Červenec 2011

Omluva na týden

2. července 2011 v 11:15 | HAAS |  Ostatní zajímavosti
Stejně, jako minulý rok, i tento jedu zase daleko do západních Čech za babičkou a dědečkem. Doufám, že už příští sobotu se vrátím domů, jestli však ten den ještě článek napíši, to nevím. Zítra odjíždím velmi brzy ráno. Žádné články, ani Blog polárních medvědů jsem nepředstavil. I provoz www.max-tvspecial.blog.cz bude na týden zrušen a ožná i na další. Ale nebojte, týden zase tak dlouhá doba není!!!


HAAS

4,4 miliardy let-Země se mění

2. července 2011 v 11:12 | HAAS |  Podivuhodné zprávy ze světa pravěku
Jelikož mě v poslední době velmi zajímá paleontologie v ohledu i s geologií, tedy zvláště proměny pevniny, moří apod., napadl mě (a také díky Abecedě dávných věků od B.Záruby) tento článek:

Představte si, že máte možnost cestovat v čase. Jak půjdete stále hlouběji a hlouběji do minulosti, bude se měnit nejen klima a vegetace či živočichové, ale také celá krajina. Kdybychom cestovali v čase na Sahaře, bylo by to vcelku podivuhodné. Před 2 miliony let, tedy v době, kdy tu žilo několik druhů prvních Hominidů, nebyla Sahara pouští ale rozsáhlými lesy a pastvinami. Hojné místo pro život. A před ještě 30 miliony let zde bylo moře, kdyby jste se podívali na půdu na Sahaře, nemuseli by jste dlouho pátrat, a nalezli by jste třeba žraločí zub, lastury ústřic a spoustu dalších důkazů. Vždyť také tady byly objeveny pravěké velryby. Kdyby jste se vydali na cestu zpět v čase na Antarktidě, měnila by se vegetace, až nakonec v době před 180 miliony lety by jste tu nalezli hojné množství dinosaurů a tropické vegetace. Zbytky těchto rostlin se doposud dají nalézt a vědci po nich někdy usilovně pátrají. Samozřejmě většinou s velkým úspěchem. Po celém světě nebyl před 500 miliony lety na souši život. Ale za 100 milionů let se voda zelenala, byly zde ryby a na souš vylézali první obojživelníci. Těžší je však zjistit, jak svět bude vypadat v budoucnosti. Nevíme, jak se přesně kontinenty posunou, jak se změní vegetace a klima. S novým klimatem také přijdou noví živočichové a o těch také nic nevíme...


Jestli se Vám tento článek líbil, prosím, okomentujte!

Blog polárních medvědů-1.7.2011

1. července 2011 v 11:36 | HAAS |  Sopky, láva... Události ze současné přírody
Je první den prázdnin a první den v červenci. Jelikož jsem se dostal na počítač teď dopoledne, budou ztde uvedeny ještě velmi chladné, ranní a noční teploty.

Churchill, Manitoba: 16°C
Gillam, Manitoba: 19°C
Winnipeg, Manitoba: 20°C
Arviat, Nunavut: 7°C.
Od poslední doby se kasi teploty rychle změnily. Za teplé a nedeštivé noci se živočichové pohybují v teple. Žádná polární liška už nemůže být bílá. Řeka Churchill je nyní plná běluh, bílých velryb. Začínají sem připlouvat tisíce těchto tvorů a další připlavou ještě v průběhu celého července. V Gillamu se místní teploty pohybují okolo dvaceti. Lesy nedaleko Gillamu jsou plné zajíčků a jiné malé zvěře. Přišla doba i pro příchod vysoké zvěře. Lední medvědi jsou ještě stále drženi na pevnině. Až v říjnu nebo listopadu budou moci odejít-teď se tu musí spokojit místo s mroži jen s lumíky, rybami a vegetací...

Doufám, že příští týden tu další blog bude!