Leden 2010

Tyrannosauři a opeření?

21. ledna 2010 v 15:00 | HAAS |  Podivuhodné zprávy ze světa pravěku
V poslední době vědci našli nějaké zkameněliny, na kterých byla mláďata Tyrannosauridů opeřená. Jde o druh Tyrannosaurus Rex, ale je vůbec možné u tak velikého dinosaura opeření? Někteří vědci se domnívají, že Tyrannosauří mláďata mohla být opeřená, ale asi v 5ti letech jim možná peří opadalo. Během života se stále ztrácelo a měnilo, což znamená, že se stávalo v menší a menší chmýří. Mláďata, když třeba lovily vážky, mohli své opeření používat podobně jako Velociraptoři. Dospělci už peří nepotřebovaly, byli dost velcí, aby ulovily velikou kořist.
Takže výhody:Velcí Tyrannosauři byli dost velicí, a peří už nepotřebovali. Ale mláďata lovily malé vážky, a ty byli celkem rychlé. My víme, že Velociraptor byl díky peří rychlejší. To měli i mláďata T-rexů. Článek bych nikdy neudělal nebýt filmu "Ve stínu dinosaurů", který byl vysílán na programu Spectrum 26.prosince.

Obrázek je ze stránky www.pravekysvet.blog.cz . Jestli-že se Vám článek líbil, komentujte.

Život v suché oblasti-část 2.

20. ledna 2010 v 14:59 | HAAS |  Příběhy na vyprávění
Obsah minulé části:
Na subkontinentu Pangea, na jedné menší pláni se usadilo stádo Scutosaurů, kteří se přesouvali za potravou... Hlídky však brzy ucítily první lovce, Gorgonopsidy. Jeden samec ze smečky lovců šel po jednom mláděti, které ale nakonec zachránil starší Scutosaurus. Boj nakonec dopadl dobře... V noci vzdali Scutosauři starému samci veliké díky...

ŽIVOT V SUCHÉ OBLASTI-ČÁST DRUHÁ-
DICYNODON
I v noci procházely podél stáda nějaké hlídky.
Dvě nalevo, jedna napravo, dvě blíže k nám, a další jeden samec vzadu. Jak tak procházely na písku, a jak vál stále mírný větřík, nejen hlídající, ale i spící členové stáda měli nozdry plné prachu nebo zrnek písku.
Hlídka napravo najednou zavětřila známý pach. Pach vycházel z nějaké malé dírky v zemi. Scutosaurus přišel k díře. Teď je od ní asi tak metr. A ve vteřině z dírky vykoukla malá hlava. Scutosaurus zatřásl svojí hlavou, to jak se lekl. Ale za chvilku zjistil, že je to mládě Dicynodona, malého savcovitého plaza, který žije i v děrách. Mládě nebylo jediné, z děr se najdenou valily spousty malých Dicynodontů. Každý zalezl do menšího keře. Scutosauři hlídali velmi dlouho, až najednou začalo pomalu svítat. Bylo to tak kolem pěti hodin ráno. Hlídky se vystřídaly. A z keřů začali vycházet malí Dicynodonti, plní až k prasknutí. Teď budou spát v děrách v podzemí, a čekat na další tmu, kdy vyrazí tam, kde se nají. Najednou někteří Scutosauři uslyšeli řvaní. Ano, bylo to zívání Gorgonopsida. Jedno Dicynodoní mládě však vycházelo z keře ještě teď, a šlo pomalu, nevšímaje si zvuku. Najednou se na kopci ukázal Gorgonopsid. Zařval, a prošel se poblíž pláně. A co náhle vidí??? Mládě Dicynodona, pomalu jdoucí po pláňce. Ihned vyběhl z myšlenkou, že má kořist u sebe. Vztekle skočil na Dicynodona a dvěma drápy mu poškrábal levý bok na těle. Chytl ho do tlamy, ale ještě nezakousl...

Co naplat, mohu Vám jen říci, že pokračování se dočkáte v pátek nebo v sobotu, ale ještě tento týden!!! Takže příště:ŽIVOT V SUCHÉ OBLASTI-část třetí!

Život v suché oblasti-část 1.

19. ledna 2010 v 16:28 | HAAS |  Příběhy na vyprávění
Otevírám novou rubriku, v které budou příběhy na pokračování, a vy si představujete vlastní fantazií tyto příběhy ve své mysli. K příběhům nechybí ani obrázky.
Nikdy bych však tuto rubriku nevymyslel, nebýt blogu www.davna-historie.blog.cz .

ŽIVOT V SUCHÉ OBLASTI-ČÁST PRVNÍ-PRVNÍ ÚTOK LOVCŮ

Nacházíme se na subkontinentu Pangea, před přibližně 270 miliony lety. Poušť je vyprahlá, jemný písek zasypává poslední stopy zvířat, a je slyšet pouze vítr. Sílí a sílí, a zase povoluje, a stává se z něj vánek. A tak to jde neustále dokola. Klid neruší nic, až jednoho dne se ozývají z dálky celkem hlučné zvuky. Ano, přicházejí sem, zrovna na tuto rovinatou pláni, obyvatelé Pangei. Na kopci se náhle objevili tři statní samci suchozemských plazů, příbuzných želvám. Jmenují se Scutosauři, a jsou to silní tvorové. Během léta se přesouvají za potravou, a konečně dorazily tam, kde roste alespoň více keřů. Ani ne za půl hodiny se zastavují na rovince, a vedoucí samec přichází k velikému keři. Ukousne kus, zabručí, a tím pádem se i ostatní hledají každý svůj keř.

Kolem stáda pochoduje několik Scutosaurů jako stráž. Náhle se jeden hlídající zastavil, a začal větřit nějaký pach cizího zvířete. Zvedl hlavu, až viděl na oslňující slunce, a začal silně řvát. Celé stádo se postavilo do střehu. Ano, Scutosaurus zavětřil Gorgonopsidy. A ne jednoho, ale dokonce celou tlupu. Na kopci se něco hnulo. Scutosauři začali být ještě nervóznější. Vůdci stáda se až klepala kolena. Scutosauří mysl to nevydržela. Najednou, ze zadu, se na jednoho slabého a mladého samce vrhl obrovitý Gorgonops, a chystal se oběť zakousnout. Scutosaurus už neměl šanci. V zápětí se ale na dravce vrhl starší a hodně zkušený Scutosaurus, a praštil ho lebkou do těla. Gorgonopsid upadl, a mladší Scutosaurus odběhl za obranu. Gorgonopsid se najdenou překvapivě zdvihl, otevřel svoji tlamu z vysokými špičáky, a žačal strašlivě řvát. "VRRRR, VRRR!" ozývalo se krajem. Ale Scutosaurus se stále nebál. Když ale Gorgonopsid zahlédl, že jeho druhové prchají, otočil se, a běžel za nimi. Pohltil ho veliký strach. A když nastala noc, možná, že Scutosauři projevily opravdovou hrdost za staršího samce.

Příště:Pokračování tohoto příběhu!!! Bude to Život v suché oblasti-část 2.!!!

Život ve stádě Sauropodů

18. ledna 2010 v 17:13 | HAAS |  Život ve skupinách
Vítejte v nové rubrice. Jde o seriál, jehož díly by měly proběhnout alespoň jednou za měsíc.
Tak neváhejte, a pusťte se do čtení!!!!!!!!!!!

Život ve skupinách-část první-ŽIVOT VE STÁDĚ SAUROPODŮ
Dnes víme, že kdyby neexistovala stáda Sauropodů, tak by se každý dinosaurus mohl stát lehčeji kořistí. Ve stádech Sauropodů to však nebylo jen tak lehké. U každého druhu to platí jinak. Například:Diplodokové nechali svá mláďata osudu v lese, dokud nevyrostla. Saltasauří mláďata se ovšem po blízké době zase vrátila do stáda. A některé druhy žily ve stádě už od malinka. Mláďata, která byla ve stádě, stála nebo putovala většinou uprostřed. Dále, třeba v seriálu Putování s dinosaury útočili i Allosauři na Diplodoky. Ano, ne vždycky se stalo bezpečno. Naštěstí se Sauropodi uměli velice dobře bránit (viz.článek Obrana u Sauropodů). Stáda Sauropodů se často pásla na travnatých pláních (jestli vůbec v pravěku tráva byla)nebo na kapradinatých. Je to opravdu ohromné, že žila na Zemi taková zvířata, sice nebyla moc chytrá, ale byla to veliká stáda.

Jaký byl život sauropodů? Žili jako obojživelníci, jak se dříve mysleli vědci? Pravda je taková, že tomu tak vůbec nebylo!!! Ano, ve vodě byla spousta rostlin, které byly velmi lehce stravitelné, ale Sauropodi se pohybovali na souši. Každým rokem stáda vyrážela hledat nové pastviny, a potom se vrátila zpět na louky odkud přišla, protože tam během několika let znovu vyrostla nová potrava.
Kameny v žaludku??? V žaludcích některých Sauropodů dnes nalézáme kameny. Proč je vůbec Sauropodi polykali? Vědci tvrdí, že jim kameny lehce rozmělňovali potravu v žaludku. Není to vůbec hloupé, slepice také polykají malé kamínky a pštrosi úpně stejně.
Hodně potřebné informace jsem získal s knihy:"Dinosauři a další vyhynulá zvířata" z edice "Objevujeme svět".

Podvodní příšery

17. ledna 2010 v 9:54 | HAAS |  Fotogalerie BBC
Jaký byl život mořských plazů?

Sledujte 2 a půl hodiny dlouhý dokument, a dozvíte se hodně o mořských plazech. Pravěká zvířata:Spinosaurus, Pterodactylus, Shoniosaurus, Pteranodon, Ichtyosaurus, Plesiosaurus, Elasmosaurus, Mosasaurus, Kronosaurus, Liopleurodon, Xiphactinus a Amoniti a další zvířata.
Všechny obrázky jsou z www.prehistory.blog.cz .

