Naše soutěže

Diplomy za soutěž Ornithopodí otázky

15. května 2017 v 15:51 | HAAS
Ve čtvrtek jsem přichystal krátký kvíz s názvem Ornithopodí otázky-můžete si v něm ověřit, zda tyto dinosaury dobře znáte. Naleznete ho zde: http://blogorgonopsid.blog.cz/1705/ornithopodni-otazky . V komentářích pod článkem se odteď nacházejí správné odpovědi, proto si ty své můžete ověřit... Těm, kteří odpovědi napsali do komentářů, jsem přichystal diplomy...

Gratuluji Matymu za hezké 4 body z 5, neuhodl jsi pouze druhou otázku: Kdy žil Hypsilophodon? Správná odpověď bylo za C, v Křídě před 125 miliony let. Jinak je to skvělý výsledek a jsem moc rád, že Ti můžu předat tento diplom...


Martinoraptor získal plný počet bodů, gratuluji...


Dále gratuluji Kaatedocovi, který též získal plný počet...


Podobných kvízů vytvořím ještě celou řadu a mnohé z nich jistě budou též k přihlášení a možnému získání diplomů!

Ornithopodní otázky

11. května 2017 v 18:05 | HAAS
Nachystal jsem pro Vás krátký kvíz, s jehož pomocí můžete zjistit, zda opravdu dobře znáte Ornithopody. Mezi tyto dinosaury se řadí někteří z nejznámějších a nesměli chybět takřka v žádném z druhohorních ekosystémů... Na tyto otázky si můžete odpovědět sami pro sebe, správné odpovědi naleznete v komentáři pod článkem. Do pondělí 15. května však odpovědi viditelné nebudou a Ti z Vás, kteří by se této krátké soutěže zúčastnili, mohou své štěstí zkusit v komentářích, začež dostanou diplom. Soutěžte však každý za sebe a neopistujte odpovědi ostatních-mohou být špatně. Nyní Vám přeji mnoho štěstí...

1. Co znamená název Ornithopoda?
A) Ptačí nohy
B) Plazí nohy
C) Rychlí běžci.

2. Kdy žil Hypsilophodon?
A) V Juře, před 190 miliony let
B) V Křídě, před 101 miliony let
C) V Křídě, před 125 miliony let.

3. Kteří z dinosaurů patřících k Ornithopodům měli stoličky?
A) Therizinosauři a Hadrosauridi
B) Iguanodontidi a Dromaeosaurus
C) Iguanodontidi.

4. Chodili kachnozobí dinosauři nebo-li hadrosauři po dvou či po čtyřech?
A) Po čtyřech
B) Po dvou
C) Po dvou i po čtyřech

5. Ve kterém z těchto období nežili Ornithopodi?
A) V Triasu
B) V Juře
C) V Křídě.

Hodně štěstí!

Diplomy za Soutěž Dinosauři 2016

9. ledna 2017 v 16:53 | HAAS
Na konci roku jsem připravil už tradiční velkou soutěž, jinak Soutěž Dinosauři 2016. Již jsem ji uzavřel a tak je čas na vyhodnocení, tentokrát podstatně dříve, než jsem měl obvykle ve zvyku... Zúčastnili se Vás čtyři, Alfaraptor, Ankylosaurus, Dinosaurss a Martinoraptor-všem Vám za to děkuji! S klidným srdcem Vás mohu ujistit, že výsledky jste měli všichni bravurní... Ale teď již k samotnému předání diplomů!

17 bodů získal Ankylosaurus! Dařilo se Ti skvěle, jen několik odpovědí nebylo úplně správně, pokud jde o bonus, nemohl jsem ho uznat, jelikož jsi nenapsal název třetího pořadu. Nicméně výsledek je to skvělý a já doufám, že diplom s Ankylosaurem se Ti bude líbit! Zde je...


S těsným výsledkem 17,5 bodu skončil Martinoraptor! Na bonus jsi neodpověděl, bylo tu i několik dalších chybiček, například na jméno Eugene Duboise jsi si v souvislosti s Pithecanthropem nevzpomněl. To však vůbec nevadí. Je vidět, že pravěk znáš také vážně dobře a tento výtečný výsledek to jen potrvrzuje... Snad se Ti bude diplom líbit, dal jsem Ti na něj Timurlengii!


Další dva soutěžící už získali plný počet bodů, tedy 20 plus 1 za bonus. Nejprve je tu diplom pro Alfaraptora, který si na něj přál Longisquamu... Doufám, že Tě potěší, a gratuluji k super-výsledku! Aktualizace: Diplom odebrán.


Dinosaurss také získal 21 bodů, což je opravdu krásný výsledek! Na diplom jsi si přál Alectrosaura z Planet Dinosaur, tak jsem Ti vybral tuto momentku se dvěma jedinci... Doufám, že se Ti bude líbit. Gratuluji k super-výsledku!!!


Snad se Vám diplomy líbí, vězte, že výběr obrázků na diplomy nebyl jednoduchý, tak věřím, že jsem nalezl nějaké uspokojivé...

Na další podobnou soutěž si budete muset počkat až na konec roku, nicméně v příštích měsících bych mohl vytvořit nějakou novou. Zřejmě by šlo spíše o kvíz sestavený třeba z pěti otázek... Ať už to bude jakkoliv, doufám, že se zúčastnítě i příště!

Soutěž Dinosauři 2016

29. prosince 2016 v 10:55 | HAAS
Konec roku se blíží a již tradičně se zde objevuje velká soutěž o pravěku... Jejími předchůdci byly Novoroční soutěž, Soutěž Dinosauři 2011, Soutěž Dinosauři 2012, Soutěž Dinosauři 2013, Soutěž Dinosauři 2014 a Soutěž Dinosauři 2015. V Soutěži Dinosauři 2016 půjde o to stejné: zodpovědět 20 otázek, které se týkají života v pravěku i některých letošních objevů ze světa dinosaurů. Výjimečně však napíši i bonusovou otázku (tak jako v Soutěži Dinosauři 2012). Pokud odpovíte na všechny otázky správně a zároveň i na bonusovou otázku, získáte 21 bodů. Pokud na nějakou ze základních otázek neodpovíte správně, ale bonus bude správně zodpovězen, přičte se Vám tento bod k dobru. Pokud na bonus neodpovíte nebo odpovíte špatně, žádný bod se Vám strhávat nebude... Do komentářů pod článek prosím napište, že se hlásíte a napište též e-mail, ze kterého mi odpovědi přijdou. Ty tedy posílejte na můj e-mail haasvojta@volny.cz . Můžete mi také napsat, jaké pravěké zvíře chcete na diplom... Tak, z instrukcí je to snad vše. Přeji Vám všem mnoho štěstí!

1. Ve kterém geologickém období se objevily první jehličnany?

2. Kdo objevil druh Pithecanthropus erectus a kde to bylo?

3. Co znamená jméno Pyroraptor olympius?

4. Jak se jmenuje dinosaurus, jehož zkamenělina byla nalezena tak, jako když zvíře uhynulo ve spánku? Byl to malý dinosaurus...

5. Napište jména alespoň dvou čínských zástupců skupiny tyranosaurů...

6. Jak dlouhý byl Dacentrurus, v jakém geologickém období žil, do jaké skupiny dinosaurů patřil a v jakém státě byl nalezen?

7. Je pravda, že byl dráp Deinonycha okolo 13 centimetrů dlouhý?

8. V období Kambria žil primitivní živočich, jehož rodové jméno začíná na písmeno M. Vysával potravu bezčelistným ústním otvorem, šlo zřejmě o velice primitivního strunatce a jeho kostra byla sestavena z pružných chrupavek. Víte, jak se toto podivné zvíře nazývá?

9. Kdy byla objevena Maiasaura peeblesorum a kdo ji popsal a pojmenoval? Proč je Maiasaura považována za jednoho z důležitých dinosaurů co se týká výzkumu?

10. Co jsou to koprolity? Proč se v některých koprolitech nacházejí dírky o tloušťce lidského prstu? Nápověda: souvisí to s jinými živočichy, které tento materiál lákal.

11. Byl Beipiaosaurus větší než Therizinosaurus?

12. Kolikátý prst na přední končetině byl u pterosaurů nezvykle prodloužen? Co se na něj upínalo?

13. Notharctus byl primát, který žil v Severní Americe v období Eocénu. Měřil 20 centimetrů a patřil do skupiny Adapiformes. Je to pravda?

14. Byronosaurus měl malé, tenké zuby, nápadně podobné zubům Troodontů. Byl to masožravec, který se vyskytoval v Mongolsku v období Křídy. Je to pravda?

15. Jaký tvar měla vejce theropodů jako byl Velociraptor?

16. Napište, jaký tvor se nachází na tomto obrázku:


17. V jakém slavném souvrství a tím pádem v jaké evropské zemi byla tento rok nalezena fosilie hada, který spolkl ještěrku, jež předtím pozřela brouka?

18. Jak se jmenuje mladý paleontolog, který tento rok popsal druh ichtyosaura Wahlisaurus mussurae, a minulý rok se objevil v pořadu Dinosauří Británie?

19. Timurlengia byla objevena ve kterém státě?

20. Měl Velociraptor, v poměru k velikosti těla, velký mozek?

Bonusová otázka: Napište názvy alespoň tří filmů nebo televizních seriálů, v nichž se objevil Microraptor!

Doufám, že se Vás zúčastní co nejvíce, za každého soutěžícího budu velmi rád... Snad se Vám bude dařit! Vyhodnocení bude již příští rok... Tak ještě jednou, hodně štěstí!

Vyhlášení výsledků Medvědího kvízu

1. prosince 2016 v 17:31 | HAAS
Před týdnem jsem vytvořil krátký Medvědí kvíz sestávající ze sedmi otázek. Někteří z Vás se do něj přihlásili při hře o diplomy, a nyní je zde vyhlášení jejich výsledků! Zúčastnění jsou čtyři, a to Ankylosaurus, JPRex, Maty26 a Alfaraptor. Všem Vám chci moc poděkovat za účast... Medvědi jsou skutečně majestátními zvířaty, a nyní se jimi pyšní diplomy pro Vás-snad se Vám budou líbit...

Plného počtu bodů dosáhl klasicky Alfaraptor, děkuji Ti moc za účast, tvůj výsledek je skvělý-je vidět, že medvědy znáš dobře! Aktualizace: Diplom odebrán.


Ankylosaurus získal krásných 6 ze 7 bodů, gratuluji! Zaměnil jsi pouze nejmenšího medvěda-není to medvěd brýlatý, ale malajský, ale to nevadí, je to skvělé... Medvědy znáš též velmi dobře, a tak tu máš diplom s těmito roztomilými medvíďaty...


JPRex též získal 6 ze 7 bodů. Odpověděl jsi, že pandě velké při konzumaci bambusu pomáhají velké, mírně dopředu zahnuté špičáky. Je pravda, že pandy jsou jimi vybaveny, ale bambus by nedokázaly držet bez palcovitého výrůstku na předních končetinách, a tak jsem Ti tuto odpověď neuznal... Medvědy však znáš velmi dobře!


Matymu se též velmi dařilo, získal jsi 5 ze 7 bodů! Latinský název medvěda krátkočelého jsi bohužel netrefil a lední medvědi se nevyvinuli z černých, ale z hnědých medvědů, ale to vůbec nevadí, tvůj výsledek je obdivuhodný a jsem velmi rád, že jsi mi napsal... Též skvělý výsledek, je vidět, že medvědy znáš vážně dobře! Tady máš s nimi diplom:


Doufám, že se Vám diplomy s medvíďaty líbí! A všichni ostatní, kdo se nezúčastnili, nesmutněte... Medvědí kvíz je zde stále a tak stále můžete otestovat své znalosti-nyní sice již nesoutěžně, ale vůbec není od věci zjistit si, jak dobře medvědy znáte! Medvědí kvíz naleznete v rubrice Naše soutěže. Hned po napsání tohoto článku napíši do komentáře pod kvíz správné odpovědi, aby si všichni mohli okamžitě zjistit, zda v kvízu tipovali dobře či ne...

Medvědí kvíz

24. listopadu 2016 v 18:05 | HAAS
Pro všechny čtenáře tohoto blogu tu mám novou soutěž, krátký kvíz o majestátní skupině savců. Doufám, že se Vás zúčastní co nejvíce! Kvíz nebude těžký, sestává jen ze sedmi otázek, u kterých jsou dvě možné odpovědi. Samozřejmě, že jen jedna je správná, a tak je Vaším úkolem napsat pouze písmeno, pod kterým je odpověď napsána. Odpovědi mi pošlete na e-mail haasvojta@volny.cz, do komentářů můžete napsat svůj e-mail (pokud Váš e-mail neznám a nenapíšete ho sem z důvodu toho, že jej nechcete zveřejňovat, nezapomeňte se prosím pod odpovědi ve zprávě podepsat). Diplomy s medvědí tématikou dostanete velmi brzy! Přihlásit se můžete do 1. prosince! Tak, je teď je už vše na Vás...

1. Který medvěd je největší?
a) medvěd lední
b) medvěd hnědý

2. Jaký je latinský název pro medvěda krátkočelého?
a) Ursus simus
b) Arctodus simus

3. Kolik druhů mořských medvědů žije na naší planetě?
a) jen jeden
b) osm

4. Který příslušník čeledi medvědovitých je ze všech nejmenší?
a) medvěd malajský
b) medvěd brýlatý

5. Ze kterých medvědů se vyvinuli lední medvědi?
a) z medvědů černých
b) z medvědů hnědých

6. Jaký tělesný znak pomáhá pandě velké při konzumaci bambusu?
a) vystouplá kost zápěstí připomínající palec
b) nezvykle prodloužené špičáky zahnuté mírně dopředu

7. Proč vyhynul medvěd jeskynní?
a) Kvůli oteplení nebo ochlazení v době ledové
b) kvůli příchodu větších druhů medvědů, kteří ho vytlačili.

Snad Vám kvíz ukázal, kolik toho víte o medvědech! Vyhlášení bude již brzy...

Diplomy za soutěž Ve stínu přízraků

11. října 2016 v 17:14 | HAAS
Vyhodnocení soutěže sice mělo proběhnout mnohem dříve, snad už týden poté, co jsem ji odstartoval. Omlouvám se za prodloužení, ale snad Vám to nevadí... Jsou tu tedy diplomy za soutěž Ve stínu přízraků, jež jsem vytvořil podle svého letního příběhu na tomto blogu, který pojednával o skupince zoologů čelících děsivému nebezpečí v hloubi jávského pralesa, a to jak ze strany nebezpečných monster, tak krutých lidí. Zprvu mi napsalo více z Vás, že by se zúčastnili, nicméně nakonec tak učinili jen dva. Ankylosaurovi a Martinoraptorovi však moc děkuji za účast. Teď mám pro Vás diplomy!

Výsledky obou jsou skvělé, Ankylosaurus skončil s plným počtem bodů, tedy 12. Gratuluji!


Plného počtu bodů dosáhl také Martinoraptor. Děkuji za účast a gratuluji!


Snad Vám nevadí, že máte na diplomu oba stejný obrázek, nicméně to jsem již sliboval při zadání soutěže. Snad Vás náš milý Ahool potěšil... Doufám, že se Vám všem příběh Ve stínu přízraků líbil. Jen ještě dodám, že v soutěži byl jeden chyták: v příběhu vůbec nebylo nic o tom, že by se Velociraptor (který v něm nevystupoval) dostal do Jakarty. Ale Ankylosaurus a Martinoraptor moc dobře věděli, že o ničem takovém jsem v příběhu nepsal. Dále jsem si až dnes všiml vlastní chyby ve druhé otázce, napsal jsem totiž, že zoologové jeli na Borneo, ne na Jávu, kde se příběh odehrával. Myslel jsem však na Jávu, ne na Borneo, a rozhodl jsem se nepočítat toto jako chyták. Koneckonců, odpovědi byly správné na otázku, kterou jsem chtěl původně zadat... Další soutěž už brzy!

Soutěž Ve stínu přízraků

24. září 2016 v 9:52 | HAAS
Před nedávnem jsem Vám slíbil, že vytvořím soutěž o mém letním příběhu, bude-li dostatek zájemců! Několik z Vás napsalo, že by to rádi zkusili. A tak je tu Soutěž Ve stínu přízraků! Všechny otázky se týkají příběhu, ale pozor, nepůjde to možná tak snadno! Pokud jste příběh nečetli a chcete se zúčastnit, raději to udělejte, kdybyste ho nečetli a chtěli v něm něco hledat, možná se v tom nevyznáte! Otázky ale nebudou těžké a pokud si z příběhu něco pamatujete nebo si ho před soutěží znovu přečtete (i když deset částí je hodně), určitě si s nimi hravě poradíte. Hlaste se prosím do komentářů a odpovědi mi pošlete na e-mail haasvojta@volny.cz . Diplom tentokrát dostanete všichni stejný, dám Vám na něj nějakou příšeru z příběhu... Z instrukcí je to vše, tak doufám, že se několik z Vás zúčastní...

1. Začneme jednodušší otázkou: Jakého původu a ze kterých zemí byly všechny hlavní kladné i záporné postavy v příběhu?

2. Proč Jamesova expedice mířila na Borneo?

3. Z čeho měli obyvatelé vesnice, která byla pro výpravu základnou, takový strach?

4. Čeho Andrew velice litoval poté, co ranou z pušky zpečetil něčí osud?

5. Jaká zvířata, jak naklonovaná, tak odchycená, chovali účastníci tajného projektu v jávské džungli?

6. Kdo byl Velký John?

7. James spadl ze stromu a na chvíli ztratil vědomí. Alan nařídil, aby byl zastřelen. Co James udělal?

8. Které zvíře zabilo Johna Campbella?

9. Proč se James jednoho dne rozhodl vydat se na širé moře a přidat se ke skupince místních rybářů? Jaký měla tato cesta cíl?

10. Proč v příběhu Velociraptor zabil dvacet lidí v Jakartě a poté se stal černým pasažérem letadla s cílem do Ameriky?

11. Jak dopadl Andrew? Čemu se věnoval po skončení událostí v příběhu?

12. Jak komplex tajného projektu v džungli skončil?

Doufám, že otázky nejsou těžké. Vycházejí z příběhu, není to typická znalostní soutěž, takže snad nejsou nijak složité. Můžete mi k odpovědím napsat, jak se Vám příběh líbil, pokud chcete. Každopádně, mnoho štěstí!

Diplomy za Theropodní soutěž

5. září 2016 v 13:44 | HAAS
Konečně jste se dočkali vyhodnocení Theropodní soutěže! Omlouvám se, že to tak dlouho trvalo, diplomy už jsem měl delší dobu nachystány, ale psal jsem ještě články na jiná témata a tak jsem vyhodnocení trochu odsunul... Avšak nyní jej pro Vás píši a předávám Vám diplomy! Výsledky byly skvělé jako vždy...

10 bodů získal Dinosaurss! Nádherný výsledek, gratuluji! Na diplom jsi chtěl Cryolophosaura, tak jsem Ti jednoho pěkného vybral. Omlouvám se za to, že bílé písmo trochu splývá se světlým pozadím, ale zkoušel jsem všechny barevné kombinace a tato se mi zrovna zdála nejlepší... Snad se Ti diplom líbí...


Dále tu máme Ankylosaura! Také plný počet bodů, začež gratuluji! Na diplom jsi si přál Dakotaraptora, máš ho tedy mít!


Alfaraptor též s 10 body, skvělé! Jako jediný jsi na diplom chtěl ve skutečnosti neexistujícího theropoda, Godzillasaura, ale právem Ti náleží... Aktualizace: Diplom odebrán.


Martinoraptorovi též gratuluji, 9 z 10 bodů, což je skvělý výsledek! Nevěděl jsi pouze pětku, mnou popisovaný živočich byl Baryonyx. Jinak bylo všechno správně, gratuluji Ti! Psal jsi, že Ti mám na diplom něco vybrat, tak jsem se rozhodl zrovna pro toho Baryonyxe...


Ještě dodám, že devátá otázka, která způsobila menší rozruch, byl chyták. Žádná zkamenělina dokazující, že by Ornitholestes zabíjel Stegosaura, nikdy objevena nebyla a asi ani nebude, protože tak malí predátor by si sotva mohl dovolit něco proti obrovskému a dobře vyzbrojenému Stegosaurovi (i Allosaurus by měl s jeho skolením problémy). Některé odpovědi byly trochu nejisté, ale já je uznal, zato Martinoraptor třeba přímo napsal, že pochybuje, že byla zkamenělina nalezena. Zmátla Vás tato otázka?

Snad se zúčasníte i dalších soutěží na tomto blogu! Mám pro Vás však otázku: Rád bych nachystal soutěž o mém příběhu Ve stínu přízraků, který jsem psal během léta. Účastnili byste se takové soutěže? Napište to prosím do komentářů. Pokud by byl počet zájemců dostačující, soutěž bych vytvořil. Musím mít však předem jistotu, nevím totiž, kolik z Vás příběh četlo (ačkoliv ho mnozí komentovali, za to Vám děkuji)... Nezapomeňte mi to tedy napsat!

Theropodní soutěž

16. srpna 2016 v 13:09 | HAAS
Říkal jsem si, že je konečně čas na další soutěž, a tak s jednou přicházím! Theropodní soutěž bude zaměřena pouze na theropody, skupinu dinosaurů, která zahrnovala všechny masožravé a několik překvapivě býložravých druhů... Sestává z 10 otázek. Počet soutěžících je neomezený, přihlásit může každý. Podmínkou pro přihlášení je napsat do komentáře pod článek, že se hlásíte, a možná také Váš e-mail (i když e-maily většiny z Vás, kteří máte blogy o pravěku, už znám, je tedy jen čistě na Vás, zda svůj mail znovu uvedete). Odpovědi mi pak pošlete e-mailem. Na diplom dostanete nějakého theropoda (je to podmínka, aby byl diplom tématický), ale můžete si napsat, kterého... Otázky by neměly být nijak těžké, sám se nějakým složitým otázkám budu vyhýbat... Tak tedy hodně štěstí a děkuji každému, kdo se zúčastní!

1. Který theropod byl největší?

2. Který byl naopak nejmenší (můžete to spíše odhadnout, protože malých dinosaurů už byla objevena celá řada)?

3. Která zvířata lovil Tyrannosaurus Rex?

4. Co to byli maniraptoři?

5. Uhodněte, o kterého theropoda jde: Byl to velký masožravec s protáhlými, dlouhými čelistmi. Měl velký dráp na předních končetinách, díky kterému možná napichoval svou potravu (kterou blíže nespecifikuji). Nalezl ho jistý Walker a někteří Angličané označili nález za "objev 20. století".

6. Potkávali se spolu Eoraptor a Herrerasaurus? A v jaké zemi byly objeveny jejich fosilie?

7. Napište jména alespoň dvou velkých dromaeosauridů (raptorů), nejlépe těch, kteří přesáhli délku 4 metrů.

8. Napište, čím byli typičtí abelisauridi a kdy vyhynuli.

9. Kdy byla objevena slavná fosilie, která potvrdila, že Ornitholestes byl schopný zabít Stegosaura? Napište také, proč možná zprvu někoho zmátla.

10. Jak se jmenoval malý opeřený dinosaurus žijící před 160 miliony let, kterému se čínsky říká Hu Yaoming? Malá nápověda: Epi...

To je všechno. Opravdu doufám, že otázky nejsou nijak složité, ani bych nikoho z Vás nechtěl "trápit". Smějící se Ještě jednou, mnoho štěstí všem, kteří se přihlásí!
 
 

Reklama