Život na Zemi: Nový pravěk

16. srpna 2018 v 10:34 | HAAS |  Fotogalerie BBC
Vývoj některých skupin živočichů je konečně lépe zdokumentován. Jiní zase vyhynuli později, než jsme předpokládali...

Život na Zemi: Nový pravěk (Life on Earth: A New Prehistory) je francouzská dokumentární trilogie z roku 2016, vyrobená společností Saint Thomas Productions. Byla vyrobena pro ARTE France v koprodukci s Discovery a UKTV Eden Channel. Každý díl se zabývá jiným tématem; 1. epizoda pojednává o vyhynutí obrovských vážek (téma, o kterém ještě žádný dokument nebyl), přičemž zde uvidíme velmi pěkné počítačové modely vážek Meganeury a Meganeuropsis, stejně jako obří stonožku Arthropleuru a v jedné krátké scéně i obojživelníka Proterogyrina. 2. epizoda se týká vývoje ptáků. Je zde celá řada dinosaurů (snad deset druhů), od Caudipteryxe a Sinosauropteryxe přes Anchiornise až po Yutyranna (ten se později objeví i ve 3. díle), Archaeopteryxe a Kulindadromaea. Všichni tito dinosauři jsou opeření a v případě Sinosauropteryxe a Anchiornise mají i správné zbarvení. Třetí a závěrečný díl se zabývá vývojem druhohorních savců, včetně multituberkulátů. Z pravěkých savců v něm uvidíme například Juromaiu. Také se v něm objevuje několik dinosaurů. Animace je v dokumentu opravdu hodně, více než v dalších dokumentárních seriálech o pravěku posledních let. V seriálu také vystupuje řada známých vědců jako jsou například Xu Xing, Eberhard "Dino" Frey, Romain Amiot, Sébastien Steyer a mnozí další. Vypravěčem v angličtině je britský herec James Faulkner (možná si ho pamatujete jako švýcarského bankéře, kterému Magneto vytrhl korunku ve filmu X-Men: První třída z roku 2011). Každý díl dokumentu Život na Zemi: Nový pravěk je podán jako detektivní pátrání. Vracíme se na slavná naleziště, kde vědci odkrývají fosilie pravěkých zvířat, uvidíme jejich práci v laboratořích... A krátké příběhy pravěkých zvířat jsou podle mne bezvadně zpracované. Tento dokument mohu jen doporučit, na internetu si ho můžete najít jak v češtině, tak v angličtině (já ho shlédl právě v angličtině a opravdu se mi líbil Faulknerův komentář). Tento dokument opravdu stojí za to. Je to podle mě jeden z nejlepších dokumentů o pravěku z posledních let... Saint Thomas Productions momentálně pracují na dokumentu "Feathered Dinosaurs", tedy "Opeření dinosauři", ve kterém nám mimo jiné ukáží i detailní počítačový model vodního raptora Halszkaraptora. Budeme si ale muset ještě tak rok či dva počkat, než bude tento seriál dokončen a uveden v televizi. Je však na co se těšit!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Maty26 Maty26 | Web | 16. srpna 2018 v 21:12 | Reagovat

Kousek druhého dílu jsme viděl u babičky, bylo to zajímavé. Obzvláště by mě zajímal první díl. Kde se to dá najít? :) (Pokud možno v češtině :D )

2 HAAS HAAS | Web | 17. srpna 2018 v 9:08 | Reagovat

[1]: Ke stažení v češtině je to tady: https://www.uloz.to/hledej?q=%C5%BDivot+na+Zemi%3A+Nov%C3%BD+prav%C4%9Bk . Kdybys náhodou chtěl i anglickou verzi, můžu Ti jí poslat přes úschovnu. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama