Únor 2011

Rapetosaurus

2. února 2011 v 16:05 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Rapetosaurus byl Madagaskarský sauropodní dinosaurus, který žil v době před 105-93,4 miliony lety ale možná, že žil i déle. Byl jedním z rodiny titanosaurů. Rapetosaurus se vyskytoval pouze na území dnešního Madagaskaru kde byl také objeven, ovšem v době, kdy on sám na Zemi žil se mohl potulovat i na území Afriky a Asie. Šlo o středně velkého až malého sauropoda s délkou 12-17 metrů a váhou něco kolem 15 tun. Na Madagaskaru byla objevena převážně velká skupina masožravců takže měl Rapetosaurus i svého přirozeného nepřítele. Samice po nakladení vajec 4-5 týdnů nemusela hledat potravu a pravděpodobně střežila obezřetně své hnízdo, někteří paleontologové také soudí, že Rapetosauři si stavěli hnízda ve skupinách podobně jako třeba Maiasaury. To by znamenalo, že část matek by mohla odejít a jiná hlídat.
Rapetosaurus je velmi vzácný ve knihách, ale najdeme ho například v "Svet pravěku" (A field guide to dinosaurs, jako Svět dinosaurů přeloženo volně z angličtiny).

Příště Xuanhanosaurus!

Chirostenotes

1. února 2011 v 17:31 | HAAS |  Popisy pravěkých zvířat
Chirostenotes ("štíhlá ruka") byl pravděpodobně jediným doposud objeveným oviraptoridem, které se vyskytoval pouze na území dnešní Severní Ameriky. Šlo o téměř 3 metry dlouhého potravního specialistu který měl opravdu dlouhou sestavovací evoluci. Původně se v roce 1924 našla přední končetina rodu Chirostenotes, niha z roku 1932 Macrophalangia a v roce 1936 čelist Caenagnathus. Poté však dostal své původní jméno, které mu dal Gilmore. Všechny kosti totiž patřily jednomu živočichovi! Vypadá to, že Chirostenotes byl poměrně hodně opeření. Jeho dlouhý ocas byl po stranách velmi hojně opeřený, pravděpodobně byl také velmi barevný. Na předních končetinách se zřejmě také vyskytovala spousta peří. Existjí dva druhy: Ch.sternbergi a Ch.pergacills. Byl objeven v Albertě, což je v Kanadě.
Jeho popis najdete třeba v knize "Dinosauři průvodce 270 rody".

Příště sauropod Rapetosaurus!