Díly seriálů o pravěku

Putování s pravěkými monstry, 3. epizoda

3. července 2017 v 11:56 | HAAS

Nová éra specializovaných plazů nastala... V závěrečné části trilogie Putování s pravěkými monstry: Život před dinosaury nahlédneme do života obyvatel krutých pouští superkontinentu Pangaea i dalekých končin Antarktidy, která před dvěma sty padesáti milióny lety vypadala úplně jinak, než dnes. Závěrečný díl cyklu BBC z produkce Impossible Pictures z roku 2005.

Uběhly miliony let a svět se změnil. Z kdysi suchých, avšak jehličnany pokrytých plání se stala nemilosrdná poušť, největší poušť, jaká kdy na naší planetě existovala. Nachází se v centru superkontinentu Pangaea a je to brutální svět. Pro plazy je to však dokonalé místo. Nejprve se seznámíme se Scutosaurem, který byl pro své stáří ponechán bez stáda. Ostatní zvířata ho opustila a starý samec je v nebezpečí. Zaútočí na něj velká samice Gorgonopsida (Gorgonops longifrons) a nažene jej do pasti, kde ho zabije. Gorgonopsidi žijící okolo jediné zdejší jámy z vodou však začínají mít problémy. Brzy se přiblíží velké stádo Scutosaurů a vypije všechnu vodu z nádrže. A zatímco stádo putuje dál, život závisící na jámě s vodou je uvržen v nebezpečí. Brzy přichází zkáza v podobě velké písečné bouře, a velké Permské vymírání začíná. Někteří ho však přesto přežili, byli to malí Diictodoni, a jejich potomkům se věnuje druhá část epizody. Z konce období Permu se posouváme na samý začátek Triasu. Antarktida byla před 248 miliony let pokryta jehličnatým lesem, který obývali Lystrosauři. Podíváme se také na předka dinosaurů, malou, avšak mrštnou Euparkerii, která již dokáže běhat po zadních. V budoucnu budou díky tomuto znaku dinosauři velmi úspěšní. Zatím však vládnou savcovití plazi. Obrovité stádo Lystrosaurů, které do této skupiny živočichů patří, vyráží na cestu za novými pastvinami. Na cestě je čeká mnoho nebezpečí, od jedovatého Therocephaliana až po hladové Chasmatosaury (Proterosuchus), z nichž mnozí nežrali už jeden rok a čekají pouze na každoroční příchod Lystrosaurů k jezeru... Nakonec je to však malá Euparkeria, která je velkým vítězem války mezi příšerami. Její potomci brzy ovládnou svět a na dalších 170 milionů let bude Země patřit dinosaurům!

Zvířata z této epizody: Gorgonopsid (Gorgonops longifrons), Diictodon, Scutosaurus, Labyrinthodont (zřejmě Rhinesuchus), Lystrosaurus, Therocephalian (v Putování s dinosaury kynodont), Chasmatosaurus (též zvaný Proterosuchus), vážka a Euparkeria.

Příště popis první epizody cyklu Putování s pravěkými lidmi!!!

Putování s pravěkými monstry, 2. epizoda

2. dubna 2017 v 9:16 | HAAS

Ve druhém díle Putování s pravěkými monstry uvidíme zápasící obojživelníky, obří hmyz i první velké plazy v historii naší planety Země. Boj o nadvládu nad světem se definitivně přesunul z vody na souš, kterou teď kolonizují všichni velcí tvorové, s páteří i bez ní. Která skupina zvířat nakonec tyto bitvy vyhraje? Druhý díl slavného cyklu BBC.

Ve druhé epizodě se podíváme do Karbonu a Permu, kdy už suchozemští živočichové nebyli malí. Nejprve nás čeká cesta do Karbonu. Zdejší klima je přehustěno kyslíkem, což znamená nárůst velikosti členovců. Vyvinuly se největší druhy, které kdy existovaly. Budeme sledovat příběh pavouka Mesotheale, který sice uloví Petrolacosaura, ale kořist mu brzy ukradne Meganeurit. Navíc výška vod stoupne a pavoukův brloh se zatopí, což znamená, že musí evakuovat. Jelikož neumí hrabat, musí si najít jiný úkryt. Nad karbonským pralesem začne řádit bouřka a blesky v překysličené atmosféře lehce zapálí některé rostliny. Oheň se šíří dál. Blesk je potom spoustěčem výbuchu... V této části uvidíte také úžasný souboj Proterogyrina s Arthropleurou! Nakonec to není obří hmyz, ale plazi, kteří se dostatečně přizpůsobili na to, aby v následujícím časovém období, Permu, ovládli planetu. Druhá část této epizody nás zavede do Permského období za dvěma tzv. pelykosaury, velkými plazy s plachtou na zádech. V údolí žije skupina Edaphosaurů, ale poblíž se nachází Dimetrodoní nebezpečí. Matka Dimetrodona, kterou budete sledovat, tráví mnoho měsíců péčí o svá vejce. Musí o své hnízdo dokonce bojovat s jinou samicí a tvrdě za to zaplatí... Na konci druhého dílu se už Dimetrodon vyvine do nového plaza, silnějšího a rychlejšího než kdy předtím-Gorgonopsid!

Zvířata z této epizody: Mesotheale, Meganeurit, Petrolacosaurus, Proterogyrinus, Arthropleura, Dimetrodon, Edaphosaurus a Seymouria.

O závěru trilogie napíšu článek už brzy!

Putování s pravěkými monstry, 1. epizoda

15. února 2017 v 10:25 | HAAS

V roce 2005 byl natočen další seriál ze série Putování s... Tato série, Putování s pravěkými monstry, vyrobená společností Impossible Pictures pro BBC a Discovery Channel, ukazuje, jak vypadala naše planeta předtím, než se vyvinuli majestátní dinosauři. Tito úžasní živočichové, ryby, obojživelníci, plazi či hmyz, kteří vládli Zemi před nimi, byli stejně tak úžasní. Na DVD bylo Putování s pravěkými monstry: Život před dinosaury vydáno jako ucelený 90 minut dlouhý film. Původně byl ale vysílán jako trilogie. Každý díl trval 30 minut. V prvním dílu se podíváme do světa, ve kterém naši předkové bojovali o přežití...

Zpočátku nás první epizoda zavádí do období Kambria před 530 miliony let. Na souši ještě nic nežilo, ale v oceánu-to už je odlišný příběh... Život se postupně vyvíjel po miliony let. Moře byla plná jednoduchých tvorů jako byly medúzy, i složitějších živočichů, od trilobitů po mocného Anomalocarise. Uvidíte také souboj dvou Anomalocarisů, který pro jednoho z nich skončí téměř tragicky. Vytékající krve a ran v jeho pancíři ale umějí využít drobouncí obratlovci, Haikouichthysové. Jsou to naši dávní předkové. V Putování s pravěkými monstry je ukázáno, jak se tato zvířata vyvíjela ve větší a přizpůsobivější živočichy. Haikouichthys se tak vyvine do Cephalaspise, ryby žijící v silurských mořích. Jeden Cephalaspis musí nejprve uniknout hladovému Brontoskorpionovi, který ho pronásleduje po mořském dně. Kromě toho se ale v této části první epizody seznámíte i s prvotní suchozemskou rostlinou, Cooksonií. Její model je v tomto seriálu výtečně ztvárněn. Zároveň se dozvíte, jak využívala slunečního svitu i v horkých pouštích. Cephalaspisové dále putují do vnitrozemí. Ve sladké vodě nakladou jikry, ale nic nebude bez obětí. Jejich staří nepřátelé Brontoskorpiové připraví mnoho z nich o život. Cephalaspisovi potomci se ale jednou stanou dominantními predátory na souši. Třetí příběh Vám ukáže, jak žil obojživelník Hynerpeton v období Devonu. Velcí členovci se smrskli a sloužili jako potrava pro tohoto půl druhého metru dlouhého obojživelníka. Ryby však v těch dobách byly nepřáteli našich předků. Hynerpetoni museli čelit obrovským Hynériím, z nichž jedna mimořádně důvtipná se v tomto dílu též objeví. Dokonce použije své mohutné ploutve k tomu, aby se vyškrábala na souš a poplašeného Hynerpetona chytila mezi zuby... Na rozdíl od Putování s dinosaury a Putování s pravěkými zvířaty ukazuje tento seriál i vnitřní orgány různých zvířat. Díky tomu se Vám naskytne pohled na mozek primitivních ryb nebo na plíce Hynerpetonů. Na konci tohoto dílu se už obojživelníci vyvíjejí v plazy, jejich vajíčka získávají tvrdou skořápku a mohou být kladena na souši. Vrací se však staří nepřátelé... Členovci jsou zpátky!

Zvířata vystupující v této epizodě: Medúza, Anomalocaris, Haikouichthys, Redlichia (trilobit), Cephalaspis, Brontoscorpion, Pterygotus, Cooksonia (rostlina), ortokon, mořské houby a ježovky, Hynerpeton, Hyneria, Stethacanthus (popsán jen jako žralok).


Nebude to trvat dlouho a napíši popis druhé epizody Putování s pravěkými monstry!

Putování s pravěkými zvířaty, epizoda 6.: Cesta mamutů

8. prosince 2016 v 9:58 | HAAS

Poslední část cyklu BBC s názvem Putování s pravěkými zvířaty sleduje migraci tvorů, kteří patří mezi nejznámější vyhynulá zvířata. Pojednává o mamutech, kteří žili ještě před několika tisíci lety. Poprvé se v tomto seriálu setkáváme s lidským rodem, který již není daleko od své současné podoby, ale stále žije v odlišném světě, kterému vládne doba ledová...

Šestý díl pojmenovaný Cesta mamutů je skvělým zakončením této série. Odehrává se před 30 000 lety, kdy spolu s Evropě žily dva velice rozdílné druhy lidí. Prvními byli neandrtálci, houževnatí lidé přizpůsobení chladu. V této epizodě uvidíme i scénu s neandrtálcem, který se dostal do přílišné blízkosti nosorožce srstnatého. Huňatý nosorožec zaútočil na možného nepřítele a způsobil mu strašlivé zranění... Dalším druhem člověka, který v této epizodě uvidíme, je kromaňonavec. Už na začátku dílu je skupinka těchto pravěkých lovců vidět na travnatých pláních, které kdysi tvořily dnešní Severní moře. Tam také začíná příběh stáda mamutů, kterým lidé připadají dost zvláštní. Na obrovských lukách jsou vidět i zubři a sajgy. S nastávajícím chladem však stádo mamutů musí traviny opustit a vydat se dál na jih. Tato cesta je nebezpečná, zvláště pak pro nejmladšího člena stáda, benjamínka narozeného teprve nedávno. Při migraci na jih zasáhne stádo sněhová vánice, pak hrozí další nebezpečenství ze strany jeskynních lvů a nakonec i samotní neandrtálci zkusí své štěstí při lovu osrstěných chobotnatců. Poté, co mamuti dorazí na jih, stráví tam nějakou dobu... A pak se zase vydají zpět na sever... Jak již bylo zmíněno, v této epizodě si zahrají též lidští lovci. A jejich současností příběh seriálu také končí. Lidé postavili muzea, v nichž si připomínají minulost. Celý seriál končí pohledem do muzea, kde lidé pozorují pozůstatky zvířat, jež náš předešla, a zazní slova: "Žádný druh tu není věčně..." Podle mě je tato epizoda skvělá, má nádhernou hudbu od Benjamina Bartletta a krásný příběh...

Pravěcí tvorové z tohoto dílu jsou: Mamut srstnatý (Mammuthus primigenius), nosorožec srstnatý (Coelodonta antiquitatis), lev jeskynní (Panthera leo spelaea), neandrtálci (Homo neanderthalensis), kromaňonci (Homo sapiens sapiens) a Megaloceros.

Příště v této rubrice popíši Putování s pravěkými monstry-Život před dinosaury! Těště se tedy na popisek prvního dílu trilogie!

Putování s pravěkými zvířaty, epizoda 5.: Šavlozubý tygr

13. února 2016 v 11:01 | HAAS

V páté epizodě cyklu BBC Putování s pravěkými zvířaty se vrátíme na ztracený kontinent, do Jižní Ameriky v době před milionem let. Po spojení obou Amerik se tamní svět velmi změnil, a tam, kde kdysi vládli obří draví ptáci, panuje nyní šavlozubý tygr. V měnícím se světě se odehrává drama týkající se jedné smečky, jejíž život také stíhá změna...

Tento díl sleduje několik měsíců života smečky Smilodontů, bájných šavlozubých tygrů, jejichž teritoriem je jedna velká planina na území dnešního Paraguaye. Před několika lety získal smečku momentálně sedmiletý samec Zlomený zub. Při boji s předchozím vůdcem smečky přišel o polovinu zubu, ale je to statný bojovník odrážející všechny protivníky. Nešťastná náhoda ale rozhodne o tom, že se v několika minutách jeho role zcela obrátí. Jeho přemožiteli jsou dva samci, bratři bojující společně. Zlomený zub nemá proti takové převaze šanci, a jeho vláda nad smečkou končí. Začíná tvrdý boj o přežití, jelikož se musí naučit lovit. Ve smečce mu potravu obstarávaly samice, nyní je vše na něm. Okolí je ale plné zvláštních a nebezpečných zvířat... Bratři zabili mláďata Zlomeného zubu a získali tak kontrolu nad smečkou. Po takovém děsivém činu samicím nezbylo nic jiného, než vítěze přijmout. Zlomený zub dále prožíval boj o přežití, život mu nakonec zachránil Phorusrhacos lovící mládě Macrauchenie. Kořist děsoptáka se stala kořistí Zlomeného zubu a vrátila mu sílu. Situaci změní obří lenochod Megatherium, který zabije jednoho z bratrů. Nyní zbylo Zlomeného zubu jediné: vrátit se na bitevní pole a vybojovat si smečku zpět... Příběh je opět doprovázet hudbou Bena Bartletta, která je v mnohých chvílích velmi temná. Také pěkně doprovází lov Smilodontů na Macrauchenie. Jako u ostatních epizod série Putování s..., i zde má díl svou samostatnou znělku... Mě se tento díl vždycky moc líbil a viděl jsem ho poprvé asi před deseti lety... Podle mě má moc hezký příběh.

Pravěcí tvorové z této epizody: Smilodon, Macrauchenia, Doedicurus, Megatherium, Phorusrhacos.

Příště už popis posledního dílu tohoto seriálu, a to části s názvem "Cesta mamutů"!

Putování s pravěkými zvířaty, epizoda 4.: Nejbližší příbuzní

27. října 2015 v 17:22 | HAAS

Čtvrtý díl seriálu BBC Putování s pravěkými zvířaty nás posouvá o mnoho milionů let blíže k současnosti, do dob počátků lidského rodu. Naši předkové to však vůbec neměli jednoduché a čelili nebezpečenstvím ze strany řady neuvěřitelných tvorů, které již v současném světě nenajdeme. Epizoda sleduje život jedné skupiny Australopitéků...

Díl se odehrává ve východní Africe, na území dnešní Etiopie, před 3,2 milionu let. Tehdy již africká příroda vypadala takřka jako dnes, savany obývali nosorožci i zebry, ačkoliv mezi nám dobře známými živočichy bychom čas od času nalezli něco zdánlivě neobyčejného, včetně menších šavlozubých koček. Tento díl sleduje osudy skupiny hominida rodu Australopithecus, který se jako první mezi primáty postavil na zadní končetiny a začal chodit vzpřímeně. V tlupě dochází k mnoha střetům mezi samci se jmény Herkules a Šedivec, a v nemalém množství se skupina potýká s napadáními větší, sousední tlupy. Hlavním hrdinou příběhu je malý sameček Modráček, jenž se stal sirotkem, neboť mu zemřela matka. Tlupa, vyhnána z původního území, musí hledat nové teritorium. Během svého neuvěřitelného putování prochází jednu z nejúchvatnějších oblastí naší planety-Velkou příkopovou propadlinu. Jednoho dne potomci australopitéků budou tuto oblast zřejmě právem označovat jako svou evoluční kolébku. Tlupa to při cestě nemá vůbec jednoduché, pohybuje se totiž na území plném obrovských chobotnatců Deinotherií a nemilosrdných šavlozubých tygrů známých jako Dinofelis, které díky výzkumům zranění na kostech jeho obětí můžeme označit jako "lovce prvních lidí". Díl doprovází hudba Bena Bartletta, který pro něj napsal samostatnou znělku. Při zaposlouchání se do hudby si můžete povšimnout atmosféry dlouhé cesty a také majestátnosti příkopové propadliny...

Pravěcí tvorové z epizody: Australopithecus, Dinofelis, Deinotherium, Ancylotherium.


Příště popis proslulé epizody "Šavlozubý tygr"!

Putování s pravěkými zvířaty, epizoda 3.: Země obrů

9. srpna 2015 v 9:53 | HAAS

Dramatický příběh novorozeného a postupně rostoucího mláděte největšího pozemního savce všech dob. Tak by se dal krátce popsat děj třetí epizody slavného cyklu BBC Putování s pravěkými zvířaty, tentokrát s názvem Země obrů. Název je příhodný, stejně jako ve stejnojmenném speciálu k seriálu Putování s dinosaury, jenž vyšel o rok později, zaměřuje se tento díl na dobu, kdy byli savci největší...

Příběh se odehrává v Mongolsku za oligocénního období, před 25 miliony let. Zemi zasáhlo mnohem větší sucho, z mnohých částí světa zmizely bujné deštné pralesy a nové možnosti otevřela zvířatům otevřená krajina. Na stepích a v polopouštích střední až východní Asie tehdy pochodovali skuteční obři. Příběh začíná v noci, kdy samice Indricotheria porodí maličkého samečka. Ten hned po narození čelí nebezpečí ze strany predátorů, obrovských Hyaenodontů. Během následujícího roku putuje s matkou a poznává svět, do kterého se narodil. Seznámí se s dalšími místními zvířaty, jež pro něj představují potenciální hrozbu, a zažije také, co krutého obnáší život v období sucha, kdy je vody po málu. Jako všechna mláďata, musí i tento mladý sameček nakonec opustit svou matku, což nenese zrovna nejlépe. Zvířata i krajina pravěkého Mongolska jsou v této epizodě ztvárněny velmi věrohodně, díl navíc opět nese skvělou hudbu od Bena Bartletta. Jeho skladba, doplňující scény s Indricotheriem, navozuje správnou atmosféru. Navíc je z ní poznat, že jsou tato zvířata opravdu obrovská, majestátní, a zároveň brzy vyhynou...

Pravěcí tvorové, jež se v epizodě objevili: Indricotherium (nově Paraceratherium), Entelodon (velmi povedený model), Hyaenodon, Chalicotherium a Cynodictis (popsaný jako Amphicyon).


Příště popis čtvrtého dílu "Nejbližší příbuzní"!

Putování s pravěkými zvířaty, epizoda 2.: Dravá velryba

28. června 2015 v 11:09 | HAAS

Druhý díl slavného cyklu BBC Putování s pravěkými zvířaty nás z předchozí epizody posouvá o 13 milionů let blíže k současnosti, do časů pozdního Eocénu. Potomci Ambuloceta, primitivní velrybí, jež si zahrála v první epizodě, se během této dlouhé doby vyvinuli ve skutečné vládce oceánů. Díl však nezkoumá jen život prvních velryb, zaměřuje se i na počátky ohromné katastrofy, která na konci Eocénu vymítila řadu druhů...

Název epizody Dravá velryba je odpovídající, jelikož na konci Eocénu nebyli kytovci jen velká mírumilovná stvoření nasávající plantkon. V té době byla každá velryba zabijákem. Největším kytovcem oné doby byl Basilosaurus, 18ti metrový predátor s hadovitým tělem. Tento díl sleduje osudy jedné samice, která je březí. Aby se její mládě narodilo zdravé, a případně aby se narodilo vůbec, musí podnikat často neúspěšné lovecké útoky. Z širého oceánu, v němž je potravy kvůli počátků Eocénského vymírání málo, míří do lagun. Stále se však střetává s neúspěchem. V epizodě je dále ukázáno, jak se počátky katastrofického vymírání odrážely i na podnebí a prostředí. V období dešťů nepršelo několik měsíců, ale jen několik týdnů, sucho zachvátilo suchozemské savce, zato pro mrchožrouty nastaly hody. Basilosauří samici nicméně poskytuje naději skupina Dorudonů, jejích menších příbuzných, kteří rodí v laguně svá mláďata. Její zoufalý útok jen naplní Basilosauří pověst velrybích zabijáků. Kromě života Basilosauří samice se však podíváme i na jiná zvířata, jež obývala Eocénský svět. Celý příběh se odehrává v místech, kde se dnes rozkládá Saharská poušť. Je zvláštní, že onehdy bylo celé místo pokryto legendárním mořem Tethys. Tato epizoda opět nese velmi dobrou hudbu od Bena Bartletta, mnohdy se k vodnímu prostředí skvěle hodí a ukazuje majestát Basilosaurů i jiných pradávných tvorů té doby...

Pravěcí tvorové, kteří se v epizodě objevili: Basilosaurus, Dorudon, Andrewsarchus, Embolotherium (popsáno jako Brontotherium), Apidium, Moeritherium, Physogaleus (popsán jako žralok, objeví se jen na chvíli při útoku na Apidium v mangrovových houštinách).

Příště popisek třetí epizody, nazvané "Země obrů"!

Putování s pravěkými zvířaty, epizoda 1.: Nové svítání

7. května 2015 v 15:01 | HAAS

Po odvysílání úspěšného seriálu Putování s dinosaury v roce 1999 se tvůrci dokumentů televize BBC pustili do dalšího, později proslulého projektu, Putování s pravěkými zvířaty. Jeho cílem je ukázat, co následovalo po vyhynutí dinosaurů, a že druhohory nejsou jedinou zajímavou etapou vývoje naší planety. Cyklus Putování s pravěkými zvířaty sleduje vývoj savců během padesáti milionů let na různých místech světa a poprvé se vysílal na BBC One roku 2001. První epizoda sleduje těžké pokusy savců o ovládnutí planety, která byla i po vyhynutí dinosaurů plná jejich vzdálených potomků-dravých ptáků. A ti nebyli vůbec přátelští...

V prvním dílu nazvaném Nové svítání se tedy vrátíme o 49 milionů let zpátky v čase na území dnešního Německa. V raném Eocénu však střední Evropa nevypadala tak, jako dnes, prakticky celou ji pokrývaly deštné pralesy, aby tak tvůrci dokázali diváky přenést do těchto časů, vybrali si jako filmovou lokaci tropický ostrov Jáva v jihovýchodní Asii. Je neuvěřitelné, že se jim povedlo až s přeností trefit do černého. V prehistorickém Německu žila před 49 miliony let kupa podivných zvířat, většinu jejich fosilních pozůstatků odkryli paleontologové v Messelu, což není daleko od Frankfurtu. Díl začíná v noci, kdy je hrdinka příběhu, samice Leptictidia, napadena velkým dravým ptákem Gastornisem, hrůzu budícím predátorem, který jakoby představuje pozůstatek dávno minulé, avšak strašlivé éry dinosaurů, ve které nebylo pro savce o nic lehčí přežít. Během dne pak Leptictidium musí na lov, ale samičce se zprvu moc nedaří, navíc kvůli svým mláďatům, schovaným v úkrytu větví starého stromu, nemá na lov mnoho času. Téměř všude číhá nebezpečí a navíc se u řeky objeví i tvor, který se normálně vyskytoval spíše na mořském pobřeží. Proud řeky totiž do vnitrozemí zavedl Ambuloceta. Je to dravec. Predátor. V dílu je však také uvedeno, že jde o jednoho z předchůdců velryb. Ačkoliv Ambulocetus vládne vodnímu prostředí, nemá šanci proti největšímu zabijáku místní oblasti-jedovatému plynu nacházejícímu se na dně jezera. V noci se stane strašlivá katastrofa, když se plyn z jezera uvolní a pozabíjí vše v okolí několika kilometrů. I přes své těžké začátky se nakonec savcům podařilo přežít, což ukáží i následující epizody této skvělé série... Hudba, opět složená Benjaminem Bartlettem, se ke všem scénám skvěle hodí a diváka-cestovatele časem při tomto dobrodružství výtečně provází.

Pravěcí tvorové, kteří se v epizodě objevili: Leptictidium, Gastornis, Propalaeotherium, Ambulocetus, Godinotia, Formicium (někdy též Titanomyrma, v dílu identifikován jako obří mravenec). Dále se v epizodě na chvíli objeví blíže nepopsaný kreodont, zřejmě jde o Cynodictise, jenž si větší roli zahraje později v epizodě Země obrů.

Příště popisek druhé epizody cyklu BBC Putování s pravěkými zvířaty!

Putování s dinosaury speciál-Monstra pravěkých oceánů, 3. část

31. března 2015 v 14:01 | HAAS

Třetí a zároveň závěrečná část trilogie Monstra pravěkých oceánů, která patří do úspěšné řady televize BBC Putování s dinosaury a stejně jako předchozí speciály Země obrů a Obří dráp provázená britským zoologem Nigelem Marvenem, nám ukáže mořská monstra ještě nebezpečnější, než kdy předtím. Podíváme se totiž do skutečného pekelného akvária!

Poslední část začíná tam, kde druhá skončila. Ukáže se, že Nigel při Megalodonově výpadu spadl do vody, což jej velice vyděsilo. Obrovský žralok se ale přiblíží k lodi znovu a Nigel na něj konečně upevní kameru, předtím, než Megalodon sežere návnadu. O pár dnů později kamera vyplave na hladinu a Nigel a tým uvidí fascinující záznam, při kterém obří žralok napadne pravěkou velrybu Cetotherium. Když ale dalo třetí nejnebezpečnější moře týmu tolik zabrat, jak to asi bude s těmi dalšími? Dále se Ancient Mariner posouvá do Jury před 150 miliony let. Nigel se hodlá setkat s největším mořským zabijákem všech dob, Liopleurodontem. Využije speciálního repelentu na tyto plazy a s kameramanem se ponoří do jurského oceánu po setmění. Na mršině Leedsichthyse, dvacetimetrové ryby, kterou Nigel před časem viděl umírat, hoduje několik Liopleurodontů. Nigel a kameraman se k nim přiblíží opravdu hodně blízko, ale nakonec se jeden odváží je napadnout. Naštěstí uniknou, aby mohli navštívit skutečné pekelné akvárium. Nejnebezpečnějším mořem všech dob je Křídový oceán Severní Ameriky před 75 miliony let. Na souši vládne Tyrannosaurus Rex, ale voda je domovem ještě větších potvor. To je důvod, proč se o této době budeme dozvídat jako o pekelném akváriu. Nigel pozoruje žraloky, Elasmosaury i Xiphactiny při plavbách oceánem. I když se do moře nechce potopit, nakonec se rozhodne zaplavat si s obří želvou Archelonem. To ale bude osudová chyba, protože sám sebe i tým dostane do vážného nebezpečí. Člun napadne rodina Mosasaurů, nakonec vše vypadá v dobrý konec, ale v noci se všichni vrátí, zatímco lidé na palubě spí... Pokračování zůstává neodhalené. Režisérem trilogie byl Jasper James a skvělou hudbu opět složil Ben Bartlett.

Pravěká zvířata, která se v epizodě objevují: Megalodon, Cetotherium, Liopleuorodon, Leedsichthys, Methriorhynchus, Hybodus, Mosasaurus, Squalicorax (popsán jako žralok), Xiphactinus (o kterém Nigel tvrdí, že kdyby ďábel choval ryby, byla by tohle jedna z nich), Halisaurus, Hesperornis, Archelon, Elasmosaurus, Pteranodon a Tyrannosaurus Rex.

Příště už popisek první epizody další slavné série, Putování s pravěkými zvířaty!!!
 
 

Reklama