close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Prosinec 2009

Soutež PLANETA DINOSAURŮ-2.kolo

31. prosince 2009 v 11:23 | HAAS |  Naše soutěže
Tak a je tu druhé kolo soutěže PLANETA DINOSAURŮ. Nyní rozhlásím body: Mojeznamky: 7bodů!(odpověď zodpovězena správně), Alfaraptor:7 bodů!(také správně) Deinonych také 7 bodů!(také správné zodpovězení) a Juriju má stejně jako jiní také 7 bodů!
Druhé kolo je poněkud lehčí - úkol:
VYPIŠ VŠECHNA JMÉNA DINOSAURŮ(nápověda: Bílá... Dra...). Vypište do komentářů co nejvíce křestních jmen hlavních, ale i nehlavních dinosaurů.


Protoceratops-nejmenší z ceratopsidů

30. prosince 2009 v 9:55 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Protoceratops se na Zemi objevil před zhruba 80 miliony lety v Mongolsku.
Nejpočetnější nálezy byly asi v poušti Gobi. Protoceratops žil v malých stádech a živil se menšími rostlinami. Díky silnému zobáku byl schopen se klidně ubránit před malými predátory.
Tento dinosaurus je zejména slavný díky zkamenělému boji tohoto druhu z velociraptorem. Síla zobáku musela dosahovat veliké hmotnosti (dokázal by Vám zlomit ruku jedním kousnutím). Podle zkamenělin si protoceratopsové stavěli možná trochu vyšší hnízda a vajíčka byla malá.
Mimoto dosahoval dospělý protoceratops délky kolem dvou metrů. Možná, že Vás zaujme malý štít na lebce. Protoceratopsové byly možná schopni s ním bojovat v boji o teritorium.
Nejznámějším, dosud objeveným druhem protoceratopse je druh Protoceratops andrewsi, který žil na území pouště Gobi...
Popis zvířete najdete zejména v knize: "Dinosauři-encyklopedický přehled" (Autor Paul Barrett, ilustrace Raul Martín), a v seriálech Planeta dinosaurů nebo Putování s dinosaury-Speciál(obří dráp).Na příště mám pro Vás připraveného Tarbosaura!!!

Soutěž PLANETA DINOSAURŮ-1.kolo

28. prosince 2009 v 12:36 | HAAS |  Naše soutěže
Omlouvám se, jestli jsem některým blogerům psal, že soutěž bude začínat již v sobotu, ale bohužel jsem měl vysoké horečky, a neustále jsem ležel...

Soutěž je pro 4 zájemce, úkol prvního kola je: VYPIŠ DO KOMENTÁŘE VŠECHNY DINOSAURY, KTEŘÍ V SERIÁLU PLANETA DINOSAURŮ VYSTOUPILI.

Každý hráč má prozatím dva body, po vyhlášení prvního kola se dozvíte, jak na tom jste.
Pro správné vyjmenování dostanete 5 bodů, jestliže budete mít chybu, neodeberu Vám zatím jediný bod (je první kolo). Ještě bych rád soutěžícím poradil, aby neopisovali od dalších, kteří to mohou mít špatně.

Dinosauři byli teplokrevní!!!

25. prosince 2009 v 15:12 | HAAS |  Podivuhodné zprávy ze světa pravěku
Pamatujete si, když jsem psal o dinosaurech na sněhu???
Jak se ukázalo, dinosauři, kdyby byli studenokrevní, tak by v polárních oblastech nemohli přežít.
Dále, když jsem napsal o brachiosaurovi, z wikipedie jste si určitě přečetli, že by se mláďata brachiosaurů vyvíjela asi tak 100 let, ale když se zjistilo, že byli tito obři teplokrevní též, mláďata se nemusela vyvíjet ani 10 let, než by vyrostla do velikosti 13 metrů, a hmotnosti 75-80 tun.


Tak tedy, šťastné a veselé!!!

23. prosince 2009 v 10:29 | HAAS |  Ostatní zajímavosti

Veselé Vánoce, hodně dárků, a mnoho štěstí do nového roku...
...PŘEJE HAAS...

Ale nebojte se, že už v roce 2009 neuvidíte na mém blogu žádné nové články! Budu se snažit napsat charakteristiku dalších dinosaurů, a mám pro Vás ještě do konce tohoto roku připravené různé zápisky z přírody! ALE, OBJEVÍ SE DOKONCE I SOUTĚŽ, TAK SE TĚŠTE!!!

Therizinosaurus-dinosaurus s dlouhými drápy

22. prosince 2009 v 14:24 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Tento dinosaurus žil převážně v Mongolsku před 75 miliony let, v poušti Nemect. Byl to lesní dinosaurus. Výzkumy koster Therizinosaura ukazují, že drápy o průměru až 1 metru byly přízpůsobené k trhání různých listů ze stromů. Jak se ale ukázalo v Putování s dinosaury-Speciál, bylo jasné, že díky drápům se mohl Therizinosaurus bránit. Kromě toho byl tento veliký dinosaurus až 5 metrů vysoký, a možná vážil kolem těch 4 tun. Charakterizoval ho zejména dlouhý krk, čímž je jasné, že opravdu žil tento tvor v lesích. Jeho potravou se stávaly například vysoké jehličnany, které byli nalezeny v jeho žaludku, a dále různé listy, třeba i cykasů. Nebyl moc rychlý, měl velmi dlouhý ocas, někteří vědci si dokonce myslí, že byl opeřený, a já myslím, že tomu tak je doopravdy.
Popis najdete v Putování s dinosaury-Speciál (díl Obří dráp-hraje:Nigel Marven, režie:Tim Haines)...


Příště něco o malém ceratopsidovi-protoceratopsovi!!!

"Zakrslý" Allosaurus

20. prosince 2009 v 12:50 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Tento menší druh Allosaura žil v Austrálii v období Křídy. Byl vysoký až 1,5 metru, a vážil přibližně jednu tunu. Podle pravěkých skal mohl mít žlutší barvu kůže, a byl poměrně rychlý. Podle vědeckých výzkumů uběhl až 50 kilometrů za hodinu. Zvíře bylo dlouhé možná 6 metrů, i když největší exemplář měl až 6,5 metru. Tento veliký masožravec se živil nejen čerstvými úlovky, ale i zdechlinami, které našel třeba na pobřeží. Jeho kořistí se často stal starší kus Muttaburrasaura. Tento dinosaurus vystoupil v předposledním díle Putování s dinosaury.
O tomto zvířeti jste se asi moc nedozvěděli, jeho popisy však najdete v televizním seriálu Putování s dinosaury nebo ve stejnojmenné knize.

Příště se dozvíte o Therizinosaurovi!!!

Obrana u stegosauridů

19. prosince 2009 v 10:17 | HAAS |  Podivuhodné zprávy ze světa pravěku
Stegosauridi byli vybaveni zejména ostny na ocasech a měli velké kožní pláty na hřbetě zad. V tomto článku se dozvíte, jak se bránili stegosaurovití.

V období Jury, kdy na Zemi žilo hodně sauropodů a dravců, se také vyskytli první obrnění dinosauři. Nazýváme je stegosauridy. Pokud na ně zaútočil dravec, (nejmožněji Allosaurus)dokázali se výborně bránit. V dokumentu Putování s dinosaury se odehrála menší bitva. Určitě si pamatujete, jak Stegosaurovi zčervenali pláty na hřbetě. Toto "zastrašovadlo", bylo výborné jak pro obranu před dravci, tak před většími dinosaury, kteří by Stegosaura mohli zabít (moc jich ale nebylo). Pláty se nejdříve naplnily červenými krvinkami, a ty díky tomu zčervenaly. Jestliže stegosaurus začal s pláty mávat, a obracet se proti nepřátelům, ti se jednoduše zalekli. Dále víme, že stegosaurovití měli na ocase až čtyři, 45 centimetrů dlouhé ostny. Každý stegosaurovitý dinosaurus je mohl použít (vyobrazeno i v Putování s dinosaury) k obraně. Byli celkem ostré, a kdyby s nimi stegosaurus mávl, mohl by klidně zabít i hodně velkého nepřítele. Podivuhodným jsou ale ostny například na ramenech předních končetin, které měl Kentrosaurus. Kentrosaurus spolu s Lexovisaurem mohli mít tyto ostny jako obranu, kdyby je chtěl dravec kousnout. Kdyby tak predátor učinil, mohl by se zabít...


Doufám, že se Vám to líbilo...

Obrana u sauropodů

18. prosince 2009 v 14:21 | HAAS |  Podivuhodné zprávy ze světa pravěku
Jestliže jste viděli např. Baladu o Allosaurovi, určitě jste si všichni všimli, že na krystalické pláni, když Allosauři lovili Diplodoky, tak se tito sauropodi bránili. A právě o tomto pojednává tento článek.

V době dinosaurů se zvláště v Juře odehrávali veliké souboje. Lovci, jako třeba Allosaurus, Ceratosaurus, Megalosaurus mohli ulovit ve smečkách klidně i sauropoda. Jenomže stejně jako útočník útočí, tak se kořist může bránit. Sauropodi měli dlouhé ocasy a krky, a mohli je využívat také v obraně proti predátorům. Nejen v Juře se mohl takoví souboj odehrát, sauropodi, kteří žili i v křídě (např.Saltasaurus, Titanosaurus) to neměli také lehké. Je ale pravdou, že křídoví sauropodi měli méně nepřátel. Vraťme se ještě k obraně. Sauropodi měli každý jinak stavěná těla, tedy například Diplodokus o něco lépe používal svůj bičíkovitý ocas než krk. Ale, sauropodní dinosauři se mohli postavit i na několik minut na zadní končetiny, aby na ně útočník nedosáhl...Doufám, že se Vám článek líbil...

Trespasser-dinosauři v levelech

17. prosince 2009 v 14:54 | HAAS |  Fotogalerie PC-CD her
Vítám Vás v nové rubrice, která se týká různých dinosauřích her: např.Dino island, Turok Evolution, Paraworld, Bobmic-dino, Trespasser atd. Užijte si to!!!

Trespesser je výborná hra, která má v levelech mnoho dinosaurů. Když se vydala, byl z ní odebrán výborný level Pine Valley, který dnes už pouze stáhnete. Také se říkalo, že jde o hroznou hru (já si to ovšem nemyslím).


Tyrannosaurus, král všech dinosaurů, se poprvé objeví v Průmylové džungli, v Laboratořích a ve Městě. Dávejte si na něho hodně velký pozor. Ve hře je těchto ještěrů šest, ale jak řekl Hammond, popravdě jich mělo být sedm. Dále ho najdete v Ascent level 1.(Stoupání-level první). Obrázek je z Trescom.org.

Tohoto obrovského dinosaura ze čtyřmi bodci na ocase najdete v Jungle road, Laboratořích a Ascent level 1. Obrázek je ze stránky Trespasser.blog.cz.

Dinosaurus, který je velice mírumilovný, žije v Jungle road, Industrial jungle a v The town.
Najdete ho ve hře pětkrát. Obrázek je z Trespasser.blog.cz.

Raptorů je ve hře celkem hodně. Abych to urychlil, narazíte na oranžového, červeného, žlutého a potom na dinosaura jménem Alfaraptor. Obrázek je z Trescom.org.

Toto zrovna Allosaurus být nemusí, ve hře na něj nenarazíte. Tvar lebky, jak jsem zjistil, ale říká, že by to Allosaurus být mohl. Bohužel, zbyli z něho jenom kosti.
Obrázek najdete na Trespasser.blog.cz.


Brachiosaury najdete v celé základní sestavě levelů tři. První dva jsou na Pláži (the beach), je to zároveň první ještěr, kterého uvidíte. Třetí Barchiosaurus se nachází v Jungle road, nedaleko od jednokolejky. První obrázek tohoto dinosaura je ze stránky Trespasser.blog.cz a druhý je z Trescom.org.

Tento dinosaurus může být nebezpečný, neboť Vás ve hře klidně udupe.
První tři Triceratopsové jsou v Jungle road a dva další v Laboratořích. Až na něho narazíte, obejděte ho tak, aby Vás nezpozoroval. Obrázek je z Trespasser.blog.cz.

Na Albertosaura narazíte prve v levelu jménem Jungle road, kde ho uvidíte lovit Parasaurolopha. Další dva jsou v Ascent level 1. Obrázek z Deinonych.blog.cz.

V levelu East Rock narazíte na Dilophosaura. Jakmile se k Vám přiblíží, střelte ho puškou.
Obrázek najdete na stránce Deinonych.blog.cz.

Až budete v dalším, novém levelu Laguna, narazíte na Baryonyxe...
Obrázek ze stránky Deinonych.blog.cz.

Nakonec bych rád poděkoval stránkám Trespasser .blog.cz, Deinonych .blog.cz a TresCom.org , kteří mi poskytli možné informace a já je mohl využít.