close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Červen 2010

Časové události ostrova Isla-Sorna-MA-TA-NUI

30. června 2010 v 17:25 | HAAS |  Ostatní zajímavosti
Toto jsou časové události, které nikdo zatím nezná... Leží jen na mém papíře s mapou ostrova Isla-Sorna-MA-TA-NUI. Já se však rozhodl napsat Vám o nich, aby jste se o mé fantazii více dozvěděli...

Časové události:
1840: Dvě lodě, Echnoss a Merris, plují kolem ostrova.
1860: Na ostrov přicházejí jakésy trosky v záchraném člunu.
1920: Narodil se Andrew James Johnson.
1941: Johnson pluje na lodě Arress, a po dvou týdnech stroskotává sám na ostrově.
1942: 4.června pluje poblíž ostrova nákladní flotila, tím pádem je Johnson zachráněn.
1944: 22.dubna vyráží na ostrov Johnsonova expedice.
6.června je dostavěna obrovská hala na zkoumání zvířat, která na ostrově žijí.
1945: Dva Apatosauři nechtěně zbořili základnu celé expedice.
Téhož roku Johnsonova expedice odlouvá s vajíčkem Plesiosaura do Skotska. Mládě se vylíhlo, ale zmizelo...
1950: Johnson zjistí, že na ostrově byli celou dobu s nimi prchající vědci z Číny.
1961: Příjmením velmi blízcí příbuzní nálezce Iguanodona, Mantella, nechtěně přistávají na ostrově, dochází jim totiž nafta.
1963: Na ostrov přistávají dělníci, kteří pod vedením Johna Archona začínají pracovat v černo uhelných a hnědo uhelných dolech.
1975: Skupina "Golgota" přijíždí na ostrov kopat a těžit síru...
1977: "Golgota" balí práci, protože poprvé začíná vybuchovat sopka.
V létě se vrátili, a postavili přehradní nádrž na řece "Elasmo-nil". Jejich práci jim kazí Elasmosauři. Na podzim 19.září přijíždí příbuzní Mantella na ostrov znovu a sbírají pravěké rostlinné vzorky.
1986: Mantellovi příbuzní pojemnovávají ostrov "Isla-Sorna-MA-TA-NUI".
1990: Raptorům (druhu Velociraptor) se podařilo dostat se do skal.
1992: Z jezera Loch ness přicházejí zprávy o pozorování obřího netvora na dně. Andrew James Johnson patří k podezdřelím, protože mu kdysi uvízlo mládě Plesiosaura mezi kameny a dostalo se až do vody.
1993: Sopka znovu vybuchuje. Naštěstí v její blízkosti nejsou žádná zvířata, neumírají tedy.
1994: Do Nui-Nil se dostala Hyneria. Kvůli špinavé vodě z dolů umřela.
1998: Nad ostrovem letí letadlo. Kvůli usednutí na jedno křídlo, což vše zavinil Pteranodon, padá letadlo do moře.
2000: Úmrtí Andrewa Jamese Johnsona. Jeho syn mu slíbil, že se na ostrov ještě podívá.
2002: Johnsonův syn Bill nalézá na ostrově trosky v záchraném člunu z roku 1860.
2003: Johnsonův syn Bill píše deník, co na ostrově prožívá.
2006: Bill Johnson odlouvá domů. 24.dubna umírá na kousnutí stonožkou.
2010: Ostrov Isla-Sorna-MA-TA-NUI zůstává v klidu na Tichém Oceánu.

Toto byly události tohoto ostrova. Příště se dozvíte o významných postavách, které se dostaly na ostrov plný pravěkých zvířat, rostlin i hub.

Soutěž PLANETA DINOSAURŮ-6.kolo

29. června 2010 v 16:39 | HAAS |  Naše soutěže
A je tu další kolo... Ještě bych Vás chtěl informovat, že už sloutěžíte pouze dva nebo tři... Mojeznámkyho do toho zatím ještě počítám... Ale rozpis bodů zde: Juriju: 20 bodů! Deinonych má 22 bodů! A Mojeznamky minule obdržel také 3 body, takže 20 bodů! Dnešní otázky se týkají dílu "Podovi cesty" (originální název zní anglicky: Pod´s travels). Jsou tu čtyři otázky:

Otázka č. 1:
JAKÝ DRUH IGUANODONTA BYL PODLE VÁS OSTROVNÍ DRUH NA HATEGU?
Odpověď 1: Iguanodon bernissartensis, odpověď 2: Iguanodon mantelli.

Otázka č. 2:
VYPIŠTE VŠECHNY ALVAREZSAURIDY A PTEROSAURY, KTEŘÍ V DÍLU BYLI. (Jestli tam nebyli žádní, napište že tam nebyli nebo tak.)

Otázka č. 3:
V JAKOU DOBU SE OBJEVILA NA MOŘI VELIKÁ VLNA, KTERÁ SMETLA PODA A DALŠÍ TVORY Z PLÁŽE?
Odpověď 1: Den, odpověď 2: Noc.

Otázka č. 3:
JAKOU BARVU MĚL POD A JEHO SESTRY, JAKOU BARVU MĚLA MENŠÍ OSTROVNÍ FORMA PYRORAPTORA A JAKÉ ZBARVENÍ ZDE MĚLI TROODONI?


Odpovědi pište do komentářů a prosím jiné, kteří nesoutěží, aby nepsali do komentářů své odpovědi!!!

Doslovy k příběhům "Pradávný život" 1.

28. června 2010 v 15:21 | HAAS |  Ostatní zajímavosti
Nikdy bych nevytvořil takové příběhy, nebýt dnes již bohužel neexistujícího blogu www.davna-historie.blog.cz . Zde jsou první čtyři doslovy:

První povídka, s názvem Život v suché oblasti se odehrála před 270 miliony let na území dnešní Sibiře. Tamní zvířata, co tam byla nalezena (Scutosaurus, Gorgonopsid, Dicynodon, Labyryntodon, Lycaenops, Pareiasaurus, Moschops) byly přísbůsebeni tamnímu horku. V povídce jste se seznámili z mnoha druhy zvířat, z nichž převážné množství tvořili savcovití plazi (tj. plazi podobní savcům). Konec povídky Vám ukízal i první z velkých epizod masového vymírání-obří superbouře, která vymítila 90 % všeho živého na Zemi z období Permu...

Druhá povídka, která se odehrála před 215 miliony let, v Triasu, se jmenuje Pláň života i smrti, a pojednává o příběhu mláděte savcovitého plaza ve středním Triasu. Zvířata, která byla v povídce vyobrazena (Lystroaurus, Placerias, Coelophysis, Desmatosuchus, Postosuchus, Peteinosaurus, Fytosaurus, Ornithosuchus, Rutiodon) přežívala na jednom spojeném kontinentu Pangaea v suchých oblastech ale také v krásných vlhkých lesích. Převážně se v příběhu neobjevili dinosauři, jediným zde přítomným dinosaurem byl Coelophysis, který je v mnoha částech. Nakonec příběh skončí vybuchnutím velké sopky.

Třetí příběh byl pojmenován Raptoří útes, a to proto, že v Mongolských pouštích Gobi a Nemect přežíval nejznámější raptor, který osídlil útes, který zbyl na místě po dávném moři. Byl to Velociraptor, velmi chytrý plaz, dlouhý dva metry. Ale nebyl sám, všechna ta zvířata, tedy Saurolophus, Velociraptor, Protoceratops, Therizinosaurus, Tarbosaurus a Oviraptor žila v pouštích, které by se dnes nedali nazvat jinak než velmi rozpálené! I přesto hrozivé podmínky doby Křídy před 75 miliony let dokážou Velociraptoři přežít, a přříběh šťastně skončí...

Čtvrtý příběh se odehrává ve svrchní Křídě před 81,4 milionu let, kdy v Patagonii, v Křídě zvanou též jako Země obrů žil predátor Aucasaurus (asi 6,2 metrů dlouhý). Každopádně, nebyl sám, obří Argentinosaurus, Saltasaurus, Mapusaurus, Giganotosaurus, Alvarezsaurus, Unenlangia, Nothosuchus, Sarcosuchus, Patagosaurus, Carnotaurus a on sám tvořili nejzákladnější zástupce fauny v té době. Příběh pojednává o rodině Aucasaurů, která se dá na útěk kvůli útoku Mapusaurů. V příběhu lze ještě nalézt i ptakoještěry (Pterodaustro, Cearadactylus a Nyctosaurus). Nakonec příběh Aucasaurů šťastně skončí ulovením Argentinosaura společně s otcem všech mláďat.

V budoucnu se chystají i další povídky, od čtvrtka, jakž už jsem řekl, začne příběh "Spinův poslední lov"!

Největší masový hrob s dinosaury!

27. června 2010 v 13:46 | HAAS |  Nejnovější zkameněliny
Na přibližně dvou čtverečných kilometrech byl nalezen největší masový hrob s dinosaury, jeho historie sahá asi 76 milionů let zpátky. Masový hrob byl nalezen teprve tento týden, takže je to žhavá novinka. Jeden z minulých masových hrobů byl poprvé nalezen v Albertě. Postupně se však výzkum zvětšoval a tento týden byl nalezen tento hrob. V něm byly nalezeny zkameněliny Centrosaurů. Asi 100 kilometrů se valila do dály veliká potopa, která zřejmě zaplavila stádo těchto zvířat. Menší tvorové, např. ptáci vyletěli na stromy a tím se následně zachránili, ale Centrosauři se svými 5-7 tunami nemohli vylézt ani na menší skalku. Stádu se zjevně dobře dařilo, než potopa přišla... Potopa přišla prý podle serveru LiveScience. Kanada byla hojným nalezištěm pro tento masový hrob a i pro spoustu dinosaurů dříve, třeba pro Albertosaury. Doufejme, že nám toho ještě odhalí více!

Centrosaurus
Foto centrosaura: www.novinky.cz .

Rodina na útěku-část 7.

26. června 2010 v 12:41 | HAAS |  Příběhy na vyprávění
Minulá část:
Rodinka dorazila až k jezeru, kde je však uvítání moc netěšilo... Co do počtu, tak v jezeru žil i Sarcosuchus, gigantický krokodýl, který připlaval až z Afriky. Chtěl útočit na mláďata, ale nepodařilo se mu to. Později se k jezeru vydala malá skupinka Patagosaurů, dávných Jurských sauropodů, kteří zde byli však už jen v miniaturní velikosti-osm metrů. Ze zhora se však později začínali ozývat zvuky.

RODINA NA ÚTĚKU-ČÁST SEDMÁ-LOV NA SOLNÉ PLÁNI V NOCI:
Už se setmělo téměř úplně, když rodina vylezla na skálu. Byla tam další solná pláň, která, stejně jako ta předchozí, vznikla ústupem velkého moře a krystalická bílá krusta se objevila na povrchu země. Gorgo se najednou ohlédl a za ním i jeho matka Jennifer. Před nimi stála další možná kořist! Bylo to o trochu větší stádo Argentinosaurů než minule. Aucasauři tu ale už nebyli původními lovci. Toto teritorium totiž zabíralo většinu skal, úrodnou na růst jehličnanů a menších keřů, vhodných pro sauropody. Řev rodinu trochu vyděsil. Jedna smečka Carnotaurů, větších masožravců, kteří byli docela příbuzní s Jurksými Ceratosaury a Dilophosaury, už útočila přímo na mladého, jedenácti letého jedince. Mladý Argentinosaurus to tedy vážně neměl lehké. Carnotauři na ubohého veleještěra různě skákali a občas se někomu podařilo zasadit mu ránu zuby na záda nebo na bok. To už se ale i v zadu ozval řev. Velký samec Aucasaura našel rodinu. Přišel k mláďatům a začal slintat. Naštěstí šlo o jejich otce, který tu po celou dobu, kdy byli pryč, lovil ještěrky a mláďata sauropodů. Jeden Carnotaurus se proti samci rozběhl. Aucasaurus mu uhnul a začal ho prudce kousat do krku, takže Carnotaur za chvíli zmizel úplně. Ostatní nechali lovu a utíkali za ním, protože viděli, že tento Aucasaurus je nesmírně sliný. Zraněný Argentinosaurus už neměl šanci. Padl na zem, a rodina ho šla dorazit. A co se týkalo Giganotosaura, jak je později také honil, ten zemřel pádem ze skály. Rodina nyní hodovala na Argentinosauřím mase, a všichni byli rádi, jak se jim to vlastně povedlo...

Popisek k obrázku:Jedna smečka Carnotaurů, větších masožravců, kteří byli docela příbuzní s Jurskými Ceratosaury a Dilophosaury, už útočila na mladého, jedenácti letého jedince... Obrázek je z www.pravekysvet.blog.cz .

Dotazník o příběhu:

Místo odehrání: Patagonie (místo, zahrující Argentinu a kousek Chile)
hlavní hrdinové: rodinka Aucasaurů
překlad jména do Angličtiny: Family on the run
příběh se odehrál před 81,4 miliony lety...

Tento příběh šťastně skončil pro rodinku, ale já chystám i další příběhy. Také se ale dočkáte doslovu o čtyřech příbězích, které nyní proběhly. Příběh "Spinův poslední lov" očekávejte poi čtvrtku příštího týdne!

