Květen 2010

Tanystropheus

31. května 2010 v 14:34 | HAAS |  Galerie mořských živočichů
Jméno: Tanystropheus,
velikost: délka do 6 metrů,
potrava: rybožravý,
typ: vodní Archosaurus.
Popisek:
Tento až 6ti metrový vodní archosaur měl dlouhý krk a ostré vroubkované zoubky, které si bez problémů poradily z jakoukoli rybou. Žil před 235-210 miliony lety. Měl jen malé oči... Charakteristyckým znakem pro tohoto zvířete byl poměrně silný ocas-Tanystropheus jim pohyboval ze strany na stranu, podobně, jako dnešní krokodýlové. Mezi prsty měl plovací blánu, takže byl ve vodě opravdu rychlý. Možná, že však ryby jen taak nelovil-dělal to asi podobně, ajko dnešní rybáři-čekal na souši a ve vodě měl svůj dlouhý krk jen ponořený. 


Nevím, zda-li ještě naapíši o njěkaých zvířatech z Triasských vod, ale mám už sehnané obrázky mořských netvorů z Jury!

Pravěká zoo-Do Severní Ameriky svrchní Křídy!3.

30. května 2010 v 11:31 | HAAS |  Příběhy na vyprávění
Jestli Vám nějak unikla minulá část mého seriálu, najdete ji v rubrice Příběhy na vyprávění . Dnes přináším další část, doufám že se pobavíte...

PRAVĚKÁ ZOO-DO SEVERNÍ AMERIKY SVRCHNÍ KŘÍDY!-část 3/5:
Z křoví vyběhl Orodroemus. Měl veliký škrábanec na stehně levé zadní končetiny. Za chvíly, asi za 2 minuty skolaboval. "Podívej, chudák." řekl jsem Johnovi. "No jo... Vypadá to, že ještě ani dospělý nebyl." dodal k tomu John. Najednou jsme ale uslyšeli skřek. Z houští vyskočil jakýsi predátor. "Pozor, Jacku!" zavaroval mně John. "Troodon!" vykřikl jsem. Dravec skočil na mrtvolu Orodroema, byla to asi jeho kořist, přidržel si drápem ze zadních končetin stehno, a silou těla trhl. Najednou měl v tlamě kus masa velikosti lidské dlaně. Schovali jsme se za uschlé kapradiny. Sotva Troodon skousl první sousto, doběhl k němu další Troodon, žřejmě samička. Vypadalo to na sourozence. Mezitím, v Pravěké zoo ubytovával hlavní veterinář Charles stádo Orodroemů do ohrady pod sadem. Podle něho by tam mohli Orodroemové doplňovat tekutiny, a navíc polykat šťavnaté listy ze zelených keřů. Uběhla hodina. Začalo se stvmívat. "Johne, prohlédl jsem to tady, a je tu nejvíc sucho. Jinde je moc vlhko." informoval jsem Johna. "Chceš tu postavit tábor?" zeptal se mně John. "Ano, musíme." řekl jsem. "Kéž to bude klidná noc.".

Když jsme se druhý den probudili, byla to krásná scenerie. Mezi usychajícími stromy a nažloutlými keři to bylo nádherné. Zatímco John ještě dospával v 8 hodin ráno, já jsem se rozhodl jít na obhlídku. Po mrtvole Orodroema na místě zbylo jen pár hnijících kusů, pokryto to bylo vše stovkami much. Za nedlouho se však Troodoni vrátili, pro změnu to byla ale jen mladá samice. Odehnala mouchy a utrhla nahnědlý kus masa z mrtvoly. Sledoval jsem ji schován za kapradím. Za malou chvilku sem však přišel řev. Z lesa z východní světové strany vyběhli tři Daspletosauři. "To je má šance získat Troodona, a možná i Daspletosaura!" pomyslel jsem si. Vytáhl jsem rybu z batohu, a lákal na ni samici Troodona. Ta se na ní touživě dívala. Vyběhla přímo an mně, já hodil rybu do časového portálu a ona přímo za ní. Daspletosauři to ale vzdali, můj nápad je také nahnat do 21.století nevyšel. John se probudil a přišel za mnou na pláň. "Charles bude aspoň překvapený s Troodona." řekl John a oba jsme se silně rozchechtali.

Pokračování příště...

Evolution of Earth-TRIAS

29. května 2010 v 12:23 | HAAS |  Podivuhodné zprávy ze světa pravěku
Tak tady začíná můj projekt o tom, jak vypadala Země před miliony let. Doufám, že si to užijete. Projekt se jmenuje "Evolution of Earth", což v češtině znamená "Evoluce Země. Tak si to užijte...

Trias, ketrý začal před přibližně 245 miliony let. V té době vládly na Zemi ještě savcovití plazi-pozůstatky z dob dávno minulých. Avšak, objevoval se tu už jiný nepřítel... Dinosauři před 245 miliony lety na Zemi ještě nežili, maximálně jejich předci. Ale ti naši, savcovití plazi, jim jednou měli ustoupit. Šlo tu o rozmanité druhy, od Lystrosaura přes masožravého Cynoghnatha až po jedovatého Therocephaliana. Toto všechno mělo ale za 30 milionů let zmizet.
ODVÍJEL SE NEPŘÍTEL?
V lesích, kde dnes je Antakrtida žil jeden zvláštní druh plaza-nebyl savcovitý a běhal také po zadních. Šlo o dvounohou ještěrku rodu Euparkeria, malého hmyzožravce. Šlo tu však i o jiné druhy, konkrétně Lagosucha a Marasucha. Lagosuch žil v Africe a Marasuch kdesi v Jižní Americe, hlavně v Argentině. Z těchto druhů se však měli jednou vyvinout dinosauři. Převážně však tato skupina, Archosauři, chodila také po všech čtyřech.

(Na horním obrázku je druh Archosaura jménem Lagosuchus).
ARCHOSAUŘI PODOBAJÍCÍ SE KROKODÝLŮM
Konkrétně šlo o rody Rutiodon a Desmatosuchus. Oba žili v Evropě. Byli zdánlivě se podobající krokodýlům, avšak, šlo o příbuzné Marasucha a jiných Archosaurů. Mezi další patřil také Erythrosuchus, ten vypadal jako natloustlý krokodýl. Žil zase v Jižní Africe, takže se mohl potkat s jemu příbuzným Lagosuchem.

(Na horním obrázku je krokodýlovitý archosaur Rutiodon).
PRVNÍ DINOAUŘI?!
Před 225 miliony lety na Zemi žil Coelophysis, primitivní druh dinosaura, chodícího po zadních. Šlo o masožravce, který nepohrdl ani mršinou. Z jeho zubů je ale patrné, že byl hodně specializovaný na rybolov. A zdaleka nebyl sám. Další primitvní dinosauři, vysocí asi metr, jako Staurikosaurus byli přizbůsobeni lovu v houštinách. Tyto druhy žili v Arizoně, ale před 220 miliony let se na Zemi obejvil jeden z velikých prvních dinosaurů-Plateosaurus. Byl asi 4 tuny vážící Prosauropod a na délku měl překvapivých 9 metrů. V té době ho nemohli napadat jiní dinosauři-byli prostě moc velcí na to, aby je napadali jiná zvířata.

(Na horním obázku je Plateosaurus, devíti metrový prosauropod).
MALÝ ALE JEDOVATÍ A VĚTŠÍ NA POKRAJI VYHYNUTÍ
V době před 215 miliony let žil na Zemi savcovitý plaz Placerias jeho masožravý příbuzný-Cynodont Therocephalian. Plateosaurus byl obrovitý savcovitý plaz a živil se kořeny, které vyvrtával ze země díky klům. Therocephalian byl zase jedovatý, asi metr dlouhý, srstí pokrytý savcovitý plaz. Šlo o jedny z posledních z rodu savcotvárných plazů. Před 205 miliony lety oba druhy vyhynuli.

(Na horním Obrázku je Therocephalian, v Putování s dinosaury popsán jako Cynodont).
SPOJENO V JEDEN SVĚTADÍL-SUBKONTINENT PANGAEA:
Až do doby před 200 miliony lety byl svět doslova spojen v jeden světadíl-byl to superkontinent Pangaea. Na něm žila všechna tato zvířata... Od Archosaurů až po vymírající savcotvárné plazy. Před 200 miliony let se kvůli jednomu z nejhorších armagedonů Země rozdělila Pangaea na Laurasii a Gondwanu, z těch se po dlouhé době utvořili světadíly, jaké my dnes známe.

(Na horním obrázku scéna z Triasu, Plateosaurus uvízl v bahně, a přicházejí ho dorazit Coelophysisi).
A CO ROSTLINY?
Známé jsou Triasské rostliny zejména z Evropy-2 metry vysoký Pleuromeia byla jednou z hojných. Ve vodě rostly přesličkovité Schizoneury. Po celém světě rostly keře, jehličnany, a i vodní houby a další rostliny. Tráva v té době však ještě nebyla. Rostliny v této době poskytovaly potarvu mnoha býložravcům-například Placerias žral mech, který se v té době rozprostíral široko daleko.
(Na horním obrázku je Evropská Pleuromeia).

Snad se Vám první díl mého seriálu líbil, bude pokračovat ještě velmi dlouhou dobu!

Obrázek týdne 28.5.2010

28. května 2010 v 13:15 | HAAS |  Obrázky týdne
Mesosoic earth přinášejí stále nové obrázky, já však nalézám méně a méně, a proto tu jsou už jen ty starší. Toto je jeden z posledních, které jsem kdy na internetu viděl. Je také z Jurské periody...

Popisek k dnešnímu obrázku: Comsognathus se prodírá podrostem před 152 miliony lety na území Kanady. Ze zadu je patrné, že konec honu s cílem najít a ulovit kořist není daleko-za ním leze po zemi malá mnohonožka...

Jen tak bych se Vás chtěl ještě na něco zeptat... Jelikož mi v březnu přestala galerie chtít dávat obrázky do složky, a já musel jiné mazat, u některých článků již obrázky chybí. Jestli víte o tom, jak vytvořit novou složku, napište prosím do komentáře.

Rodina na útěku-část 5.

27. května 2010 v 17:43 | HAAS |  Příběhy na vyprávění
Minulá část:
Rodinu ráno vzbudil náhlý hlukot... Byli to opět Mapusauři, v té chvíly se však snažili chytit veveřičky na stromech. Avšak, jakmile uviděli Aucasauří rodinku, zaútočili. Ale náhle se vše změnilo, když na oba Mapusaury zaútočil Giganotosaurus. Podařilo se mu skolit a zahnat Mapusaury, ale Aucassauři nezůstali neprozrazeni. Teď jim šlo o život. Rodinka uprchla v poslední chvíly. Čekají je ale skály, a v těch  žijí další predátoři, ti, co se živý právě Aucasauřími mláďaty...

RODINA NA ÚTĚKU-ČÁST PÁTÁ-SKALAMI DO NOVÝCH ÚDOLÍ:
Bylo dvanáct hodin ráno, slunce už dosti svítilo, a rodina byla přímo ve skalách. Jestli-že by Jennifer dovedla ráda svá mláďátka do bezpečí, musí zamířit přes skály, za kterými se ukrývalo jezero. U něho bylo už často dosti kořisti. Jenomže Jennifer si včas neuvědomila, že ve skalách žijí predátoři, kteří rádi pojídají mláďata lovců i býložravých dinosaurů. Za kamenem byl slyšet skřek. Malý Terence se otočil, a uzřel, že těch zvuků je více... Ze skal začali skákat z nevelkých výšek Alvarezsauři, malý, ptákům podobní, lovci. Obvykle se živili mláďaty a vejci jiných dinosaurů. Jennifer rychle nastavila nohy, aby pod ní její mláďata vlezla. Alvarezsaury potom chytala, a lámala jim páteře. Ale tito nebyli jediní... Alvarezsaurů tu bylo už mnoho, a když se zdálo, že nehrozí nějaké nebezpečí, stáhl jednoho z nich na písek suchozemský krokodýl s názvem Nothosuchus. Jakmile malý Alvarezsaurové bojovali z více a více suchozemskými Nothosuchy, rodina utíkala dál. Po čtvrt hodině útěku byla Jennifer, Terence, Gorgo, Pátral i jejich sestřičky přesvědčeni, že našli úkryt. Ale ne na dlouho. Po Pátralovi najednou vyskočil Alvarezsaurus. Schodil ho na zem, a čelistmi se ho chystal zranit. Ale síly malého Aucasaura jsou proti Alvarezsaurovým vyrovnány. Pátral zasadil menší úder a Alvarezsaur spadl na písek. Ale nemínil se vzdát. I tentokrát tu však bylo štěstí... Nějací malý dinosauři začali skákat na Alvarezsaura a škrábat ho či kousat. Byly to Unenlangie. Za chvíly zabili malého lovce. Rodinka už byla v bezpečí... Gorgo radostně zakvíkal, když na délku uviděl jezírko a plno stromků kolem něho. Rodina bylaa zpokojená. Kolem půl jedné se vraceli do bezpečí. Ale stále tu není tak klidno. Snad rodina přežije jeden malý chaos-migraci Sauropodů...


Popisek k obrázku:Ze skal začaali skákat Alvarezsauři, ptákům, podobní lovci...

Těšte se na příště! Ještě bych Vás chtěl upozornit, že brzy otevřu seriál s názvem "Evolution of Earth"!

Obrana laellynasaur+Speciál: rod, který se bránil tím, že chodil v šlépějích větších býložravců

25. května 2010 v 14:43 | HAAS |  Podivuhodné zprávy ze světa pravěku
Obrana u sauropodů, obrana u stegosauridů, obrana u triceratopsidů a obrana u ankylosauridů. To vše jsou díly mé série "Obrana u dinosaurů". Už je to dávno, co mi však Alfaraptor poskytl nápad, udělat další díl. Na jeho dobrý nápad nyní přidávám další díl, který se týká obrany malých theropodů. Ale je tu každopádně i speciál! Toto by měl být poslední díl mé série...

Před 105 miliony let obýval Austrálii jeden malý theropodní dinosaurus. Žil ve skupinách, a jeho název zní Laellynasaura (lelynasaura). Laellynasaury byli malý býložravci, ale jaká u nich byla obrana? Toť otázka... Většinou si stavěli tito malý tvorečkové hnízda, ale všechno to byl vlastně padělek-žádná vejce v něm nebyla. To byl skvělý nápad, jak uchránit hlavní hnízdo-to vlastnila vedoucí samice. Pokud by se navíc stejně nějaký ten malý savec dostal do blízkosti hnízda vedoucí samice, tak... Až do nedávna to byla otázka, na kterou vědci nedokázali odpovědět. Pak však seriál BBC Putování s dinosaury určil, že Laellynasaury měly podivuhodné přední končetiny. Jestli-že by je použily k obraně před savci, kteří jim občas kradli vejce, Laellynasaura se nemusela bát je použít. Tito živočichové silně hrabali, a tím všechny listy a podobné dopadly přesně na savce. Leallynasauři navíc hrabali rychle, což znamená, že savci byli velmi rychle odpuzeni. Pokud by byla Laellynasaura napadena nějakým "polárním alosaurem", její útěk by plány dravce zneškodnil. I když čaasto se stalo, že někdo padl vstříc alosaurovi, a to přímo do jeho tlamy, a zní to žaludku. Laellynasaury vyhynuli až asi před 95 miliony lety...

OBRANA U DINOSAURŮ SPECIÁL :

V období Jury se v Severní Americe proháněl jeden druh hypsilofodonta, blíže příbuzný s pozdější lelynasaurou. Šlo o druh Othnielie. Zatím moc nevíme o jejich obraně. Pokud by rychle neběhali, což však dokázali velmi, velmi dobře, často by se mohli stát kořistí dravců jako byl Allosaurus fragillis nebo Ceratosaurus nasicornis. O jednom z jejich obrany však víme-pásly se v blízkosti větších dinosaurů. BBC Putování s dinosaury například vyobrazilo Othnielie poblíž býložravého obraněného stegosaura. Jeho mávání ocasu už odpudilo dravce. Takže, kdyby nějaký z dravců zaútočil na Othnielie, riskuje střet s nebezpečným stegosaurem, a to doslova. Někdy se třeba nevyhnuli Othnielie nebezpečí, pokud by vzbudily vztek ve stegosauru, lehce by je tento býložravec svými ostny zabil. Nebo jinak: pásly se na rozlehlých pláních, a zničeho nic vyrazil ze zadu na jednu z nich alosaurus nebo ceratosaurus a uchvátil ji. My však víme, že se tito krání a někdy i roztomilý theropodi združovali do skupin s početnější rozvahou... 


Samozřejmě, neminou Vás mé další seriály o pravěku!


Chasmosaurus

24. května 2010 v 12:11 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Chasmosaurus ("ještěr s límcem") byl asi osmimetrový ceratopsid z období Křídy-žil v Severní Americe před 75 miliony let. Všichni Chasmosaurové žili ve stádech. Jeho lebka i z límcem však měřila asi 2 metry, takže šlo o pravěkého šampiona! Měl, stejně jako jiní jeho příbuzní, velký zobák, kterým ukusoval potravu. Žral kapradiny a vše další. Končetiny byli všechny uloženy přímo pod tělem, a měl ještě krátký roh na čenichu. Další dva menší rohy byly nad očima, a na límci ze zadu jsou zřetelné další menší "výrůstky". Proč Chasmosaur udržel tak dobře svoji váhu? Už jsem o tom řekl. Všechny končetiny byly nastaveny přímo pod tělem, a se tento druh lišil od jiných, kteří narozdíl od rodu Chasmosaurus měli nohy vyčnívající z těla. Velká naleziště tohoto zvířete pocházejí zejména z Kanady. Chasmosaurus byl docela lehce stavěný na ceratopsidy, je zřejmé, že šlo o dobrého běžce, a to tato skupina dinosaurů tedy moc nebyla...
Jeho dobrý popis je v knížce: "Dinosauři encyklopedický přehled" od Paula Baretta (illustrations Raúl Martín, vydalo nakladatelství Jupiter).

Příště Eustreptospondylus!

Pravěká zoo-Do Severní Ameriky svrchní Křídy! 2

23. května 2010 v 13:18 | HAAS |  Příběhy na vyprávění
Pokud Vám nějak unikla minulá část mého seriálu, najdete ji v rubrice Příběhy na vyprávění .
Dnes přináším další část!

PRAVĚKÁ ZOO-DO SEVERNÍ AMERIKY SVRRCHNÍ KŘÍDY!-část 2/5:
Mezi Parasaurolophy se začali pohybovat nějací malý býložravci. "Johne, pojď se na ně podívat!" řekl jsem Johnovi. Vypadali, jako nějací hypsilofodonti. "Jsem si v celku jistý, o jaký druh jde. Orodroemus!" řekl jsem Johnovi. "Máš pravdu!" odpověděl mi John. Jak jsem je tak viděl, zalíbili se mi, jak byli malý, a já se rozhodl je přihnat do Pravěké zoo. "Johne, podrž mi prosím toto." dal jsem Johnovi plachtu. Jen jsem si nasadil mykynu, a pak jsem se odhodlal chytit je. Připravily jsme společně časový portál. Rozběhl jsem se přímo proti Orodroemům. Ti vyběhli ze stáda Parasaurolophů, a utíkali přímo mezi uschlé stromky a keře. V náhlém zmatku jsem si uvědomil, že jsem portál umístil dozadu, a ne až za uschlé strniště. Najednou ale přede mnou a Orodroemy něco zařvalo. Orodroemové se vydali po správném směru, a vběhli do portálu. Já jsem ho zavřel, ale přímo za mnou se ozval další řev. Jen několik metrů ode mně stáli dva Daspletosauři. Začali řvát tak strašlivě, že se i kachnozobý Parasaurolophové začali stahovat. Avšak, tito dravci šli po mně. "Johne, nastartuj jeep!" zakřičel jsem. Nevěděl jsem, zda-li je to správné rozhodnutí, jelikož Daspletosauři byli velmi rychlí. Rozhodl jsem se riziko podstoupit.

