Červen 2010

Pravěká zoo-Před výbuchem Toby-1.

19. června 2010 v 13:47 | HAAS |  Příběhy na vyprávění
Pokud Vám nějak unikla minulá část mého seriálu, najdete ji zde:Příběhy na vyprávění . Dnes přináším další část!!!

PRAVĚKÁ ZOO-PŘED VÝBUCHEM TOBY-část 1/5:
Můj sen o vytvoření zoo plné pravěkých druhů zvířat se stal skutečností. V té době už Huayangosauří samice nakladla vejce do hnízda, ale snášet nepřestávala... Dva malý Daspletosauříci na tom už také byli o mnoho lépe než z doby svrchní Křídy. Ale já jsem se rozhodl vypravit se do doby pravěkých savců. "Podívej se, Johne. Jedním z nejznámějších pravěkých zvířat jsou mamuti." řekl jsem. "Ano, ale ti vymřeli před 10 tisíci lety." odpověděl mi John. "To nevadí, já chci do dob výbuchu supervulkánu zvaného Toba a zachránit zvířata před vyhynutím z té doby, některé druhy potom žily i dál!" řekl jsem, John kývl a začali jsme se chystat na cestu. Toba vybuchla před pětasedmdesáti tisíci lety, tedy v době ledové. Nasedli jsme na skútr, a vyrazili do portálu. Ocitli jsme se v době před 75 tisíci lety mezi jehličnatými stromy a ve sněhu. "Toba nemůže vybuchnout za pozdější dobu než pět dní, takže sebou musíme hodit." řekl jsem. "Co kdybychom se rozdělili?" řekl John. "Skvělý nápad, jakmile najdeme každý nějaké pravěké zvíře, zavoláme druhému." řekl jsem. John zakýval hlavou a šli jsme teď každý sám. Přede mnou stála zšedlá jeskyně. Vkročil jsem do ní, ale zvuk mně vyrušil a já vyběhl.

Svalil jsem se k zemi a čekal. Přímo vedle mně proběhl jeskynní lev, pravěká šelma, která se lvu ani moc nepodobala. Chtěl jsem zavolat Johnovi ale lev se po mně ohnal a vyběhl na mně. Stačil jsem jen tak tak utíkat, protože byl rychlý. Odběhl jsem až ke kopečkům. Tam jsem skočil asi  30 centimetrů nad zemí. Lev se zastavil, a číhal v trávě. Já jsem postavil rychle portál. Kdyby totiž jeskynní lev proběhl portálem, nemusel by zemřít výbuchem supervulkánu. Začal jsem na jeskynního lva mávat a on zase vyběhl. Už byl tak tak u portálu, když se na mně rozehnal srstnatý nosorožec a málem mně převálcoval-kdybych neuhnul o čtyři centimetry. Lev se odrazil od kamene a skočil do portálu. Charles byl v zoo velmi překvapený. "Dělejte chlapi, zavřete ho do klece!" volal. Já jsem následoval nosorožce, a zjistil, o jaký jde druh. Bylo to Elasmotherium, s rohem vysokým jako jsem byl já. Zavolal jsem Johnovi, abych mu řekl o svém překvapivém nálezu ale ten na mně ihned ve vysílačce vyhrkl: "Přijď ke mně ke skalám. Mám tu pro tebe překvapení." . Řekl jsem mu, že hned přijdu, ale netušil jsem, co tam může žít...

Obrázek lva se sobem je ze stránky: www.annapichnerova.blog.cz .
Co se stane? Co to vlastně u skal našel John? A kdy vybouchne Toba, prehistorický supervulkán? Příští část Vám to napoví...

Obrázek týdne 18.6.2010

18. června 2010 v 12:55 | HAAS |  Obrázky týdne
Přináším již i jiné obrázky než jen od Mesosoic Earth, dokonce někteří uživatelé mi i nabídli nějaké obrázky, proto také nějaké přináším... A jeden asi už tuší, jaký to je.

Je to nádherný obrázek ze hry Trespasser, a za jeho poslání na mail děkuji Alfaraptorovi (www.trespasser.blog.cz).
Popisek k obrázku: Tygří raptor prochází mezi stromy ostrovu Isla Sorna. V pozadí je zničené auto a nádherná krajina.

Příště přinesu další obrázky od různých firem nebo z her!

Liopleurodon

17. června 2010 v 12:46 | HAAS |  Galerie mořských živočichů
Jméno: Liopleurodon,
velikost: až 26 metrů délka,
potrava: masožravec,
výskyt: Jura, před 160-150 miliony lety.
Popisek:
Tento "krátkokrký" plesiosaur byl největším dravcem všech dob. Vážil více než 125 tun, to je však jen odhad jeho váhy. Pod vodní hladinou vydržel bezmála asi 3,5 hodiny. Byl to dravec... Zuby Liopleurodonta byly dvakrát větší než tyranosaurovi a do čelistí se jich vešlo hodně, protože lebka měla délku dokonce 5 metrů. Byl to hojný predátor jurských moří, žil od Anglie přes Francii až do Chile, tedy i do Jižní Ameriky. Zřejmě to byli samotářští lovci a často lovili i ty největší obyvatele moří, kteří v jejich době žili. Změny moří však způsobily jejich zánik.


Jurští mořští živočichové Vás ani příště neminou!

Kapitán Johnson-část 7.-Putování začíná

16. června 2010 v 14:31 | HAAS |  Komiksy s dinosaury a přírodou
Minule se Kapitán Johnson probudil uprostřed domorodeckého stanu. Tamní lidé mu ukázali, že nejsou lidojedi, jak si myslel. Uviděl tam svého starého přítele Reffela, s kterým se dvacet let neviděl. Reffel to tam znal docela dobře, ale jedna rokle mu nikdy nebyla otevřena. Když se kapitán probral a domorodci našli i Mathewa a Zamba, pustili je na výpravu. Navíc jim dali ochranu svých dvou statečných mužů.
Pokračování příště-.
Ještě bych Vás rád upozornil, že jsem nemocný, a nebudu sem teď asi nějaké dny psát.

Carnotaurus

15. června 2010 v 16:57 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Carnotaurus ("masožravý býk") byl jihoamerický masožravec z období svrchní Křídy před zhruba pětaosmdesáti miliony let. Tento snad osmimetrový ceratosaurid obýval převážně solné pláně. Na některých lebkách se dochovaly dokonce i kusy zkamenělé kůže. Carnotaurus byl masožravý a živil se tamními sauropody, jako byl například Saltasaurus. Na lebce vědci nalezli především malé růžky, odtud jeho jméno. Uběhl něco kolem 50 km/h. Ještě blíže k jeho obživě: sice tito dinosauři možná lovili velké Sauropody, ale slabý skus ukazuje, že kořistí se často stávali menší plazi-ještěrky, hadi nebo mláďata iguanodontidů. Paleontologové však usoudili, že Carnotaurus byl jedním z jediných masožravých dinosaurů, který k uchycení kořisti nepoužíval přední končetiny.
Jeho popis najdete např. v knize: "Dinosauři encyklopedický přehled" (Paul Barett, ilustrations Raúl Martín, Jupiter roku 2007).


Příště se dozvíte o Archaeopterixovi!

Evolution of Earth-KŘÍDA

13. června 2010 v 16:49 | HAAS |  Podivuhodné zprávy ze světa pravěku
Můj projekt pokračuje zde... Snad si ho tedy užijete.

V obdobý Křídy dinosauři osídlili každý kout planety Země, od Arktidy až po Antarktidu. Nejrozšířejnějšími býložravci jsou koncem Křídy hadrosauři a začátkem jí stále přežívají Sauropodi. Ale nejen to... V tomto období na Zemi spadl 10ti kilometrový meteorit!
TITANOSAUŘI-SAUROPODI, KTEŘÍ ŽILI V KŘÍDĚ:
Čeleď Titanosauridae vznikla začátkem Křídy (před 130 miliony lety) a její zástupci, jako třeba Alamosaurus přežili až do doby před 65 miliony let. Zástupci této čeledě byli od 10 do 22 metrů dlouzí, přičemž žili skoro na celé planetě.

(Na horním obrázku je typický zástupce Titanosaurů-Saltasaurus.)
MOCNÍ DRAVCI V OBDOBÍ KŘÍDY
Doba křídová je rovněž epochou velkých dravců. Zatímco se postupně vyvíjeli, někteří vznikli z Jurských Allosaurů (Giganotosaurus), jiní založili vlastní čeleď (např.Tyrannosauridae). Některé nálezy však prokazují, že někteří z alosaurů přežili ještě do období Křídy před 112 miliony lety, jako například australský alosaurus. V této době se na Zemi vyvíjejí i Spinosauři-největší masožravci, kteří kdy po souši kráčeli.

(Na horním obrázku je typický představitel-Carcharodontosaurus.)
JEŠTĚ PLACHTILI, ALE PROČ, KDYŽ BYL ARCHEOPTERIX SCHOPEN AKTIVNÍHO LETU?
Jeden z objevů roku 2006, Microraptor Gui, je jeden z nejzáhanějších dinosaurů. Šlo o čtyřklídlového dinosaura, který však pouze plachtil. Otázkou je, proč plachtil a nelétal, když to svedl třeba jurský archeopterix. Odpověď: Nebyl to pták, ale dinosaurus. Byl mrňavý, ale stále nám bude ještě trochu záhadný...