Nový nález SOUPEŘŮ DINOSAURŮ I SAVCŮ...

16. ledna 2010 v 10:00 | HAAS |  Nejnovější zkameněliny
V roce 2009, v létě, našli a zrekonstruovali brazilští vědci pozůstatky obrovitých krokodýlů, žijících na souši. Byli to ale houževnatí krokodýlové. Tento krokodýl, jenž byl nalezen, byl pojmenován Armadillosuchus (v mnoha jazycích znamená armadilo možná pásovec). Armadilosuchové žili v Jihovýchodní Brazílii, před přibližně 90 miliony let. Ale nejde o žádný nový druh krokodýla. Armadilosuchové byli objeveni už v roce 2005, takže to vlastně není žádný nový nález. Ovšem, v tu dobu (rok 2009) byla nalezena i zkamenělina jiného krokodýla. Byl štíhlejší, protáhlejší a možná i více dravější. Možná, že informace dodám ještě později.
Tento článek bych nikdy nedokončil bez novin MF DNES (článek o tomto nálezu napsal Stanislav Drahný, redaktor MF DNES).

V obrázku je slovní chyba. Nevšímejte si jí.

Tarbosaurus Bataar

15. ledna 2010 v 11:57 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Tarbosaurus Bataar patřil k největším dravcům Mongolska před 75 miliony lety. Byl to vzdálený příbuzný Tyrannosaura Rexe, byl dlouhý až 12 metrů a vážil 5 tun. Jeho kořistí se stávali velicí dinosauři, jako třeba Saurolophus anebo útočil i na Therizinosaury (viz.Putování s dinosaury). Tento dravec uběhl možná kolem 45 kilometrů za hodinu, ale když lovil např.Saurolophy, tak mu rychlost nebyla moc platná. Podle vědců byl tento druh Tyranosaurida hodně hladový, proto asi lovil tyto hodně veliké býložravce. Jeho snad jediným možným nepřítelem mohl být Oviraptor, který kradl Tarbosaurům vejce. Jeho nejhojnější pozůstatky byly nalezeny v poušti Nemect v Mongolsku.
Jeho popis najdete v Putování s dinosaury nebo Vraždící stroje:pravda o dinosaurech zabijácích část 2.

Příště:APATOSAURUS!!!


Časový přehled Trespasseru-komiks!

14. ledna 2010 v 16:00 | HAAS |  Komiksy s dinosaury a přírodou
Tento komiks je o Trespasseru, tedy o jeho časovém přehledu. V komiksu však není úplně vše-např. v roce 1989 se událo mnohem více událostí, než jen potopení lodě Emily. Spoluautorem je Alfaraptor, díky jehož stránce (www.trespasser.blog.cz) jsem dokázal komiks následně vyrobit... Ilustrace jsou nakreslené přes počítač, a možná se Vám nebudou nějaké obrázky zdát zrovna moc povedené. Komiks je však chráněný-proto ho nestahujte na svůj web bez svolení autora.


Doufám, že se Vám komiks líbil... Později do této nové rubriky umístím seriály:
Mladý pozorovatel,
Život Velociraptora,
Diplodokus Dok,
Kapitán Johnson,
Indiánský život v táboře a spostu dalších seriálů.

Trespasser-verze BETA

13. ledna 2010 v 18:19 | HAAS |  Fotogalerie PC-CD her
Na fóru Tresgame se objevila mnohem starší verze Trespasseru, ale levely se zde od sebe jednotlivě liší, než ty, které známe. Ale POZOR!!! Ve hře jsou také nějaké neznámé komentáře Anne nebo Hammonda. A obsahuje level Pine Valley! V pozdějších dobách se možná dozvíte mnohé o levelech BETY a údolím koster. Děkuji www.trespasser.blog.cz a jejímu majitelovi Alfaraptorovi za informace. Obrázky jsou z téže stránky...


Příště se dozvíte o bojových dinosaurech ze hry Paraworld-budou to prehistoričtí tvorové Jezdců z pouště.

V Polsku byla objevena stopní dráha jednoho z prvních čtvernožců...

12. ledna 2010 v 15:18 | HAAS |  Nejnovější zkameněliny
V Polsku byl objeven nález stop prvních čtvernožců z Devonu. Vědci tvrdí, že stopy pochází z doby před asi 395 miliony lety. Tato dráha je celkem dlouhá a plná pravěkých stop. Ale... Tatrapodi žili podle vědců mnohem později, ale tento nález ukazuje, že vylezli na souš mnohem dříve. Vypadá to, že Tetrapodi sem přišli z vysychajících bažin. Přecházeli z jednoho jezírka do druhého, a občas přišli k lepší kořisti než ve vodě.

Asi jste se o této dráze mnoho nedozvěděli, více možná najdete na této opravdu zajímavé stránce: www.deinonych.blog.cz . Snad se Vám můj popis líbil...