Obrázek týdne 25.6.2010

25. června 2010 v 16:50 | HAAS |  Obrázky týdne
Díky blogu www.dinoexpres.blog.cz jsem našel skvělé obrázky, které sem budu nyní dávat. Vždy u nich bude uveden zdroj, a jakmile budou z jiného webu, zdroj se zase změní... Doufám, že se Vám budou líbit, Dinoexpresu velmi děluji. Našel jsem tam i nějaké od Mesosoic earth!

Popisek k obrázku: Vyhladovělý samec Carcharodontosaura nemůže v Egyptské poušti před pětaosmdesáti miliony let žádnou kořist-proto už jen řve... Je dosti jisté, že do hodiny upadne a už asi nevstane...

Další obrázek příští týden!!!

Nový titanosaur-Fukuititan

24. června 2010 v 15:27 | HAAS |  Nejnovější zkameněliny
Fukuititan nipponensis je nejnovějším dinosaurem, tedy, je popsán v červnu. Tento gigant žil v Japonsku před přibližně 110 miliony lety, a protože v té době bylo v okolí Japonska více vody než nyní, mohly se stáda takovýchto býložravců procházet po plážích. Fukuititan nipponensis byl popsán na základě jedné kostry. Musel být vysoký něco před 4 metry a dlouhý nejméně 10 metrů. Potom vážil asi 12 tun. Převážně měl v tlamě mnoho zubů, zkamenělé pozůstatky ukazují, že musel přežvykovat potravu, aby ji rozmělnil. Možná se to nezdá, ale v Japonsku byl ve svrchní Křídě výskyt kapradin menší než např. v Číně.

Na horním obrázku je Titanosaurus z Evropy, který byl rodu příbuzný.Za vývojem chobotnatců-část druhá

22. června 2010 v 14:51 | HAAS |  Podivuhodné zprávy ze světa pravěku
Tady je, i když možná trochu opožděně, pokračování mého projektu.

Jméno:Mammut borsoni,
výška:v kohoutku měl si 350 cm,
výskyt:v Evropě před 5,5 milionu let.
Mastodonti byli velmi rozšířenou formou prehistorických chobotnatců. Byli velmi rozšířeni v Americe. Mammut borsoni patřil mezi jedny z rozšířených, ale namísto od jeho příbuzných nebyl pokryt chlupy. Mammut borsoni měl velmi dlouhé kly. Ze zadu mu, podobně, jako Gomphotheriu vylézali podivuhodné kly z dolní čelisti, ale ty byly oproti Gomphotheriovým malé. Ještě k jedné z podivných věcí-mastodonti byli právě i v Evropě a pokrývali v pliocénu právě celou Eurasii. Mammut borsoni byl právě jedním z těchto druhů. Mammut borsoni patřil mezi "pravé mastodonty", kteří náleželi k čeledi Mammutidae

Jméno:Mammut americanum,
výška:kolem 250 cm,
výskyt:Severní i Střední Amerika před 1,6 milionu let.
Jako typický mastodont i Mammut americanum byl nalezen v Americe. Měl zjevně strst, protože se objevil až v pleistocénu. Nebyl to však zrovna takový obr, jako Mammut borsoni, který žil v Evropě. Tento druh byl podstatně menší, měřil v kohoutku kolem 2,5 metru... Je dost pravděpodobné, že Mammut americanum se setkal i s prvními lidmi Amerického kontinentu, před asi 10 000 lety, kdy lidé už osídlovali. Tento, také jeden z "pravých masodontů" je nejznámějším zástupcem tvorů vedle mamuta srstnatého čeledě Mammutidae.

Příště další část tohoto seriálu!!!
Vysvětlivky: slovo označené tučně vytištěným písmem znamená důležitou věc či pojem.

Knihy o pravěku: Dinosauři nalepovací encyklopedie

21. června 2010 v 15:46 | HAAS |  Ostatní zajímavosti
V této rubrice se dozvíte něco o knihách o pravěku, které já mám doma a výborně je znám!

