Mohou být krysy ohroženy?

28. srpna 2016 v 10:36 | HAAS |  Sopky, láva... Události ze současné přírody
Někomu se může zdát, že každé zvíře je v potenciálním ohrožení ze strany lidí... Každé zvíře, každý druh, kromě krys... Krysy byly vždy nesmírně hojné, byly roznašečkami smrtelných nemocí ve středověku, a byly také černými pasažéry na lodích lidských dobyvatelů, díky čemuž tito tvorové osídlili a poničili křehké ekosystémy ostrovů. Tito tvorové, z nichž měl i Indiana Jones hrůzu, jsou snad všude, v kanalizacích, na skládkách, občas i ve sklepech a stále se jim daří. Jen málo lidí by napadlo říci: "Počet krys se snižuje". Ovšem, možná to bude překvapením, je to tak. Nemluvme teď o krysách ve městech, těm se díky nadměrnému množství odpadu daří. Tyto městské krysy svými počty mnohdy překonávají počet lidských rezidentů. Nicméně krysy na venkovech platí daň za nové, mnohdy extrémně chemické postupy, které nejsou v dnešním zemědělství neobvyklé. Nedá se přímo říci, že by krysy z venkova a divočiny byly nějak ohroženy. Je ovšem pravdou, že jejich počty tam strmě klesají. Samozřejmě, krysy jsou invazivním druhem a snadno se přemnoží, chemický postřik na poli jim v tom přece jen tak nezabrání. Navíc se říká, že s vyhynutím některých druhů zvířat by se počet krys celkově mohl zdvojnásobit. Přece jen však moderní zemědělství, spojené s insekticidy a dalšími prostředky, způsobuje zkázu mnoha malým i větším živočichům. Díky insekticidům se možná zbavíte hmyzu, ale také některých dalších tvorů, kteří se jím živí, a které to všechno ovlivní. Krysy, věčné oportunistky, mohou být mezi těmito tvory. V 60. letech 20. století vyšla ve Velké Británii kniha "Lady Bird Book Britain", která dnes může posloužit ke srovnání současné a tehdejší přírody Británie, i celé Evropy. Tehdy prý bylo pro venkovské krysy typické, že se shromažďovaly do skupinek po 200 jedincích a společně v noci putovaly krajinou. Při tom se za nimi táhl podivně krysí zápach, jenž se dá jen těžko popsat. Desítky let už nikdo nic takového neviděl. Může to být způsobeno tím, jak se i o svůj venkov lidé starají? Jedno je tedy jasné: krysám se možná daří dobře, ale ani ony čas od času neuniknou zkáze, kterou způsobují lidé. Tentokrát to není vybíjení pro maso nebo jen tak. Není to ani vybití invazivní skupiny krys, což populaci těchto zvířat málo ovlivní. Je to nebezpečí budoucnosti...

Tento článek není o bezprostředním ohrožení krys. Chtěl jsem Vám jeho prostřednictvím upozornit na to, že i nejpočetnější druh zvířete může být lidmi uvržen v nebezpečí, a je tedy třeba najít způsob, jak tomu zabránit (a jak také zabránit vyhynutí mnohem, mnohem vzácnějších zvířat).
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Máte rádi hady?

Ano 81.4% (397)
Pouze některé druhy 7.4% (36)
Určitě ne 11.3% (55)

Komentáře

1 Leaellynaraptor Leaellynaraptor | Web | 28. srpna 2016 v 11:28 | Reagovat

Zajímavé, je pravda, že mě to též nenapadlo.
Ale teď se ptám, je to takový problém? Bylo by vyhynutí krys v některých částech světa takový zásah pro ekosystém? Tak nějak to cítím jako ospravedlnění toho, co krysy v minulosti způsobily, a kolik druhů vyhynulo jen díky nim. (A lidem, v tomhle případě.)
Připadá mi, že krysy si ani moc nezaslouží soucit lidí jakožto ohrožený druh, natožpak aby se někdo pokusil o jejich záchranu. Jak to přece bylo s tím zamořením krys v Austrálii, před několika lety?

2 Bleskobleska Bleskobleska | 28. srpna 2016 v 19:45 | Reagovat

Panebože. Nic jiného na to napsat nemůžu. I když je plno lidí "alergických" na myši a krysy, já je mám ráda.

Víš co by mě zajímalo? Nedávno jsem přemýšlela nad tím, jak by vlastně fungoval můj imaginární svět a jeho potravní řetězec, když by tam byli dva živočichové na jeho vrcholu - lidé a draci, kteří jsou v Imaginarii skoro stejně inteligentní jako my. Myslíš, že by to bylo možné? Navzájem se tyto dva druhy neruší, ale když na to přijde, jsou schopné se zabít navzájem. :D

3 dinosaurss dinosaurss | Web | 28. srpna 2016 v 22:48 | Reagovat

Páni.. tak to je opravdu velmi zajímavé..
Je jasné, že člověk svým konáním ovlivňuje všechny tvory včetně těch, do kterých by to ani nikdo neřekl. Krysy sice nejsou oblíbení živočichové, ale myslím, že jsou nedílnou součástí přírody. Osobně proti nim nic nemám, ale přiznám se, že mě docela štve fakt, že kvůli zavlečeným krysám na různé ostrovy vyhynuli mnozí tvorové a nebo jsou dnes velmi ohroženi.. Nikdy bych se však nezúčastnil nějakého aktivního hubení nebo tak něco...
A krysy jsou sice velmi houževnaté a osobně si myslím, že je nemožné je vyhubit, ale vzpomeňme si, jak to dopadlo s "nevyhubitelným" holubem stěhovavým, který tvořil - troufnu si říct, že i miliardová hejna.. Ale je fakt, že krysy jsou mnohem více rozšířené a i odolné vůči člověku a dalším vlivům..

..Jen takový odbočka: ty chemické přípravky na pole - to bych úplně zrušil.. Ničí se tím hrozně půda a pak se lidi diví, že jim na poli nic nechce vyrůst nebo je chabá úroda.. Kdysi, když zemědělci používali jen přírodní hnoje, tak byla úroda mnohem zdravější a silnější a chuťově i lepší.. Dneska si jde koupit člověk do obchodu zeleninu a nedá se to ani jíst, jak je to umělé.. Například rajče se zahrádky se absolutně nedá srovnat s rajčetem koupeným v obchodě, a to proto, že kupované ovoce a zelenina jsou vystaveny některých chemickým látkám s cílem urychlit proces zrání (umělé dozrávání).. Ale lidi neberou v potaz, že to má i škodlivé účinky. Například karbid vápníku, který se k umělému dozrávání využívá je toxický a potenciálně velmi nebezpečné pro lidské zdraví - stejně je ale používán.. Je to úplně na hlavu..

4 Ankylosaurus Ankylosaurus | Web | 29. srpna 2016 v 21:50 | Reagovat

Lze se vůbec v dnešní době něčemu takovému divit? Jinak, krys se tu musím trochu zastat - ony za vyhubení některých druhů živočichů prakticky nemohou, ony si nepostavily vor aby se doplavily na vzdálené ostrovy nebo kontinenty. Obdobný problém bychom mohli najít na Guamu, kde jsou přemnoženy bojgy hnědé, taktéž zavlečené lodní dopravou. Co se týče chemického znečištění, už tak je dost velké. DDT je ve většině zemí zakázáno používat, výjimečně se to povoluje v Africe, kvůli malárii, nicméně to nic neřeší - vzhledem k hubení přirozených nepřátel komárů. Polychlorovanébifeneyly se používaly kdysi v barvách, dnes už jsou také zakázané. I přesto tyto dvě (a nejenom je) látky nalezneme i v rybách za polárním kruhem. V tělech kytovců a ryb se navíc nakumulovali sloučeniny rtuti, které se z těla velmi špatně dostávají. Mnoho z těchto organických perzistentních látek zakázala Stockholmská úmluva. V dnešní přírodě jsou však stále k nalezení a než vymizí, bude to trvat několik desítek, možná i stovek let.

[3]: Karbid vápníku? Docela by mě zajímalo, kde jsi to četl (když tak sem nebo ke mně na web hoď odkaz, zajímalo by mě to) - já to zkusil zadat do googlu, asi v jednom nebo dvou příspěvcích se o tom někde zmiňovali, nicméně mi to přijde zvláštní - karbid s vodou reaguje dost  bouřlivě za uvolnění acetylenu, který vlivem tepla začne hořet (ve větším množství vody by to ale možná nechytlo). Jinak by neměl mít na lidské zdraví moc vliv, už jen vzhledem k tomu, že zreaguje na hydroxid vápenatý, ten je sice žíravý, záleží však poté na jeho koncentraci, časem navíc stejně zreaguje s oxidem uhličitým na neškodný uhličitan vápenatý.

5 Ankylosaurus Ankylosaurus | Web | 30. srpna 2016 v 19:50 | Reagovat

Včera jsem viděl první díl Cruise ship adventures :D. Moc se mi to líbilo, už se těším na další :). Pro zájemce, kteří to neviděli, je to i na Prima Play.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama