Prosinec 2010

Dobrodružství s Nigelem Marvenem: Polární medvědi

12. prosince 2010 v 13:36 | HAAS |  Fotogalerie BBC
Nigel Marven opět vyráží do přírody, tenrokrát jde o Kanadu.

    


Dobrodružství s Nigelem Marvenem: Polární medvědi nebo Dobrodružství s ledními medvědy (Polar bear adventure) je jeden z dalších dokumentů televize BBC s Nigelem Marvenem, který se protentokrát vypravuje do Kanady, aby našel medvědy lední. Tento skvělý dokument z roku 2007 patří k seriálům jako je i Dobrodružství s jaguáry (Jaguar adventure). Kromě všeho si v dokumentu můžete užít báječnou atmosféru severního pólu, jako je i polární záře. Vše v dokumentu se zdá jako normální, avšak teplota při natáčení dosahovala nejméně -35°C. Nigel se samozřejmě kromě ledních medvědů setká i s dalšími zástupci kanadské fauny, mezi nimiž jsou mroži jen malá součástka. Tento dobrý seriál byl vysílán na britské televizi už koncem roku 2007.
Obrázky jsou z: www.nigelmarven.com .

Pravěká zoo-Masožraví kopytnatci-2.

11. prosince 2010 v 14:19 | HAAS |  Příběhy na vyprávění
Jestli-že Vám nějak unikla minulá část mého seriálu, najdete ji zde: Příběhy na vyprávění .
Dnes přináším další část!!!

PRAVĚKÁ ZOO-MASOŽRAVÍ KOPYTNATCI-část 2/5:
Vyběhl jsem ze stanu a vzal jsem rychle baterku. Nic se nedělo. Teprve, až jsme se ráno probudili, jsme to viděli. "Můj bože, Andrewsarchus! Samozřejmě nám to bylo docela jasné.". Andrewsarchus požíral končetinu mláděte Embolotheria a já ho z tábora sledoval. "Kdyby chtěl, a kdyby o nás věděl, že tu jsme, ve vteřině by tu mohl být a všechny nás zabil.". Za chvíli ale Andrewsaurchus Embolotherium sežral celé, alespoň jeho stravitelné části, a vydal se zpátky do křoví. Vzal jsem si dalekohled a šel jsem pomalu za ním. "Samozřejmě Andrewsarchus není jediným zvířetem, které žije na rozhraní pláže a bushe, kde jsou tropické stromy." řekl jsem. "Například támhleto Apidium." dodal jsem si ještě k tomu. Nade mnou poskakovaly malé skupinky Apidií a prohlížely si mně. Vlastně ani neměli na vědomí, že se teď dívají na svou verzi po téměř 28 miliony letech. "Chtěl bych Apidia v Pravěké zoo chovat, proto bych je chtěl chytit.". Připravil jsem portál a začal před ním mávat klacíkem. Jedno Apidium portálem proskočilo a ostatních deset ho následovalo. Teď jsme měli v Pravěké Zoo chovnou skupinu Apidií.

V Pravěké Zoo, o několik okamžiků později, když už Charles Apidia ubytoval v jejich opičí kleci, ovšem začal se rýsovat další problém. Pracovníci parku měli velké problémy s jedním mládětem Huayangosaura. "Co se děje?" zeptal se Charles. "S tímhletím Huayangosauříkem to moc dobře nevypadá. Nejí, leží ve stínu a kromě mrskání ocásku a nohou se téměř nehýbe." řekl jeden z pomocníků. "Musíme rychle něco udělat, co když to mládě onemocnělo?!" lekl se Charles. Já jsem mezitím v pravěku dorazil do tábora a všichni jsme se vypravili dál. Ve vodě se pohnulo nějaké obojživelné zvíře, Moetherium, jeden z předků slonů. "Tito živočichové vydí vodní svět aa tak to mají výborné." řekl jsem. My jsme naštěstí měli něco podobného, co by nám pomohlo prozkoumat vodní svět Pákistánu před 30 miliony lety...

Jack se tedy rozhodl prozkoumat vodní svět. Ovšem neví, že na něho čeká horda nebezpečí...

Obrázek týdne 10.12.2010

10. prosince 2010 v 14:16 | HAAS |  Obrázky týdne
Druhý prosincový pátek a další obrázek týdne. Tentokrát je opravdu nádherný!

Popisek k dnešnímu obrázku: Ceratosauři útočí na Stegosaura na krásných sluných pláních Severní Ameriky před 145 miliony lety. V této době vypadá dnešní Morison úplně jinak, místo obrovské pánve jsou to písečné nížiny na kterých se nez ohledu pasou tito obří giganti a útočí na ně tyto Tetanury.

Tento obrázek je jedním z úchvatných. Stále Vám však schovávám jedno, co v tomto měsíci bude na tomto blogu.

Souboj titánů-část 2.

9. prosince 2010 v 15:01 | HAAS |  Příběhy na vyprávění
Minulá část:
Hejno Quetzalkoatlů přistálo v bažinaté nížině na území dnešní Severní Ameriky. Po přistání se hejno nažralo rybami a malými Orodromey. Na obloze viděli proletět i Nyctosaury, další ptakoještěry. Ovšem, z houští hejno pozoroval velký Daspletosaurus. Jeho přítomnost by mohla být katastrofálně následná...

SOUBOJ TITÁNŮ-ČÁST DRUHÁ-PTAKOJEŠTĚR KONTRA TEROPOD:
Mladý Quetzalkoatlus právě polykal rybu když se ze šelestění třímetrového křoví ozvalo dupnutí. Daspletosaurus vylezl, ale nevšímající si ho Quetuzalkoatlus se snažil rybu polknout, zřejmě mu to nějak nešlo. Daspletosaurus vyběhl a strhujícím se útokem vyhnal jednoho Quetzalkoatla do vzduchu. Tomu se podařilo vzlétnout včas, jelikož nebyl daleko od malé pruhlubně, hluboké pár desítek metrů. Zato mladý Quetzalkoatlus s rozpětím křídel necelých sedm metrů si všiml pozdě. Daspletosaurus vyběhl, za pouhých deset sekund byl poblíž Quetzalkoatla. Ten se pokusil rychle vzlétnout. Bohužel, těžká křídla a tělo o váze padesát kilogramů mu teď dávaly přítěž. Daspletosaurus položil jeho měkký krk rychle k zemi a zabořil do něho ostré velké zuby. Zato vůdce hejna nenechal dlouho čekat Daspletosaura na ránu. Daspletosaurus se ale nevšímavě ohnal hlavou a až pak zjistil, že právě porazil na zem dalšího z obrů. Pterosaurovi se ale podařilo rychle se postavit a vyletět o pár metrů výš ze země. Daspletosaurus ho minul jen tak tak, ptakoještěr mu zasadil ránu zobákem do šíje. Daspletosaurus ale rychle kousl a za chvíli už ležel pterosaurus na zemi s roztrhnutým křídlem. Daspletosaurus si však nevyhledal nejlepší chvíli: Jeho levá zadní končetina se zabořila do tuhého bahna a on ji nemohl vytáhnout. Hejno rychle odletělo pryč. Zraněný Quetzalkoatlus žil ještě další dva měsíce, až nakonec přišlo táhnutí ryb na jih. Tam zemřel. Starý Daspletosaurus zemřel nedlouho poté, co se vše stalo. Rána v šíji a uvěznení v bahně mu žít dlouho nedaly...

Popisek k obrázku: Daspletosaurus se strhujícím útokem vyběhl...
Dotazník o příběhu:

Místo odehrání: Montana, Severní Amerika,
hlavní hrdinové: hejno Quetzalkoatlů, samec Daspletosaura,
překlad jména do angličtiny: War of the titans,
příběh se odehrál před 75 miliony let...
O čem bude příští příběh Vám neřeknu, avšak, čekají nás doslovy!

Hra King Kong

8. prosince 2010 v 13:59 | HAAS |  Fotogalerie PC-CD her
Další recenze hry je tady! Tentokrát jsem se rozhodl pro hru King Kong, která je také dobrá. Přeneste se jednoduše na Ostrov lebek a zažijte tam spoustu dobrodružství! Tato skvělá hra, vytvořená podle filmu King Kong se na Ostrově lebek odehrává, samozřejmě tu také najdete mnoho živočichů, z nichž většina je jich pravěkých. Budete se moci ve třech misích, kde hrajete za střídané postavy ostrovem probojovat na život a na smrt. V první misi budete hrát za obyčejného chlapíka, v druhé misi za statného goriláka a nakonec v té třetí za Jacka, který je členem výpravy. Ve hře se vyskytují tito pravěcí živočichové, mají jména však jen ta zastaralá, jako Venatosaurus, Vastatosaurus, Brontosaurus atd. Jsou to tito živočichové: Tyrannosaurus Rex, Deinonychus, Apatosaurus a Coelophysis. Na ostrově se nicméně vyskytují i velcí karbonští brouci: obří štíři nebo slizské housenky. Kromě toho tu žije obojživelník Eryops a nějací zvláštní létající tvorové (asi netopýři nebo tak nějak).

Doufám, že se Vám recenze této hry líbila, bohužel však tuto hru nemám, proto nemusí být všechny údaje pravdivé. Postupoval jsem pouze z infa z internetu.
Foto: Oba dva obrázky jsou z této zajímavé stránky: www.deinonych.blog.cz .

Chubutisaurus

7. prosince 2010 v 15:47 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Chubutisaurus ("ještěr z provincie Chubut") byl dalším ze spodnokřídových titanosauridů, žil v Jižní Americe před nejméně 105 miliony let. Svým vzhledem nemusí Chubutisaurus udělat nějaký velký dojem, jde totiž o typického titanosaurida. Avšak přesto tu dochází k několika pozoruhodným vědem: například, že ocas je velmi krátký. Sauropodi, většinou tedy diplodocidi, a to však Chubutisaurus nebyl, měli vždy dlouhý ocas. Někteří titanosauridi měli sice tuto stejnou vlastnost jako Chubutisaurus, většinou však u takových, jako Malawisaurus nalézáme dlouhý ocas. Chubutisaurus je považovaný spíše jako velmi primitivní, nezpecializovaný rod, protože pozdější titanosauridi dorůstali větších rozměrů. Chubutisaurus však byl také veliký, jeho délka dosahuje zaokrouhleně kolem 23 metrů.
Jeho popisek najdeme třeba v knize "Dinosauři průvodce 270 rody".

Příště pozoruhodná Agustinia!!!

Malawisaurus

6. prosince 2010 v 16:01 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Malawisaurus, což znamená "ještěr z Malawi", byl jedním z nejranějších titanosauriodních sauropodů na území dnešní Afriky. Šlo o druh, který se pravděpodobně vyskytoval na území pouze dnešního Zambezi. Spásal vegetaci ve výši až 5 metrů a byl dlouhý asi 9 metrů. Tento titanosaur se z dálky také může zdát jako nějaký brachiosaurid, protože nejvyšší část jeho těla byl krk. Malawisaurus byl jeden z mála titanosauridů, kteří drželi hlavu a krk směrem nahoru jako brachiosauridé. Původně se předpokládalo, že měl i Malawisaurus kostěný pancíř podobný tomu, co měl třeba Saltasaurus, avšak minerální studie prokázaly, že měl pouze jakési "desky", které měli i jiní titanosauři. Malawisaurus je kromě tohoto jména znám také jako ještěr Gigantosaurus, toto jméno však vzniklo nedorozuměním jména theropoda Giganotosaura který žil v Jižní Americe. Taxon Gigantosaurus byl a dnes dokonce ještě stále je dosti problematický.
Popis najdete podle mého "průzkumu" v méně knížkách, ale najdete ho např. v Dinosauři průvodce 270 rody.

Příště Chubutisaurus!!!

Pravěká zoo-Masožraví kopytnatci-1.

5. prosince 2010 v 13:37 | HAAS |  Příběhy na vyprávění
Jestli-že Vám nějak unikla minulá část mého seriálu, najdete je v rubrice Příběhy na vyprávění .
Dnes přináším další část!!!

PRAVĚKÁ ZOO-MASOŽRAVÍ KOPYTNATCI-část 1/5:
Můj sen o vytvoření parku či zoo plné prehistorických druhů zvířat se stal skutečností. Zatím jsme měli třeba velkého samce druhu Yangchuanosaurus, mamuta srstnatého, skupinku Orodromeů nebo velké pravěké obojživelníky a bylo toho překvapivě ještě více. Než jsem se však chystal portálem se vydat na další záchrannou misi, přijel jsem se podívat na dva malé Daspletosaury, kteří už ale tak malí nebyli. "Kolik mají?" zeptal jsem se. "Asi 7,4 nebo 7,5 metru." informoval mně Charles. "Zajímavé, pokud porostou takhle rychle, mohli by být větší než průměrný Daspletosaurus." řekl jsem a odjel jsem jeepem na místo plánování. "Při mé další prehistorické, už druhé vodní výpravě se chci vrátit do doby před 30 miliony lety. Tohleto je čelist medvěda grizzlyho, jednoho z největších dravců naší planety. Jenomže toto je čelist Andrewsarcha, velkého masožravého kopytnatce. Hodlám se pro něho vrátit do pravěkého Pákistánu jen pár dní před tím, než vymřou za účelem velké katastrofy." řekl jsem. Já, John a celý tým o pěti lidech jsme prošli portálem, jen tak daleko od katastrofy, jak to šlo.

Ocitli jsme se někde v bushi, pod námi byl písek a kolem spousta suchých keřů. "Už jsme dorazili?" zeptal se jeden z týmu. "Ano, jsme tu. Toto je Pákistán, před 30 miliony lety!" řekl jsem. Ušli jsme už velký kus když jsme uslyšeli zvláštní zvuky. Vyběhl jsem na vrchol kopce a uviděl jsem to. V bushi pod kopcem jsem uviděl stádo brontotérů Embolotherií. "Páni, podívejte se na to! Jsou nádherní..." řekl jsem. Embolotheria se sunula pomalu o 30 metrů za hodinu dál a my, když se zrovna začlo stmívat, jsme dorazili na pláž. Tady jsme začali stavět tábor. Šli jsme spát, zatímco jeden z členů týmu, Tim, hlídal. Pak začal křičet: "Něco tu utíká!". Rychle jsem vyběhl ze stanu a ve tmě jsem zahlédl mládě Embolotheria, ale to bylo smrtelně zraněné. Z houštiny se ozval řev masožravce...

Co tam vyběhlo se dozvíte příště!

Podivní delfíni

4. prosince 2010 v 10:58 | HAAS |  Sopky, láva... Události ze současné přírody
Je to už dávno, co jsem měl uložené obrázky na tento článek, ale ještě jsem ho nestačil napsat. Jelikož tento článek spadá trochu i pod obor kryptozoologie, ale i zoologie, dávám tento článek do zoologické rubriky.

U Japonských břehů došlo nedávno k obrovskému objevu: byl to delfín a ne jen tak ledajaký. Se čtyřmi velkými ploutvemi šlo o snad nejpodivnějšího delfína, který byl kdy nalezen. Ležel uvízlý v kamení a i potápěči měli dost dělat, aby se jim ho podařilo vytáhnout. Může se zdát že je to kříženec, nebo je to nějaký potomek z doby, kdy ještě měli kytovci čtyři velké ploutve? Tento případ se ale neřešil tak moc, jako třeba ty jiné...

V USA však žije natolik pozoruhodný delfín, který by snad vypadl jako z nějaké pohádky či vědeckofantastického filmu. Je to růžový delfín! Tento podivuhodný živočich je zřejmě jeden z kříženců, kteří žijí a objevují se málo. O podvrh nemůže jít žádný, protože byl růžový delfín studován kamerou i ve vodě a žádný model, který by měl inteligentní funkce delfínů lidé ještě nevynalezli. Růžový delfín je však členem skupiny obyčejných delfínů, proto není vyloučeno, že se jedná pouze o křížence.

HISTORIE DELFÍNŮ:

Delfíni jsou kytovci, kteří se od těch primitivnějších druhů kytovců oddělily asi před 20 miliony lety, následkem dlouhé velrybí evoluce. Jejich předci žili v oceánech podobně jako oni dnes, lovili ryby a vše, co dnes u delfínů vidíme. Asi nejpravděpodobnějším předchůdcem delfínů mohli být Dorudoni, kteří se svou menší tlamou a velikostí kolem jen asi 2,5 metru mají jediné podobné charakteristické znaky delfínů. Mezi první delfíny pak patřil např. Eurhinodelphis apod.

Tento článek obsahuje i zápletku z minulosti delfínů. Pokud se Vám to líbilo, nezapomeňte okomentovat a ohodnotit!

Obrázek týdne 3.12.2010

3. prosince 2010 v 8:29 | HAAS |  Obrázky týdne
Všechno rychle uběhlo a je tu první pátek v listopadu. Jedno Vám sice neřeknu, ale tento měsíc to tu bude a ne jen tak ledajaké. Řeknu Vám pouze, že 24 budou Vánoce ale nejen to...

Popisek k denšnímu obrázku: Nezapomenutelní Quetzalkoatlové krouží nad mořem kde loví ryby. Tato nádherná poklidná scéna se odehrává před 70 miliony let.

Jestli se Vám tento obrázek líbil, prosím, komentujte...