close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Obrázky týdne

Obrázek týdne 17. 7. 2020

17. července 2020 v 12:13 | HAAS
Červenec nám pokračuje, venku je horko, a možná se někteří z nás chtějí trochu zchladit. Potápění v moři by bylo alespoň pro mě naprosto ideální. Člověk neuteče jen před horkem, ale zároveň se setká i s živočichy, kteří žijí pod hladinou! Ovšem kdybychom mohli před letním horkem utéci do prehistorie, do prvohorních moří, bylo by to ještě lepší, nemyslíte? Konec fantazírování. Tato nádherná malba, se kterou jsem se nedávno setkal na Twitteru, však v člověku jistý zájem o plavání s prehistorickými mořskými živočichy rozhodně vyvolává. Jejím autorem je uživatel HodariNundu, který ji na svém účtu na webu DeviantArt zveřejnil v roce 2019...


Popisek k obrázku: Potápěč, který cestoval zpět v čase o 518 milionů let, do období kambria, se na dně laguny setkává s velkým panarthropodem rodu Omnidens. Tento podivný gigant s kruhovitým ústním otvorem a masivními chapadly je jedním z vrcholných predátorů kambrických moří. Měří 1,5 metru na délku, což z něj činí největšího dosud popsaného kambrického živočicha. Pro našeho dobrodruha musí být setkání s omnidensem naprosto úchvatným zážitkem. Vodotěsným fotoaparátem své setkání se zvířetem dokumentuje, musí si však dávat pozor, aby se k omnidensovi příliš nepřiblížil. Obrovitý členovec totiž cestovatele časem zaregistroval, a natáčí k němu svá mocná chapadla. Pro potápěče teď bude nejspíš lepší ustoupit!

Toto je poslední Obrázek týdne tohoto léta. Příští pátek se vrátí Správce dinosauřího parku! Dan Jameson se už strašně těší na to, až Vám povypráví, co se v poslední době na Tedově ostrově událo! Obrázky týdne se vrátí zase v září, ale v trochu jiném prostředí...
Jak víte, Blog.cz ukončuje svou činnost. Blogorgonopsid však samozřejmě nekončí - pokračuje dál na blogspotu, kam se přesunul už tento rok v únoru. Pokusím se doladit design, pohrát si s archivem, zkrátka přiblížit se původnímu vzhledu tohoto blogu. Plánuji však pokračovat v psaní dál každý den. Články budou vycházet i na tomto blogu, a to až do jeho konce! Jinak dnes vydám ještě jeden příspěvek, nechte se překvapit, o co se bude jednat...

Obrázek týdne 10. 7. 2020

10. července 2020 v 13:09 | HAAS
Před nedávnem jsem se začal vracet k první sérii Pravěk útočí, dle mého prostě jednoho z nejlepších seriálů, které se kdy vysílaly. Ve čtvrté epizodě se samozřejmě objevil jeden z nejznámějších vyhynulých živočichů, pravý symbol vyhynutí, nechvalně proslulý pták dodo. Rozhodl jsem se hledat nějaké rekonstrukce tohoto nelétavého zástupce čeledi holubovitých, a podařilo se mi najít tuto nádhernou malbu od Johanna Brandstettera z roku 1996. Exotičtí tvorové, zlatý písek, zelená vegetace, moře... Když je ten červenec, nemohl jsem si pomoci, prostě jsem ji sem musel umístit!


Popisek k obrázku: Skupina čtyř drontů mauricijských (Raphus cucullatus) se potuluje po pláži na východním pobřeží ostrova Mauricius. Hledají zde semena rostlin, oříšky, a kus za písečným pruhem ve vegetaci i ovoce spadlé ze stromů. Jeden ze dvou jedinců v pozadí se naklání k pěknému hladkému kamínku, jenž hodlá spolknout. Dronte mauricijští užívali gastrolity, aby jim pomohly s trávením vláknité potravy. Plážové toulky zřejmě brzy skončí, neboť se z Indického oceánu přihání bouře, a zahaluje nedaleké hory temnotou. Scéna se odehrává na konci 16. století, kdy se s těmito ptáky poprvé setkali evropští námořníci.

Jak se Vám tento obrázek líbí? Mně tedy moc! A když už jsem v prvním odstavci zmínil Pravěk útočí, chtěl bych Vás odkázat na nový, nádherný a nostalgický cover jeho znělky, který si můžete poslechnout zde. V čase 2:03 začíná ta nejlepší část!
Co se týká článků v příštích dnech, nechte se překvapit. Kromě těch naplánovaných bych se však velmi rád vrátil k projektu Geology Rocks, což už jsem ostatně zmínil minulý týden, doufám tedy, že další část napíši brzy...

Obrázek týdne 3. 7. 2020

3. července 2020 v 10:29 | HAAS
Přináším první Obrázek týdne července 2020, a tentokrát to bude dílo trochu netradiční, neboť nezobrazuje vyloženě ani prehistorické, ani současné živočichy, ale spíše jednoho z nejslavnějších tvorů skotského folklóru (ač rozhodně inspirovaného skupinou vyhynulých plazů). Na tuto malbu jsem tento týden narazil na twitterovém účtu Darrena Naishe. Jejím autorem je italský umělec Gino D'Achille. Poprvé se objevila v knize Vampires, Zombies & Monster Men od Daniela Farsona, vydané v roce 1975. Toto nádherné dílo je rekonstrukcí údajného pozorování lochneské příšery při přechodu silnice.


Popisek k obrázku: Při jízdě automobilem po silnici na břehu jezera Loch Ness ve Skotsku zahlédli F. T. G. Spicer a jeho manželka něco vskutku děsivého. Z okolních křovisek vylezl obrovský dlouhokrký tvor se čtyřmi ploutvemi, přežívající plesiosaurus, a uchvátil zatoulané jehně. Zatímco pan Spicer nevěřícně hledí na to podivné, prehistorické monstrum, sune se příšera zpět do chladných vod jezera, držíc hrdlo své oběti pevně mezi zuby. Podle Spicerových došlo k tomuto pozorování v srpnu roku 1933.

Spicer si samozřejmě publicitu, jež se mu dostala poté, co svůj pozoruhodný příběh vylíčil veřejnosti, náležitě užíval. Zda byl tvor, kterého spatřil, skutečný nebo to byly jen výpary skotské whisky, na to už si musíte odpovědět sami.
Zítra očekávejte druhou část Shy'rkova příběhu ze 4. série Lovců kryptidů! Také bych se v brzké době rád vrátil k projektu Geology Rocks. Mám ještě pár dalších plánů, ale zatím si je ponechám pro sebe...

Obrázek týdne 26. 6. 2020

26. června 2020 v 18:29 | HAAS
Máme tu Obrázek týdne s magickým datem 26. 6. 2020, a rozhodně Vám ručím za to, že Vás okouzlí i tato překrásná malba. Narazil jsem na ni náhodou na Twitteru minulý týden, jejím autorem je Mark Witton, jehož rekonstrukci Utahraptora jsem mezi Obrázky týdne zařadil v dubnu. Toto dílo pro změnu zobrazuje primitivní kytovce...


Popisek k obrázku: Samice raného kytovce druhu Georgiacetus vogtlensis z čeledi Protocetidae odpočívá na břehu zvlněného moře se svým několik týdnů starým potomkem. Ten se radostně převaluje na kraji skalního výstupku. Matka odpočívá v takřka strnulé poloze, důkladně však sleduje dění kolem sebe. Z vnitrozemí přicházejí černá mračna, blíží se bouře. V popředí vidíme jednoho z mnoha ptačích obyvatel tohoto pobřeží. Scéna se odehrává na území amerického státu Georgia před 40 miliony let.

Nemůžu si pomoci, tato rekonstrukce georgiaceta se mi prostě hrozně líbí. Obrázky Marka Wittona v sobě zajisté mají kouzlo!

Obrázek týdne 19. 6. 2020

19. června 2020 v 13:09 | HAAS
V posledních měsících jsem mezi Obrázky týdne přidával díla od úžasných umělců, jmenovitě například od Zdeňka Buriana, Charlese R. Knighta, Marie-Christine Lemayeurové či Karen Carrové. Některá z jejich nejpovedenějších děl se řadí do paleoartu, a zobrazují tedy prehistorické živočichy. Avšak díla jednoho slavného paleoartisty se na tomto blogu již dlouho neobjevila, a tak jsem během minulého týdne hledal konkrétně jeho malby. Mluvím o Luisi V. Reyovi, jehož rekonstrukce dinosaurů a dalších pravěkých zvířat se mi také moc líbí. A našel jsem jeden obrázek, který jsem prostě musel do této rubriky přidat...


Popisek k obrázku: Dva obrovští teropodi druhu Spinosaurus aegyptiacus loví ryby ve vysychajícím řečišti. Jsou skutečně velcí; oba měří skoro patnáct metrů na délku. Jedná se o samce a samici, vůbec si jeden druhého nevšímají, a soustředí veškerou svou pozornost na pohyby ryb ve vodě. Naopak ptáci, kteří jim oběma sedají na hlavách, se zajímají jen o parazity zakouslé ve spinosauří kůži. Přestože oba masivní predátoři působí pomalu a nemotorně, jsou to nebezpeční živočichové. Spinosaurus aegyptiacus byl největší masožravý dinosaurus, který kdy žil. Scéna se odehrává v severní Africe před 100 miliony lety.

Nádherná moderní rekonstrukce spinosaura, nemám pravdu? Líbí se mi, jak jsou obě zvířata barevně odlišena...
Zítra se dočkáte poslední části příběhu Mike a Stacy ze 4. série Lovců kryptidů! Příští týden pak bude pokračovat kvíz "Který pravěký tvor to je?", a je pravděpodobné, že pak na nějakou dobu zase skončí. Mám určité plány na poslední červnové dny, co se článků týče, ale zatím nic neprozradím.

Obrázek týdne 12. 6. 2020

12. června 2020 v 13:32 | HAAS
Jak jsem odhalil v předchozím článku, publikovaném asi před třiceti minutami, naším zvířetem v osmém týdnu kvízu "Který pravěký tvor to je?" byl Hesperornis. Ten se však na severoamerickém pobřeží v období pozdní křídy často setkával s dravou rybou, spolu s níž byl vyobrazen v seriálu Monstra pravěkých oceánů, a jež ho klidně mohla celého spolknout! Rozhodl jsem se tedy hledat obrázky xiphactina, a shodou okolností jsem včera na Twitteru narazil na jeden zbrusu nový! Jeho autorem je umělec Dhruv Franklin, a na svém twitterovém účtu jej zveřejnil teprve před jednadvaceti hodinami. Nádhera, že ano?


Popisek k obrázku: Stará samice velké masožravé ryby z rodu Xiphactinus se sluní pod hladinou vnitrozemského moře nedaleko pobřeží Laramidie. Náležitě si tuto klidnou chvilku užívá. Je dlouhá takřka šest metrů, nemá tedy mnoho nepřátel, a může si dovolit spolknout vše živé, co dorůstá menší velikosti než ona - do této kategorie patří velké množství mořských živočichů. Xiphactinus žil před 112 až 66 miliony lety nejen na území Severní Ameriky; jeho pozůstatky byly nalezeny i ve Venezuele, v několika evropských státech a v Austrálii.

Zítra a pozítří se dočkáte dvou částí nového příběhu ze 4. série Lovců kryptidů! V pondělí pak započne devátý týden kvízu, doufám, že se jej s radostí zúčastníte. Užijte si víkend, a vyražte ven do přírody, vždyť je propána červen!

Obrázek týdne 5. 6. 2020

5. června 2020 v 9:58 | HAAS
Máme tu první červnový Obrázek týdne tohoto roku. Dnes jsem si krátce procházel archiv, zvláště pak články z doby před deseti lety, z roku 2010. Narazil jsem na pár prvních Obrázků týdne se spoustou jurských dinosaurů z ledna a února 2010, a také na článek o Shunosaurovi, který jsem napsal jen několik měsíců poté. Tak nějak se mi to v hlavě spojilo dohromady, a tak jsem se rozhodl najít nějakou pěknou malbu zobrazující tohoto podivuhodného čínského sauropoda. A našel jsem ji. Vážně se mi moc líbí...


Popisek k obrázku: Jedenáctimetrový sauropod druhu Shunosaurus jiangyiensis prochází krásným zeleným lesem, tvořeným převážně jinany, bambusy a jehličnany. Kráčí sice sám, není však bezbranný. Kdyby ho náhodou napadl nějaký velký masožravý teropod, bránil by se mu s pomocí kyjovitého útvaru na ocasu, jenž je právě skryt mezi bambusovými stonky. V popředí se nachází kolonie rostlin druhu Nanjiaganthus dendrostyla, jež zdánlivě připomínají kvetoucí rostliny, ty se ovšem vyvinou až za několik desítek milionů let. Celá scéna se odehrává na území provincie Sečuán v Číně před 159 miliony lety.

Zítra se na mém blogu objeví poslední část příběhu "Přípravy na vyhubení" ze 4. série Lovců kryptidů. I nadále bude pokračovat kvíz "Který pravěký tvor to je?", máte-li zájem zúčastnit se tento týden, čas na odeslání odpovědí máte do neděle. Užijte si zbytek dneška a víkend!

Obrázek týdne 29. 5. 2020

29. května 2020 v 19:53 | HAAS
Je tu poslední pátek v květnu roku 2020. Co víc dodat, rozhodl jsem se dnes hledat obrázky vyhynulých kočkovitých šelem, a narazil jsem na jednu rekonstrukci, která mě uchvátila. Jejím autorem je slavný americký paleoartista Charles R. Knight, a tuto malbu zhotovil v roce 1903. Je nádherná, není-liž pravda?


Popisek k obrázku: Samec šavlozubé kočkovité šelmy druhu Smilodon populator obchází teritorium své smečky. Na vrcholku větrem bičovaného kopce označil močí nevysoký keř. Jeho listy však pravděpodobně nesou pach dalšího samce, který si dělá nároky na toto území. Původní majitel teritoria ho zahlédl, a začal řvát. Když se mu z hrdla dere ten strašlivý řev, a zároveň stojí na vyvýšeném místě, vypadá vskutku majestátně... Scéna se odehrává na území dnešní Kalifornie před 50 000 lety.

Máte-li zájem dozvědět se něco o hadech z období křídy, přečtěte si můj nejnovější článek na Blogorgonopsid Diaries, napsaný minulou sobotu.
Co se týče kvízu "Který pravěký tvor to je?", rozhodl jsem se tentokráte zveřejnit výsledek až v neděli. Pokud tedy máte zájem se zúčastnit, klidně napište odpověď k poslední nápovědě do nedělního rána. Kvíz bude samozřejmě pokračovat příští týden... Zítra Vás čeká druhá část příběhu "Přípravy na vyhubení" ze 4. série Lovců kryptidů!

Obrázek týdne 22. 5. 2020

22. května 2020 v 12:17 | HAAS
Tentokrát jsem hledal obrázky vyhynulých druhů sov, a podařilo se mi najít jeden, který je mi na pohled velmi příjemný. Jeho autorem je Julian Hume, anglický paleontolog, spisovatel a paleoartista, zabývající se především prehistorickými ptáky. Napsal několik knih, včetně velice zajímavé publikace Extinct Birds of Hawaii, ze které tato malba pochází.


Popisek k obrázku: Havajský puštík druhu Grallistrix auceps útočí na skupinu mohů hnědých (Moho braccatus), sotva dvaceticentimetrových pojídačů nektaru. Přitom vyděsil několik šatovníků druhu Chloridops wahi, ptáčků zeleného zbarvení, kteří se rozlétají pryč stejně poděšeně jako mohové. Scéna se odehrává na havajském ostrově Kaua'i na počátku našeho letopočtu, přibližně před 2 tisíci lety. Všechny vyobrazené druhy ptáků v důsledku lidské kolonizace Havaje vyhynuly. Grallistrix se nedokázal vypořádat s konkurencí zavlečených polynéských krys, a vyhynul už ke konci prvního milénia. Zato moho hnědý nadobro zmizel až v roce 1987.

Vyhynulí havajští ptáci jsou tématem, které mě velmi zajímá, a je tedy velice pravděpodobné, že se k němu někdy v budoucnu na blogu vrátím.
Zítra bude pokračovat čtvrtá série Lovců kryptidů, a to první částí nového třídílného příběhu. Od začátku příštího týdne se pak vrátí kvíz "Který pravěký tvor to je?", který byl na čas ukončen po prvním týdnu v únoru. Pravidla jsou stále stejná, zúčastnit se může každý! Užijte si zbytek dnešního dne a nadcházející víkend!

Obrázek týdne 15. 5. 2020

15. května 2020 v 11:55 | HAAS
Před dvěma týdny se v Obrázcích týdne objevila malba jednoho současného savce, minulý týden zase malba druhohorních plazů. Tak jsem si řekl, že tento týden budu hledat obrázky savcovitých plazů, synapsidů, a přestože je mám rád všechny, mezi mé nejoblíbenější se řadí gorgonopsianti. A tak jsem při procházení mnoha rekonstrukcí těchto "permských vlků" narazil na jednu malbu, která mne uchvátila. Tady je...


Popisek k obrázku: Tři a půl metru dlouhý gorgonopsid Rubidgea vychází z lesa, a s opatrností obhlíží skupinu býložravých Pareiasaurů. Hledá mezi nimi staré, nemocné či zraněné jedince. Pareiasauři samozřejmě predátora zpozorovali, a někteří se staví do obrané pozice. Na hladovou Rubidgeu tlumeně mručí ve snaze zahnat ji. I kdyby dravec našel nějaký zranitelný kus, neměl by šanci jej skolit. Skupina Pareiasaurů držících pospolu je na jednoho gorgonopsida zkrátka příliš. Avšak jedna Rubidgea může být předzvěstí celé smečky, a ta by mohla býložravým anapsidům pořádně zavařit... Scéna se odehrává na území Jihoafrické republiky před 252 miliony let.

Autorem obrázku je Doug Henderson. Nádherné dílo, nemám pravdu?
 
 

Reklama