Naše soutěže

Lovcem dinosaurů, 9. kolo

28. září 2015 v 14:46 | HAAS
Je na čase vrátit se k soutěži Lovcem dinosaurů! Pomalu se blížíme ke konci a jak jsem slíbil, otázky budou těžší... Věřím však, že se s tím vypořádáte!

DINOSAURSS

Úlovky: Stegosaurus, Eoraptor, Hatzegopteryx, Magyarosaurus, Troodon, Parasaurolophus, Pyroraptor, Toxodon

Zkameněliny tohoto neobyčejného tvora byly objeveny ve skotském West Lothian. Byl to karbonský bezobratlý, byl vybaven žihadlem na konci ocasu a měl také klepeta. Šlo o nějaký typ členovce, který měřil 70 centimetrů... Znáš jeho jméno?

MARTINORAPTOR

Úlovky: Velociraptor, Dimetrodon, Plesiosaurus, Basilosaurus, Scutosaurus, Mononykus, Liopleurodon, Gastornis

Byl to velký obojživelník s dlouhým tělem, malými končetinami a obrovskými čelistmi. Byl až 2 metry dlouhý a žil v bažinách pravěkého Skotska v období Karbonu. Znáš jeho název?

MATOUŠ PAVLÍK

Úlovky: Therizinosaurus, Tarbosaurus, Arthropleura, Pterodactylus, Muttaburrasaurus, Edaphosaurus, Brachiosaurus

Byl to jeden z prvních plazů. Žil v Karbonu, měl ostré zuby, jež značí, že se živil malými stonožkami a dalšími bezobratlými, a jeho fosílie byly objeveny v kanadském Novém Skotsku. Nalezený exemplář před více než 300 miliony let uvízl v kmeni stromu...

MATT

Úlovky: Archaeopteryx, Ceratosaurus, Ouranosaurus, Carcharodontosaurus, Megatherium, Argentavis

Tento rod permských plazů z doby před 260 miliony let zahrnoval tři odlišné druhy. Podle tohoto živočicha byla pojmenována celá čeleď. Byl příbuzný Scutosaurovi a měřil přes 2,5 metru na délku...

NONYCHROMEK

Úlovky: Pteranodon, Deinosuchus, Dunkleosteus, Doedicurus, Maiasaura, Dorudon, Jaekelopterus, Ornitholestes

Slavný nález "ještěrky Lizzie" ze skotského West Lothian. Tento fascinující živočich dosahoval délky pouhých 30ti centimetrů. Žil v období Karbonu a možná patří mezi nejstarší plazy, případně předky plazů...

ANKYLOSAURUS

Úlovky: Compsognathus, Macrauchenia, Coelophysis, Othnielia, Camarasaurus, Elasmotherium, Mei, Lystrosaurus

Tento savec žil zhruba před 30 miliony let na území dnešní Saharské pouště. Jeho zkameněliny byly objeveny v egyptském Fayumu. Mohl vypadat jako nosorožec, ale patřil do zcela jiné skupiny. Nosorožcům se podobal především díky podivným dvěma rohům, přes které asi neviděl dopředu...

Doufám, že se Vám pravěká zvířata podaří nalovit bez problémů!

Lovcem dinosaurů, 8. kolo

23. srpna 2015 v 19:18 | HAAS
Naposledy jste všichni odpověděli rychle, proto přináším další kolo soutěže Lovcem dinosaurů celkem brzy! Chtěl bych také oznámit, že soutěž již zanedlouho skončí a tak příště očekávejte těžší otázky...

DINOSAURSS

Úlovky: Stegosaurus, Eoraptor, Hatzegopteryx, Magyarosaurus, Troodon, Parasaurolophus, Pyroraptor

Charles Darwin našel pozůstatky tohoto tvora při svých cestách po Jižní Americe. Lépe řečeno koupil zkamenělou lebku za 18 pencí od jednoho farmáře v Uruguayi. Tento savec žil v Pliocénu a Pleistocénu a řadil se mezi jihoamerickou megafaunu. Byl až 2,7 metru dlouhý a možná byl častou potravou šavlozubých tygrů. Žil podobně, jako hroši. Jak se jmenoval?

MARTINORAPTOR

Úlovky: Velociraptor, Dimetrodon, Plesiosaurus, Basilosaurus, Scutosaurus, Mononykus, Liopleurodon

Jednalo se o velkého ptáka vysokého jistě přes 2 metry. Žil v Eocénním období a obýval mnohá území, od Evropy po Čínu. Měl masivní lebku a velký zobák, což mnohé paleontology vedlo k domněnce, že šlo o predátora. V posledních letech však přehodnotili své závěry a nyní tohoto ptáka, především kvůli jeho "jemnému" zobáku, považují za býložravce.

MATOUŠ PAVLÍK

Úlovky: Therizinosaurus, Tarbosaurus, Arthropleura, Pterodactylus, Muttaburrasaurus, Edaphosaurus, Brachiosaurus

Tento dinosaurus byl pojmenován podle městečka nacházejícího se v Lerma Valley, v Argentině. Byl to titanosaurid, žil v období pozdní Křídy před asi 80 miliony let. Na sauropody nebyl až zase tak velký, přesto však měřil 12 metrů na délku. V Patagonii byla nalezena řada hnízd, mnozí věří tomu, že patřily právě těmto sauropodům. Záda měl tento dinosaurus pokryta deskami, což potrvrzují nalezené osteodermy. Znáš jeho jméno?

MATT

Úlovky: Archaeopteryx, Ceratosaurus, Ouranosaurus, Carcharodontosaurus, Megatherium

Jméno tohoto opeřence znamená doslova "velkolepý pták z Argentiny" nebo také "velkolepý stříbrný pták". Možná to byl největší létající pták vůbec, i když o tento titul "soupeří" s Pelagornisem. Námi popisovaný pták žil v Miocénu před 8-6 miliony let a rozpětí jeho křídel činilo 7 metrů. Byl to pták řadící se mezi dravce... Jak se jmenoval?

NONYCHROMEK

Úlovky: Pteranodon, Deinosuchus, Dunkleosteus, Doedicurus, Maiasaura, Dorudon, Jaekelopterus

Tento malý jurský predátor žil před 150 miliony let v Severní Americe. Byl to bipední dravec, patřící mezi theropody, vážil 15 kilogramů a dlouhý byl cca 2 metry. Vzhledem k tělu měl celkově malou hlavu. Živil se malými savci, ještěrkami a možná i mláďaty dinosaurů. Je pravděpodobné, že měl na temeni jakýsi hřebínek, jenž mohl roztáhnout a s jeho pomocí zastrašit dravce. Případně jej mohl použít k předvádění se.

ANKYLOSAURUS

Úlovky: Compsognathus, Macrauchenia, Coelophysis, Othnielia, Camarasaurus, Elasmotherium, Mei

Byl to therapsid, řadící se mezi dicynodonty. Podle všeho to byl nejrozšířenější obratlovec v období Triasu, jeho fosílie se našly na Antarktidě, v Indii a v Jihoafrické republice. Therapsid byl také jedním z rodů, jež Alfredu Wegenerovi posloužily jako důkaz teorie kontinentálního driftu. Tento zhruba 2,5 metru dlouhý býložravec dokonce přežil velké vymírání na konci Permu, byl to tedy úspěšný rod.

Doufám, že nebudete mít s lovem pravěkých zvířat žádné problémy... Hodně štěstí!

Lovcem dinosaurů, 7. kolo

13. srpna 2015 v 18:23 | HAAS
Po měsíci se soutěž Lovcem dinosaurů vrací! Doufám, že i tentokrát se Vám podaří nalovit nějaká prehistorická zvířata...

DINOSAURSS

Úlovky: Stegosaurus, Eoraptor, Hatzegopteryx, Magyarosaurus, Troodon, Parasaurolophus

Tento dromeosaurid žil v období pozdní Křídy. Fosilní ostatky byly nalezeny ve Francii, ale lze předpokládat, že žil i na území jiných jihoevropských států. Říká se mu "zloděj olympijského ohně". Jaké je jeho vědecké jméno?

MARTINORAPTOR

Úlovky: Velociraptor, Dimetrodon, Plesiosaurus, Basilosaurus, Scutosaurus, Mononykus

Patřil mezi obávané mořské plazy jurského období. Žil před 160 až 150 miliony let na území Evropy, i když se po moři mohl rozšířit i do jiných částí světa, v nichž zatím jeho fosílie nebyly objeveny. Jeho velikost není stále jistá, podle všech propočtů by mohl být přes 6 metrů dlouhý, ovšem v některých televizních pořadech byl vyobrazen čtyřikrát tak velký. Znáš jeho jméno?

MATOUŠ PAVLÍK

Úlovky: Therizinosaurus, Tarbosaurus, Arthropleura, Pterodactylus, Muttaburrasaurus, Edaphosaurus

Tento tvor se řadil mezi největší dinosaury jurské éry. Stavbou těla mohl připomínat žirafu, přední končetiny byly vyšší, než zadní, a nad nimi čněl ohromně dlouhý krk. Díky němu tento dinosaur měřil 12 až 13 metrů na výšku a do objevu Sauroposeidona byl považován za nejvyššího dinosaura. Patří mezi nejznámější dinosaury...

MATT

Úlovky: Archaeopteryx, Ceratosaurus, Ouranosaurus, Carcharodontosaurus, Megatherium

Jméno tohoto tvora v překladu znamená "chodící velryba". Žil na území dnešního Pákistánu před 50-48 miliony let a byl jedním z nejprimitivnějších kytovců. Zdálně mohl připomínat krokodýla, ale byl to opravdu savec a pravý předek kytovců. Měřil 3 metry. Jaké je jeho jméno?

NONYCHROMEK

Úlovky: Pteranodon, Deinosuchus, Dunkleosteus, Doedicurus, Maiasaura, Dorudon

Byl titánem mořských škorpiónů. Tento obrovský eurypterid byl největším kyjonožcem všech dob. Podle všeho mohl dorůst alespoň 1,6 metru a žil v období od raného Siluru po Devon. Lovil ryby, trilobity a jiné kyjonožce. Fosílie byly nalezeny na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy.

ANKYLOSAURUS

Úlovky: Compsognathus, Macrauchenia, Coelophysis, Othnielia, Camarasaurus, Elasmotherium

Spolu s rodem Kol má nejkratší rodové jméno ze všech dinosaurů. Celý název znamená "spící drak". Tento theropod byl velký jako kachna a žil v Číně. Jeho ostatky tam byly nalezeny v roce 2004 v provincii Liaoning. Znáš jeho jméno?

To je protentokráte vše, čím dříve odpovíte, tím dříve bude další kolo! Mnoho štěstí!

Lovcem dinosaurů, 6. kolo

11. července 2015 v 10:17 | HAAS
Po dlouhé době je tu další kolo soutěže Lovcem dinosaurů, omlouvám se za menší spoždění... Tak tedy, vyražme na lov pravěkých zvířat!

DINOSAURSS

Úlovky: Stegosaurus, Eoraptor, Hatzegopteryx, Magyarosaurus, Troodon

Tento dinosaurus se řadí mezi nejznámější vůbec. Vystupoval v mnoha filmech a seriálech především díky svému populárnímu vzhledu. Byl to kachnozobý dinosaurus, možná tak 10 metrů a vážící 5 tun, s podivným útvarem na hlavě. Tento útvar mířil dozadu a byl dutý, takže jím tento tvor mohl vyluzovat zvuky... Jaké je jméno dinosaura?

MARTINORAPTOR

Úlovky: Velociraptor, Dimetrodon, Plesiosaurus, Basilosaurus, Scutosaurus

Tento dinosaurus se vyskytoval ve formaci Nemegt v mongolské poušti Gobi před 75 miliony až 70 miliony lety. Patřil do skupiny theropodů, pojmenovaných podle Dona Gregoria Alvareze, kteří byli charakterističtí jedním znakem: jediným prstem na předních končetinách. Koneckonců, i jméno tohoto dinosaura znamená "jeden dráp". Znáš jeho jméno?

MATOUŠ PAVLÍK

Úlovky: Therizinosaurus, Tarbosaurus, Arthropleura, Pterodactylus, Muttaburrasaurus

Byl to velký býložravec ze skupiny synapsidů. Žil v Severní Americe, Německu a České republice před 300 až 280 miliony let. Jméno tohoto tvora znamená v překladu "pozemní ještěr". Je charakterizován jako jeden z prvních velkých plazů vůbec, měřil přes 3 metry na délku. Typickým znakem byla pro něj podivná plachta na zádech, kterou podpíraly velké "trny". Byl to býložravec...

MATT

Úlovky: Archaeopteryx, Ceratosaurus, Ouranosaurus, Carcharodontosaurus

Byl to největší pozemní lenochod, jaký kdy žil. Od špičky ocasu k nosu měřil 6 metrů a jeho pozůstatky byly nalezeny v Jižní Americe, kde se vyskytoval v období Pliocénu a Pleistocénu, někteří si dokonce myslí, že vyhynul až se začátkem Holocénu. Toto úžasné tvoření bylo býložravcem, velké drápy sloužily k trhání listí z větví stromů. Jeho velikost překonalo jen málo zvířat... Jak se zvíře jmenovalo?

NONYCHROMEK

Úlovky: Pteranodon, Deinosuchus, Dunkleosteus, Doedicurus, Maiasaura

Malý příbuzný Basilosaurů, měřící pouhých 5 metrů, obýval pobřeží legendárního moře Tethys před 35 miliony let. Fosilie ukazují, že se stával Basilosauří potravou. Jeho pozůstatky se našly na Sahaře, ve Spojených státech amerických a také na Novém Zélandě. Dnes jsou známy dva jednotlivé druhy tohoto rodu...

ANKYLOSAURUS

Úlovky: Compsognathus, Macrauchenia, Coelophysis, Othnielia, Camarasaurus

Toto velké zvíře se řadí k tvorům, jimiž je doba ledová proslulá. Byl to nosorožec přibližně dvakrát větší, než všechny dnešní druhy. Byl to jeden z největších savců, jací kdy žili a vážil přibližně 4,5-5 tun. Měl jen jeden roh, zato však velmi dlouhý-skoro 2 metry. Mohl ho používat na obranu...

Přeji Vám mnoho štěstí při lovu pravěkých zvířat! Pokud všichni odpovíte brzy, napíši další kolo ještě v tomto měsíci!

Lovcem dinosaurů, 5. kolo

10. června 2015 v 17:03 | HAAS
Po téměř měsíci je zde další kolo soutěže Lovcem dinosaurů! Minule jste všichni odpověděli správně, ale Váš lov pravěkých zvířat pokračuje a čekají na Vás další otázky... Přeji Vám mnoho štěstí!

DINOSAURSS

Úlovky: Stegosaurus, Eoraptor, Hatzegopteryx, Magyarosaurus

Byl to první podle fosilních pozůstatků popsaný dinosaurus Ameriky. Tento snad dvoumetrový predátor žil zřejmě ve smečkách a byl vybaven srpovitým drápem na zadních končetinách, stejně jako raptoři. A podobně jako oni, i on patřil do blízkého příbzenstva ptáků. Přesto možná patřil do jiné čeledi spolu se Sinovenatorem. Žil v období Křídy. Jak se tento dvounohý masožravec jmenoval?

MARTINORAPTOR

Úlovky: Velociraptor, Dimetrodon, Plesiosaurus, Basilosaurus

Jak se jmenoval velký pareiasaurid, který žil na Sibiři před zhruba 250 miliony let? Záda tohoto tvora byla pokryta deskami, což svědčí o příbuznosti se želvami, ale narozdíl od nich byl tento býložravec masivní a žil ve stádech. Největším nebezpečím pro tohoto permského, asi tříimetrového plaza, byl Gorgonopsid...

MATOUŠ PAVLÍK

Úlovky: Therizinosaurus, Tarbosaurus, Arthropleura, Pterodactylus

Tento veliký býložravý dinosaurus žil v Austrálii před 106 miliony let. Byl nalezen u městečka Muttaburra v Queenslandu. Žil zřejmě ve stádech, stejně jako jemu příbuzný Iguanodon. Od něj se však lišil zvláštním útvarem, snad vakem, na čenichu, kterým jedinci druhu vydávali hlasité zvuky, s jejichž pomocí se dorozumívali nebo snad zastrašovali predátory. Jak se jmenoval?

MATT

Úlovky: Archaeopteryx, Ceratosaurus, Ouranosaurus

Tento ohromující predátor byl pojmenován po žraloku Carcharodonovi. Vděčí za to především svým nesmírně ostrým, dlouhým, zabijáckým zubům, které lemovaly jeho tlamu. Tento obří theropod konkuroval ve své době, před 100 miliony let, největšímu masožravému dinosaurovi vůbec. I svou délkou přesahoval T-Rexe. Jak se jmenoval?

NONYCHROMEK

Úlovky: Pteranodon, Deinosuchus, Dunkleosteus, Doedicurus

Jméno tohoto dinosaura znamená "dobrá ještěří matka". Bylo prokázáno, že tento býložravý hadrosaurid žil v obrovských stádech, čítajících možná i tisíce jedinců, podobně jako je tomu u dnešních pakoňů. Nejproslulejšími nálezy tohoto dinosaura ale nejsou kosti. Jde o hnízda, která popsal Jack Horner, známý americký paleontolog. Místo, kde byla hnízda s vejci tohoto sedmimetrového tvora objevena, byla nazvána Vaječná hora (Egg Mountain). O jakém zvířeti se zmiňuji?

ANKYLOSAURUS

Úlovky: Compsognathus, Macrauchenia, Coelophysis, Othnielia

Velký kvadrupední býložravec žijící v Severní Americe před 155-145 miliony let, tak by se dal tento tvor jednoduše popsat. Jeho ostatky byly objeveny v Morrisonském souvrství na území států Colorado a Utah. Tento jurský gigant měl 15-23 metrů na délku a vzhledově se mohl podobat Brachiosaurovi. Měl totiž, stejně jako on, přední končetiny delší než zadní, což mu dodávalo postoj žirafy. Patřil ale do zcela odlišné čeledi, jež byla pojmenována právě podle mnou popisovaného rodu. Jedním z prvních synonym byl Caulodon... Jak se tento dinosaur jmenoval?

Doufám, že opět nachytáte spoustu krásných a zajímavých pravěkých živočichů!

Lovcem dinosaurů, 4. kolo

12. května 2015 v 15:24 | HAAS
Po delším čekání tu máme další kolo soutěže Lovcem dinosaurů! Ihned se vrhneme na zadání, chtěl bych však ještě napsat pár informací pro Blogplateosaura: Jelikož jsi skončil, asi na můj blog již nechodíš a v posledních dvou kolech jsi neodpověděl, nebudu Ti zatím dávat žádná zadání (snad si tuto zprávu přečteš). Nevím, zda máš zájem pokračovat v soutěži, takže zatím bych se zadáními pro Tebe skončil, nicméně pokud by jsi měl zájem soutěžit i nadále, dej mi prosím vědět, rád Tě do soutěže navrátím... A teď pojďme na lov prazvířat!

DINOSAURSS

Úlovky: Stegosaurus, Eoraptor, Hatzegopteryx

Tento dinosaurus byl stejně jako Hatzegopteryx obyvatelem oblasti v dnešním Rumunsku nebo Maďarsku, nalezl se ve formaci Hateg, která byla v období Křídy osamělým, izolovaným ostrovem. Narozdíl od svých dlouhokrkých příbuzných nebyl tento "maďarský ještěr" příliš velký, zřejmě to byl ostrovní trpaslík...

MARTINORAPTOR

Úlovky: Velociraptor, Dimetrodon, Plesiosaurus

Znáš název prehistorického zvířete, které se prohánělo eocénskými oceány před 35 miliony let? Tento ohromný dravec byl ve své době zřejmě na vrcholu potravního řetězce. Jak bylo řečeno v jednom ze seriálů, v němž se objevil, "byla to velryba, která vypadala, jakoby brala prášky na hubnutí". Byl to jeden z raných kytovců...

MATOUŠ PAVLÍK

Úlovky: Therizinosaurus, Tarbosaurus, Arthropleura

Jméno tohoto pravěkého živočicha se často užívá jako označení celé skupiny létajících plazů, kteří dominovali nebesům po celé druhohory. Jedná se snad o nejznámějšího ptakoještěra nebo-li pterosaura. Vyskytoval se v Evropě i v Africe, ale největší množství pozůstatků pochází zřejmě ze Solnhofenu v Německu. Žil v Juře před 150 miliony lety...

MATT

Úlovky: Archaeopteryx, Ceratosaurus

V minulé části jsi bohužel neodpověděl správně, ačkoliv byl Entelodon, kterého jsi uvedl, jedním z největších dravých savců, zřejmě opravdu neměl na Andrewsarcha, největšího dravého savce. Právě Andrewsarchus byl pojmenován podle onoho slavného dobrodruha-paleontologa, jehož jsem uváděl, Roye Chapmana Andrewse. Nevadí však, že se Ti Andrewsarcha nepodařilo ulovit, třeba budeš mít více štěstí teď!

Jak se jmenoval býložravý dinosaurus, který se v období Křídy před asi 100 miliony let vyskytoval v severní Africe? Měl plachtu na zádech, díky níž připomínal jednoho notoricky známého zabijáka, byl ale příbuzný iguanodontům nebo hadrosauridům. Plachta na jeho zádech mohla sloužit k upoutání pozornosti nebo k udržení tělesného tepla. Byl zřejmě tak 7 metrů dlouhý...

NONYCHROMEK

Úlovky: Pteranodon, Deinosuchus, Dunkleosteus

Jak se jmenoval obrovitý savec z Jižní Ameriky, který byl příbuzný dnešním pásovcům? Byl to zřejmě největší glyptodont, byl asi 1,5 metru dlouhý a byl vyzbrojen smrtící ostnatou koulí na ocase, která vážila 40 kilogramů. Touto zbraní mezi sebou samci druhu zřejmě zápasili o samice nebo teritorium. Fosilní pozůstatky se našly v Argentině...

ANKYLOSAURUS

Úlovky: Compsognathus, Macrauchenia, Coelophysis

Othniel Charles Marsh byl velmi slavným lovcem dinosauřích pozůstatků a právě na jeho počest byl objeven dinosaurus z období Jury, kterého Marsh poprvé popsal pod názvem Nanosaurus rex. Tento malý býložravec, zřejmě se podobající hypsilophodontům, dorůstal délky asi 2 metrů. Možná byl častou kořistí dravců, jako byli Allosaurus a Ceratosaurus... Jak se jmenoval?

Tak tedy mnoho štěstí při lovu dinosaurů!

Lovcem dinosaurů, 3. kolo

20. dubna 2015 v 15:44 | HAAS
Po více než měsíci je zde konečně pokračování soutěže Lovcem dinosaurů! Zatím jste odpověděli všichni správně, což je skvělé, otázkou však stále zůstává, kdo se stane tím jediným pravým lovcem dinosaurů a ostatní hráče předežene! Předtím, než se vrhneme k zadáním, chtěl bych ještě Blogplateosaura poprosit, zda má zájem v soutěži pokračovat, či skončit. Pokud by se rozhodl pokračovat, prosil bych i o odpověď v předchozí části (viz. rubrika Naše soutěže). Tak, a teď již pojďme lovit dinosaury!

DINOSAURSS

Úlovky: Stegosaurus, Eoraptor

Byl to jeden z největších ptakoještěrů. Jeho jméno v překladu z latiny znamená "křídlo z Hategu", byl pojmenován po oblasti v Rumunsku, v níž byly odkryty jeho ostatky. Rozpětí jeho křídel zřejmě přesahovalo 12 metrů, předpokládá se, že však mnoho času trávil spíše na zemi...

MARTINORAPTOR

Úlovky: Velociraptor, Dimetrodon

Tento tvor patří mezi ikony prehistorických mořských plazů. Podle jeho jména byla pojmenována celá široká skupina těchto tvorů, kteří kormidlovali pravěkými vodami po celé druhohory, byli vybaveni čtyřmi ploutvemi jako želvy, ale měli dlouhý krk a lovili ryby. Tento živočich zřejmě také vylézal na souš. Žil v Juře...

BLOGPLATEOSAURUS

Úlovky: Smilodon, ?

Byl to skutečně veliký predátor. Patřil mezi teropodní dinosaury, žil v období Křídy v severní Africe a zřejmě šlo o přímého soupeře slavného dravého Spinosaura. Byl pojmenován na základě nalezených zubů, které připomínaly žraločí...

MATOUŠ PAVLÍK

Úlovky: Therizinosaurus, Tarbosaurus

Tento tvor patřil mezi největší členovce, jací kdy žili. Některé zdroje dokonce uvádějí, že to byl největší zástupce členovců, který kdy žil na suché zemi. Tento gigant se vyskytoval v období Karbonu, byl dlouhý jako auto, a za jeho velikost zřejmě mohla nadmíra kyslíku v tehdejší atmosféře. Jemu podobní členovci dnes stále existují, ale jsou mnohonásobně menší, přesto však neméně působiví...

MATT

Úlovky: Archaeopteryx, Ceratosaurus

Jak se jmenoval pravděpodobně největší dravý savec všech dob? Žil v Mongolsku v období Eocénu asi před 35 miliony let a byl pojmenován podle jednoho z nejslavnějších dobrodruhů a paleontologů, kteří kdy žili, muže, který ve 20. letech minulého století podnikl spoustu výprav do Mongolska a mimo tohoto savce objevil i celou řadu dinosaurů. Lebka tohoto obřího dravce měřila 80 centimetrů... Znáš jeho jméno?

NONYCHROMEK

Úlovky: Pteranodon, Deinosuchus

Tento živočich byl ve své době zřejmě největším predátorem planety. Šlo o obrovitého pancířnatce, měřícího 10 metrů (alespoň v případě největšího z asi devíti druhů) a žijícího v Devonském období před zhruba 360 miliony let. Byla podle něj pojmenována i čeleď jemu podobných monster, žijících zhruba ve stejné době. Jak se tento obávaný mořský zabiják jmenoval?

ANKYLOSAURUS

Úlovky: Compsognathus, Macrauchenia

Šlo o jednoho z prvních dinosaurů Severní Ameriky, četné nálezy pocházejí ze Zkamenělého lesa v Ghost Ranch, v Arizoně. Žil v období pozdního Triasu. Byl to nepříliš velký predátor, měl delší a ohebný krk a zřejmě žil a lovil ve smečkách. Podle některých výzkumů byl možná i kanibalem, ale neví se to přesně. Vážil asi 15 kilogramů... Znáš jeho název?

Všem Vám přeji mnoho štěstí. Další části se dočkáte v příštích pár týdnech!

Lovcem dinosaurů, 2. kolo

16. března 2015 v 14:01 | HAAS
Po delší době tu konečně máme druhé kolo soutěže Lovcem dinosaurů! Asi netřeba uvádět, že v prvním kole odpověděli všichni správně a ulovili si tak své první prehistorické zvíře. Obávám se však, že aby vůbec existoval nějaký vítěz, někdo, kdo ostatní v počtu nalovených tvorů předběhne, budu muset otázky občas ztížit. Každému bych přál dobré umístění, ale přece jen bych také rád viděl nějakého pravého vítěze. Avšak, uvidíme... Ke stálým šesti soutěžícím jsem zařadil ještě Ankylosaura z webu Svět paleontologie, který si přál se soutěže též zúčastnit, aby mohl dohnat ostatní, dám mu dnes netradičně dvě zadání (jedno za minule, kdy ještě přihlášen nebyl). No, jdeme na to!

DINOSAURSS
Úlovky: Stegosaurus

Napiš jméno dinosaura, který žil v Argentině před 230 miliony let a patřil mezi vůbec první z nastávajícíh vládců druhohor. Byl jen asi metr dlouhý a jeho jméno znamená "zloděj úsvitu". Co byl zač?

MARTINORAPTOR
Úlovky: Velociraptor

Napiš jméno starodávného savcovitého plaza, který žil v období Permu za mladších prvohor a byl vybaven podivnou plachtou na zádech. Zdánlivě možná připomínal býložravého Edaphosaura, ale ve skutečnosti to byl nelítostný zabiják. Vážil možná více, než 200 kilogramů. Byl to...?

BLOGPLATEOSAURUS
Úlovky: Smilodon

Jednalo se o jednoho z prvních velkých členovců. Žil v období Kambria v mladších prvohorách a jeho fosílie se mimo jiné našly i mezi burgesskými břidlicemi z Kanady. Měl dvojici chapadel u ústního otvoru a jeho zjev byl celkově až neskutečně mimozemský. Odhady o velikosti jsou různé, ale má se za to, že možná měřil i 2 metry. Znáš název jednoho z prvních velkých predátorů?

MATOUŠ PAVLÍK
Úlovky: Therizinosaurus

V Mongolsku žil před 75 miliony let obrovitý masožravec z čeledi Tyrannosauridae, který se svou délkou i váhou rovnal samotnému T-Rexovi ze Severní Ameriky. Tento titán měřil 12 metrů a vážil nejméně 5 tun. Zřejmě byl postrachem všeho živého, od hadrosauridů přes menší dravce až po obrovitého Therizinosaura. Jak se predátor jmenoval?

MATT
Úlovky: Archaeopteryx

Období Jury bylo obdobím velkých dinosaurů, včetně mohutných dravců. V Severní Americe žil v té době, před nějakými 150 miliony let, šestimetrový dravec s tlamou plnou ostrých zubů. Možná lovil i ve smečkách. Jeho hlavním poznávacím znakem byl však zvláštní roh na čenichu-neví se, k čemu vlastně sloužil. I jméno samotného dinosaura zní v překladu "rohatý ještěr". Byl to...?

NONYCHROMEK
Úlovky: Pteranodon

Tento živočich se vyskytoval v Severní Americe, především na bažinatém pobřeží pravěkého Texasu, před 75 miliony let. Byl to krokodýl, ale ne jen tak ledajaký, měřil totiž 15 metrů. Se svou velikostí si klidně mohl troufnout i na veliké dinosaury, ať už býložravé, tak snad i masožravé. Zřejmě patřil mezi největší krokodýlovité v historii... Jak se jmenoval?

ANKYLOSAURUS

1. Byl to malý dinosaurus, který sdílel svět prehistorického Německa, včetně lomu Solnhofen, s Archaeopteryxem. Často s ním byl vyobrazován a patřil mezi nejmenší dinosaury. Zřejmě lovil hmyz. V sérii filmů Jurský park dokázal i přes svůj nevelký vzrůst natropit některým lidem dost obrovských problémů. Jak se jmenoval?

2. V Jižní Americe žil možná ještě docela nedávno podivný savec z řádu Litopterna. Měl zvláštní chobot, možná zbytkem těla trochu připomínal velblouda, ale mezi dnešními zvířaty nemá žádného příbuzného. Za jeho vyhynutím možná stáli šavlozubí tygři a jiní lovci, kteří přitáhli ze severu a začali místní megafaunu lovit. Ta ovšem nebyla k odražení útoku těchto dravců nijak vybavena.

Tak tedy, mnoho štěstí! Uvidíme, kdo z Vás se v průběhu času stane tím pravým lovcem dinosaurů! Nezapomeňte, že odpovědi máte psát rovnou do komentářů, jelikož má každý jiné zadání, nějaké opisování vůbec nehrozí! Nevím, zda se dalšího kola dočkáte ještě tento měsíc, proto bych Vám doporučil tento blog častěji sledovat, abyste to zjistili...

Lovcem dinosaurů, 1. kolo

24. února 2015 v 15:06 | HAAS
Slibovaná soutěž Lovcem dinosaurů začíná! Prozatím se přihlásilo šest soutěžících: Dinosaurss, Martinoraptor, Blogplateosaurus, Matouš Pavlík, Matt a Nonychromek. Možnost přihlášení jsem již sice "uzamkl", nicméně měl-li by někdo opravdu velký zájem se do soutěže ještě přihlásit, mohl bych přimhouřit oči a mezi soutěžící ho přidat. Úkol Vás, hráčů, je jednoduchý: Každému z Vás teď napíši popisek nějakého prehistorického tvora (dinosaura či jiného vyhynulého zvířete), na základě kterého budete muset uhodnout, o co se jedná. Protože dostane každý z Vás jiné zadání, můžete odpovídat rovnou do komentářů a nehrozí, že by někdo opisoval. Nakonec vyhraje ten, kdo toho během soutěže uhodne nejvíce a naloví si tak největší počet dinosaurů... Tak tedy začínáme, držím Vám všem palce!

DINOSAURSS

Napiš jméno dinosaura, který žil zhruba před 150 miliony let v Severní Americe a jeho charakteristickým znakem byly velké pláty táhnoucí se na zádech. Na ocasu se nacházely čtyři dlouhé, ostré bodce, kterými v případě nebezpečí mohl útočníkovi uštědřit zničující ránu. Ačkoliv byl úžasně vyzbrojený, jeho mozek byl velký jen jako vlašský ořech... Je to...?

MARTINORAPTOR

Tento dinosaurus patří mezi jedny z vůbec nejproslulejších. Byl to malý opeřený masožravec žijící v Mongolsku před 75 miliony let, na každé zadní končetině z prstu vyčníval srpovitý dráp. Patřil mezi nejingeligentnější dinosaury. Byl to...?

BLOGPLATEOSAURUS

Jak zní název veliké kočkovité šelmy, která se vyskytovala v Severní a později i v Jižní Americe v Pleistocénu? Patří mezi největší kočky, jež jsou nazývány šavlozubými. Spousta nalezených kostí tohoto savce pochází z naleziště Rancho La Brea v Kalifornii...

MATOUŠ PAVLÍK

Jak se jmenoval mongolský dinosaurus, který se stal proslulým pro své dlouhé, zhruba 70-ti centimetrové drápy? Tento živočich možná připomínal krutého zabijáka, ve skutečnosti však šlo o neškodného vegetariána (tedy pokud by na tebe nedupl). Byla po něm dokonce pojmenována čeleď jemu podobných dinosaurů...

MATT

V období Jury žil na území Evropy jeden evoluční mylník. Když byl poprvé objeven v německém Solnhofenu, okamžitě přišly domněnky o tom, že se ptáci vyvinuli z dinosaurů. I tento živočich samotný bývá často přezdíván "prapták", měl samozřejmě peří, ale tlamu měl plnou ostrých zoubků, jako dinosauři... O jakého tvora se jedná?

NONYCHROMEK

Byl to velký ptakoještěr žijící v období Křídy, z temena hlavy mu vybíhal dlouhý podivný útvar, o němž si někteří vědci myslí, že mohl sloužit jako kormidlo nebo snad působil podobně jako paví ocas k předvádění se. Rozpětí křídel tohoto ptakoještěra nebo-li pterosaura bylo veliké, ocas měl krátký a živil se zřejmě rybami. Znáš název tohoto tvora?

Ještě jednou, všem mnoho štěstí! Jen bych chtěl upozornit, že další kola soutěže se zde nebudou objevovat tak často, počítám snad, že pouze tak dvakrát nebo třikrát do měsíce. Nechci totiž blog zahltit jen soutěží, takže bych těm z Vás, kteří sem příliš často nechodí, doporučil, aby blog častěji sledovali a měli tak povědomí o tom, kdy se zde objeví nové kolo soutěže. Toho dalšího se dočkáte zjevně v příštím měsíci!

Přihláška do soutěže Lovcem dinosaurů

17. února 2015 v 16:58 | HAAS
Před nedávnem jsem některé z Vás v komentáři u jednoho ze svých článků informoval o tom, že bych rád začal s novou soutěží, ve které by nešlo ani tak o vědomosti jako o celkovou znalost vzhledu prehistorických tvorů. Setkal jsem se s pár pozitivními ohlasy na můj návrh a tak jsem tedy rozhodl se soutěží začít. O názvu jsem dlouho přemýšlel, nic lepšího, než Lovcem dinosaurů, mne však nenapadlo. I přesto je název možná celkem příhodný a mírně poukazuje na to, o co v soutěži půjde. Hráčovým cílem totiž bude uhodnout na základě krátkého popisku, o jaký druh dinosaura či jiného dávno vyhynulého tvora se jedná. Každý půjde sám za sebe, v každém kole dostane každý hráč jiné popisky. Nakonec zvítězí ten, kdo uhodne nejvíce dinosaurů a "naloví" si je tak. Diplomy však dostanou všichni zúčastnění, to je samozřejmé. Na závěr bych chtěl ještě podotknout, že se ve hře budete setkávat s popisy známějších prehistorických živočichů, tzn. těch, kteří byli vyobrazeni ve filmech a televizních pořadech či které můžete znát z knih. Žádné složitosti by se v soutěži neměly objevit... Kdo by měl zájem stát se soutěžícím, napište do komentářů, už se nemůžu dočkat, až Váš lov na dinosaury začne!

 
 

Reklama
Reklama