Naše soutěže

Lovcem dinosaurů, 3. kolo

20. dubna 2015 v 15:44 | HAAS
Po více než měsíci je zde konečně pokračování soutěže Lovcem dinosaurů! Zatím jste odpověděli všichni správně, což je skvělé, otázkou však stále zůstává, kdo se stane tím jediným pravým lovcem dinosaurů a ostatní hráče předežene! Předtím, než se vrhneme k zadáním, chtěl bych ještě Blogplateosaura poprosit, zda má zájem v soutěži pokračovat, či skončit. Pokud by se rozhodl pokračovat, prosil bych i o odpověď v předchozí části (viz. rubrika Naše soutěže). Tak, a teď již pojďme lovit dinosaury!

DINOSAURSS

Úlovky: Stegosaurus, Eoraptor

Byl to jeden z největších ptakoještěrů. Jeho jméno v překladu z latiny znamená "křídlo z Hategu", byl pojmenován po oblasti v Rumunsku, v níž byly odkryty jeho ostatky. Rozpětí jeho křídel zřejmě přesahovalo 12 metrů, předpokládá se, že však mnoho času trávil spíše na zemi...

MARTINORAPTOR

Úlovky: Velociraptor, Dimetrodon

Tento tvor patří mezi ikony prehistorických mořských plazů. Podle jeho jména byla pojmenována celá široká skupina těchto tvorů, kteří kormidlovali pravěkými vodami po celé druhohory, byli vybaveni čtyřmi ploutvemi jako želvy, ale měli dlouhý krk a lovili ryby. Tento živočich zřejmě také vylézal na souš. Žil v Juře...

BLOGPLATEOSAURUS

Úlovky: Smilodon, ?

Byl to skutečně veliký predátor. Patřil mezi teropodní dinosaury, žil v období Křídy v severní Africe a zřejmě šlo o přímého soupeře slavného dravého Spinosaura. Byl pojmenován na základě nalezených zubů, které připomínaly žraločí...

MATOUŠ PAVLÍK

Úlovky: Therizinosaurus, Tarbosaurus

Tento tvor patřil mezi největší členovce, jací kdy žili. Některé zdroje dokonce uvádějí, že to byl největší zástupce členovců, který kdy žil na suché zemi. Tento gigant se vyskytoval v období Karbonu, byl dlouhý jako auto, a za jeho velikost zřejmě mohla nadmíra kyslíku v tehdejší atmosféře. Jemu podobní členovci dnes stále existují, ale jsou mnohonásobně menší, přesto však neméně působiví...

MATT

Úlovky: Archaeopteryx, Ceratosaurus

Jak se jmenoval pravděpodobně největší dravý savec všech dob? Žil v Mongolsku v období Eocénu asi před 35 miliony let a byl pojmenován podle jednoho z nejslavnějších dobrodruhů a paleontologů, kteří kdy žili, muže, který ve 20. letech minulého století podnikl spoustu výprav do Mongolska a mimo tohoto savce objevil i celou řadu dinosaurů. Lebka tohoto obřího dravce měřila 80 centimetrů... Znáš jeho jméno?

NONYCHROMEK

Úlovky: Pteranodon, Deinosuchus

Tento živočich byl ve své době zřejmě největším predátorem planety. Šlo o obrovitého pancířnatce, měřícího 10 metrů (alespoň v případě největšího z asi devíti druhů) a žijícího v Devonském období před zhruba 360 miliony let. Byla podle něj pojmenována i čeleď jemu podobných monster, žijících zhruba ve stejné době. Jak se tento obávaný mořský zabiják jmenoval?

ANKYLOSAURUS

Úlovky: Compsognathus, Macrauchenia

Šlo o jednoho z prvních dinosaurů Severní Ameriky, četné nálezy pocházejí ze Zkamenělého lesa v Ghost Ranch, v Arizoně. Žil v období pozdního Triasu. Byl to nepříliš velký predátor, měl delší a ohebný krk a zřejmě žil a lovil ve smečkách. Podle některých výzkumů byl možná i kanibalem, ale neví se to přesně. Vážil asi 15 kilogramů... Znáš jeho název?

Všem Vám přeji mnoho štěstí. Další části se dočkáte v příštích pár týdnech!

Lovcem dinosaurů, 2. kolo

16. března 2015 v 14:01 | HAAS
Po delší době tu konečně máme druhé kolo soutěže Lovcem dinosaurů! Asi netřeba uvádět, že v prvním kole odpověděli všichni správně a ulovili si tak své první prehistorické zvíře. Obávám se však, že aby vůbec existoval nějaký vítěz, někdo, kdo ostatní v počtu nalovených tvorů předběhne, budu muset otázky občas ztížit. Každému bych přál dobré umístění, ale přece jen bych také rád viděl nějakého pravého vítěze. Avšak, uvidíme... Ke stálým šesti soutěžícím jsem zařadil ještě Ankylosaura z webu Svět paleontologie, který si přál se soutěže též zúčastnit, aby mohl dohnat ostatní, dám mu dnes netradičně dvě zadání (jedno za minule, kdy ještě přihlášen nebyl). No, jdeme na to!

DINOSAURSS
Úlovky: Stegosaurus

Napiš jméno dinosaura, který žil v Argentině před 230 miliony let a patřil mezi vůbec první z nastávajícíh vládců druhohor. Byl jen asi metr dlouhý a jeho jméno znamená "zloděj úsvitu". Co byl zač?

MARTINORAPTOR
Úlovky: Velociraptor

Napiš jméno starodávného savcovitého plaza, který žil v období Permu za mladších prvohor a byl vybaven podivnou plachtou na zádech. Zdánlivě možná připomínal býložravého Edaphosaura, ale ve skutečnosti to byl nelítostný zabiják. Vážil možná více, než 200 kilogramů. Byl to...?

BLOGPLATEOSAURUS
Úlovky: Smilodon

Jednalo se o jednoho z prvních velkých členovců. Žil v období Kambria v mladších prvohorách a jeho fosílie se mimo jiné našly i mezi burgesskými břidlicemi z Kanady. Měl dvojici chapadel u ústního otvoru a jeho zjev byl celkově až neskutečně mimozemský. Odhady o velikosti jsou různé, ale má se za to, že možná měřil i 2 metry. Znáš název jednoho z prvních velkých predátorů?

MATOUŠ PAVLÍK
Úlovky: Therizinosaurus

V Mongolsku žil před 75 miliony let obrovitý masožravec z čeledi Tyrannosauridae, který se svou délkou i váhou rovnal samotnému T-Rexovi ze Severní Ameriky. Tento titán měřil 12 metrů a vážil nejméně 5 tun. Zřejmě byl postrachem všeho živého, od hadrosauridů přes menší dravce až po obrovitého Therizinosaura. Jak se predátor jmenoval?

MATT
Úlovky: Archaeopteryx

Období Jury bylo obdobím velkých dinosaurů, včetně mohutných dravců. V Severní Americe žil v té době, před nějakými 150 miliony let, šestimetrový dravec s tlamou plnou ostrých zubů. Možná lovil i ve smečkách. Jeho hlavním poznávacím znakem byl však zvláštní roh na čenichu-neví se, k čemu vlastně sloužil. I jméno samotného dinosaura zní v překladu "rohatý ještěr". Byl to...?

NONYCHROMEK
Úlovky: Pteranodon

Tento živočich se vyskytoval v Severní Americe, především na bažinatém pobřeží pravěkého Texasu, před 75 miliony let. Byl to krokodýl, ale ne jen tak ledajaký, měřil totiž 15 metrů. Se svou velikostí si klidně mohl troufnout i na veliké dinosaury, ať už býložravé, tak snad i masožravé. Zřejmě patřil mezi největší krokodýlovité v historii... Jak se jmenoval?

ANKYLOSAURUS

1. Byl to malý dinosaurus, který sdílel svět prehistorického Německa, včetně lomu Solnhofen, s Archaeopteryxem. Často s ním byl vyobrazován a patřil mezi nejmenší dinosaury. Zřejmě lovil hmyz. V sérii filmů Jurský park dokázal i přes svůj nevelký vzrůst natropit některým lidem dost obrovských problémů. Jak se jmenoval?

2. V Jižní Americe žil možná ještě docela nedávno podivný savec z řádu Litopterna. Měl zvláštní chobot, možná zbytkem těla trochu připomínal velblouda, ale mezi dnešními zvířaty nemá žádného příbuzného. Za jeho vyhynutím možná stáli šavlozubí tygři a jiní lovci, kteří přitáhli ze severu a začali místní megafaunu lovit. Ta ovšem nebyla k odražení útoku těchto dravců nijak vybavena.

Tak tedy, mnoho štěstí! Uvidíme, kdo z Vás se v průběhu času stane tím pravým lovcem dinosaurů! Nezapomeňte, že odpovědi máte psát rovnou do komentářů, jelikož má každý jiné zadání, nějaké opisování vůbec nehrozí! Nevím, zda se dalšího kola dočkáte ještě tento měsíc, proto bych Vám doporučil tento blog častěji sledovat, abyste to zjistili...

Lovcem dinosaurů, 1. kolo

24. února 2015 v 15:06 | HAAS
Slibovaná soutěž Lovcem dinosaurů začíná! Prozatím se přihlásilo šest soutěžících: Dinosaurss, Martinoraptor, Blogplateosaurus, Matouš Pavlík, Matt a Nonychromek. Možnost přihlášení jsem již sice "uzamkl", nicméně měl-li by někdo opravdu velký zájem se do soutěže ještě přihlásit, mohl bych přimhouřit oči a mezi soutěžící ho přidat. Úkol Vás, hráčů, je jednoduchý: Každému z Vás teď napíši popisek nějakého prehistorického tvora (dinosaura či jiného vyhynulého zvířete), na základě kterého budete muset uhodnout, o co se jedná. Protože dostane každý z Vás jiné zadání, můžete odpovídat rovnou do komentářů a nehrozí, že by někdo opisoval. Nakonec vyhraje ten, kdo toho během soutěže uhodne nejvíce a naloví si tak největší počet dinosaurů... Tak tedy začínáme, držím Vám všem palce!

DINOSAURSS

Napiš jméno dinosaura, který žil zhruba před 150 miliony let v Severní Americe a jeho charakteristickým znakem byly velké pláty táhnoucí se na zádech. Na ocasu se nacházely čtyři dlouhé, ostré bodce, kterými v případě nebezpečí mohl útočníkovi uštědřit zničující ránu. Ačkoliv byl úžasně vyzbrojený, jeho mozek byl velký jen jako vlašský ořech... Je to...?

MARTINORAPTOR

Tento dinosaurus patří mezi jedny z vůbec nejproslulejších. Byl to malý opeřený masožravec žijící v Mongolsku před 75 miliony let, na každé zadní končetině z prstu vyčníval srpovitý dráp. Patřil mezi nejingeligentnější dinosaury. Byl to...?

BLOGPLATEOSAURUS

Jak zní název veliké kočkovité šelmy, která se vyskytovala v Severní a později i v Jižní Americe v Pleistocénu? Patří mezi největší kočky, jež jsou nazývány šavlozubými. Spousta nalezených kostí tohoto savce pochází z naleziště Rancho La Brea v Kalifornii...

MATOUŠ PAVLÍK

Jak se jmenoval mongolský dinosaurus, který se stal proslulým pro své dlouhé, zhruba 70-ti centimetrové drápy? Tento živočich možná připomínal krutého zabijáka, ve skutečnosti však šlo o neškodného vegetariána (tedy pokud by na tebe nedupl). Byla po něm dokonce pojmenována čeleď jemu podobných dinosaurů...

MATT

V období Jury žil na území Evropy jeden evoluční mylník. Když byl poprvé objeven v německém Solnhofenu, okamžitě přišly domněnky o tom, že se ptáci vyvinuli z dinosaurů. I tento živočich samotný bývá často přezdíván "prapták", měl samozřejmě peří, ale tlamu měl plnou ostrých zoubků, jako dinosauři... O jakého tvora se jedná?

NONYCHROMEK

Byl to velký ptakoještěr žijící v období Křídy, z temena hlavy mu vybíhal dlouhý podivný útvar, o němž si někteří vědci myslí, že mohl sloužit jako kormidlo nebo snad působil podobně jako paví ocas k předvádění se. Rozpětí křídel tohoto ptakoještěra nebo-li pterosaura bylo veliké, ocas měl krátký a živil se zřejmě rybami. Znáš název tohoto tvora?

Ještě jednou, všem mnoho štěstí! Jen bych chtěl upozornit, že další kola soutěže se zde nebudou objevovat tak často, počítám snad, že pouze tak dvakrát nebo třikrát do měsíce. Nechci totiž blog zahltit jen soutěží, takže bych těm z Vás, kteří sem příliš často nechodí, doporučil, aby blog častěji sledovali a měli tak povědomí o tom, kdy se zde objeví nové kolo soutěže. Toho dalšího se dočkáte zjevně v příštím měsíci!

Přihláška do soutěže Lovcem dinosaurů

17. února 2015 v 16:58 | HAAS
Před nedávnem jsem některé z Vás v komentáři u jednoho ze svých článků informoval o tom, že bych rád začal s novou soutěží, ve které by nešlo ani tak o vědomosti jako o celkovou znalost vzhledu prehistorických tvorů. Setkal jsem se s pár pozitivními ohlasy na můj návrh a tak jsem tedy rozhodl se soutěží začít. O názvu jsem dlouho přemýšlel, nic lepšího, než Lovcem dinosaurů, mne však nenapadlo. I přesto je název možná celkem příhodný a mírně poukazuje na to, o co v soutěži půjde. Hráčovým cílem totiž bude uhodnout na základě krátkého popisku, o jaký druh dinosaura či jiného dávno vyhynulého tvora se jedná. Každý půjde sám za sebe, v každém kole dostane každý hráč jiné popisky. Nakonec zvítězí ten, kdo uhodne nejvíce dinosaurů a "naloví" si je tak. Diplomy však dostanou všichni zúčastnění, to je samozřejmé. Na závěr bych chtěl ještě podotknout, že se ve hře budete setkávat s popisy známějších prehistorických živočichů, tzn. těch, kteří byli vyobrazeni ve filmech a televizních pořadech či které můžete znát z knih. Žádné složitosti by se v soutěži neměly objevit... Kdo by měl zájem stát se soutěžícím, napište do komentářů, už se nemůžu dočkat, až Váš lov na dinosaury začne!

Diplomy za Soutěž Dinosauři 2014

14. ledna 2015 v 17:28 | HAAS
Konečně jste se dočkali! Máme tu vyhodnocení Soutěže Dinosauři 2014, která se na mém blogu objevila 28. prosince 2014 a která už tradičně navazovala na celou řadu předchozích soutěží uvedených po léta předtím. Zúčastnili se celkem čtyři soutěžící: Blogplateosaurus, Matt, Martinoraptor a Dinosaurss! Za účast Vás všech jsem velice rád. Výsledky také pro všechny dopadly opravdu na vysoké úrovni... Tak tedy, pojďme si rozdat diplomy!

Blogplateosaurus se umístil na 2. místě s 19 z 20 bodů, gratulace! Nevěděl jen, co znamená jméno dinosaura Timimus. Na poslední otázku sice odpověděl nejistě a nepříliš přesně, ale jelikož spousta dinosaurů vypadá podobně, uznal jsem mu i tento bod. Na diplom chtěl právě poslední obrázek s Camptosaurem, takže tady je...


S rovnými 19 body sdílí s Blogplateosaurem druhé místo i Matt, ten pro změnu nevěděl, že otázka týkající se Thomase Huxleyho a jeho porovnávání končetin dinosaurů a ptáků byl menší chyták, jelikož Huxley neporovnával pštorsí a Archaeopteryxí kosti s Thecodontosaurem, ale s Compsognathem. I přesto je výsledek skvělý, což si zaslouží gratulaci! Na diplom chtěl Ischigualastii, jelikož se na internetu mnoho obrázků tohoto tvora nenachází, výběr nebyl lehký-snad se však Mattovi bude diplom i tak líbit!


Spolu s předchozími jmenovanými je na 2. místě s 19 z 20 bodů i Martinoraptor! Dopustil se stejné chyby, jako Matt před ním, ale i tak si výsledek zaslouží velký potlesk! Na diplom jsem mu vybral podle mě celkem dost povedený obrázek dvou sauropodů a Kentrosaura u prehistorického jezera...


A teď první místo! Jako jedinému se povedlo obdržet všech 20 bodů Dinosaurssovi, tento výsledek je skutečně výborný a zaslouží si také gratulaci! Na diplom jsem našemu vítězi vybral obrázek s velkým množstvím dinosaurů, snad se mu bude alespoň trochu líbit!


Ještě jednou bych chtěl všem poděkovat za účast v této soutěži a pogratulovat jim k jejich výsledkům! Snad se příště zúčastníte i nějaké další soutěže na tomto blogu... Za každého budu rád!!!

Výsledky Soutěže Dinosauři 2014

11. ledna 2015 v 15:54 | HAAS
Od této chvíle je již Soutěž Dinosauři 2014 uzavřena a nikdo další odteď nemá možnost se přihlásit. Účast čtyřech soutěžících mne velmi potěšila, diplomy se zde objeví již brzy... Každý má nyní možnost si zkontrolovat své správné odpovědi v tomto výsledkovém článku...

1. Který významný paleontolog popsal Stegosaura? Odpověď: Othniel Charles Marsh.

2. Který významný vědec popsal Massospondyla? Odpověď: Richard Owen.

3. Byl Erythrosuchus příbuzný dinosaurů? Odpověď: Byl jejich vzdáleným příbuzným, ale příliš blízce příbuzný s nimi nebyl.

4. Na základě nálezů jakých zvířat a proč sestavil geofyzik Alfred Wegener svou teorii kontinentálního driftu? Odpověď: Např. podle nálezů koster Lystrosaura nebo Mesosaura, kteří žili na kontinentech od sebe oddělených. Wegenera napadlo, že všechny kontinenty musely být kdysi spojeny v jeden (navíc do sebe dnes i zapadají).

5. Napište jedním slovem, co byli Ischigualastia a Dinodontosaurus. Odpověď: Dicynodonti.

6. Jak se jmenuje hora na Antarktidě, kde byly poprvé objeveny pozůstatky Glacialisaura? Kdo je objevil? Odpověď: Mount Kirkpatrick.

7. Přesahoval Mapusaurus svou délkou Giganotosaura? Odpověď: Ne.

8. V jakém státě byl nalezen Deinocheirus? Odpověď: Mongolsko.

9. V období Křídy před 100 miliony let žil v Austrálii sauropod ze skupiny titanosaurů, jehož jméno začíná na písmeno W. Jak zní celý název tohoto dinosaura? Odpověď: Wintonotitan.

10. Je pravda, že se první kvetoucí rostliny objevily už na samém konci Jury? Odpověď: Možná částečně, uznány mohou být odpovědi "ano" i "ne".

11. Jak velkou sílu čelistního skusu měl Allosaurus? Mají dnešní aligátoři nebo třeba proslulý T-Rex větší sílu skusu? Odpověď: Allosaurův skus se rovnal asi 200 kilogramům, takže aligátoři (se sílou skusu 1 tuny) a T-Rex (síla skusu 4 tuny) rozhodně skousli silněji.

12. Je pravda, že roku 1870 anglický biolog Thomas Henry Huxley upozornil na podobnost končetiny pštrosa s končetinami Thecodontosaura a Archaeopteryxe? Pokud ne, jak to tedy bylo? Odpověď: Pravda to nebyla, protože Huxley upozornil na podobnost končetin pštrosa, Archaeopteryxe a Compsognatha.

13. Co znamená název "Timimus"? Odpověď: Timův napodobitel, či napodobitel Tima.

14. Kteří tvorové (napište alespoň jednoho) bývají označováni jako Zigongští dinosauři? Odpověď: Obzláště dobře zachovalí dinosauři z oblasti Zigong v Číně, jako například Gasosaurus, Shunosaurus, Yandusaurus a mnozí další.

15. Co to byl Kubanochoerus gigas a kdy žil? Odpověď: Velké pravěké prase z Miocénu.

16. Jak se jmenuje obrovský sauropod z Patagonie, jehož pozůstatky byly objeveny tento rok? Jeho jméno je možná trošku náročnější na výslovnost... Odpověď: Dradnoughtus.

17. Proč paleontologové považují za tolik významný letošní nález dinosaura rodu Kulindadromeus na Sibiři? Odpověď: Kvůli dobře zachovalému peří. Je také jedním z mála ornithopodů, u nichž se peří patrně vyskytovalo.

18. Jakou barvu kůže měl Mosasaurus? Nápověda: Zjištění zbarvení patří také k letošním skvělým objevům... Odpověď: Byl černobílý, takže nahoře byl tmavý a na břiše bílý.

19. Napište alespoň tři filmy nebo televizní pořady, ve kterých se objevil dronte mauricijský. Odpověď: Dodo se objevil ve velikém množství filmů nebo televizních pořadů, příklady mohou být Doba ledová, Pravěk útočí, Vyhynulí tvorové a mnohé další...

20. Co se nachází na obrázku? Camptosaurus!

Většina z Vás by snad měla v soutěži obstát dobře, diplomy zde budou již brzy!!!

Soutěž Dinosauři 2014

28. prosince 2014 v 13:18 | HAAS
Koncem roku se zde již tradičně objevuje velká dinosauří soutěž... Její předchůdci, Novoroční soutěž, Soutěž Dinosauři 2011, Soutěž Dinosauři 2012 a Soutěž Dinosauři 2013 měly všechny 20 otázek, a stejně tomu bude i nyní. Vítám Vás u Soutěže Dinosauři 2014! Za každou správně zodpovězenou otázku získáte jeden bod, takže maximální počet je 20 bodů. Nejradši bych byl, kdybyste mi odpovědi poslali na e-mail haasvojta@volny.cz, případně je pište i do komentářů (zde je jen jediné riziko-ostatní od Vás mohou odpovědi opsat). Jestli-že se Vám komentář vyhodnotí jako spam, nesmutněte, sám si ho totiž v administraci přečtu. Posíláte-li e-mail, nevkládejte prosím odpovědi do žádného programu, ten bych totiž nemusel otevřít. V tomto případě prosím též napište, z jakého e-mailu mi zpráva přijde. Z instrukcí by to mělo být snad všechno, nakonec už jen stačí napsat do komentáře pod tento článek, že se hlásíte. Myslím, že otázky by neměly být težké, proto hodně štěstí!!!

1. Který významný paleontolog popsal Stegosaura?

2. Který významný vědec popsal Massospondyla?

3. Byl Erythrosuchus příbuzný dinosaurů?

4. Na základě nálezů jakých zvířat a proč sestavil geofyzik Alfred Wegener svou teorii kontinentálního driftu?

5. Napište jedním slovem, co byli Ischigualastia a Dinodontosaurus.

6. Jak se jmenuje hora na Antarktidě, kde byly poprvé objeveny pozůstatky Glacialisaura? Kdo je objevil?

7. Přesahoval Mapusaurus svou délkou Giganotosaura?

8. V jakém státě byl nalezen Deinocheirus?

9. V období Křídy před 100 miliony let žil v Austrálii sauropod ze skupiny titanosaurů, jehož jméno začíná na písmeno W. Jak zní celý název tohoto dinosaura?

10. Je pravda, že se první kvetoucí rostliny objevily už na samém konci Jury?

11. Jak velkou sílu čelistního skusu měl Allosaurus? Mají dnešní aligátoři nebo třeba proslulý T-Rex větší sílu skusu?

12. Je pravda, že roku 1870 anglický biolog Thomas Henry Huxley upozornil na podobnost končetiny pštrosa s končetinami Thecodontosaura a Archaeopteryxe? Pokud ne, jak to tedy bylo?

13. Co znamená název "Timimus"?

14. Kteří tvorové (napište alespoň jednoho) bývají označováni jako Zigongští dinosauři?

15. Co to byl Kubanochoerus gigas a kdy žil?

16. Jak se jmenuje obrovský sauropod z Patagonie, jehož pozůstatky byly objeveny tento rok? Jeho jméno je možná trošku náročnější na výslovnost...

17. Proč paleontologové považují za tolik významný letošní nález dinosaura rodu Kulindadromeus na Sibiři?

18. Jakou barvu kůže měl Mosasaurus? Nápověda: Zjištění zbarvení patří také k letošním skvělým objevům...

19. Napište alespoň tři filmy nebo televizní pořady, ve kterých se objevil dronte mauricijský.

20. Co se nachází na obrázku:


Doufám, že všichni zúčastnění odpoví správně, diplomy však určitě dostanete všichni! Už se těším na Vaše odpovědi...

Vyhodnocení Chřestýší soutěže

23. listopadu 2014 v 10:03 | HAAS
Máme tu vyhodnocení Chřestýší soutěže! Myslím, že všechny otázky, včetně té desáté poznávací, byly celkově jednoduché a každý, kdo už o chřestýších někdy něco slyšel, by na většinu mohl bez problémů odpovědět. To se ukázalo i ve výsledcích, které byly velmi dobré. Přihlásilo se Vás celkem pět, chtěl bych tak všem poděkovat za účast-a nyní se již vrhněme k diplomům s nádherným chřestýšem lesním (Crotalus horridus)...

Naprosto bezchybně na všechny otázky odpověděl Blogplateosaurus, který skončil s plným počtem bodů!


Ale pozor, správně na všechny otázky odpověděl i Dinosaurss!


Další diplom patří Martinoraptorovi, který též získal deset z desítky bodů!


Správně na všechny otázky odpověděl i Matt, kterému patří následující diplom...


A s plným počtem bodů skončil i KITT, administrátor fóra www.priroda.highforum.net! Proto i on si zaslouží tento diplom:


Ale to znamená, že jste rázem všichni skončili na prvním místě! K Vašim výsledkům Vám gratuluji, a také Vám všem ještě jednou moc děkuji za účast. Snad se alespoň někteří z Vás zúčastní i dalších soutěží na tomto blogu.

Chřestýší soutěž

9. listopadu 2014 v 15:09 | HAAS
Máme tu vůbec první soutěž týkající se současné přírody! Jelikož jsem před nedávnem sledoval druhou epizodu seriálu Deset nejnebezpečnějších hadů s Nigelem Marvenem, kde si velkou roli zahrál rod chřestýšů, napadlo mne vytvořit o této krásné, avšak zároveň i nebezpečné skupině plazů, soutěž. A ta je právě zde! Sestává z deseti otázek, z nichž za každou správně zodpovězenou dostanete bod. Odpovědi posílejte na e-mail haasvojta@volny.cz, nejprve však nezapomeňte do komentářů napsat, že se hlásíte. Připište prosím též i Váš e-mail, z něhož mi zpráva přijde. Přeji Vám všem mnoho štěstí, nevybíral jsem moc těžké otázky, a tak doufám, že se zúčastníte!

1. Do které čeledi hadů chřestýši patří?

2. Jaký je vědecký (latinský) název rodu chřestýš?

3. Kde (uveďte kontinent, případně kontinenty) byste chřestýše hledali (není myšlena podčeleď chřestýšovití, ale chřestýši pouze jako rod)?

4. Jsou všichni chřestýši jedovatí?

5. Napište alespoň tři znaky, které mají všechny druhy chřestýše společné.

6. Je pravda, že největším známým chřestýšem je chřestýš diamantový, vyskytující se převážně na Floridě?

7. Jak chřestýši varují potencionální nepřátele, a před čím je vůbec varují?

8. Je pravda, že se chřestýš skalní vyskytuje především ve skalnatém prostředí?

9. Má chřestýš zelený opravdu zelenou barvu kůže?

10. Napište, který druh se nachází na obrázku:


Snad se alespoň někdo z Vás zúčastní, rozhodně bych za to byl rád!

Vyhodnocení Paleogénní soutěže

17. září 2014 v 17:29 | HAAS
Konečně je zde vyhodnocení Paleogénní soutěže, která probíhala již od konce června až po začátek září! Jsem rád, že se přihlásili alespoň Dinosaurss, Martinoraptor a Blogplateosaurus (i když před napsáním závěrečného kola mi přišla ještě jedna zpráva o účasti, kterou jsem však již musel zavrhnout). Své výsledky jste mohli v průběhu celé soutěže sledovat, takže zjevně již každý z Vás ví, jak dopadl. Maximální počet bodů za všech osm kol byl 40 (za každou správně zodpovězenou otázku jste získali právě jeden bod). Ačkoliv s plným počtem bodů nikdo neskončil, výsledky jsou přesto skvělé!

Na 2. místě se umístil Blogplateosaurus! Do možné výhry Ti zbývaly pouze 3 body, což je zanedbatelné množství, a navíc je 2. místo opravdu krásné... Tady máš diplom, doufám, že se Ti bude líbit!


A jdeme na 1. místo! Na něm se umístil Martinoraptor, s 39 body! Tady máš diplom, doufám, že se Ti bude líbit:


Ale logicky se na 1. místě s naprosto stejným počtem bodů, jako měl Martinoraptor, umístil i Dinosaurss! Zde máš tedy diplom, snad se Ti bude líbit...


Jedinou otázkou, u které jste chybovali úplně všichni, byl ten menší chyták s Pseudoltinomysem z 6. kola, které jsem se schválně snažil udělat trochu těžší (ani tak jsem příliš neuspěl)...

Tentokrát jste dostali všichni diplomy se stejným obrázkem, ovšem u každého jsem jej odlišil barvou rámečku. Není však pravidlem, že byste měli vždy všichni dostávat stejný diplom, možná už příště si budete moci napsat o to, co na něm chcete vidět... Doufám, že se Vám Paleogénní soutěž líbila, moc Vám děkuji za Vaši účast a snad se zapojíte i do nějaké další soutěže na tomto blogu!
 
 

Reklama