(Na obrázku nahoře je Microraptor Gui, nalezený v Číně.)
JIŽNÍ AMERIKA V DOBĚ KŘÍDY:
Od doby před 100 miliony lety až do období před 79 miliony lety vládli Jižní Americe různí tvorové. Jižní Amerika byla v té době spojena s Afrikou, takže tam mohli pronikat Sarcosuchové a Carcharodontosauři. V té době tam už byly i Andy. Podle vědců Jižní Amerikou, a to zvláště Argentinou, pronikala obrovská stáda Sauropodů a velkých dravých Theropodů. Asi nejhojnějším tam byl Argentinosaurus a dravec Giganotosaurus.

(Na horním obrázku si všihmněte spojení Afriky a Jižní Ameriky.)
PÁD METEORU-VYHYNUTÍ DINOSAURŮ
Před 65 miliony lety však přišel obrat-těleso o průměru 10ti kilometrů náhle spadlo z vesmíru na tehdejší Yukatán. Tlaková vlna, kterou přitom vyvolal se pohybovala přibližně 100 krát rychleji než zvuk a bez problémů postihla celou planetu během 48 hodin.

(Na horním obrázku je souboj Tyrannosaura a Triceratopse jen hodinu před tím, než na Zemi spadl meteorit.)
DINOSAUŘI V TŘETIHORÁCH?
Možná, že pád meteoritu dinosaury ještě nevyhubil, žili ještě asi pět milionů let potom. Paleocéní krajina v té době však pro dinosaury nepředstavovala zrovna nejlepší domov. Doměnka, že pád planetky přežili, je však málo uznávána.

(Na obrázku nahoře je Albertosaurus před 62 miliony let.)
A CO TEHDEJŠÍ ROSTLINY?
Rostliny obobí křídové byli pozoruhodné. Stále zde byly smrky, jehličnany, blahočety atd. ale v této době se tu také začínaly odvíjet první kvetoucí rostliny. Ty po opilení uvadly, a zrodily se plody. Nebylo tu ale žádné omezení o cykasy...

(Na horním obrázku je Cykas, typická křídová rostlina.)
Již brzy přinesu i další části!

Pravěká zoo-Do Severní Ameriky svrchní Křídy!5.

12. června 2010 v 12:39 | HAAS |  Příběhy na vyprávění
Jestli Vám nějak unikla minulá část tohoto mého seriálu, můžete jej najít v rubrice Příběhy na vyprávění . Dnes uveřejňuji další část...

PRAVĚKÁ ZOO-DO SEVERNÍ AMERIKY SVRCHNÍ KŘÍDY!-část 5/5:
To stmívání však nebylo obyčejné... V tu chvíly mělo svítit a hřát slunce. S Johnem jsme si uvědomily, že tu bude výbuch... "Už jsem to několikrát viděl na současných sopkách ale tady nám jde o život!" řekl jsem. "Zacpi si uši, Jacku!" křikl na mně ještě John. Oba jsme si zakryli uši, ale přesto jsme toho až dost slyšeli. "Musíme zachránit Daspletosaury, jinak je to na nic!" řekl jsem hned po výbuchu. Erupce se blížila a my jsme neměli šanci. Rozhodli jsme se ale riziko podstoupit. "Pojď tady s kopce, Johne, tam k tomu stádu Parasaurolophů." řekl jsem. Kachnozobý dinosauři už také utíkali. A my jsme běželi přímo proti nim. Kdyby se kachnozobý hadrosaurové neotočili na východ, udupali by nás. Kus za nimi utíkal Troodon a dva Daspletossauři-s nimi i jejich dvě mláďata. "Vrať se na kopec, Johne, a nachystej mi tam portál!" řekl jsem Johnovi. John rychle přikývl, a já jsem se k Daspletosurům přiblížil. Najednou sopka začala házet ohnivé koule a po nich začínala v rychlosti vylézat černá vlna prachu a popela. Dospělý Daspletosaurové si mně ani nevšimli, ale mé mávání na mláďata se vydařilo. Zaujalo je to, a běželi přímo na mně. Doběhl jsem jen tak tak na kopec... 

Doběhl jsem na kopec a řekl Johnovi: "Zajeď už s Jeepem do zoo, já nalákám naše poslední přírůstky!". John zajel rychle do připraveného časového portálu a já uviděl Daspletosaury. Jen pár kilometrů za nimi se hnala popelová vlna. Ještě jsem na ně zamával a oni za mnou vběhli do jednadvacátého století. Tam jsem portál zavřel. "Juchů!" zvolal jsem. Charles rychle poručil: "Zavřít bránu, máme tu rychlá mláďata!". Uběhl od toho den. Chtěl jsem vyřešit dvě věci. "Ano, Orodromeové jsou v nejlepším pořádku." informoval mně Charley. Jenom tam zajdu pro vodu do konve na sad, tak rychle odběhnou a schovají se za keř. Jakmile odejdu jsou v klidu." řekl Charles. "Toto plaché chování u nich v pravěku bylo časté," řekl jsem "lovili je tam totiž například Troodoni a tak se tito menší býložravci báli". Potom jsem zašel za veterinářkou Ann. Ta řekla, že samice Huayangosaura již nakladla tři vejce. Zaradoval jsem se, když jsem viděl vajíčka tohoto dinosaura. Ale ne, že by ta výprava byla poslední. Nechám teď dinosaury dinosaury a přepravím se také do doby pravěkých savců... Ale to až v další epizodě...

Příště: Před výbuchem Toby .

Obrázek týdne 11.6.2010

11. června 2010 v 13:26 | HAAS |  Obrázky týdne
Obrázky od Mesosoic Earth už tady končí, ale já budu brzy přidávat i od jiné firmy. Na tomto obrázku, jak už jsem slíbil, jsou Isisaurové.Popisek k dnešnímu obrázku: Isisaurové hledají potravu před 90 miliony let. Kolem jsou sice stromy, z kterých padají šťavnaté listy, Isisauři se však nyní specializůjí na kapradí které roste pod nimi.

Příště tu uveřejním jeden velmi krásný obrázek, jeden z Vás už určitě tuší, jaký, ale já Vám to nyní ještě neprozradím...

Utahraptor

10. června 2010 v 15:32 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Utahraptor, tedy "utažský zloděj", byl hned po Megaraptorovi největším raptorem, který kdy žil. O váze kolem 500 kilogramů šlo o zabijáka rozšířeného zejména v Brazílii, ale i po celé Severní Americe či Jižní Evropě. Dosahoval délky 6,5 metru, svůj zabijácký dráp používal k tomu, aby se na kořisti přichytil, nikoliv, aby ji rozpáral. Měl docela silné zuby, kterými kořist uchvátil. Klidně lovil i tvory větší než on-troufl si na Iguanodona nebo Magyarosaura. Objveil se také ve čtvrté části seriálu BBC Putování s dinosaury. Možná však vědci ví ještě něco o jeho obživě. Podobně, jako třeba Velociraptor se i Utahraptor živil vejci různých dinosaurů. Utahraptor byl v jiném také kanibal, který klidně požíral svá mláďata.
Popisek Utahraptora najdete zejména v knize "Putování s dinosaury" od Tima Hainese nebo na blogu: www.dinoexpres.blog.cz .

Příště popisek Carnotaura!!!

Soupis největších dravců-Tyrannosaurus Rex

9. června 2010 v 14:39 | HAAS |  Podivuhodné zprávy ze světa pravěku

TYRANNOSAURUS REX
Vědecký popis: Montana roku 1902 (objevitel Barnum Brown)
doba: svrchní Křída před 68-65 miliony let
výskyt:Severní Amerika
potrava:někdy i dinosauři jeho velikosti
velikost: 14 metrů
hmotnost: až 7 tun.

Největší tyranosaur který kdy žil byl Tyrannosaurus Rex. Byl to nejstrašnější predátor své doby, ale vládl jen 3 miliony let. Jak už se ví, nebyl zrovna největším dravcem. Patří do řádu Saurischia a je to Theropod. Tyrannosaurus byl bezmála hrozivý-lovil i veliké dinosaury jako třeba Anatotitan nebo Hadrosaurus. T-rex měl vysoké nohy, ale jeho délka mu neposkytovala zrovna nejlepší rychlost. Běžel do 40 kilometrů za hodinu... Jméno Tyrannosaurus znamená "tyranský ještěr". Čím byl ale velkým postrachem??? Toť otázka. Jeho zuby mohly být dlouhé až 31 centimetrů a byly do zadu zakřivené. T-rex utrhl přibližně 70 kilogramů masa jedním kousnutím. Známé jsou nejrůznější zkameněliny, různě pojmenované, například Tyrannosaurus Sue. Jsou i jiní. První nálezy T-rexe pocházejí z minulého století z Montany. T-rex patřil mezi poslední dinosaury své doby.


Další část najdete na www.pravekysvet.blog.cz .