Ostatní zajímavosti

Attenborough a gigantický mořský drak v premiéře

4. ledna 2018 v 14:43 | HAAS
Od roku 2016 natáčí společnost Humble Bee Films, už předtím ceněná za natočení seriálu Přírodní kuriozity Davida Attenborougha (David Attenborough's Natural Curiosities), hodinové speciály provázené Sirem Davidem Attenboroughem, jež se zaměřují na gigantická zvířata svého druhu, rodu či čeledi. V roce 2016 se poprvé vysílal film Attenborough a gigantický dinosaurus (Attenborough and the Giant Dinosaur, viz. rubrika Fotogalerie BBC), v prosinci 2017 pak skvělý dokumentární film Attenborough a gigantický slon (Attenborough and the Giant Elephant), vyprávějící příběh Jumba, první zvířecí superstar a slona, který se osobně znal s P. T. Barnumem (je skvělé, že dokument byl poprvé vysílán předtím, než šel do kin The Gratest Showman). Tuto neděli, 7. ledna 2018 ve 20:00, odvysílá kanál BBC One ve Spojeném království premiéru už třetího dokumentu tohoto typu, Attenborough a gigantický mořský drak (Attenborough and the Giant Sea Dragon). Moc dobře si pamatuji na začátek více než hodinového rozhovoru Sira Davida s Chrisem Packhamem z podzimu 2016, kdy Sir David krátce řekl, že právě minulý týden začali natáčet nový program o icthyosaurovi zcela nového, nepojmenovaného druhu. K nálezu došlo blízko Bristolu, hlavního města natáčení filmů o zvířatech a přírodní historii, tudíž nebylo problémem natočit vykopávky a poté vědecký výzkum, jenž po nich následoval... V tomto pořadu Sir David odhalí, jak tento gigant, měřící asi 6 metrů na délku, vypadal. Jeho kostra byla potažena zkamenělou kůží, díky čemuž bude o jeho vzhledu zjištěno ještě více, než pouze z kostí. Sir David a tým vědců také zjistí, co tohoto mořského predátora zabilo: zřejmě to byl ten nejhrůznější predátor Jurských vod před 200 miliony let, Temnodontosaurus. BBC také slíbila, že počítačový model ichtyosaura v tomto programu bude nejdetailnější. Sám se tedy nemohu dočkat, až pořad uvidím!!!Šťastné a veselé Vánoce 2017!

24. prosince 2017 v 9:17 | HAAS

Zase jsme se dočkali, po roce je tu Štědrý den! Všem Vám přeji skvělé, vydařené, kouzelné a chutné Vánoce! Doufám, že pro každého z Vás se pod stromečkem dnes večer najde alespoň jeden dárek, a udělá Vám radost! Šťastné a veselé Vánoce 2017!!!

Po Vánocích budu samozřejmě nadále pokračovat v psaní druhé série Lovců kryptidů! Pokračovat bude také projekt Psovité šelmy ze světa pravěku. Zároveň však přemýšlím o tom, že bych vytvořil další projekt, který by se možná zaměřil na vývoj šelem lasicovitých. V brzké době také napíši několik článků o ochraně přírody, budu pokračovat v psaní popisků zvířat současných i vyhynulých, a přibývat budou i články o nových objevech jak ve světě zoologie, tak paleontologie! Ještě před koncem tohoto roku se zde také objeví velká Soutěž Dinosauři 2017! Tak ještě jednou šťastné a veselé Vánoce!

HAAS

Úvod do Měsíce s lososy

15. listopadu 2017 v 15:19 | HAAS
Tah lososů z Tichého oceánu do amerických (zvláště 12 000 aljašských) a kanadských řek započal v červenci až srpnu a skončil minulý měsíc, v říjnu. Řekl jsem si však, že se těmto pozoruhodným rybám budu trochu více věnovat. Z osobních důvodů jsem se tedy rozhodl začít s Měsícem s lososy, a to už nyní. That's because there's more to these fish than meets the eye. Během následujícího měsíce budu na svůj web přidávat články o lososovitých rybách. Dozvíme se, jak se lososovití vyvíjeli, kdy vznikli a jaké druhy existovaly v prehistorii. Dozvíme se něco o jejich úžasném tahu, o jejich životě, nástrahách, kterým čelí, a v neposlední řadě se seznámíme i s druhy, které jsou na pokraji vyhynutí, a lidé je přesto loví. Měsíc s lososy začíná dneškem, skončí zřejmě v půlce prosince. Datum, kdy jej zakončím, však přesně neurčuji. Další články, jako jsou Správce dinosauřího parku, Lovci kryptidů - 2. série, Psovité šelmy světa pravěku a znalostní kvízy, se zde pochopitelně budou také objevovat. Pokusím se však o to, aby se většina ostatních článků zaměřila na lososy a další ryby z čeledi lososovitých. Jsou to úžasná zvířata, která překonávají neuvěřitelné vzdálenosti, a závisí na nich řada ekosystémů. Ať už jsou to ekosystémy zde v Evropě, tak v Severní Americe, kde na tahu lososů skutečně závisí životy vlků, orlů, medvědů a dalších majestátních predátorů. Přiblížíme si také vztah lososů s člověkem... Je čas ponořit se do lososího světa a dozvědět se o nich mnoho nového!

Nový seriál Divoké Filipíny s Nigelem Marvenem!

25. října 2017 v 15:14 | HAAS
Fanoušci Nigela Marvena, včetně mě, už od února tohoto roku vědí o jeho novém, připravovaném seriálu. Během jara tohoto roku Nigel natáčel na Filipínách nový dobrodružný dokument, jehož název je Divoké Filipíny, tedy Nigel Marven's Wild Philippines! Nigel už dříve slíbil, že se na Filipíny vrátí, přece jen Deset nejnebezpečnějších hadů Filipín z třetí série Deseti nejnebezpečnějších hadů neukázal všechna úžasná zvířata, která na těchto ostrovech potkáme. Divoké Filipíny je trilogie, podle Nigela by měla mít televizní premiéru na Nat Geo Wild někdy koncem roku, pravděpodobně v prosinci. Půjde o první přírodovědný seriál zaměřený na divoká zvířata, krajinu a kulturu Filipín, a byl natočen v podobném stylu jako Divoká Kolumbie s Nigelem Marvenem (Wild Colombia with Nigel Marven) z roku 2012. Jen produkční tým se trochu liší, za střihem seriálu stojí především Tom Wright, který už se společností Image Impact Ltd spolupracoval při stříhání filmu Deset nejnebezpečnějších hadů Arábie, který měl s ostatními díly třetí série cyklu premiéru začátkem tohoto roku na Nat Geo Wild... Natáčení Divokých Filipín probíhalo na jaře, v červnu si pak Nigel udělal desetidenní přestávku, když byl jednou z celebrit na Festival of Wildlife na Borneu (mj. například s Nickem Bakerem), a pak pokračoval natáčením korálových útesů při pobřeží filipínských ostrovů až do konce června, načež v červenci následoval jeho druhý rozvod. Natáčení bylo během jara takřka konstantní, a jak je zvykem, štáb byl malý, složený z Nigela jakožto moderátora a producenta, kameramana Mikea Hutchinsona a zvukaře. Podle Off the Fence, distributora, budou názvy tří epizod Divokých Filipín Luzon: The Volcanic North, Palawan: The Last Frontier a Visayas: Heart of the Archipelago. V seriálu budou ukázána filipínská zvířata, které předtím ještě nikdo nenatočil. Už teď se ví, že v něm budou znovu vystupovat orli filipínští, neboť se Nigel vrátil do jejich chovné stanice, také nártouni, různé druhy žab, hadů, loděnka (Nigelova první) a také krajta mřížkovaná, která se zakousla do mikrofonu na kameře a nepustila deset minut! Už se nemůžu dočkat, až se budu moci na Divoké Filipíny podívat. Naši britští přátelé však samozřejmě mohou premiéru Divokých Filipín shlédnout již brzy, od 25. listopadu do 1. prosince 2017 se totiž mohou přidat k Nigelovi v Grant Arms Hotel ve Skotsku (bude tam po celý týden spolu hosty a Johnem Poynerem). Určitě to bude naprosto skvělé!


Obrázky od Image Impact Ltd (Nigel Marven).
A ještě jedna zpráva: Terri, Bindi a Robert Irwin se vrací na Animal Planet! Nedávno o tom informovali v krátkém videu, zatím se o tom neví víc, ale je skvělé, že Irwinovi budou zpět ve svém novém pořadu. Začalo to Stevovým Lovcem krokodýlů a bude to úspěšně pokračovat!

Premiéra cyklu Modrá planeta 2

22. října 2017 v 10:36 | HAAS
Před šestnácti lety zhruba touto dobou byli diváci televizní stanice BBC One uchváceni úžasnými záběry a příběhy zvířat i rostlin žijících v hlubinách moří a oceánů stejně jako v jejich blízkosti, které zprostředkoval osmidílný dokumentární cyklus Modrá planeta (anglicky Blue Planet). Byl to velký filmařský projekt, natáčený ve 200 lokacích světa po dobu pěti let, a byl tak úspěšný, že brzy následovaly další velké přírodovědné seriály, jako Planeta Země (2006), Život (2009) nebo také Příběh života (2014). Všechny vyprávěl Sir David Attenborough, největší přírodovědný hlasatel a nejslavnější televizní průvodce přírodou. Minulý rok zaznamenala BBC velký úspěch s příchodem seriálu Planeta Země 2 (Planet Earth II), který po deseti letech navázal na původní cyklus s novými příběhy, úžasnými záběry a komentářem čteným Sirem Davidem. Nyní, na podzim 2017, přichází další velký dokumentární cyklus, pokračování Modré planety, jednoho z těch dokumentů, které vše odstartovaly. Modrá planeta 2 (Blue Planet II) bude mít premiéru už za týden, v neděli 29. října 2017 ve 20:00! Natáčení začalo v roce 2013 pod pracovním názvem Oceány (tak se nicméně jmenuje už dokumentární cyklus BBC z roku 2008), změnil se pak na Modrá planeta 2 v únoru tohoto roku. Cyklus slibuje mnoho. Trailer, který na internetu shlédly miliony lidí z celého světa, sám o sobě ukazuje, že je na co se těšit. Někteří tvrdí, že to bude Pixar naživo. V sedmi úžasných epizodách opět navštívíme nejrůznější kouty naší planety, nahlédneme pod vodní hladinu a uvidíme úžasná zvířata, od kytovců přes různé ploutvonožce po mořské koníky, a samozřejmě toho bude mnohem víc. Pětiminutový prequel vyšel už 27. září a ukázal některé ze záběrů, na které se můžeme těšit. Stejně jako cyklus, jehož premiéry se brzy dočkáme, byl prequel doplněn hudbou od Hanse Zimmera a od Radiohead. Rocková skupina Radiohead také vydala novou verzi písničky Bloom, kterou vydala roku 2011, a jež byla údajně inspirována první Modrou planetou... Jak již bylo zmíněno, televizní premiéra Modré planety 2 se uskuteční příští týden v neděli. Avšak světová premiéra Modré planety 2 nastala v první polovině října v Bristolu. Ze 106 000 lidí, kteří chtěli vstupenky na premiéru do kina v Cinema De Lux, se jich tam nakonec dostalo pouhých 200, to byl limit. Tito diváci byli zároveň poctěni setkáním se Sirem Davidem. Jednadevadesátiletá legenda mluvila během události o nebezpečích, které našim oceánům hrozí... Už vyšla také doplňující kniha s názvem Modrá planeta 2, má 312 stran a napsali ji producenti seriálu James Honeyborne a Mark Brownlow, přičemž Sir David napsal předmluvu. Snad celý článek mohu zakončit ještě jednou informací: BBC NHU doufá, že za deset let vyjde seriál Planeta Země 3, který by měl opět vyprávět Sir David. Přejme mu tedy pevné zdraví, je skvělé, že se stále věnuje této činnosti, a já sám se už nemohu dočkat na jeho výtečný komentář k Modré planetě 2!

Brzy na tomto blogu přibydou další informace o chystaných přírodovědných seriálech...

Začátek produkce nového seriálu Deadly Dinosaurs!

6. září 2017 v 15:53 | HAAS
Konečně jsme se dočkali! Po třech letech přichází zcela nová série Deadly, velkého přírodovědného seriálu z dětské stanice CBBC, kterým provází odvážný svalouš Steve Backshall! S více než sto epizodami patří Deadly k populárním v současnosti běžícím pořadům o přírodě nejen pro děti, ale i pro jejich rodiče. V letech 2009 až 2012 byly natočeny tři série Deadly 60 (60 zvířecích zabijáků), seriál Deadly 360 (Predátoři zblízka), Live 'n' Deadly a několik dalších. Naposledy to byl Deadly Pole to Pole (Od pólu k pólu, dívejte se na ČT:D v neděli na epizodu o Arktidě), který byl dotočen roku 2014. Následující cyklus Backshall's Deadly Adventures (Backshallova nebezpečná dobrodružství) z roku 2015 shrnoval různé ze Stevových dobrodružství po celém světě při natáčení Deadly i expedičních filmů BBC. Nyní se série vrací, což je úžasné, zvláště pak v době, kdy se s velkým entuziasmem mluví i o možném návratu série Nefalšovaná přírodní podívaná (The Really Wild Show), o čemž se poměrně nedávno zmiňoval Chris Packham. Avšak nová série Deadly se nezaměří na současná zvířata. Bude o dinosaurech, a proto se bude jmenovat Deadly Dinosaurs! Steve Backshall v pondělí 4. září na sociálních sítích informoval o začátku produkce seriálu. Deadly Dinosaurs bude mít deset třicetiminutových epizod, v nichž opět uvidíme hvězdy seriálu Putování s dinosaury. S pomocí nejmodernější technologie Steve prozkoumá život těchto dinosaurů v podrobnostech. Kromě scén z Putování s dinosaury by se v seriálu mohly objevit i některé záběry z Planety dinosaurů z roku 2011. Tak tomu bylo i v epizodě o dinosaurech v seriálu Od pólu k pólu. Steve si nakonec vždy vybere, který dinosaurus se zařadí na jeho seznam zvířecích zabijáků... Podle Careersearch, kde se možnost přihlásit se na spolupráci na seriálu nabízela ještě na začátku července tohoto roku, se budou Deadly Dinosaurs kompletně natáčet v Bristolu... Já sám si myslím, že tento seriál se bude trochu podobat Deadly 360. Ve studiu by Steve mohl pustit různé sekvence s dinosaury a pak z nich vybrat ty nejzabijáčtější. Možná se však v tomto seriálu objeví i něco nového, možná budou scény z archivů BBC sestříhány zcela nově, aby byly vytvořeny úžasné, dramatické a zábavné sekvence. DEADLY!!!

Na toto se vážně těším!

Wild Alaska Live: Velký živý přenos z divočiny

24. července 2017 v 14:44 | HAAS
Včera v hlavním vysílacím čase večer proběhl na stanicích BBC One a PBS první ze tří velkých živých přenosů přímo z centra aljašské divočiny! Nová trilogie vznikající ve spolupráci BBC a PBS s názvem "Wild Alaska Live" poskytuje neuvěřitelný pohled na jednu z největších událostí ve světě přírody. Právě nyní, v létě, ohromné množství lososů táhne do vnitrozemí Aljašky, zpět do těch vod, kde se sami před lety narodili. Ne každý z nich však dorazí na místa tření. Obrovský počet predátorů, jako jsou medvědi, vlci, orli a aljaští žraloci, je následují nebo na ně při cestě číhají, a to jak na moři, tak u řek, kterými lososi táhnou. Ještě nikdy předtím se v televizi neobjevily záběry všech aspektů této události živě... Avšak nyní se vše mění. Už včera měla první epizoda Wild Alaska Live velký úspěch. Desítky milionů lidí po celém světě sledovali prvních šedesát minut živého přenosu, který bude pokračovat ve středu 26. července opět večer... Nejde o první přírodovědný seriál BBC, který se vysílá z divočiny živě. Už v roce 2015 měl podobně velký úspěch cyklus Big Blue Live, zaměřující se na plejtváky v Kalifornii. Provázeli jím Matt Baker, Liz Bonnin a Steve Backshall. Minulý rok BBC vysílala Arctic Live. Provázeli jí Kate Humble, Simon Reeve a Gordon Buchanan. Podle mě je to v obou případech hvězdné obsazení... Pro Wild Alaska Live se vrací obsazení moderátorů z Big Blue Live, k Angličanům Mattu Bakerovi a Stevu "Bite" Backshallovi z Deadly a irské moderátorce Liz Bonnin se navíc ještě přidávají američtí bratři z divočiny Krattsovi... Ve druhé epizodě, vysílané na BBC a PBS ve středu, se Steve Backshall vydá do hlubin aljašského ledovce. Něco takového už podnikl při natáčení Expedition Alaska (2007) a Deadly Pole to Pole (2014), ovšem toto bude vůbec první živý přenos z místa, kde, jak už Steve v Deadly řekl, "člověk prostě nemá co dělat". Wild Alaska Live je tedy televize ve svém zlatě... A já se už nemohu dočkat shlédnutí této fascinující nové řady!
Dippyho vystřídala Hope

