Nejnovější zkameněliny

Na Sibiři bylo objeveno mumifikované mládě mamuta

8. ledna 2010 v 17:52 | HAAS
Toto sice není zkamenělina, ale je to podobné. Prostě objev... Proto jsem článek umístil do této rubriky.
V květnu roku 2009 objevily pastevci zamrzlé mládě mamuta-druh Mamuthus Primigenius. Objev je zachovalý, včetně srsti. Najdete na něm jen malé "chumáče" srsti. Vědci tvrdí, že jde o asi o jednoměsíční samičku. Ale jak se to stalo, že se mládě natolik zachovalo? Odpověd je taková: Je možné, že spadla do bažin. V době ledové hodně mrzlo, takže zemřela v zamrzlém bahně. A je možné, že se tělo doopravdy uchovalo přes 40 000 let na jednom místě. Když ale vědci odkoupili od pastevců mládě mamuta, dali ho do budovy, ale všechno se začalo rychle roztékat. Pak ho tedy dali zpět ven z budovy. Chtějí ovšem mládě naklonovat, aby po světě mohli chodit živí mamuti...


Informace i obrázky jsou ze stránky www.pravekysvet.blog.cz .

Opravdu velicí sauropodi, nedávno objeveni ve Francii...

7. ledna 2010 v 16:30 | HAAS
Opravdu je to nedávno, co jsem psal zprávu o tom, že objevili stopu Acrocanthosaura. A je tu další objev!!! Není to zas tak dávno, co byly ve Francii objeveny stopy vskutku velikých sauropodů. Stopy mají až 150 centimetrů, z toho se dá opravdu vyčíst, jak mohli být dotyční sauropodi velicí. Zatím sauropodi nemají jméno, což je škoda. Podle vědeckých odhadů měli až 30 metrů délky, vážili kolem 45 tun, a možná byli větší než Brachiosaurus. Nevíme ale, jestli je to možné, protože jsou to jen stopy a jsou to také všechno odhady. Ovšem, stopa je veliká... Tuto záhadu se pokusím objasnit, když tak to napíšu na sem...


Informace i obrázek jsou ze stránky: www.blogoguanlog.blog.cz .

Snad se Vám článek líbil...

Objev stopy Theropoda v Texasu...

1. ledna 2010 v 9:20 | HAAS
Začíná rok 2010, a hned na první den tohoto roku víme o novém objevu.
V Texasu totiž objevili stopu nějakého Theropoda-údajně jde asi o Acrocanthosaura. Zajímavostí ovšem je, že stopa byla objevena na podiu soudní síně v Texasu. Je pravděpodobností, že tam mohla být zabudována asi 75 let, ale nikdo si ničeho nevšiml. Stopa, původně ovšem vykopaná dělníky, je teď pod 3D laserovými snímači. Obrázek je z Pravekysvet.blog.cz.

Doufejme, že rok 2010 bude bohatý na objevy-a to nejen na prehistorické...

Nový dinosaurus objeven v Africe

6. prosince 2009 v 13:34 | HAAS
V Jižní Africe byl nedávno objeven nový druh dinosaura, údajně žijící před 200 miliony let. Jmenuje se Aardonyx. Jeho příbuznými jsou např. Massospondylus, poznáte to i na obrázku. Byl celkem veliký, délka těla asi 7 metrů, výška 5 metrů. Byl to býložravec, živící se cykasy a kapradinami. Podle vědeckých popisů byl celkem rychlý. Uběhl 56 km/h. Tím, jak moc uběhl, mohl utéct i novému jihoafrickému druhu Coelophysise. Takže, tento dinosaurus byl poměrně rychlý i veliký. Ale jak se staral o vajíčka? Nejdříve udělali tito plazi hnízdo, později nakladli vejce a potom je zakryli listím, aby jim slunce příliš nevadilo...

Hlavní údaje o novém druhu:
Jméno: Aardonyx celestae,
Potrava: Cykasy a kapradí,
Délka: Až 7 metrů,
Rychlost v běhu: 56 km/h.
Váha: cca 3 tuny

Doufám že se Vám popis nového dinosaura líbil, ohodnoťte ho prosím, chci vědět, jak se mi povedl...

Nový objev hobitta

17. srpna 2009 v 19:56 | HAAS
Tohoto tvora proslavila Tolkienova kniha "Pán prstenů". Hobitt je pravým latinským jménem Homo florensiensis. Je to tvor trochu zblíženě příbuzný druhu Homo erectus. Hobitti lovili "miniaturní slony" a "obří krysy". Druh "Homo florensiensis je skvělým druhem člověka.

Co nám říká Wikipedie?:
První nálezy učinil spojený australsko-indonéský tým paleoantropologů a archeologů, kteří na ostrově Flores hledali doklady pravěké migrace H. sapiens z Asie do Austrálie, v září roku 2003. Objev nového druhu neočekávali a nález kostry hominida ve vápencové jeskyni Liang Bua, označeného jako LB1, je překvapil. V blízkosti pak objevili ještě čelist dalšího jedince, kterého označili jako LB2. V průběhu následných vykopávek v roce 2004 odkryli části sedmi dalších koster pocházejících z období před 38 000-13 000 lety, označené jako LB3-LB9. Jedna nalezená pažní kost, rovněž předběžně připisovaná H. floresiensis, je asi 74 000 let stará. Na rozdíl od téměř kompletní kostry LB1, jediné s celou lebkou, byly tyto další nálezy velmi neúplné. Nejkompletnější z nich je kostra označená jako LB6, sestávající ze spodní čelisti, vřetenní kosti, části loketní kosti, části pravé lopatky, jedné kůstky z chodidla a několika kostí prstů horních i dolních končetin. Vřetenní kost nese známky vyléčené zlomeniny. Kromě toho se v jeskyni nacházely též důmyslné kamenné nástroje, jejichž rozměry naznačují, že je užívali lidé vysocí asi 1 metr. Tyto nástroje pochází z archeologických horizontů datovaných do doby před 95 000-13 000 lety a zřejmě se používaly ke zpracování zabitých mláďat trpasličí formy Stegodona, o nichž se předpokládá, že byly kořistí LB1.
Nalezené kosti nejsou zcela fosilizované, jejich konsistence po nálezu připomínala mokrý savý papír. Po odkrytí bylo nutné je nejprve nechat vyschnout a potom je teprve archeologové mohli vykopat. Výzkumníci původně také doufali, že v nich naleznou zachovanou mitochondriální DNA, kterou by mohli porovnat se vzorky z podobně nefosilizovaných koster Homo neanderthalensis a H. sapiens. Možnost nálezu využitelného vzorku DNA je však v kostrách velmi malá, neboť DNA obvykle teplému tropickému prostředí rychle podléhá, často během několika desítek let. Vyloučit nelze ani možnost kontaminace z okolního prostředí.
Archeologové se do jeskyně znovu vrátili v roce 2007 a od té doby odkryli řadu dalších kostí, kte-ré připsali H. floresiensis. Podle zpráv z konce roku 2008 byly objeveny části koster již 14 jedinců, ovšem žádná z nich není ani zdaleka tak úplná, jako LB1. Mezi nálezy nebyla ani žádná další lebka.


Zkamenělina "Mamuta Zeda"

14. srpna 2009 v 10:48 | HAAS
Mamut Zed byl objeven teprve nedávno, v roce 2008. Nálezem se stal mamutí zub, nalezený v A-merice. Zed byl vysoký stejně jako jiní mamuti (jestli si chcete přečíst článek o nich, klikněte na rubriku Popisky zvířat z doby ledové). Jen jeho zbarvení bylo asi více červenější. Není divu, však to byl druh Severoamerického mamuta. Zed možná přežil déle než ostatní mamuti, je odhadová-no asi na jeden tisíc let. Tomuto zvířeti se už určitě dobře nedařilo protože vyhynul až po globál-ním oteplení. Je však pravda, že Zed možná byl mastodontem.

A nakonec ještě:... 
 

Reklama