Jak se měnil vzhled pravěkých zvířat: Basilosaurus

21. června 2014 v 10:12 | HAAS |  Podivuhodné zprávy ze světa pravěku
BASILOSAURUS ("král plazů") byl dravý kytovec z řádu Archaeoceti žijící v období pozdního Eocénu, před 40 až 34 miliony lety. Jak však napovídá jeho jméno a jeho zařazení a klasifikace, od svého objevu prošel jeho rekonstruovaný vzhled mnoha změnami... V první části nového projektu si přiblížíme, jak se vyvíjel, od prvních představ paleontologů o naprosto odlišně žijícím tvoru po dnes často zobrazovanou pravelrybu!

OBJEV BASILOSAURA:
Během 19. století byly fosílie Basilosaura často nalézány ve Spojených státech amerických, konkrétně šlo o druh Basilosaurus cetoides. Tehdy ovšem nebyl vůbec brán za kytovce, vlastně ani za savce. Basilosaurus se stal brzy státní fosílií Alabamy a Mississippi, stále byl však obestřen mnoha tajemstvími. Další druh, Basilosaurus isis, byl objeven ke konci 19. století v Egyptě. Ten byl však řazen do zcela odlišného rodu (ke všemu se dostaneme později). Nalézané kostry prozrazovaly fakta o anatomii zvířete, bylo neuvěřitelně dlouhé (asi 18 metrů) a lebka byla vyzbrojena masivními zuby...KONTROVERZE O BASILOSAUROVĚ VZHLEDU:
Zvíře bylo nazváno Basilosaurus, což v překladu z latiny znamená "král plazů". Nálezy se dostaly do rukou anatoma Richarda Harlana, kterému dlouhá kostra (viz. obrázek nahoře) patrně připomínala druhohorní mořské plazy, například plesiosaury. Latinské označení živočichu podle Harlana zkrátka sedělo. Některé exempláře poté Harlan prezentoval britskému přírodovědci Richardu Owenovi, kterému se na Harlanově výkladu něco nezdálo. Poznamenal, že kosti toho mají mnoho společného s býložravými kytovci (jednalo se však o mýlku, všichni kytovci jsou masožraví, i ti největší se totiž živí zooplanktonem, tedy živočišnou stravou) a přirovnával je k dungongům (ti však patří mezi sirény). Owen navrhl pro zvíře nové jméno Zeuglodon, to se však u amerického druhu neujalo. Harlan však se změnou názvu souhlasil. Každopádně bylo přiděleno alespoň egyptskému druhu, ne však nadlouho. A tak se stalo, že se z plazovitého tvora žijícího kdesi v řekách (pod textem obrázek z 60. let minulého století) vyklubal velký mořský kytovec, jeden z prvních vůbec...


JAK HO KRESLIL ZDENĚK BURIAN:
Když se dostalo na rekonstrukci Basilosaura od českého malíře pravěku Zdeňka Buriana, bylo již víceméně Basilosaurovo zařazení do řádu Archaeoceti mezi kytovce jasné. Na následujícím obrázku je již tedy Basilosaurus považován za velrybu. Dnes se však vědci domnívají, že byl živočich trochu štíhlejší (nic se však nedá potvrdit, protože maso a svaly samozřejmě narozdíl od kostí nefosilizují)...


DNES UZNÁVANÝ VZHLED BASILOSAURA:
Jak již bylo řečeno, Basilosaurus byl možná ve skutečnosti trochu štíhlejší, než na obrázcích Zdeňka Buriana, a nebyl také tolik hadovitý. Prostě normální savec žijící v moři, lovil ryby, hlavonožce, žraloky a menší kytovce, jako byl Dorudon. Současného vzhledu už si povšimnete i v televizních pořadech, včetně oblíbené série BBC Putování s pravěkými zvířaty...


Zdroje obrázků: První fotografie pochází z webu web.cerritos.edu, následující dva snímky pocházejí z programu Putování s dinosaury: Monstra pravěkých oceánů (třetí snímek upraven), čtvrtý obraz pochází z galerie Zdeňka Buriana a poslední je volně stažitelný na Amazonu (původně od BBC).

V příštím díle si popíšeme, jak se v průběhu století měnil vzhled jednoho z nejslavnějších dinosaurů-Iguanodonta. Představíme si mnohé z jeho rekonstrukcí, od původního náčrtu kostry přes slavné modely až po jeho dnes uznávaný vzhled...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Který díl Monster pravěkých oceánů je nejlepší?

1. Sedm nejnebezpečnějších moří 53.3% (329)
2. Do smrtelných čelistí 23.2% (143)
3. Pekelné akvárium 23.5% (145)

Komentáře

1 siamotyran siamotyran | Web | 21. června 2014 v 10:17 | Reagovat

Parádní článek a ten obrázek od Buriana je skvělý :)

Máš pravdu úplně mi vypadla Dino Game z hlavy už ji jdu dopsat :D

2 blogplateosaurus blogplateosaurus | Web | 21. června 2014 v 10:28 | Reagovat

Pěkné . Předchvílí jsem četl , že kytovci pravděpodobně patří mezi sudokopytníky .

3 martinoraptor martinoraptor | Web | 21. června 2014 v 11:37 | Reagovat

Naprosto úžasný článek a skvělý nápad na seriál. Průběh poznávání Basilosaura i jeho samotného jsi popsal naprosto skvostně a obrázky jsou všechny nádherné.

4 Jano Jano | Web | 21. června 2014 v 15:21 | Reagovat

Ďalší kvalitný článok, snáď to uz ani nemusím stále vypisovať.
Mimochodom k tomu tvojmu dotazu: Možno máš pravdu, že som si to mohol odpustiť. Je však pravda, že Američania to používajú mozno až príliš často a občas dokonca aj v kontexte, kde to ani nepasuje.
V príbehu o Amerike som túto ich malú "úchylku" nemohol nesponenúť.

5 Steven Steven | 21. června 2014 v 16:49 | Reagovat

Paráda, docela mě udivuje kolik se toho dá o takových změnách rekonstrukcí najít

[2]: já o tom taky čet

6 martinoraptor martinoraptor | Web | 21. června 2014 v 17:13 | Reagovat

Uvidím, možná jednou :-D

7 dinosaurss dinosaurss | Web | 21. června 2014 v 18:43 | Reagovat

Tohle byl vážně vysoce moudrý nápad, je skvělé shrnout si to všechno, jak to bylo, od objevu a počátečních domněnek až po dnešní realistické názory.. Vinikající!

..Jen tak mimochodem, ani se nedivím, že dřívější lidi byli celí popletení z draků atd.., protože když bych žil v nějakým roce xxx v minulosti, a našel tam někde lebku, např. Basilosaura, asi bych z toho byl taky úplně mimo a nevěděl bych, co si mám myslet..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama