close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Září 2009

Hora Říp-před 23 miliony lety byla sopkou

25. září 2009 v 14:12 | HAAS |  Sopky, láva... Události ze současné přírody
A je tu další nová rubrika, tentokrát s názvem "Sopky, láva... Události ze současné přírody". Zde se budu věnovat geologii, zoologii a botanice. Tak jen čtěte, ať víte víc!

Hora Říp

Před 23 miliony lety byla hora Říp v období pliocénu sopkou. Zprávy o tom nám přinesla spousta kamení. v té době na Zemi žili savci, v České republice vědci našli např.: Deinotherium, srnka druhu Paleomerix a další. Dnes je hora Říp dočista vyhaslá, proto je také horou-narostla na ní půda, když už se zde nemohla tvořit láva. Vraťme se ještě zpět k té lávě. Hora Říp vybuchla pravděpodobně v té době, před 23 miliony let. Možná je to vyřešení dlouhé hádanky, proč vědci nalézají spálené kostry-tedy černé. Možná, že tady tato hora někdy jako sopka vybuchla, naštěstí už to není sopka.


Maiasaura

23. září 2009 v 17:22 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Maiasaura byl dinosaurus, který pečoval o svá mláďata nejvíc ze všech dinosaurů Hadrosaurů.
Představoval jednoho býložravce z té skupiny. Podle pravěkých skal byl Maiasaura jemně nahnědlý a spíše červený. Délka jeho těla nepřesahovala 2 metry. Maiasaura byl docela rychlý, do hodiny uběhl asi 54 kilometrů, dokázal utéci menším dravcům. Oblíbená rostlinná potrava pro Maiasauru byli zejména cykasi a menší keře. Maiasaurovým typickým znakem byly větší oční důlky, stejně tak větší oči, s kterými Maiasaur viděl i v noci. Zkameněliny byly nalezeny hlavně v Americe-bylo tam dokonalé prostředí, ve kterém se mohli Maiasaurové jen množit-což byly hlavně písčiny a velké buše. A když už tu byla hojnost keřů, maiasauří samice mohly vytvářet veliká hnízda, a do nich klást vajíčka.
Jeho popis najdete v knížce:"Dinosauři encyklopedický přehled"(napsal Paul Barret, ilustroval Raul Martín).
Příště Corythosaurus!!!

Dinosauria (skupina)

21. září 2009 v 17:26 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Dinosauria jinak znamená dinosauři. Dinosauři se dělí na dvě velké skupiny, theropody-plazopánvé a ornithopody-ptakopánvé. Do těchto skupin zařazujeme spoustu čeledí (viz. pod prvním obrázkem). Dinosauři nebyli jediní z pravěkých zvířat, kdo měl čeledi s podivnými názvy. Krajina vhodná k přežití dinosaurům zase uchovala potravu. A teď něco více k názvu: Latinský název "dino" znamená strašný a "sauros" plaz. Tak tedy strašní plazi, což dinosauři ani nebyli. V každém období žili jiní dinosauři. Tato období dělíme na Trias, Juru a Křídu. Dinosauři je spíše náš český název, správně bychom měli říkat Dinosauria.

Skupiny:
Eoraptor,
Herrerasauridae,
Ceratosauria,
Megalosauridae,
Allosauridae,
Coelurus,
Comsognathus,
Vulcanodontidae,
Hadrosauridae,
Other Birds,
Iguanodontidae,
Diplodocidae,
Dromaesauridae,
Nodosauridae,
Fabrosauridae,
Stegosauria,
Psittacosauridae,
Pachycephalosauridae,
Tyrannosauridae a další čeledi.

Příště Maiasaura!


TROODON-nejchytřejší dinosaurus ze všech

20. září 2009 v 14:09 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Troodon byl jeden z prvně popsaných dinosaurů Ameriky. K poměru těla měl docela velký mozek, byl to malý dinosaurus dlouhý až dva metry. Měl také vyspělé oči, s kterými mohl lovit i ve tmě. Byl to masožravec. Dráp na jeho nohou však nesloužil tak jako raptoři (např. Velociraptor). Pouze s ním přidržoval maso. V tlamě měl pěkně ostré zoubky které se mohly lehce zařezat do masa. Troodon uběhl kromě to asi 65 kilometrů v hodině. Jeho pozůstatky byli nalezeny v Texasu, vědci odhadují že žil tak před 76 miliony lety, v té době žilo na Zemi spousty zvířat-dokonalá kořist pro tyto "chytré" dinosaury. Podle zkamenělin troodonů, které byli nalezeny s uhlím, vědci soudí, že žili v pralesích, každopádně lesů v té době bylo v Americe hodně. Troodon vystoupil také v dokumentu Prehistoric park. Někteří paleontologové si stále lámou hlavu, co by se z troodonů stalo, kdyby dodnes žili. Někteří se domnívají, že by vznikl tzv. Dinosauroid, neboli člověk dinosaurus. Troodon ale stále patří k pěkným tvorům z muzea.
Jeho popis najdete ve filmu Prehistoric park (hrají: Nigel Marven, fremantle media 2006).
Příští článek Dinosauria!!!

Ornithocheirus

19. září 2009 v 13:07 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Ornithocheira proslavil seriál Putování s dinosaury.
Ornithocheirus byl jako jiní létající plazi. Žil v té stejné době jako Tapejara. Rozpětí jeho křídel měřilo až 12 metrů, Ornithocheirové patřili mezi jedny z největších pterosaurů vůbec. Ornithocheirové uměli bez problémů chňapnout rybu monohem lépe než pteranodon. Ornithocheirus žil v Brazílii. Jeho kostry byli též nalezeny v Severní Evropě. Tento živočich dokázal uletět až 50 kilometrů v hodině. Aby mohl přeletět oceán, musel být rychlý. Délka jeho těla nemohla přesáhnout nad 3,5 metru. U tohoto tvora byly typické hřebeny na zobáku, které ve stáří zčervenaly. Ornithocheirus mohl také výborně zobákem klapat. U moře Tethys, v Brazílii se tomuto ptakoještěru vyjímečně dařilo, byl krásný a obrovský.
Jeho odborný popis najdete v knížce "Putování s dinosaury"(autor Tim Haines, rok vydání: Worldwide 1999).

Příště TROODON!!!

Tapejara

13. září 2009 v 10:46 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Tapejara byl ptakoještěr žijící v době před 137 miliony let někde v Brazílii. Na hlavě měl velký hřeben, možná s červeným zbrarvením. Ten používal při potyčkách o teritorium. Tapejarští samci měli rozpětí křídel delší než 5 metrů. Jejich tělo bylo dlouhé něco kolem metru. Tento létající plaz lovil převážné ryby. Jeho zobák byl k tomu dobře přizpůsoben. Toto zvíře mělo malý zobák. Proto musel lovit jen ty menší rybky, nemohl ulovit rybu větší než kapr. Vědci se domnívají, že Tapejara mohl létat přes víc jak 30km/h. K Tapejarovi patří také odlišné kostry bizarně vypadajících tvorů, vědci se pouze domnívají, že je to Tapejar. V předposledním dílu Putování s dinosaury vystoupil Tapejara jako vedlejší živočich.
Jeden z jeho nejodbornějších popisů najdete v knize:"Putování s dinosaury" (autor Tim Haines, Worldwide roku 1999)...
Příště Ornithocheirus!!!

Život Big Ala

12. září 2009 v 10:53 | HAAS |  Podivuhodné zprávy ze světa pravěku
Big All se narodil ve vajíčku jako ostatní zdraví plazi. Jeho život však měl brzy skončit. Ještě dřív, než se to všechno stalo, malý Allosaurus rostl a rostl. A právě toto je popis jeho života, článek, kterým začíná rubrika: Podivuhodné zprávy ze světa PRAVĚKU!!!


All se narodil jako jeho bratři, ve vajíčku v písku starém 145 milionů let. Samice Allosaura pomohla svým potomkům ven z hnízda, a všichni se očichali...
Celá smečka se vydala na průzkum. Malý All si nedělal starosti. Narodil se ve světě, který skrývá i svá tajemství. Aby se All mohl živit, musí lovit. První kořist na něj nenechala dlouho čekat. U pravěkého jezera létalo několik vážek. Allův úkol byl ulovit si nějakou. Proto se svým bráškou vyrazili. Jiní dva maličtí Allovi bráškové si vybrali štíra. Všichni tvorové se ale snaží utéct, nebo jak hůř, ubránit se. To se ale budou muset ještě naučit. All totiž poprvé v životě spadl do vody. Později večer se vydala matka na lov. Ovšem, je zde i jiný Allosaur na lovu. Ten vyběhl, a ulovil Allova bratra. Samice se už vrátila, příliš pozdě.

All už měl dva roky. Lovil zvířata, ale spíše ta malá, jako třeba ještěrky.
Jeho velikost už ale toužila po větší kořisti, například Dryosaurech. Ti se pasou přímo opodál. All vyrazil velikou rychlostí, je však známo, že tyto ještěry se musí lovit ze zálohy. Všichni mu uprchli. All se vrátil do lesa, a spolkl ještěrku, která se držela na kmeni stromu - jehličnanu. Existují ovšem i jiná místa, například jezero. Nedávno zde totiž zemřel mladý Stegosaurus, jehož vábila ohromná vegetace. Ještě ten samý den neodolatelný puch z mršiny Stegosaura přivábil mladého Allosaura. Ten zde ještě stále umírá. Jiný, už teď dospělý Allosaurus, přichází k mrtvole. Vůbec ho nenapadá, že zde může uvíznout. Když sem vešel, je příliš pozdě. All celé drama pozoroval s povzdálí, naučil se vyhýbat mršinám zvířat jen proto, že se bojí silnějších dravců, které lákají.

Uběhl další rok a na solném jezeře se stále něco děje. V přítomnosti zde putuje velké stádo Diplodoků, sauropodů neustále hledajících potravu. Allosauři vycítili, že jeden ze stáda je těžce nemocen. Tady honička začíná. Allosauři se nalehko rozběhli krajem, další dva začali utíkat značně dlouhou rychlostí... Pojďmě dál!!! Allosaurům se podařilo nalézt a odpojit od stáda zraněného Diplodoka. Tento sauropod moc dobře ví, že když padne na zem, nikdy už nevstane. Allosauří smečka čeká, kdy zvíře padne. Po hodině sauropod padl. Allosauři mají velké hody. Asi za hodinu se zde objeví velká samice Allosaura. Přidává se k hostině. Pro Alla je to trochu nebezpečné, proto si hledá jiné místo k potravě.

U jezera panuje naprostý klid. Dva Stegosauři u jezera pijí co hrdlo ráčí. Přichází sem ovšem i All, který hledá pití. Zápach z jeho tlamy ale stegosaury rozrušil. O něco později začíná nové období sucha. Krajina se poměrně v suchou. All má hlad. Na mršině Dryosaura zbyl už jen malý pterosaurus a spousta kostí. All chytl ptakoještěra a snědl. Nějak ho nezasytil, proto potřebuje čerstvé maso. Skupinka Dryosaurů opodál by mu to snad mohla nahradit. All umí totiž výborně lovit. Vybíhá. Dryosaurus, který je ale nemocný, shodil kmen stromu Allovi přímo pod nohu.

A tak se stalo, že když malí Allosauři šli hledat hmyz, našli nehybné tělo Velkého Alla.

Ornitholestes

5. září 2009 v 10:22 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Ornitholestes je zvíře, které vystoupilo také v dílu seriálu Putování s dinosaury.
Ornitho byl masožravý malý ještěr, patřil k řádu Ornithopoda. Jeho délka dosahovala k asi 2 metrům, živil se malými ještěrkami a mláďaty jiných ještěrů. Ornitho žil v době Jury na Zemi asi před 158 miliony let, v pravěkém Coloradu. Tito živočichové žili samotářským životem v lesích, kde se mohli dobře skrývat. Ornitho vážil přibližně 40 kilogramů. Podle pravěkých skal měl možná kůži trochu černou, možná jemně nahnědlou. Na hlavě měl ostnatý hřeben, kterým se bránil. Ornitholeseové jsou dnes možná známi pod jménem "PRAVĚCÍ LESNÍ DRAVCI" a jejich život byl ohromný. Ale... Ornitholestes je zvíře menší velikosti. K jeho potravě možná patřily i vážky a malí obojživelníci.
Jeho popis najdete v knížce: "Putování s dinosaury"(autor Tim Haines, rok vydání: 1999)...
Příště ptakoještěr Tapejara!!!

Albertosaurus

3. září 2009 v 13:16 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Albertosaurus je jeden z druhů, příbuzných k Tyrannosaurovi. Na rozdíl od něj však žili mnohem dříve. Albertosaurus (což znamená "Ještěr z Alberty") byl dlouhý 12 metrů a vysoký 6 metrů. Byl vrcholovým suchozemským predátorem, který žil v Albertě a v Texasu, v době před 75 miliony let. Jeho kořistí se podle dokumentárního seriálu Prehistoric Park stával druh Hadrosaura s názvem Parasaurolophus. Albertosauři žili ve skupinách na "mokrých" plážích u moří. Nejvíce se však nalézaly zkameněliny těchto zvířat společně s velkým zdrojem rostlinstva, to znamená že žili možná v lesích. Albertosaurus dokázal vyvinout rychlost asi 40 km/h. Díky tomu lovil i ty nejrychlejší zvířata. Albertosaurus je dnes také známý pod názvem "PRAVÝ PŘEDEK TYRANNOSAURA"...
Jeho popis najdte v seriálu Prehistoric Park (Hlavní role: Nigel Marven).

Příště Ornitholestes!!!

Incisicosaurus

2. září 2009 v 12:32 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Incisicosauři jsou dalšími zvířaty z peřím. Tento tvor s nimi však nelétal jako dnešní ptáci.
Žil v době, kdy se na naší Zemi poprvé objevil Microraptor Guy. Incisicosauři s nimi jen mávali, když bojovali proti nepříteli. Skákali a přitom mávali křídly, dokud jeden neustoupil. Incisicosaurus vystoupil také v díle seriálu Prehistoric Park. V pravěké Číně se pravděpodobně dařilo Incisicosaurům dobře. Pro svůj život potřebovali hojné lesy, jezera a potoky, ale také sopku. Tyto živočichy, ale lovili také masožravci z druhu Meylong a tak potřebovali kapradí, aby se skryli. Podívejte se na první obrázek. Víte, k čemu sloužil tento špičák, který má na horní čelisti??? Okusoval s ním tvrdé rostliny, což znamená, že byl býložravec. Dosahovali výšky možná jen 1,8, takže nemuseli být zas tak velcí.
Jeho popis najdete v televizním seriálu "Prehistoric Park" (hlavní hrdina Nigel Marven, 2006)...

Příště Albertosaurus!!!