Září 2009

Leallynasaura

2. září 2009 v 12:17 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Leallynasaura je moc dlouhý název pro náš článek, proto jí budeme říkat "Leally".
Leallynasaury žili ve skupinách v době před 110 miliony let v pralesích pravěké Antarktidy, kde se také živili. Tito malincí plazi byli asi jen 2 metry dlouzí a v bedrech měřili 50 centimetrů. Vážili 10 kilogramů. Byli to býložravci s velkou chutí k jídlu, proto měli veliké oči, aby mohli jíst i ve tmě. Leally byla hlavní postavou v 5. dílu seriálu Putování s dinosaury.
Leallynasaury byli poměrně rychlé, někteří dravci je vůbec nemohli ulovit. Avšak, v seriálu Putování s dinosaury měli Leallynasaury hlídky, které hlídali celou skupinu. Možná, že to tak bylo, záviselo na dravci, jak dobře se asi ukryje. Leally dokázala vyvinout rychlost asi 20 kilometrů za půl hodiny.
Její odborný popis najdete v knížce: "Putování s dinosaury" (autor Tim Haines, vydalo nakladatelství Worldwide, 1999)...
Příště Incisicosaurus!

Muttaburrasaurus

1. září 2009 v 10:43 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Muttaburrasaur je moc dlouhý název pro náš článek, proto mu budeme říkat Mutta.
Muttaburrasauři žili ve skupinách v dobách před 104 miliony let. Živili se rostlinnou potravou, jako třeba cykasi. Mutta byl vzhledem příbuzný druhu Iguanodon (minulý článek) ale lišil se od něj svým "podivným" zvětšeným čenichem. Muttaburrasauři se tak spolu bavili podobně jako Parasaurolophové. Tento ohromný dinosaurus byl tak velký, že si na něj jen s těží troufl ten největší masožravec. Jedna kostra nalezená poblíž města Muttaburry, tam byl první Mutta nalezen. Právě odtud zní jeho jméno (ještěr od města Muttaburry). V Austrálii se těmto zvířatům dařilo docela dobře, cykasi vždy byli úplně u vody.
Jeho popis najdte v knize: "Putování s dinosaury" (autor Tim Haines, vydalo BBC Worldwide, 1999).

Příště Leallynasaura!!!