Naše soutěže

Diplomy za Soutěž Dinosauři 2015

17. ledna 2016 v 10:54 | HAAS
Konečně je tu vyhlášení výsledků Soutěže Dinosauři 2015, kterou jsem pro Vás připravil na sklonku minulého roku! Soutěž tradičně navazovala na sérii velkých soutěží, jež se vážou s koncem každého roku a v nichž si kromě znalostí pravěku zopakujeme i některé z nových objevů... Zúčastnili se čtyři soutěžící: Alfaraptor, Ankylosaurus, Martinoraptor, Siamotyran a Nonychromek. Jsem moc rád za Vaši účast! Nyní se pojďme podívat na výsledky a rozdejme diplomy!

Na 5. místě se umístil se s 14 body umístil Ankylosaurus! Rozhodně gratuluji k tomuto krásnému výsledku! Rozhodně není tak špatný, jak se může zdát. Ankylosaurus upozornil na to, že si není všemi odpověďmi jistý, což se mi moc líbilo. Někteří soutěžící možná (neříkám však, že se tak stalo, je to jen domněnka!) odpovědi vyhledávají na internetu. Ale o tom soutěž není, je to vlastně podvod. V případě Ankylosaura tomu tak nebylo a proto Ti blahopřeji ke krásnému 5. místu!!! Na diplom jsem Ti vybral Kentrosaury...


Na 4. místě se umístil Nonychromek se svými 17 body! Patřil mezi ty, kteří jen částečně odpověděli na jednu z otázek, která se týkala paleontologů-rivalů z 19. století. Nestačila mi jen jména, chtěl jsem, aby soutěžící uvedli i výsledek těchto sporů (např. počet objevených dinosaurů). Byl to případ i některých jiných soutěžících. Kromě toho, že Nony poslal odpovědi tak trochu pozdě a na poslední chvíli (což mi naštěstí neudělalo zmatek v hodnocení), jsem rád za účast a předávám Ti diplom se Sinornithosaurem, kterého jsi chtěl...


3. místo patří Siamotyranovi! 17,5 bodu je krásný výsledek, a tak Ti patří pomyslná bronzová medaile... Kromě ní je tu tedy diplom! Chtěl jsi nějakého z dinosaurů, kteří byli objeveni nebo popsáni minulý rod, tak jsem vybral Kunbarrasaura, teprve druhého kdy nalezeného australského ankylosaurida... Doufám, že se Ti líbí!


Druhé místo patří Martinoraptorovi, který obdržel 19,5 bodu! Tuším, že jediné, co jsi nevěděl, byla otázka týkající se severoamerického savce z doby ledové. Byl to mamut kolumbijský, ale jelikož jsi napsal alespoň částečnou odpověď ("mamut nebo mastodont"), rozhodl jsem se to uznat (jen jsem strhl půl bodu, jelikož jsem chtěl vědět i druh mamuta). Jinak krásný výsledek a na diplom jsem Ti dal Tachiraptora... Gratuluji!


No, a posouváme se k 1. místu! Jistě nedočkavý soutěžící musel očima projet celou stránku až sem, aby se dozvěděl svůj výsledek! 20 bodů, to je počet bodů, který získal Alfaraptor! Vše bylo správně, proto si zaslouží 1. místo v Soutěži Dinosauři 2015, a diplom s monstrem, který si přál (Godzilla by to být podle přání neměla). Gratuluji k tomuto nádhernému výsledku!!!


Ještě jednou všem děkuji za účast, Vaše výsledky jsou parádní! Pamatujte si, že však není důležité vyhrát, ale zúčastnit se... Proto jsem moc rád, že Vás po dlouhé době bylo pět (minulý rok se zúčastnili čtyři, což je také krásné). Gratulace všem!!!

Soutěž Dinosauři 2015

29. prosince 2015 v 12:26 | HAAS
Již tradiční velká soutěž je tu! Navazuje tak na sérii soutěží: Novoroční soutěž, Soutěž Dinosauři 2011, Soutěž Dinosauři 2012, Soutěž Dinosauři 2013 a Soutěž Dinosauři 2014! Nyní vítejte u Soutěže Dinosauři 2015, která je jako její předchůdci, složena ze 20 otázek! Za každou správnou odpověď dostanete jeden bod, maximální počet bodů je tedy dvacet. Pokud máte zájem o účast, napište do komentáře pod článek, že se hlásíte. Doporučil bych Vám posílat odpovědi na e-mail haasvojta@volny.cz, případně můžete odpovědi psát i do komentářů, je však možné, že ostatní soutěžící by je mohli opsat (což je ovšem nedůstojné). Budete-li posílat odpovědi na e-mail, napište prosím do komentáře Váš e-mail, ze kterého mi zpráva přijde. Dlouhý komentář může být vyhodnocen jako spam, toho se však neděste, poněvadž jej mohu otevřít v administraci blogu. Pokud chcete, můžete také napsat, co byste chtěli na diplom... Z instrukcí je to vše, nyní Vás již čekají otázky... Hodně štěstí!!!

1. V jakém geologickém období žil dinosaurus jménem Drinker?

2. Jak se od sebe lišili ankylosauridi a nodosauridi, a co měly tyto dvě skupiny dinosaurů naopak společného?

3. Co se stalo s kosterními pozůstatky Spinosaura, které byly nalezeny německou expedicí v Egyptě roku 1911?

4. Kdo popsal Yandusaura?

5. Je v současnosti dravý dinosaurus Coelophysis považován za kanibala, či ne?

6. Jakým typem živočicha bylo zvíře nazvané Felix atrox?

7. V období pozdní Jury žil na území dnešní Severní Ameriky asi šestimetrový theropod. Jeho typickým znakem byl roh na čenichu, díky čemuž si také zasloužil druhové jméno "nasicornis". Jaké je rodové jméno tohoto dinosaura?

8. V jakém čase a na kterém místě se vyskytoval Titanosuchus?

9. Byl stisk čelistí Tyrannosaura Rexe dostatečně silný na to, aby tento masožravec jediným kousnutím rozdrtil kosti? Jak dlouhé byly zuby T-Rexe?

10. Víte, kdy se na Zemi objevily první želvy? Dokázali byste odhadnout, o kolik milionů let dříve se vyvinuli první plazi (např. Hylonomus a jemu podobní)?

11. Tento pravěký savec žil v pozdním Pleistocénu v Severní Americe. Jeho zkameněliny se našly mimo jiné v amerických státech Karolina, Georgie, Florida a Louisiana, ale také v Kalifornii, konkrétně v asfaltových jezírkách La Brea. Tento 3,7 metru vysoký příbuzný slonů měl nerovnoměrně zatočené kly. Objevil se také v jednom známém akčním seriálu... Napište jméno zvířete.

12. Byl Polacanthus příbuzný Fulgurotheriu?

13. Jak se jmenovali paleontologové, kteří spolu soupeřili během slavné "Války o kosti" v 19. století? Co bylo výsledkem tohoto předhánění se v lovu zkamenělin?

14. Jaký je význam jména "Lycorhinus"?

15. Tento rok byl na Aljašce poblíž Colville River objeven kachnozobý dinosaurus, jehož jméno znamená v jazyce místních obyvatel "dávné zvíře, které se pase". Jaké je jméno tohoto býložravce?

16. V tomto roce také došlo k objevu predátora kambricko-ordovických oceánů, jehož zkameněliny byly odkryty v Maroku. Žil před 480 miliony let a některými znaky připomínal Anomalocarise, známého díky seriálu BBC Putování s pravěkými monstry. Jak se nově objevený bezobratlý lovec jmenuje?

17. Co byl zač Eophis underwoodi? S jakým významným objevem z tohoto roku souvisí?

18. Dalším významným objevem roku 2015 byl Chilesaurus, který se proháněl po pláních Jižní Ameriky před 145 miliony let. Čím byl mezi svými příbuznými (nápověda: např. Allosaurus) tak výjimečný?

19. Co se nachází na tomto obrázku:


20. Napište alespoň tři filmy či televizní seriály, v nichž se objevil Giganotosaurus.

Počet soutěžících je neomezený... Doufám, že pro zúčastněné nebude soutěž problémem, diplom dostanete všichni! Těším se na Vaše odpovědi!

Předání diplomů za soutěž Lovcem dinosaurů

6. prosince 2015 v 9:01 | HAAS
Konečně je tu slíbené předání diplomů za soutěž Lovcem dinosaurů! Celkem šesti zúčastněným se podařilo nalovit zvířata, která vyhynula před desítkami milionů let... Chtěl bych všem "lovcům dinosaurů", tedy Dinosaurssovi, Martinoraptorovi, Ankylosaurovi, Nonychromkovi, Matouši Pavlíkovi i Mattovi, poděkovat za to, že se do soutěže přihlásili a udrželi se v ní až do konce, zároveň bych také rád poděkoval Blogplateosaurovi, který z ní po několika málo kolech odešel. Soutěž neměla tak velký úspěch, jaký jsem očekával, a protáhla se na řadu měsíců. Bohužel to bylo způsobeno tím, že někteří z Vás odpovídali pozdě, a já nechtěl pokračovat bez jejich odpovědí... Nyní však přejděme k diplomům!

Během deseti kol si všech deset pravěkých zvířat nalovil Ankylosaurus! Blahopřeji Ti k tomuto skvělému výsledku, zadání nebyla vždy jednoduchá, ale ty jsi si vždy poradil...


Avšak také Dinosaurss zodpověděl správně desetkrát a právem mu tedy patří místo nejlepšího "lovce dinosaurů"!


Ale pozor, nezapomeňme na Martinoraptora! S deseti chycenými prehistorickými zvířaty se také řadí k úspěšným řešitelům mých "zapeklitých" hádanek...


A také Nonychromek si nalovil deset prehistorických živočichů, gratuluji.


Sedm pravěkých tvorů, od dinosaurů po velké bezobratlé, chytil Matouš Pavlík, též se jedná o skvělý výsledek!


Mattovi se však také zadařilo, a stejně jako Matouš Pavlík skončil i on s krásným výsledkem a sedmi ulovenými pratvory!


Ještě jednou Vám všem děkuji za účast v této lovecké soutěži, a gratuluji ke krásným výsledkům! Pravěká zvířata tedy znáte dobře, což je skvělé... Doufám, že se zúčastníte i dalších soutěží na tomto blogu, já se zase nemohu dočkat Vašich soutěží!

Lovcem dinosaurů, 10. kolo

1. listopadu 2015 v 10:55 | HAAS
Po více než měsíci přináším další kolo soutěže Lovcem dinosaurů, a dost možná, že i poslední. Zatím nevím, zda mám soutěž ukončit, ale vzhledem k tomu, že se protáhla na tolik měsíců (jelikož začala již v únoru), ukončení by z mého pohledu bylo již na čase. Minule neodpověděl pouze Matt. Pojďme tedy na lov pravěkých zvířat!

DINOSAURSS

Úlovky: Stegosaurus, Eoraptor, Hatzegopteryx, Magyarosaurus, Troodon, Parasaurolophus, Pyroraptor, Toxodon, Pulmonoscorpius

Tento velký býložravec patřil do příbuzenstva slavného Iguanodona. Žil v Juře před cca 150 miliony lety na území Severní Ameriky a Evropy. Byl až 7 metrů dlouhý. Mohl se stát kořistí Allosaura, který žil na stejném území ve stejném čase.

MARTINORAPTOR

Úlovky: Velociraptor, Dimetrodon, Plesiosaurus, Basilosaurus, Scutosaurus, Mononykus, Liopleurodon, Gastornis, Crassigyrinus

Byl to obojživelník ze skupiny lepospondylů. Narozdíl od většiny svých vzdálených příbuzných, jako jsou žáby a ropuchy, zcela postrádal končetiny, čímž se možná podobal červorům, nicméně jeho hlava měla neobyčejně hadí vzhled. Byl metr dlouhý a jeho fosílie se našly v Severní Americe a v České republice. Žil na rozhraní Karbonu a Permu.

MATOUŠ PAVLÍK

Úlovky: Therizinosaurus, Tarbosaurus, Arthropleura, Pterodactylus, Muttaburrasaurus, Edaphosaurus, Brachiosaurus

Obrovský příbuzný dnešních krokodýlů, který měřil 12 metrů na délku a žil na území Afriky a možná i Jižní Ameriky. Dlouhými čelistmi připomínal gaviála, tento "super croc", jak se mu někdy říká, však lovil dinosaury. Anatomie tohoto rodu byla prozkoumána především díky Paulu Serenovi...

MATT

Úlovky: Archaeopteryx, Ceratosaurus, Ouranosaurus, Carcharodontosaurus, Megatherium, Argentavis

Byl to zřejmě největší druh hada, jaký kdy žil... Jeho fosílie se datují do doby před 60-58 miliony lety a byly nalezeny v Kolumbii. Tento paleocénský gigant měřil až 12 metrů na délku a podle všeho patřil mezi hroznýšovité. Znáš jméno hadího obra?

NONYCHROMEK

Úlovky: Pteranodon, Deinosuchus, Dunkleosteus, Doedicurus, Maiasaura, Dorudon, Jaekelopterus, Ornitholestes, Westlothiana

Tento obrovský rod hadů zahrnoval dva druhy. Oba žily v Austrálii na pomezí Miocénu a Pleistocénu. Tento "duhový had" byl součástí australské megafauny, žil před 50 000 lety a se svou délkou šesti metrů si jistě mohl troufnout na veliké vačnatce. Jak se jmenoval?

ANKYLOSAURUS

Úlovky: Compsognathus, Macrauchenia, Coelophysis, Othnielia, Camarasaurus, Elasmotherium, Mei, Lystrosaurus, Arsinoitherium

Byl to dicynodont žijící asi před 220 miliony lety v Severní Americe. Jeho zkameněliny byly poprvé nalezeny v Arizoně, konkrétně na území Národního parku Petrified Forest. S délkou přes 3 metry a hmotností jednu tunu patřil mezi největší dicynodonty. Je možné, že mu konkuroval jeden známý rauisuchid... Jak se náš býložravec jmenoval?

Tak mnoho štěstí při lovu pravěkých zvířat! Pokud byste odpověděli během příštích pár týdnů, byl bych ochoten přijít ještě s jedním kolem, ačkoliv si myslím, že jste po lovu dinosaurů všichni vyčerpáni... Vyhlášení výsledků se dočkáte snad ke konci listopadu.

Lovcem dinosaurů, 9. kolo

28. září 2015 v 14:46 | HAAS
Je na čase vrátit se k soutěži Lovcem dinosaurů! Pomalu se blížíme ke konci a jak jsem slíbil, otázky budou těžší... Věřím však, že se s tím vypořádáte!

DINOSAURSS

Úlovky: Stegosaurus, Eoraptor, Hatzegopteryx, Magyarosaurus, Troodon, Parasaurolophus, Pyroraptor, Toxodon

Zkameněliny tohoto neobyčejného tvora byly objeveny ve skotském West Lothian. Byl to karbonský bezobratlý, byl vybaven žihadlem na konci ocasu a měl také klepeta. Šlo o nějaký typ členovce, který měřil 70 centimetrů... Znáš jeho jméno?

MARTINORAPTOR

Úlovky: Velociraptor, Dimetrodon, Plesiosaurus, Basilosaurus, Scutosaurus, Mononykus, Liopleurodon, Gastornis

Byl to velký obojživelník s dlouhým tělem, malými končetinami a obrovskými čelistmi. Byl až 2 metry dlouhý a žil v bažinách pravěkého Skotska v období Karbonu. Znáš jeho název?

MATOUŠ PAVLÍK

Úlovky: Therizinosaurus, Tarbosaurus, Arthropleura, Pterodactylus, Muttaburrasaurus, Edaphosaurus, Brachiosaurus

Byl to jeden z prvních plazů. Žil v Karbonu, měl ostré zuby, jež značí, že se živil malými stonožkami a dalšími bezobratlými, a jeho fosílie byly objeveny v kanadském Novém Skotsku. Nalezený exemplář před více než 300 miliony let uvízl v kmeni stromu...

MATT

Úlovky: Archaeopteryx, Ceratosaurus, Ouranosaurus, Carcharodontosaurus, Megatherium, Argentavis

Tento rod permských plazů z doby před 260 miliony let zahrnoval tři odlišné druhy. Podle tohoto živočicha byla pojmenována celá čeleď. Byl příbuzný Scutosaurovi a měřil přes 2,5 metru na délku...

NONYCHROMEK

Úlovky: Pteranodon, Deinosuchus, Dunkleosteus, Doedicurus, Maiasaura, Dorudon, Jaekelopterus, Ornitholestes

Slavný nález "ještěrky Lizzie" ze skotského West Lothian. Tento fascinující živočich dosahoval délky pouhých 30ti centimetrů. Žil v období Karbonu a možná patří mezi nejstarší plazy, případně předky plazů...

ANKYLOSAURUS

Úlovky: Compsognathus, Macrauchenia, Coelophysis, Othnielia, Camarasaurus, Elasmotherium, Mei, Lystrosaurus

Tento savec žil zhruba před 30 miliony let na území dnešní Saharské pouště. Jeho zkameněliny byly objeveny v egyptském Fayumu. Mohl vypadat jako nosorožec, ale patřil do zcela jiné skupiny. Nosorožcům se podobal především díky podivným dvěma rohům, přes které asi neviděl dopředu...

Doufám, že se Vám pravěká zvířata podaří nalovit bez problémů!

Lovcem dinosaurů, 8. kolo

23. srpna 2015 v 19:18 | HAAS
Naposledy jste všichni odpověděli rychle, proto přináším další kolo soutěže Lovcem dinosaurů celkem brzy! Chtěl bych také oznámit, že soutěž již zanedlouho skončí a tak příště očekávejte těžší otázky...

DINOSAURSS

Úlovky: Stegosaurus, Eoraptor, Hatzegopteryx, Magyarosaurus, Troodon, Parasaurolophus, Pyroraptor

Charles Darwin našel pozůstatky tohoto tvora při svých cestách po Jižní Americe. Lépe řečeno koupil zkamenělou lebku za 18 pencí od jednoho farmáře v Uruguayi. Tento savec žil v Pliocénu a Pleistocénu a řadil se mezi jihoamerickou megafaunu. Byl až 2,7 metru dlouhý a možná byl častou potravou šavlozubých tygrů. Žil podobně, jako hroši. Jak se jmenoval?

MARTINORAPTOR

Úlovky: Velociraptor, Dimetrodon, Plesiosaurus, Basilosaurus, Scutosaurus, Mononykus, Liopleurodon

Jednalo se o velkého ptáka vysokého jistě přes 2 metry. Žil v Eocénním období a obýval mnohá území, od Evropy po Čínu. Měl masivní lebku a velký zobák, což mnohé paleontology vedlo k domněnce, že šlo o predátora. V posledních letech však přehodnotili své závěry a nyní tohoto ptáka, především kvůli jeho "jemnému" zobáku, považují za býložravce.

MATOUŠ PAVLÍK

Úlovky: Therizinosaurus, Tarbosaurus, Arthropleura, Pterodactylus, Muttaburrasaurus, Edaphosaurus, Brachiosaurus

Tento dinosaurus byl pojmenován podle městečka nacházejícího se v Lerma Valley, v Argentině. Byl to titanosaurid, žil v období pozdní Křídy před asi 80 miliony let. Na sauropody nebyl až zase tak velký, přesto však měřil 12 metrů na délku. V Patagonii byla nalezena řada hnízd, mnozí věří tomu, že patřily právě těmto sauropodům. Záda měl tento dinosaurus pokryta deskami, což potrvrzují nalezené osteodermy. Znáš jeho jméno?

MATT

Úlovky: Archaeopteryx, Ceratosaurus, Ouranosaurus, Carcharodontosaurus, Megatherium

Jméno tohoto opeřence znamená doslova "velkolepý pták z Argentiny" nebo také "velkolepý stříbrný pták". Možná to byl největší létající pták vůbec, i když o tento titul "soupeří" s Pelagornisem. Námi popisovaný pták žil v Miocénu před 8-6 miliony let a rozpětí jeho křídel činilo 7 metrů. Byl to pták řadící se mezi dravce... Jak se jmenoval?

NONYCHROMEK

Úlovky: Pteranodon, Deinosuchus, Dunkleosteus, Doedicurus, Maiasaura, Dorudon, Jaekelopterus

Tento malý jurský predátor žil před 150 miliony let v Severní Americe. Byl to bipední dravec, patřící mezi theropody, vážil 15 kilogramů a dlouhý byl cca 2 metry. Vzhledem k tělu měl celkově malou hlavu. Živil se malými savci, ještěrkami a možná i mláďaty dinosaurů. Je pravděpodobné, že měl na temeni jakýsi hřebínek, jenž mohl roztáhnout a s jeho pomocí zastrašit dravce. Případně jej mohl použít k předvádění se.

ANKYLOSAURUS

Úlovky: Compsognathus, Macrauchenia, Coelophysis, Othnielia, Camarasaurus, Elasmotherium, Mei

Byl to therapsid, řadící se mezi dicynodonty. Podle všeho to byl nejrozšířenější obratlovec v období Triasu, jeho fosílie se našly na Antarktidě, v Indii a v Jihoafrické republice. Therapsid byl také jedním z rodů, jež Alfredu Wegenerovi posloužily jako důkaz teorie kontinentálního driftu. Tento zhruba 2,5 metru dlouhý býložravec dokonce přežil velké vymírání na konci Permu, byl to tedy úspěšný rod.

Doufám, že nebudete mít s lovem pravěkých zvířat žádné problémy... Hodně štěstí!

Lovcem dinosaurů, 7. kolo

13. srpna 2015 v 18:23 | HAAS
Po měsíci se soutěž Lovcem dinosaurů vrací! Doufám, že i tentokrát se Vám podaří nalovit nějaká prehistorická zvířata...

DINOSAURSS

Úlovky: Stegosaurus, Eoraptor, Hatzegopteryx, Magyarosaurus, Troodon, Parasaurolophus

Tento dromeosaurid žil v období pozdní Křídy. Fosilní ostatky byly nalezeny ve Francii, ale lze předpokládat, že žil i na území jiných jihoevropských států. Říká se mu "zloděj olympijského ohně". Jaké je jeho vědecké jméno?

MARTINORAPTOR

Úlovky: Velociraptor, Dimetrodon, Plesiosaurus, Basilosaurus, Scutosaurus, Mononykus

Patřil mezi obávané mořské plazy jurského období. Žil před 160 až 150 miliony let na území Evropy, i když se po moři mohl rozšířit i do jiných částí světa, v nichž zatím jeho fosílie nebyly objeveny. Jeho velikost není stále jistá, podle všech propočtů by mohl být přes 6 metrů dlouhý, ovšem v některých televizních pořadech byl vyobrazen čtyřikrát tak velký. Znáš jeho jméno?

MATOUŠ PAVLÍK

Úlovky: Therizinosaurus, Tarbosaurus, Arthropleura, Pterodactylus, Muttaburrasaurus, Edaphosaurus

Tento tvor se řadil mezi největší dinosaury jurské éry. Stavbou těla mohl připomínat žirafu, přední končetiny byly vyšší, než zadní, a nad nimi čněl ohromně dlouhý krk. Díky němu tento dinosaur měřil 12 až 13 metrů na výšku a do objevu Sauroposeidona byl považován za nejvyššího dinosaura. Patří mezi nejznámější dinosaury...

MATT

Úlovky: Archaeopteryx, Ceratosaurus, Ouranosaurus, Carcharodontosaurus, Megatherium

Jméno tohoto tvora v překladu znamená "chodící velryba". Žil na území dnešního Pákistánu před 50-48 miliony let a byl jedním z nejprimitivnějších kytovců. Zdálně mohl připomínat krokodýla, ale byl to opravdu savec a pravý předek kytovců. Měřil 3 metry. Jaké je jeho jméno?

NONYCHROMEK

Úlovky: Pteranodon, Deinosuchus, Dunkleosteus, Doedicurus, Maiasaura, Dorudon

Byl titánem mořských škorpiónů. Tento obrovský eurypterid byl největším kyjonožcem všech dob. Podle všeho mohl dorůst alespoň 1,6 metru a žil v období od raného Siluru po Devon. Lovil ryby, trilobity a jiné kyjonožce. Fosílie byly nalezeny na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy.

ANKYLOSAURUS

Úlovky: Compsognathus, Macrauchenia, Coelophysis, Othnielia, Camarasaurus, Elasmotherium

Spolu s rodem Kol má nejkratší rodové jméno ze všech dinosaurů. Celý název znamená "spící drak". Tento theropod byl velký jako kachna a žil v Číně. Jeho ostatky tam byly nalezeny v roce 2004 v provincii Liaoning. Znáš jeho jméno?

To je protentokráte vše, čím dříve odpovíte, tím dříve bude další kolo! Mnoho štěstí!

Lovcem dinosaurů, 6. kolo

11. července 2015 v 10:17 | HAAS
Po dlouhé době je tu další kolo soutěže Lovcem dinosaurů, omlouvám se za menší spoždění... Tak tedy, vyražme na lov pravěkých zvířat!

DINOSAURSS

Úlovky: Stegosaurus, Eoraptor, Hatzegopteryx, Magyarosaurus, Troodon

Tento dinosaurus se řadí mezi nejznámější vůbec. Vystupoval v mnoha filmech a seriálech především díky svému populárnímu vzhledu. Byl to kachnozobý dinosaurus, možná tak 10 metrů a vážící 5 tun, s podivným útvarem na hlavě. Tento útvar mířil dozadu a byl dutý, takže jím tento tvor mohl vyluzovat zvuky... Jaké je jméno dinosaura?

MARTINORAPTOR

Úlovky: Velociraptor, Dimetrodon, Plesiosaurus, Basilosaurus, Scutosaurus

Tento dinosaurus se vyskytoval ve formaci Nemegt v mongolské poušti Gobi před 75 miliony až 70 miliony lety. Patřil do skupiny theropodů, pojmenovaných podle Dona Gregoria Alvareze, kteří byli charakterističtí jedním znakem: jediným prstem na předních končetinách. Koneckonců, i jméno tohoto dinosaura znamená "jeden dráp". Znáš jeho jméno?

MATOUŠ PAVLÍK

Úlovky: Therizinosaurus, Tarbosaurus, Arthropleura, Pterodactylus, Muttaburrasaurus

Byl to velký býložravec ze skupiny synapsidů. Žil v Severní Americe, Německu a České republice před 300 až 280 miliony let. Jméno tohoto tvora znamená v překladu "pozemní ještěr". Je charakterizován jako jeden z prvních velkých plazů vůbec, měřil přes 3 metry na délku. Typickým znakem byla pro něj podivná plachta na zádech, kterou podpíraly velké "trny". Byl to býložravec...

MATT

Úlovky: Archaeopteryx, Ceratosaurus, Ouranosaurus, Carcharodontosaurus

Byl to největší pozemní lenochod, jaký kdy žil. Od špičky ocasu k nosu měřil 6 metrů a jeho pozůstatky byly nalezeny v Jižní Americe, kde se vyskytoval v období Pliocénu a Pleistocénu, někteří si dokonce myslí, že vyhynul až se začátkem Holocénu. Toto úžasné tvoření bylo býložravcem, velké drápy sloužily k trhání listí z větví stromů. Jeho velikost překonalo jen málo zvířat... Jak se zvíře jmenovalo?

NONYCHROMEK

Úlovky: Pteranodon, Deinosuchus, Dunkleosteus, Doedicurus, Maiasaura

Malý příbuzný Basilosaurů, měřící pouhých 5 metrů, obýval pobřeží legendárního moře Tethys před 35 miliony let. Fosilie ukazují, že se stával Basilosauří potravou. Jeho pozůstatky se našly na Sahaře, ve Spojených státech amerických a také na Novém Zélandě. Dnes jsou známy dva jednotlivé druhy tohoto rodu...

ANKYLOSAURUS

Úlovky: Compsognathus, Macrauchenia, Coelophysis, Othnielia, Camarasaurus

Toto velké zvíře se řadí k tvorům, jimiž je doba ledová proslulá. Byl to nosorožec přibližně dvakrát větší, než všechny dnešní druhy. Byl to jeden z největších savců, jací kdy žili a vážil přibližně 4,5-5 tun. Měl jen jeden roh, zato však velmi dlouhý-skoro 2 metry. Mohl ho používat na obranu...

Přeji Vám mnoho štěstí při lovu pravěkých zvířat! Pokud všichni odpovíte brzy, napíši další kolo ještě v tomto měsíci!

Lovcem dinosaurů, 5. kolo

10. června 2015 v 17:03 | HAAS
Po téměř měsíci je zde další kolo soutěže Lovcem dinosaurů! Minule jste všichni odpověděli správně, ale Váš lov pravěkých zvířat pokračuje a čekají na Vás další otázky... Přeji Vám mnoho štěstí!

DINOSAURSS

Úlovky: Stegosaurus, Eoraptor, Hatzegopteryx, Magyarosaurus

Byl to první podle fosilních pozůstatků popsaný dinosaurus Ameriky. Tento snad dvoumetrový predátor žil zřejmě ve smečkách a byl vybaven srpovitým drápem na zadních končetinách, stejně jako raptoři. A podobně jako oni, i on patřil do blízkého příbzenstva ptáků. Přesto možná patřil do jiné čeledi spolu se Sinovenatorem. Žil v období Křídy. Jak se tento dvounohý masožravec jmenoval?

MARTINORAPTOR

Úlovky: Velociraptor, Dimetrodon, Plesiosaurus, Basilosaurus

Jak se jmenoval velký pareiasaurid, který žil na Sibiři před zhruba 250 miliony let? Záda tohoto tvora byla pokryta deskami, což svědčí o příbuznosti se želvami, ale narozdíl od nich byl tento býložravec masivní a žil ve stádech. Největším nebezpečím pro tohoto permského, asi tříimetrového plaza, byl Gorgonopsid...

MATOUŠ PAVLÍK

Úlovky: Therizinosaurus, Tarbosaurus, Arthropleura, Pterodactylus

Tento veliký býložravý dinosaurus žil v Austrálii před 106 miliony let. Byl nalezen u městečka Muttaburra v Queenslandu. Žil zřejmě ve stádech, stejně jako jemu příbuzný Iguanodon. Od něj se však lišil zvláštním útvarem, snad vakem, na čenichu, kterým jedinci druhu vydávali hlasité zvuky, s jejichž pomocí se dorozumívali nebo snad zastrašovali predátory. Jak se jmenoval?

MATT

Úlovky: Archaeopteryx, Ceratosaurus, Ouranosaurus

Tento ohromující predátor byl pojmenován po žraloku Carcharodonovi. Vděčí za to především svým nesmírně ostrým, dlouhým, zabijáckým zubům, které lemovaly jeho tlamu. Tento obří theropod konkuroval ve své době, před 100 miliony let, největšímu masožravému dinosaurovi vůbec. I svou délkou přesahoval T-Rexe. Jak se jmenoval?

NONYCHROMEK

Úlovky: Pteranodon, Deinosuchus, Dunkleosteus, Doedicurus

Jméno tohoto dinosaura znamená "dobrá ještěří matka". Bylo prokázáno, že tento býložravý hadrosaurid žil v obrovských stádech, čítajících možná i tisíce jedinců, podobně jako je tomu u dnešních pakoňů. Nejproslulejšími nálezy tohoto dinosaura ale nejsou kosti. Jde o hnízda, která popsal Jack Horner, známý americký paleontolog. Místo, kde byla hnízda s vejci tohoto sedmimetrového tvora objevena, byla nazvána Vaječná hora (Egg Mountain). O jakém zvířeti se zmiňuji?

ANKYLOSAURUS

Úlovky: Compsognathus, Macrauchenia, Coelophysis, Othnielia

Velký kvadrupední býložravec žijící v Severní Americe před 155-145 miliony let, tak by se dal tento tvor jednoduše popsat. Jeho ostatky byly objeveny v Morrisonském souvrství na území států Colorado a Utah. Tento jurský gigant měl 15-23 metrů na délku a vzhledově se mohl podobat Brachiosaurovi. Měl totiž, stejně jako on, přední končetiny delší než zadní, což mu dodávalo postoj žirafy. Patřil ale do zcela odlišné čeledi, jež byla pojmenována právě podle mnou popisovaného rodu. Jedním z prvních synonym byl Caulodon... Jak se tento dinosaur jmenoval?

Doufám, že opět nachytáte spoustu krásných a zajímavých pravěkých živočichů!

Lovcem dinosaurů, 4. kolo

12. května 2015 v 15:24 | HAAS
Po delším čekání tu máme další kolo soutěže Lovcem dinosaurů! Ihned se vrhneme na zadání, chtěl bych však ještě napsat pár informací pro Blogplateosaura: Jelikož jsi skončil, asi na můj blog již nechodíš a v posledních dvou kolech jsi neodpověděl, nebudu Ti zatím dávat žádná zadání (snad si tuto zprávu přečteš). Nevím, zda máš zájem pokračovat v soutěži, takže zatím bych se zadáními pro Tebe skončil, nicméně pokud by jsi měl zájem soutěžit i nadále, dej mi prosím vědět, rád Tě do soutěže navrátím... A teď pojďme na lov prazvířat!

DINOSAURSS

Úlovky: Stegosaurus, Eoraptor, Hatzegopteryx

Tento dinosaurus byl stejně jako Hatzegopteryx obyvatelem oblasti v dnešním Rumunsku nebo Maďarsku, nalezl se ve formaci Hateg, která byla v období Křídy osamělým, izolovaným ostrovem. Narozdíl od svých dlouhokrkých příbuzných nebyl tento "maďarský ještěr" příliš velký, zřejmě to byl ostrovní trpaslík...

MARTINORAPTOR

Úlovky: Velociraptor, Dimetrodon, Plesiosaurus

Znáš název prehistorického zvířete, které se prohánělo eocénskými oceány před 35 miliony let? Tento ohromný dravec byl ve své době zřejmě na vrcholu potravního řetězce. Jak bylo řečeno v jednom ze seriálů, v němž se objevil, "byla to velryba, která vypadala, jakoby brala prášky na hubnutí". Byl to jeden z raných kytovců...

MATOUŠ PAVLÍK

Úlovky: Therizinosaurus, Tarbosaurus, Arthropleura

Jméno tohoto pravěkého živočicha se často užívá jako označení celé skupiny létajících plazů, kteří dominovali nebesům po celé druhohory. Jedná se snad o nejznámějšího ptakoještěra nebo-li pterosaura. Vyskytoval se v Evropě i v Africe, ale největší množství pozůstatků pochází zřejmě ze Solnhofenu v Německu. Žil v Juře před 150 miliony lety...

MATT

Úlovky: Archaeopteryx, Ceratosaurus

V minulé části jsi bohužel neodpověděl správně, ačkoliv byl Entelodon, kterého jsi uvedl, jedním z největších dravých savců, zřejmě opravdu neměl na Andrewsarcha, největšího dravého savce. Právě Andrewsarchus byl pojmenován podle onoho slavného dobrodruha-paleontologa, jehož jsem uváděl, Roye Chapmana Andrewse. Nevadí však, že se Ti Andrewsarcha nepodařilo ulovit, třeba budeš mít více štěstí teď!

Jak se jmenoval býložravý dinosaurus, který se v období Křídy před asi 100 miliony let vyskytoval v severní Africe? Měl plachtu na zádech, díky níž připomínal jednoho notoricky známého zabijáka, byl ale příbuzný iguanodontům nebo hadrosauridům. Plachta na jeho zádech mohla sloužit k upoutání pozornosti nebo k udržení tělesného tepla. Byl zřejmě tak 7 metrů dlouhý...

NONYCHROMEK

Úlovky: Pteranodon, Deinosuchus, Dunkleosteus

Jak se jmenoval obrovitý savec z Jižní Ameriky, který byl příbuzný dnešním pásovcům? Byl to zřejmě největší glyptodont, byl asi 1,5 metru dlouhý a byl vyzbrojen smrtící ostnatou koulí na ocase, která vážila 40 kilogramů. Touto zbraní mezi sebou samci druhu zřejmě zápasili o samice nebo teritorium. Fosilní pozůstatky se našly v Argentině...

ANKYLOSAURUS

Úlovky: Compsognathus, Macrauchenia, Coelophysis

Othniel Charles Marsh byl velmi slavným lovcem dinosauřích pozůstatků a právě na jeho počest byl objeven dinosaurus z období Jury, kterého Marsh poprvé popsal pod názvem Nanosaurus rex. Tento malý býložravec, zřejmě se podobající hypsilophodontům, dorůstal délky asi 2 metrů. Možná byl častou kořistí dravců, jako byli Allosaurus a Ceratosaurus... Jak se jmenoval?

Tak tedy mnoho štěstí při lovu dinosaurů!
 
 

Reklama