close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Krátkokrčka Irwinova-Velmi vzácný druh želvy

28. července 2016 v 10:22 | HAAS |  Sopky, láva... Události ze současné přírody
Mezi popisy současných plazů nyní zařazuji i jeden vzácný druh želvy, která je pojmenována po legendě... Je to krátkokrčka Irwinova!

Latinský název: Elseya irwini,
Rozšíření: pouze severní Queensland, Austrálie,
Velikost: délka asi 30 centimetrů.
Krátkokrčka Irwinova je velmi vzácnou želvou, vyskytující se pouze v řekách Broken River and Bowen River, které jsou přítoky mnohem známější Burdekin River. O této želvě toho není známo tolik, jako o některých jiných druzích. Jasné je však to, že jde o sladkovodní želvu. To se dá poznat i podle toho, že končetiny nemá přeměněny v ploutve a stále z nich vystupují drápy, nicméně končetiny jsou více placaté a to pomáhá želvě při plavání. Tyto želvy jsou známy také jako australské kajmanky, ačkoliv se od pravých amerických kajmanek odlišují svým jídelníčkem. Krátkokrčka Irwinova je podobně jako její australské příbuzné býložravá. Některé z jejích sestřenic se kromě listí živí i ovocem, spadlým na hladinu vody. Krátkokrčka Irwinova dokáže také jednu pozoruhodnou věc: na hladině nabere vzduch do své kloaky a žábrům podobné výrůstky pak spotřebovávají kyslík, zatímco je želva ponořena. Díky tomu mohou krátkokrčky zůstat pod vodou poměrně dlouhou dobu. Původními nepřáteli této želvy jsou krokodýlové, varani a případně zdivočelá prasata... Krátkokrčka Irwinova je pojmenována podle dvou mužů, kteří ji nalezli. Byli to Bob a Steve Irwinovi! Během rodinného kempu na severu Queenslandu v roce 1997 chytil Bob, Stevův otec, podivnou želvu. On ani Steve ji nedokázali rozeznat, přestože plazy oba znali výtečně. Steve pořídil množství fotografií, jež pak poslal expertu na želvy Johnu Cannovi. Ten okamžitě poznal, že jde stoprocentně o nový druh. Proto ještě téhož roku želvu pojmenoval Elseya irwini. Steve Irwin, majitel Australia Zoo, si takovou poctu zasloužil, jelikož učinil mnohé pro plazy skrze svůj televizní seriál, Lovec krokodýlů (The Crocodile Hunter), a jeho pokračování. Zároveň to byl velký ochránce přírody, který peníze ze svých filmů posílal na ochranu deštných lesů Queenslandu, Vanuatu a Fidži, a také některých oblastí v USA... Krátkokrčka Irwinova je v současnosti silně ohrožena stavbou přehrad a znečištěním řek, ve kterých žije. Ačkoliv je již dlouho plánována stavba přehrady na severu Queenslandu, nedaleko od jejího domova, diskutuje se o tom, zda je tento krok správný. Ekolog Ivan Lawler přišel s faktem, že krátkokrček Irwinových zbývá ve volné přírodě jen 4000 až 5000. Výzkumníci pak odchytili 82 jedinců, z nichž jen pět byli mladí. Zbytek tvořila stará generace. To znamená, že mladých želv je méně než starých, což není pro budoucnost tohoto druhu dobré. Jediným místem mimo Austrálii, kde je krátkokrčka Irwinova chována, je National Aquarium v Baltimore. Pro budoucnost této pozoruhodné želvy, krátkokrčky Irwinovy, musíme udělat ještě mnoho. Steve Irwin učil lidi o ochraně divokých zvířat prostřednictvím vzdělávání veřejnosti, to je velmi důležité. A jak řekl Steve Irwin, "Ochrana přírody je pro tyto tvory vším."

Příště krajtovka dvoubarvá!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Máte rádi hady?

Ano 80% (491)
Pouze některé druhy 7.3% (45)
Určitě ne 12.7% (78)

Komentáře

1 Bleskobleska Bleskobleska | 28. července 2016 v 11:55 | Reagovat

Překrásný druh želvy. Jen je škoda, že je vzácná :c

To mi připomnělo, zkoušel jsi v berlínském muzeu poznávat vycpaná zvířata? :D Zkoušela jsem to se sestrou a zrovna plazi nám dělali problém. D:
(musím se přiznat, že jsem měla potíž se na to dívat. Kostry mi nevadí, ale při pohledu na vycpané zvíře / kožešinu / nedej bože trofej se mi dělá zle D: Mám to zakořeněné z dětství a dodnes jsem se toho "strachu" nezbavila.)

2 dinosaurss dinosaurss | Web | 28. července 2016 v 22:10 | Reagovat

Opravdu velmi zajímavá želva... Jsem rád, že je pojmenovaná podle Stevena Irwina. Také doufám, že jich snad přibude..

3 Martinoraptor Martinoraptor | Web | 29. července 2016 v 13:27 | Reagovat

Nádherná želva, Steve si to zasloužil.

4 Ankylosaurus Ankylosaurus | Web | 30. července 2016 v 18:30 | Reagovat

Opravdu zajímavá želva! :) Vypadá zvláštně :).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama