může zažít potíže.

Kongamato je masožravec s hlavou s tvarem lebky. To asi taky znamená pro domorodce, že je to zabiják, a ne hodný ptáček, který líta v pralesích savan.

Medvěd jeskynní

12. srpna 2009 v 12:56 | HAAS |  Popisky zvířat z doby ledové
(Ursus Spelaeus)
Medvěd jeskynní přežíval i v naší přírodě, kde se mu dařilo asi nejvíce. Dorůstal obří výšky, něco přes 120 centimetrů (výška v kohoutku). Měl pravděpodobně jemně hnědé zbarvení. To nejzají-mavější je to, že nežil přesně tak, jako medvěd hnědý. Jeho kořistí se mohl stát dokonce i ma-mut. Proč zrovna toto obří zvíře? Nejde o dospělé mamuty, nýbrž o mláďata. I tak bylo riskantní dostat se do prostřed, aby svoji kořist dorazil. Samci jeskynních medvědů většinou žili samotář-ským životem. A teď si pozorně prohlédněte obrázky, ať dobře víte, jak přesněji vypadal.
A co nám říká Wikipedie:
"Český název medvěd jeskynní, je stejně jako latinský název Ursus spelaeus odvozen z faktu, že se pozůstatky po těchto zvířatech našly převážně v jeskyních. Proto se předpokládá, že zvíře strávilo o mnoho více času v jeskyních, než jeho dnešní žijící příbuzný medvěd hnědý, který tato místa vyhledává pouze pro svůj zimní spánek. Kosti medvěda jeskynního byly odkryty v mnoha jeskyních v celé Evropě.
Medvěd jeskynní byl asi o třetinu větší než medvěd hnědý. Nejlépe pozorovatelný rozdíl mezi o-běma druhy, je kromě velikosti i stavba lebky: Medvědi jeskynní měli vysoké, strmé čelo, namísto toho medvěd hnědý má nizké a ploché čelo.
Medvědi jeskynní byli všežravci, hlavní složkou stravy byly rostliny: živili se bylinami, trávami, bo-bulemi, ale také příležitostně malými zvířaty.
Medvědi jeskynní dosahovali až 2 m délky, okolo 1,7 m výšky a asi 900 kg váhy, samice byly ob-vykle o něco menší.
O způsobu vyhynutí medvědů jeskynních se vedou stále diskuse. Podle některých vědci medvědi vymřeli asi před 27 800 lety, což bylo období významného ochlazení zvaného "poslední glaciální maximum."

Příště člověk Homo Neandertalensis!

Pachycephalosaurus (obrněné zvíře)

11. srpna 2009 v 14:11 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Tento dinosaurus byl vysoký asi 3 metry a dlouhý 5 metrů. Nebyl zrovna velký, ale byl hou-ževnatý. Pachycephalosauři žili ve skupinách (což vidíte na prvním obrázku). Důvod, proč měli tito tvorové na čele drsný výrůstek s párem špiček, je celkem známý. Samci, když bojovali o te-ritorium, používali tento výrůstek k narážení do sebe. Až jeden z nich ustoupil, druhý se mohl radovat, že domov nepřítele patří jemu. Pachycephalosauři byli v boji velice dobrými válečníky i když nesli "pouhých" 63 kilogramů. Živili se nejrůznějšími keři, kapradinami a vodními rostli-nami. Ovšem dostat se do jezer nebylo lehké. U vod v té době žili Tyrannosauři a vodní břehy hlídali Deinosuchové. Pachycephalosauři nebyli přizpůsobeni k boji s houževnatými krokodýly. Proto stálo několik členů smečky jako oběť dinosaurům a krokodýlům...
Příště "Král tyrannosaurus rex"!!!

Prehistoric park

11. srpna 2009 v 13:41 | HAAS |  Fotogalerie BBC
Z říše obrů...
Toto je seriál plný dobrodružství Nigela Marvena!!!