Ztracená fauna Nového Zélandu: Teropod Joan Wiffenové

15. srpna 2018 v 11:55 | HAAS |  Podivuhodné zprávy ze světa pravěku
V pořadí již druhá z mnoha částí projektu Ztracená fauna Nového Zélandu, která se zaměří na druhohorní zvíře... Snad se Vám bude tento článek líbit...

Vědecké jméno: dosud neexistuje,
obecné jméno: teropod Joan Wiffenové (Joan Wiffen's theropod),
vyhynutí: pozdní Křída.
Teropodi, skupina dinosaurů zahrnující všechny masožravé druhy a také několik všežravých či býložravých terizinosaurů, se těší velké oblibě. Vždyť mezi ně patří i tak známí dinosauři jako Tyrannosaurus, Spinosaurus, Velociraptor či Allosaurus. Zvláště někteří teropodi pozdní Křídy jižní polokoule dorůstali přímo gigantických rozměrů. Řadí se mezi ně třeba jistě 13 metrů dlouzí Giganotosaurus a Mapusaurus. Nový Zéland se nemůže pochlubit zrovna množstvím dinosauřích nálezů. V podstatě žádný z nalezených novozélandských dinosaurů ještě nebyl pojmenován. Je mezi nimi neznámý obrněný ankylosaur nebo jakýsi ornitopod, oba z období pozdní Křídy, stejně jako pár dalších zvířat. Jsou obvykle známá z několika málo kosterních pozůstatků. To samé platí i o teropodu Joan Wiffenové. Tak se říká masožravému dinosauru, který žil na Novém Zélandu v pozdní Křídě. V druhé polovině minulého století byl nalezen jeho ocasní obratel v potoku Mangahouanga. Nic více než tento obratel nebylo ze zvířete nalezeno. Může být obtížné rekonstruovat zvíře, které znáte jen z jednoho ocasního obratle, ale pečlivým zkoumáním paleontologové zjistili, že se tento obratel výrazně podobá ocasním obratlům Allosauroidů, jako byl Allosaurus, Neovenator nebo Metriacanthosaurus. Allosauroidea je poměrně dosti velká skupina teropodů, jejíž zástupci se objevili někdy před 180 miliony let a vyhynuli teprve před 90 miliony let, a patřil mezi ně třeba i již zmíněný obří Mapusaurus. Teropod Joan Wiffenové byl zcela jistě po zadních chodícím masožravcem.


Wiffenová, slavná novozélandská amatérská hledačka fosilií a nálezkyně novozélandských plesiosaurů a mosasaurů, se původně domnívala, že tento teropod byl megalosauridem. To však bylo v době, kdy se za megalosaurida označoval skoro každý nově nalezený a neprozkoumaný teropod. Ocasní obratel byl popsán Molnarem roku 1981. Zvíře přesto stále nemá jméno... Tento novozélandský teropod byl dlouhý 4 až 5 metrů a zřejmě lovil menší ornitopody. V době, kdy žil, již Zélandie nebyla součástí Gondwany. Byl tedy novozélandským endemitem, nežil nikde jinde na světě. Vědci se domnívají, že Nový Zéland byl tehdy pokryt hustými deštnými pralesy a byl mnohem blíže jižnímu pólu, než dnes. Kdo ví, třeba měl tento teropod peří na ochranu před chladem. V džunglích, jež obýval, žili ještě nepojmenovaný ptakoještěr a také "sauropod Joan Wiffenové", býložravec též postrádající vědecký název.

Projekt o novozélandských vyhynulých zvířatech bude pokračovat...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Který ze současných příběhů tady na blogu máte nejradši?

V době prvních čtyřnožců 23.8% (5)
Lovci kryptidů 42.9% (9)
Správce dinosauřího parku 33.3% (7)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama