Plateosaurus

22. srpna 2009 v 9:13 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Plateosaurus znamená česky "plochý povrch těla". Byl vysoký asi 6 metrů, dlouhý přes 8 metrů. Plateosaurus je trochu příbuzný druhu Iguanodon, ale žil v době Triasu. Živil se velkými rostlinami, tedy byl býložravec. Podle skal byl hnedočerný nebo černý. Nejzajímavější jsou na něm drápy s pěti prsty na předních končetinách. Byl to první byložravec, dinosaurus, který kdy žil. Možná, že se Plateosaurus živil i masem, to je ale teorie, na kterou se již dnes nevěří. Plateosauři žili v obrovských stádech a patřili k druhu Prosauropoda. Dnes z nich nalézáme četné zkameněliny, ale v poslední době už moc ne.A co na to Wikipedie?:
"Plateosaurus, ("plochý ještěr"), byl poměrně veliký, po čtyřech chodící býložravý plateosaurid, který žil před 212 až 204 milióny let.
Tento z mnoha více či méně kompletních koster (přes 100 exemplářů!) známý dinosaurus patřil mezi nejhojnější dinosaury své doby. Potvrzují to i nálezy jeho fosílií v Německu, Švýcarsku, Anglii, Švédsku, Francii a Grónsku.
Jde o prvního dinosaura, o kterém víme, že žil ve stádech. Ta pravděpodobně neustále migrovala za potravou. Živil se nízko rostoucím rostlinstvem, ale byl schopen se postavit na zadní a spásat horní větve stromů či stromových kapradin.
Plateosaurus disponoval relativně dlouhým krkem a ocasem, podobně jako jiní vyspělí plateosauridi. Na dlouhém krku měl hlavu, jež byla robustnější než například u anchisaura. V tlamě měl mnoho malých lopatkovitých zubů, které mu pomáhaly ukusovat potravu. Ta se zpracovávala až
v žaludku pomocí gastrolitů - kamenů, které drtily potravu. Ze sudovitého trupu mu vyrůstaly dlouhé zadní končetiny, dvakrát tak dlouhé jako přední, které byly sice krátké, ale silné. Z pěti prstů předních končetin byl největší palec, zatímco krajní dva prsty zakrněly. Na prvních třech prstech byly velké zahnuté drápy, kterými se bránil a kterými vyhrabával podzemní části rostlin..."

Příště Plesiosaurus!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Platéo Platéo | Web | 22. září 2009 v 16:11 | Reagovat

Od tohoto tvora se lišil akorát tak Iguanodon ale byl mu příbuznej.

2 blogplateosaurus blogplateosaurus | Web | 19. října 2014 v 9:45 | Reagovat

Plateosaurus vůbec není příbuzný rodu iguanodon.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama