Období druhohor

Tři základní období Mezozoika

15. července 2009 v 14:55 | HAAS
Trias

První období druhohor byl Trias. Toto období bylo velice suché. V tomto období žilo na Zemi převážně málo druhů živočichů. Plazi se dělili na dvě skupiny. Menší počet byli dinosauři (jejich život měl ale teprve rozkvést) a další skupina byli savcovití plazi. Savcovití plazi byli předchůdci našich savců. Všichni živočichové žili na jednom subkontinentu Pangea.
Život zde byl velice krutý a mnoho druhů v něm vymíralo. V této době se na Zemi objevili také první dinosauři. K těmto druhům patřil například druh Coelophisis.

V období Triasu se na zemi objevili Coelophisisové. Na obrázku je jejich nová generace.

Postosuchus je vzdáleným bratrancem dinosaurů. Patří však do jiné skupiny.

Peteinosaurus byl jeden z prvních ptakoještěrů.Cynognatus byl savcovitý plaz. Podobal se ale našim savcům se srstí.


Plateosaurus byl prvním býložravým plazem v období Triasu. Živil se kapradinami a jehličím.Takto vypadala naše Zeměkoule v období Triasu.


Jura

Jura byla druhým obdobím Mezozoika. Toto období bylo jedním z nejdelších etap dějin světa. Bylo to zlaté období dinosaurů. V této době žili na Zemi i savci. Savcovití plazi vymřeli a to proto, že jejich vládu převzali dinosauři. K největším z dinosaurů patřili Sauropodi. K nim náleželi: Brachiosaurus, Apatosaurus (dříve Brontosaurus), Diplodocus a Saltasaurus. Dalšími byli obrnění dinosauři: Stegosaurus, Kentrosaurus, Tuojiangosaurus a Scutellosaurus. K dalším dinosaurům patří dravci: Allosaurus, Ceratosaurus, Dilophosaurus a Megalosaurus.


Brachiosaurus se živil listím z vysokých stromů a šiškami. Tento Sauropod dosahoval hmotnosti až 80 tun a byl vysoký 13 metrů. Žil např. v Coloradu.


Na obrázku pravěké krajiny vidíme zleva: Stegosaura, Brachiosaura, Apatosaura, Allosaura a vpředu Protosucha.Apatosaur se živil listím cykasů. Dosahoval délky 21 metrů a vážil 30 tun. Na obrázku vidíme rozzuřené Apatosaury.
Tento gigant vážil až 2 tuny, byl největší z masožravců. Spořádal denně až dvě tuny masa, které po strávení vykálel.

Křída

Třetí období druhohor a také poslední je Křída. V této době na Zemi spadl meteorit o průměru 10 kilometrů. Nejpopulárnějším dinosaurem z této doby je Tyrannosaurus Rex, král dinosaurů.
V tomto období na Zemi žila nejrozšířenější skupina dinosaurů - Hadrosauři. Ovládli celou Zemi. Po pádu meteoritu přežila jen zvířata s váhou nad 10 kilogramů (kromě dinosaurů).
K tyrannosauridům patřili: Tyrannosaurus, Tarbosaurus, Albertosaurus, Alioramus a Siamotyrannus.

Tarbosaurus se živil masem. Dorůstal výšky až 6 metrů a vážil 6,5 tuny.
Žil v pralesích Mongolska.Triceratops vážil 8 tun, měřil na délku 9 metrů a na výšku 3 metry. Byl to býložravec.


Hadrosaurus Corythosaurus se živil vodními rostlinami. Vážil 4,5 tuny a byl vysoký 11 metrů.


Pachycephalosaurus vážil až 63 kilogramů (nepatřil mezi giganty), zařazuje se mezi ptakopánvé dinosaury. Dosahoval délky 5 metrů a výšky do 3 metrů. Živil se vodními rostlinami a listím cykasů.
 
 

Reklama