Dinosauři-nalepovací encyklopedie je skvělá knížka o pravěku-obsahuje čtyři sta pětasedmdesát samolepek, ty se dají samozřejmě používat i několikrát po sobě. Najdete tam kratší popisky tvorů, velikost oproti dospělému člověku (asi 1,8 vysokému), místo nálezu a období ve kterém daný druh žil. Přes toto jméno však ze začátku nenajdete jen dinosaury, uvidíte tam třeba Karbonskou krajinu s Hylonomy, Permskou krajinu z Lycaenopsy a Dicynodontem a mnohem víc. Na některých stránkách jsou ještě dvoustrany se zajímavostmi, např. Tyranosauři, Život ptakoještěrů, Život v moři apod. Ale najdete tam taky stránky, kde si budete moci vytvořit vlastní pravěkou scenerii (nahoře je uvedené, na jakých stranách v zadu jsou samolepky vhodné do např.Jurské krajiny). Jediné menší chybičky jsou takové: třeba na straně Triceratops je uveden Triceratops na obrázku ale u něho je místo toho napsané Lambeosaurus atd. Ale jinak je tato kniha moc krásná, já sám ji doporučuji!

Údaje:
Autor:Jinny Johnsonová,
rok vydání: 2007 (v obchodech ještě nyní),
počet stran:160.

Jestli-že knize nebudete moc rozumět a nebudete vědět, jak ji používat, návod v ní najdete
na stranách 6-7.

Příště přinesu i další popisky knih!

Odvětví masožravců-hmyzožravci

20. června 2010 v 13:44 | HAAS |  Podivuhodné zprávy ze světa pravěku
Tady můj seriál o rozdělení dinosaurů pokračuje... Seznam dílů: 1.díl: Býložravci (tento díl proběhl 21.dubna), 2.díl: Masožravci (11.května), 3.díl: Odvětví masožravců-hmyzožravci (dnes), 4.díl: Odvětví masožravců-rybožrouti (datum neurčeno). Zde je další část!!!

Masožravci se dělí na skupinu hmyzožravců, a dinosauři byli právě jako tato skupina, která se z požírání červeného masa oddělila, velmi úspěšní. Někteří hmyzožravci, jako třeba Comsognathus požírali pouze hmyz a pavoukovce. Ale nebyli to jen dinosauři... Byli to právě ptakoještěři, tedy létající plazi, kteří se na hmyz velmi dobře specializovali. Severoamerický Anurognathus se zřejmě přiživoval na šídlech. Mláďata dinosaurů však také žrala hmyz, tedy ta masožravá. Například dokument BBC Putování s dinosaury poukazuje i na první lov Velkého Ala, alosaura z doby jurské. Představte si, že tedy znovu můžete přicestovat v čase do dob hmyzožravých prehistorických zvířat, která žila současně s dinosaury na planetě Zemi. Teď jsme přistáli v geologické minulosti, době, zvané Jura. Kdesi v Anglii v této době žil Comsognathus, miniaturní, půl metru dlouhý běžec s velkou chutí k jídlu. Tu mu poskytoval jen hmyz, který lovil. Ve stejné době v Severní Americe žil ptakoještěr, létající plaz který se zase jmenoval Anurognathus. Jeho kořistí se stávají vážky a šídla, a tito tvorové kladou vejce dokonce i na velkých dinosaurech, jako je Diplodocus nebo Apatosaurus. Anurognathové tedy měli dostatek potravy. Ale co třeba mláďata dinosaurů?

Teď jste přistáli v době zvané Křída... Mláďata dinosaurů lovila, tedy ta masožravá, spočátku vždy jen hmyz. Jihoamerické pláně byly domovem Aucasaurů. Tito jedno a půl tunové hrůzy pochodovaly po Zemi přibližně 10 milionů let, stejně jako jejich mláďata. V té době létali třeba v podrostech vážky. A právě vážky a hmyz bylo to první, za čím mláďata masožravých dinosaurů začala běhat. Existují i další tvorové, kteří se živili hmyzem, ale létající plazi a dinosauři byli ti, kdo se za hmyzem honili, někteří již od narození. Některé druhy, jako třeba Comsognathus, měli uspůsobené oči k tomu, aby viděli miniaturní kořist mezi vysokým podrostem a smi měli jen půl metru. Hmyzožravci měli také specializaci k rychlému, výkonnému běhu. Malé tlapky chytli potravu a vše bylo již v pořádku. A byla tu pečínka na grilu. Ale předci dinosaurů, jako třeba Euparkeria byli těmi z prvních, kteří začali s lovem hmyzu jako předci dinosaurů. V obdobím zvaném Trias jsme nyní přistáli... Žijí tu Eparkérie, a loví tu vážky. Teď už víte o hmyzožravcích určitě něco více...


Za nedlouho zase další část, možná ještě tento měsíc, možná příští!