Naše soutěže

Diplomy za Soutěž Dinosauři 2014

14. ledna 2015 v 17:28 | HAAS
Konečně jste se dočkali! Máme tu vyhodnocení Soutěže Dinosauři 2014, která se na mém blogu objevila 28. prosince 2014 a která už tradičně navazovala na celou řadu předchozích soutěží uvedených po léta předtím. Zúčastnili se celkem čtyři soutěžící: Blogplateosaurus, Matt, Martinoraptor a Dinosaurss! Za účast Vás všech jsem velice rád. Výsledky také pro všechny dopadly opravdu na vysoké úrovni... Tak tedy, pojďme si rozdat diplomy!

Blogplateosaurus se umístil na 2. místě s 19 z 20 bodů, gratulace! Nevěděl jen, co znamená jméno dinosaura Timimus. Na poslední otázku sice odpověděl nejistě a nepříliš přesně, ale jelikož spousta dinosaurů vypadá podobně, uznal jsem mu i tento bod. Na diplom chtěl právě poslední obrázek s Camptosaurem, takže tady je...


S rovnými 19 body sdílí s Blogplateosaurem druhé místo i Matt, ten pro změnu nevěděl, že otázka týkající se Thomase Huxleyho a jeho porovnávání končetin dinosaurů a ptáků byl menší chyták, jelikož Huxley neporovnával pštorsí a Archaeopteryxí kosti s Thecodontosaurem, ale s Compsognathem. I přesto je výsledek skvělý, což si zaslouží gratulaci! Na diplom chtěl Ischigualastii, jelikož se na internetu mnoho obrázků tohoto tvora nenachází, výběr nebyl lehký-snad se však Mattovi bude diplom i tak líbit!


Spolu s předchozími jmenovanými je na 2. místě s 19 z 20 bodů i Martinoraptor! Dopustil se stejné chyby, jako Matt před ním, ale i tak si výsledek zaslouží velký potlesk! Na diplom jsem mu vybral podle mě celkem dost povedený obrázek dvou sauropodů a Kentrosaura u prehistorického jezera...


A teď první místo! Jako jedinému se povedlo obdržet všech 20 bodů Dinosaurssovi, tento výsledek je skutečně výborný a zaslouží si také gratulaci! Na diplom jsem našemu vítězi vybral obrázek s velkým množstvím dinosaurů, snad se mu bude alespoň trochu líbit!


Ještě jednou bych chtěl všem poděkovat za účast v této soutěži a pogratulovat jim k jejich výsledkům! Snad se příště zúčastníte i nějaké další soutěže na tomto blogu... Za každého budu rád!!!

Výsledky Soutěže Dinosauři 2014

11. ledna 2015 v 15:54 | HAAS
Od této chvíle je již Soutěž Dinosauři 2014 uzavřena a nikdo další odteď nemá možnost se přihlásit. Účast čtyřech soutěžících mne velmi potěšila, diplomy se zde objeví již brzy... Každý má nyní možnost si zkontrolovat své správné odpovědi v tomto výsledkovém článku...

1. Který významný paleontolog popsal Stegosaura? Odpověď: Othniel Charles Marsh.

2. Který významný vědec popsal Massospondyla? Odpověď: Richard Owen.

3. Byl Erythrosuchus příbuzný dinosaurů? Odpověď: Byl jejich vzdáleným příbuzným, ale příliš blízce příbuzný s nimi nebyl.

4. Na základě nálezů jakých zvířat a proč sestavil geofyzik Alfred Wegener svou teorii kontinentálního driftu? Odpověď: Např. podle nálezů koster Lystrosaura nebo Mesosaura, kteří žili na kontinentech od sebe oddělených. Wegenera napadlo, že všechny kontinenty musely být kdysi spojeny v jeden (navíc do sebe dnes i zapadají).

5. Napište jedním slovem, co byli Ischigualastia a Dinodontosaurus. Odpověď: Dicynodonti.

6. Jak se jmenuje hora na Antarktidě, kde byly poprvé objeveny pozůstatky Glacialisaura? Kdo je objevil? Odpověď: Mount Kirkpatrick.

7. Přesahoval Mapusaurus svou délkou Giganotosaura? Odpověď: Ne.

8. V jakém státě byl nalezen Deinocheirus? Odpověď: Mongolsko.

9. V období Křídy před 100 miliony let žil v Austrálii sauropod ze skupiny titanosaurů, jehož jméno začíná na písmeno W. Jak zní celý název tohoto dinosaura? Odpověď: Wintonotitan.

10. Je pravda, že se první kvetoucí rostliny objevily už na samém konci Jury? Odpověď: Možná částečně, uznány mohou být odpovědi "ano" i "ne".

11. Jak velkou sílu čelistního skusu měl Allosaurus? Mají dnešní aligátoři nebo třeba proslulý T-Rex větší sílu skusu? Odpověď: Allosaurův skus se rovnal asi 200 kilogramům, takže aligátoři (se sílou skusu 1 tuny) a T-Rex (síla skusu 4 tuny) rozhodně skousli silněji.

12. Je pravda, že roku 1870 anglický biolog Thomas Henry Huxley upozornil na podobnost končetiny pštrosa s končetinami Thecodontosaura a Archaeopteryxe? Pokud ne, jak to tedy bylo? Odpověď: Pravda to nebyla, protože Huxley upozornil na podobnost končetin pštrosa, Archaeopteryxe a Compsognatha.

13. Co znamená název "Timimus"? Odpověď: Timův napodobitel, či napodobitel Tima.

14. Kteří tvorové (napište alespoň jednoho) bývají označováni jako Zigongští dinosauři? Odpověď: Obzláště dobře zachovalí dinosauři z oblasti Zigong v Číně, jako například Gasosaurus, Shunosaurus, Yandusaurus a mnozí další.

15. Co to byl Kubanochoerus gigas a kdy žil? Odpověď: Velké pravěké prase z Miocénu.

16. Jak se jmenuje obrovský sauropod z Patagonie, jehož pozůstatky byly objeveny tento rok? Jeho jméno je možná trošku náročnější na výslovnost... Odpověď: Dradnoughtus.

17. Proč paleontologové považují za tolik významný letošní nález dinosaura rodu Kulindadromeus na Sibiři? Odpověď: Kvůli dobře zachovalému peří. Je také jedním z mála ornithopodů, u nichž se peří patrně vyskytovalo.

18. Jakou barvu kůže měl Mosasaurus? Nápověda: Zjištění zbarvení patří také k letošním skvělým objevům... Odpověď: Byl černobílý, takže nahoře byl tmavý a na břiše bílý.

19. Napište alespoň tři filmy nebo televizní pořady, ve kterých se objevil dronte mauricijský. Odpověď: Dodo se objevil ve velikém množství filmů nebo televizních pořadů, příklady mohou být Doba ledová, Pravěk útočí, Vyhynulí tvorové a mnohé další...

20. Co se nachází na obrázku? Camptosaurus!

Většina z Vás by snad měla v soutěži obstát dobře, diplomy zde budou již brzy!!!

Soutěž Dinosauři 2014

28. prosince 2014 v 13:18 | HAAS
Koncem roku se zde již tradičně objevuje velká dinosauří soutěž... Její předchůdci, Novoroční soutěž, Soutěž Dinosauři 2011, Soutěž Dinosauři 2012 a Soutěž Dinosauři 2013 měly všechny 20 otázek, a stejně tomu bude i nyní. Vítám Vás u Soutěže Dinosauři 2014! Za každou správně zodpovězenou otázku získáte jeden bod, takže maximální počet je 20 bodů. Nejradši bych byl, kdybyste mi odpovědi poslali na e-mail haasvojta@volny.cz, případně je pište i do komentářů (zde je jen jediné riziko-ostatní od Vás mohou odpovědi opsat). Jestli-že se Vám komentář vyhodnotí jako spam, nesmutněte, sám si ho totiž v administraci přečtu. Posíláte-li e-mail, nevkládejte prosím odpovědi do žádného programu, ten bych totiž nemusel otevřít. V tomto případě prosím též napište, z jakého e-mailu mi zpráva přijde. Z instrukcí by to mělo být snad všechno, nakonec už jen stačí napsat do komentáře pod tento článek, že se hlásíte. Myslím, že otázky by neměly být težké, proto hodně štěstí!!!

1. Který významný paleontolog popsal Stegosaura?

2. Který významný vědec popsal Massospondyla?

3. Byl Erythrosuchus příbuzný dinosaurů?

4. Na základě nálezů jakých zvířat a proč sestavil geofyzik Alfred Wegener svou teorii kontinentálního driftu?

5. Napište jedním slovem, co byli Ischigualastia a Dinodontosaurus.

6. Jak se jmenuje hora na Antarktidě, kde byly poprvé objeveny pozůstatky Glacialisaura? Kdo je objevil?

7. Přesahoval Mapusaurus svou délkou Giganotosaura?

8. V jakém státě byl nalezen Deinocheirus?

9. V období Křídy před 100 miliony let žil v Austrálii sauropod ze skupiny titanosaurů, jehož jméno začíná na písmeno W. Jak zní celý název tohoto dinosaura?

10. Je pravda, že se první kvetoucí rostliny objevily už na samém konci Jury?

11. Jak velkou sílu čelistního skusu měl Allosaurus? Mají dnešní aligátoři nebo třeba proslulý T-Rex větší sílu skusu?

12. Je pravda, že roku 1870 anglický biolog Thomas Henry Huxley upozornil na podobnost končetiny pštrosa s končetinami Thecodontosaura a Archaeopteryxe? Pokud ne, jak to tedy bylo?

13. Co znamená název "Timimus"?

14. Kteří tvorové (napište alespoň jednoho) bývají označováni jako Zigongští dinosauři?

15. Co to byl Kubanochoerus gigas a kdy žil?

16. Jak se jmenuje obrovský sauropod z Patagonie, jehož pozůstatky byly objeveny tento rok? Jeho jméno je možná trošku náročnější na výslovnost...

17. Proč paleontologové považují za tolik významný letošní nález dinosaura rodu Kulindadromeus na Sibiři?

18. Jakou barvu kůže měl Mosasaurus? Nápověda: Zjištění zbarvení patří také k letošním skvělým objevům...

19. Napište alespoň tři filmy nebo televizní pořady, ve kterých se objevil dronte mauricijský.

20. Co se nachází na obrázku:


Doufám, že všichni zúčastnění odpoví správně, diplomy však určitě dostanete všichni! Už se těším na Vaše odpovědi...

Vyhodnocení Chřestýší soutěže

23. listopadu 2014 v 10:03 | HAAS
Máme tu vyhodnocení Chřestýší soutěže! Myslím, že všechny otázky, včetně té desáté poznávací, byly celkově jednoduché a každý, kdo už o chřestýších někdy něco slyšel, by na většinu mohl bez problémů odpovědět. To se ukázalo i ve výsledcích, které byly velmi dobré. Přihlásilo se Vás celkem pět, chtěl bych tak všem poděkovat za účast-a nyní se již vrhněme k diplomům s nádherným chřestýšem lesním (Crotalus horridus)...

Naprosto bezchybně na všechny otázky odpověděl Blogplateosaurus, který skončil s plným počtem bodů!


Ale pozor, správně na všechny otázky odpověděl i Dinosaurss!


Další diplom patří Martinoraptorovi, který též získal deset z desítky bodů!


Správně na všechny otázky odpověděl i Matt, kterému patří následující diplom...


A s plným počtem bodů skončil i KITT, administrátor fóra www.priroda.highforum.net! Proto i on si zaslouží tento diplom:


Ale to znamená, že jste rázem všichni skončili na prvním místě! K Vašim výsledkům Vám gratuluji, a také Vám všem ještě jednou moc děkuji za účast. Snad se alespoň někteří z Vás zúčastní i dalších soutěží na tomto blogu.

Chřestýší soutěž

9. listopadu 2014 v 15:09 | HAAS
Máme tu vůbec první soutěž týkající se současné přírody! Jelikož jsem před nedávnem sledoval druhou epizodu seriálu Deset nejnebezpečnějších hadů s Nigelem Marvenem, kde si velkou roli zahrál rod chřestýšů, napadlo mne vytvořit o této krásné, avšak zároveň i nebezpečné skupině plazů, soutěž. A ta je právě zde! Sestává z deseti otázek, z nichž za každou správně zodpovězenou dostanete bod. Odpovědi posílejte na e-mail haasvojta@volny.cz, nejprve však nezapomeňte do komentářů napsat, že se hlásíte. Připište prosím též i Váš e-mail, z něhož mi zpráva přijde. Přeji Vám všem mnoho štěstí, nevybíral jsem moc těžké otázky, a tak doufám, že se zúčastníte!

1. Do které čeledi hadů chřestýši patří?

2. Jaký je vědecký (latinský) název rodu chřestýš?

3. Kde (uveďte kontinent, případně kontinenty) byste chřestýše hledali (není myšlena podčeleď chřestýšovití, ale chřestýši pouze jako rod)?

4. Jsou všichni chřestýši jedovatí?

5. Napište alespoň tři znaky, které mají všechny druhy chřestýše společné.

6. Je pravda, že největším známým chřestýšem je chřestýš diamantový, vyskytující se převážně na Floridě?

7. Jak chřestýši varují potencionální nepřátele, a před čím je vůbec varují?

8. Je pravda, že se chřestýš skalní vyskytuje především ve skalnatém prostředí?

9. Má chřestýš zelený opravdu zelenou barvu kůže?

10. Napište, který druh se nachází na obrázku:


Snad se alespoň někdo z Vás zúčastní, rozhodně bych za to byl rád!

Vyhodnocení Paleogénní soutěže

17. září 2014 v 17:29 | HAAS
Konečně je zde vyhodnocení Paleogénní soutěže, která probíhala již od konce června až po začátek září! Jsem rád, že se přihlásili alespoň Dinosaurss, Martinoraptor a Blogplateosaurus (i když před napsáním závěrečného kola mi přišla ještě jedna zpráva o účasti, kterou jsem však již musel zavrhnout). Své výsledky jste mohli v průběhu celé soutěže sledovat, takže zjevně již každý z Vás ví, jak dopadl. Maximální počet bodů za všech osm kol byl 40 (za každou správně zodpovězenou otázku jste získali právě jeden bod). Ačkoliv s plným počtem bodů nikdo neskončil, výsledky jsou přesto skvělé!

Na 2. místě se umístil Blogplateosaurus! Do možné výhry Ti zbývaly pouze 3 body, což je zanedbatelné množství, a navíc je 2. místo opravdu krásné... Tady máš diplom, doufám, že se Ti bude líbit!


A jdeme na 1. místo! Na něm se umístil Martinoraptor, s 39 body! Tady máš diplom, doufám, že se Ti bude líbit:


Ale logicky se na 1. místě s naprosto stejným počtem bodů, jako měl Martinoraptor, umístil i Dinosaurss! Zde máš tedy diplom, snad se Ti bude líbit...


Jedinou otázkou, u které jste chybovali úplně všichni, byl ten menší chyták s Pseudoltinomysem z 6. kola, které jsem se schválně snažil udělat trochu těžší (ani tak jsem příliš neuspěl)...

Tentokrát jste dostali všichni diplomy se stejným obrázkem, ovšem u každého jsem jej odlišil barvou rámečku. Není však pravidlem, že byste měli vždy všichni dostávat stejný diplom, možná už příště si budete moci napsat o to, co na něm chcete vidět... Doufám, že se Vám Paleogénní soutěž líbila, moc Vám děkuji za Vaši účast a snad se zapojíte i do nějaké další soutěže na tomto blogu!

Paleogénní soutěž, 8. kolo

3. září 2014 v 14:05 | HAAS
Je tu poslední slibované kolo Paleogénní soutěže!!! Výsledky: Dinosaurss a Martinoraptor dosáhli 34 bodů a Blogplateosaurus jich má 32. Součástí posledního kola bude i menší poznávačka s obrázky, ale nejprve se můžete vrhnout na klasické vědomostní otázky:

1. NAPIŠTE, JAKÉ ROZPĚTÍ KŘÍDEL MĚL VYHYNULÝ NETOPÝR RODU ACRHAEOPTEROPUS.

2. JE ARSINOITHERIUM ZITTELI JEDINÝM DRUHEM SVÉHO RODU, NEBO JE JICH VÍCE? POKUD ANO, NAPIŠTE POČET.

3. PŘED ZHRUBA KOLIKA MILIONY LET KONČÍ OBDOBÍ OLIGOCÉNU?

4. NAPIŠTE, CO SE NACHÁZÍ NA OBRÁZKU:


5. NAPIŠTE, KTEŘÍ TVOROVÉ SE NACHÁZEJÍ NA NÁSLEDUJÍCÍM OBRÁZKU:


Odpovědi k otázkám z posledního kola opět pište na e-mail haasvojta@volny.cz . Nezapomeňte, že čím dříve napíšete odpovědi, tím dříve tu budou diplomy!!!

Paleogénní soutěž, 7. kolo

25. srpna 2014 v 13:49 | HAAS
Po 19ti dnech dlouhého čekání je zde konečně další kolo Paleogénní soutěže! Výsledky: Dinosaurss a Martinoraptor mají 29 bodů a Blogplateosaurus má 27 bodů. Musím přiznat, že se mi podařilo všechny Vás napálit u třetí otázky týkající se Pseudoltinomyse. Jeden z Vás mne opravil, že se nejedná o druh Pseudoltinomys gaillardi, ale Protictherium gaillardi, avšak pozor, držíme se starších třetihor nebo-li Paleogénu, Protictherium žilo v Neogénu, další z Vás nevěřil zadání o hlodavci též a tipoval na nějakou želvu, zatímco poslední zasouhlasil s mým popisem, nicméně Pseudoltinomys gaillardi nepatřil mezi nejstarší hlodavce Nového světa, nýbrž Starého světa, objeven nebyl v Severní Americe, ovšem v Evropě a žil teprve před 30 miliony lety, nikoliv před 40ti. Jinak Vám všem gratuluji, a můžeme přistoupit k dalším otázkám:

1. PATŘILO LEPTICTIDIUM MEZI BÉRCOUNY?

2. BYL PREHISTORICKÝ KROKODÝL PRISTICHAMPSUS SCHOPEN CHODIT PO ZADNÍCH, ANEBO SE JEDNÁ JEN O VÝMYSL TVŮRCŮ TELEVIZNÍCH POŘADŮ?

3. BYL PAROODECTES ŠELMOU, ČI VAČNATCEM?

4. V JAKÉM STÁTĚ A HORNINÁCH KTERÉHO STÁŘÍ BYLY OBJEVENY FOSILNÍ POZŮSTATKY RODU PAKICETUS? PROČ JE NÁLEZ TAK VÝZNAMNÝ?

5. JE PRAVDA, ŽE DRAVÍ KREODONTI VYHYNULI JIŽ PŘED KONCEM STARŠÍCH TŘETIHOR?

V příštím a zároveň posledním kole bude zřejmě nějaká poznávačka. Odpovědi posílejte opět na e-mail haasvojta@volny.cz. Přeji Vám mnoho štěstí!!!

Paleogénní soutěž, 6. kolo

6. srpna 2014 v 16:10 | HAAS
Průběžné výsledky soutěže jsou takové: Dinosaurss a Martinoraptor mají 25 bodů, Blogplateosaurus má krásných 23 bodů. V tomto kole se opět objeví několik těžších otázek, přece jen se již blížíme ke konci soutěže. Odpovědi na otázky posílejte na haasvojta@volny.cz . Přeji Vám mnoho štěstí, zde jsou otázky:

1. KDY (GEOLOGICKÉ OBDOBÍ) A KDE ŽILO HALITHERIUM?

2. JE PRAVDA, ŽE PHENACODUS MATTHEWI PATŘIL MEZI KONDYLARTRY A V KOHOUTKU MĚŘIL 60 CENTIMETRŮ? POKUD NE, OPRAVTE.

3. JE PRAVDA, ŽE PSEUDOLTIRNOMYS GAILLARDI PATŘIL MEZI HLODAVCE NOVÉHO SVĚTA A ŽIL V SEVERNÍ AMERICE PŘED 40 MILIONY LETY? POKUD NE, OPRAVTE.

4. PANOVALO BĚHEM EOCÉNU V EVROPĚ TROPICKÉ PODNEBÍ?

5. ŽIVIL SE OBROVSKÝ PRAVĚKÝ HAD TITANOBOA ŽELVAMI RODU PNEUTEMYS?

Rozhodl jsem se, že soutěž skončí osmým kolem, tedy zhruba za dva týdny. V osmém kole bude pravděpodobně poznávačka (předložím Vám obrázky a Vaším úkolem bude napsat, o jakého tvora se jedná)...

Paleogénní soutěž, 5. kolo

29. července 2014 v 12:08 | HAAS
V minulém kole jste všichni odpověděli správně. Dinosaurss si může připsat ke svým patnácti bodům dalších pět, takže jich má již 20, stejně jako Martinoraptor! Blogplateosaurus má dále 19 bodů. Tentokrát se však schválně pokusím vymyslet těžší otázky, no a tady jsou:

1. CO JE TO KOHORTA EDENTATA A DO KTERÉHO GEOLOGICKÉHO OBDOBÍ TŘETIHOR SAHÁ JEJICH HISTORIE?

2. VYPIŠTE DVA ZÁSTUPCE ČELEDI AMPHYCIONIDAE, KTEŘÍ ŽILI V PALEOGÉNU. DÁLE NAPIŠTE, PŘED KOLIKA MILIONY LET TATO ČELEĎ VZNIKLA.

3. JE PRAVDA, ŽE ANTARKTIDA BYLA PŘED 50 MILIONY LETY POKRYTA JEHLIČNATÝMI LESY V NICHŽ ŽILI VAČNATCI?

4. KOLIK CENTIMETRŮ MĚŘIL V KOHOUTKU HESPEROCYON?

5. ŽIL ROD QUETZALCOATLUS JEŠTĚ PŘED 64 MILIONY LETY?

Odpovědi opět posílejte na e-mail haasvojta@volny.cz. V jednom z příštích kol Vás bude zřejmě čekat i nějaká poznávačka, ale vše si ještě rozmyslím. Přeji Vám však mnoho štěstí!!!
 
 

Reklama
Reklama