close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Listopad 2009

Saltasaurus

17. listopadu 2009 v 10:43 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Tento sauropod žil v Jižní Americe před 85 miliony let. Jeho hlavní rostlinnou potravou byly zejména nízké cykasy. Saltasaurus nebyl zrovna největší. Mohl dorůst maximálně asi 18 metrů, vážil zhruba 9 tun. Saltasauři potřebovali v prostředí hlavně lesy s listnatými stromy. Dále zde musely být i řeky, kde by se napili. Samice kladly vejce převážně v pouštích, poblíž lesů. Narozené mládě umělo ihned chodit. Oproti dospělým mohla mláďata i běhat, což jim umožnilo rychle uprchnout před malými predátory, kteří by jim ohrozili život. Jeden z takových byl např. Notosuchus. Saltasaurus vystoupil hlavně v seriálu Planeta dinosaurů, hlavním hrdinou zde byla samička Alfa. Tito dinosauři měli také ploché zuby, které ale mohly dobře rozžvýkat potravu.
Saltasaurus měl také záda pokrytá velikým pancířem.
Příště Mononykus!

Titanosaurus

14. listopadu 2009 v 14:15 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Titanosaurus byl jeden ze skupiny Sauropodů a jako jiní se živil rostlinami. Tento Titán žil zejména v Jižní Evropě a v Číně. Mohl dosahovat výšky asi 8 metrů, dlouhý byl asi 20 metrů. Vystoupil hlavně v seriálu Prehistoric Park a v Planetě dinosaurů. Podle pravěkých skal měl barvu kůže možná více zelenou s velkými žlutými tečkami. Jeho tělo bylo vybaveno velkým nárazům v bojích o teritorium. Titanosauři žili ve stádech převážně v lesích, velká pole s keři je nějak nelákala. Také se někdy museli dostat ke slané vodě, hlavně jihoevropští. Titanosaurus vážil asi 18 tun, nepatřil tedy zrovna mezi dinosaury-rekordmany. V tlamě měl plno plochých zubů, přizpůsobených k trhání listů ze stromů nebo jehličí. Když Titanosaurus pochodoval, mohl skácet až desítky stromů. To byl potom dobrý okamžik pro mláďata, která do výšek nedosáhla.
Jeho popis najdete zvláště v seriálu "Prehistoric Park".Příště Saltasaurus!

Pyroraptor Olympius

13. listopadu 2009 v 16:53 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Pyroraptoři žili na Zemi v době před asi 80 miliony lety v jižní Evropě. Dosahovali délky 2 metrů, takže nebyli zrovna největší. Typickým znakem pro pyroraptora je zejména veliký mozek a jemné opeření. Podle pravěkých skal měl jemně našedlou kůži, opeření neslo červenou až černou barvu. Tento dravec vystoupil také v seriálu Planeta dinosaurů, celý díl patřil Pyroraptoru Podovi. Mimoto byli tito dravci vybaveni smrtelnými drápy na nohou, podobně jako Velociraptoři, ale také je měli na předních končetinách. Pyroraptor ovšem dal vždy přednost mršině před čerstvým masem, ale žil ve smečkách, a také někdy ulovil čerstvého dinosaura. Jeho snad nejoblíbenější kořistí byl Iguanodon.
Jeho popis najdete ve filmu "Planeta dinosaurů".Příště Titanosaurus!

Ichtyosaurus

12. listopadu 2009 v 8:28 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Ichtyosaurus je jeden z plazů podobný rybám. K jeho nejčastější kořisti patřili zejména olihně, ryby a někteří menší hlavonožci. Ichtyosaurus je rozdělen do několika druhů např. Opthalmosaurus a Stenopterygius. Ichtyosaurus měl velké oči, kterými viděl do dálky. Byl dlouhý asi dva metry (druh Opthalmosaurus byl možná menší). Zvíře uplavalo asi tak 45 km v hodině, po několika desítkách minutách se ovšem musel nadechnout. Plaz byl vybaven velkým zobákem.
Podle některých pravěkých skal měl barvu více černou až šedou!!! Celkově byl také pruhovaný, jak některé otisky na jeho kostře odpovídají v muzeích. Slovo "Ichtyosaurus" vzniklo dokonce asi o 100 let dříve než slovo "Dinosaurus". Nevíme ale, jak k tomu mohlo dojít. Největšími nepřáteli Ichtyosaura byl ku příkladu žralok.
Jeho krásný popis najdete v knížce: "Dinosauři nalepovací encyklopedie" (autor: Jinny Johnsonová, vydání kolem roku 2003).


Příště Pyroraptor Olympius!