Květen 2010

Některá zvěřina z Afriky

1. května 2010 v 10:54 | HAAS |  Sopky, láva... Události ze současné přírody
Jak už jsem slíbil, napíši o čtyřech zvířatech z Afriky. O těch ne moc známých moc nevím, tak dnes přidávám jen ty nejznámější. Zde jsou:

SLON AFRICKÝ:
Tento nejznámější druh je vysoký až 3,7 metru. Je to samozřejmě býložravec. Samice mají kly ale kratší než samci-samci je mají dlouhé možná dokonce 3 metry. Slon africký je zároveň silně ohrožován. Nyní se dělají obchody se slonovinou. Je to silně ohrožený druh... Denně sloni snědí 300 kilogramů jídla a 100 litrů vody k pití. Jsou to navíc dobří plavci...

Základní údaje o slonovi:
Jméno: Laxodonta africana,
rozšíření: Afrika,
Velikost: je dlouhý 4 a půl metru.

LEV:
Tyto dravé šelmy žijí v hustě porostlých pláních. Loví ve smečce, ale překvapivě, jen samice. Lvi  většinou jen požírají nebo jsou dokonce mrchožraví. Kořist obstará lvice, která je stejně potom zahnána... Jejich předci, lvi jeskynní žili dokonce i u nás v České republice. Lev se nazývá králem zvířat, i když tomu tak není. Mnohem větší je v této době Tygr ussuriský. 

Základní údaje:
Vědecký název: Panthera leo,
rozšíření: Afrika,
velikost: včetně ocasu má kolem 3 metrů.

ZEBRA STEPNÍ:
Jsou samozřejmě pruhované a jde také o býložravce Afriky. Uběhnou za hodinu kolem 40 kilometrů... Žijí převázně v savanách. Přežití totiž závisí na rychlosti. Jsou loveni lvy. Zebra stepní je dnes jediný žijící druh zebry.

Hlavní údaje:
Jméno: Equus burchelli,
rozšíření: Afrika,
velikost: dlouhá je asi 2,4 metru (včetně tedy ocasu).

ŽIRAFA:
Je to nejvyšší žijící živočich v dneění době. Podle vědců má dokonce žirafa stavbu těla podobnou Brachiosaurovi. Jde o více jak 5 metrů vysoké býložravce, stále hladové, a rychlé. Lehce dosáhnou na listy v korunách stromů...

Hlavní údaje:
Jméno: Giraffa camelopardalis,
rozšíření: Od Sahary až po Jih Afriky,
Velikost: výška kolem 5,5 metru.

Zítra už se ale vrátím zpět k psaní reálného pravěku!!!