Naštěstí, když Dasspletosaurus spadne, nezvedne se už. Rozběhl jsem se přímo k velikým kořenům stromů, které vyčnívali ze země. Daspletosauři mně nicméně pronásledovali dál-uhýbali kořenům. "Jacku! Tady! Skoč do jeepu!" zakřičel na mně John. Uskočil jsem jen tak tak hlaadovým tlamám Daspletosaurů a skočit do jeepu ze vzdálenosti 3 metry zdaleka také nebylo lehké. "Díky bohu, že jsme se zachránily." řekl jsem ještě. Mezitím v Pravěké zoo hlavní veterinářka Ann studovala chování Huayangosauří samice, jak už jsme zjistily, těhotné. Ann usoudila, že je plná vajec. Možná, že proto se chladila v jezeru, když jsme ji kdysi chytali. Nu, pokud by nakladla vejce, možná by jsme měli hordu nových přírůstků... Když utíkáte před Daspletosaury, a uniknete, tak samozřejmě není bezpečí všude. "Už zase!" zavaroval jsem Johna. Už asi pět minut šustilo všude v křoví kolem nás-nebyli jsme si jisti, co to může být. "V Severní Americe žili i menší predátoři-co když je to třeba Dromaeosaurus?" řekl jsem. "Každopádně, musíme si dát pozor. Ať je to cokoliv." odpověděl mi John. Pak však z křoví vyběhl jeden Orodroemus, a...Co se stane s Johnem a Jackem? Co to bylo v křoví? Byl to jen Orodroemus, nebo i někdo jiný? Jak dlouho je ještě do výbuchu Elghornského pohoří? Těšte se každopádně na příští část!

Čeledě dinosaurů-2.část-Iguanodontidae

22. května 2010 v 14:28 | HAAS |  Podivuhodné zprávy ze světa pravěku
Přináším druhou část mého projektového seriálu o čeledích dinosaurů. Doufám, že si ji s radostí přečtete a užijete...

Iguanodontidi byla jedna z rozšířených skupin dinosaurů od Evropu po Andarktidu. Všechny druhy žili v období před více jak 100 miliony let-pár z druhů přežilo aaž do dob před 80 miliony let. Všichni Iguanodontidi byli vybaveni zobákem k ukousnutí potravy, ale nepatřili zrovna mezi nejchytřejší. V Evropě patřili dokonce k nejhloupějším... Původ skví z různých zemí. Zatímco druh Muttaburasaurus se vyvinul v Austrálii a rozšířil se až do Antarktidi, Iguanodon v Jižní Americe přešel na Evropu. Všechny druhy této čeledi většinou běhaly po zadních, a když byli v klidu, pochodovaly na všech čtyřech. Avšak, každý byl vybaven něčemu jinému. Igunodon vlastnil například ostrý dráp na palci, Muttaburasaurus měl podivný nos, kterým vydával hučivé zvuky, Ouranosaurus nosil zase na zádech velikou plachtu k termoregulaci... A co je na všech nejzajímavějšího??? Všichni měli stoličky! Žádný jiný dinosaurus nikdy neměl stoličky, ale Iguanodontidi ano... Nu, patří k významné čeledi dinosaurů...Jméno čeledi: Iguanodontidae.
Nejznámější příslušníci:
Vectisaurus,
Probactrosaurus,
Iguanodon,
Camptosaurus,
Rhabdodon,
Muttaburasaurus,
Ouranosaurus.

Příště čeleď Hypsilophodontidae!

Obrázek týdne 21.5.2010

21. května 2010 v 15:12 | HAAS |  Obrázky týdne
Mesosoic earth sice pěkně kreslí, bohužel však na internetu nenalézám příliš mnoho obrázků... Toto jsou jedny z posledních. Na tomto vidíte další zvěřinu Jury. Posuďte sami:

Popisek k dnešnímu obrázku: Stádo Apatosaurů se zaastavilo kvůli čerstvé potravě. Z obrázku je také patrné, že Sauropodi mohli chodit po zadních, podívejte se do zadu. Mezi čerstvým borovým údolím jsou samozřejmě i velká hnízdiště. Tato nádherná scéna se odehrává před 145 miliony let.

Takže příště jedny z posledních obrázků od Mesosoic earth, které jsem kdy našel!