18. července 2017 v 9:41 | HAAS
Na britských webech se o této zprávě začalo hodně psát asi před týdnem. Už přinejmenším půl roku víme, že Dippy, slavný Diplodocus z Přírodovědného muzea v Londýně, odjíždí na velkou tour po Spojeném království. Jeho místo v hlavním sále muzea vystřídala kostra plejtváka obrovského, která byla pojmenována Hope ("Naděje"). Zatímco bude Dippy ukazován v krátkých časových úsecích po celém Spojeném království, budou návštěvníci muzea moci obdivovat kostru největšího živočicha, který kdy žil. Plejtvák obrovský je totiž stejně dlouhý jako velcí sauropodi (30 metrů!), ale váží třikrát víc než oni. Obrovští živočichové, kteří se vyvinuli a žijí ve vodě, totiž vždy bývají větší než ti suchozemští. Plejtvák obrovský byl prvním živočišným druhem, jehož se lidé rozhodli zachránit. Krátce poté, co se národy celého světa poprvé spojily v boji za záchranu životního prostředí a zakázaly škodlivé freony, díky čemuž se nyní, po desetiletích, ozonová díra pomalu, ale jistě zaceluje, přišlo rozhodnutí o ochraně plejtváků obrovských. 99 % populace bylo vyhubeno, avšak dnes jejich počty rostou díky intenzivní ochraně. I proto se kostra plejtváka z Přírodovědného muzea v Londýně jmenuje Hope... Kostra byla dosud vystavována ve zvířecí galerii muzea, ale po přesunutí Dippyho zaujala místo v hlavním sále. Nyní to tedy není Diplodocus, kterého návštěvníci muzea spatří jako první velký exemplář, ale samotná Hope. Dippyho kostra není skutečná, na vystavění v muzeu by byla příliš zranitelná, takže všechny kosti, které ji tvoří, jsou odlitky. Kostra velryby je však tvořena skutečnými kostmi. Dippy byl Přírodovědnému muzeu v Londýně darován v roce 1905 jistým boháčem. Hope se v muzeu objevila už roku 1881. Dippy byl v hlavním sále od roku 1979. Hope se v něm nachází od roku 2017. Muzeum nyní podstupuje svou největší transformaci za 136 let své existence, a je jisté, že výsledek bude úžasný! Na BBC byl již vysílán díl vědecké série Horizon, jenž se výměně Dippyho za Hope věnuje, a který vyprávěl Sir David Attenborough...

Lovci kryptidů: Epizody a postavy

28. června 2017 v 12:15 | HAAS
V pondělí na mém blogu skončila první série velkého příběhu Lovci kryptidů. Již dlouho jsem zamýšlel, že krátce po jejím skončení sepíši děje všech kapitol a popíši také postavy, s nimiž jste se v průběhu uplynulých měsíců setkávali... První série byla teprve úvodní, seznámili jsme se s původně tříčlenným týmem, který se nakonec rozrostl, získal technicky vyspělou základnu a pustil se do nových a nebezpečnějších misí, než kdy předtím. Ze zoologů, kteří původně cestovali po světě a pátrali po záhadných zvířatech, se nyní stali ti, kteří musí čelit zlu... Nejprve se však podívejme na všech deset kapitol Lovců kryptidů, které tvoří 1. sérii tohoto příběhu...

1. díl nese název Kostarika (Costa Rica), jelikož se odehrával v této malé, avšak na počet zvířecích i rostlinných druhů bohaté středoamerické zemi. Pierre a Sabine Leroyovi, bratr a sestra pocházející z Francie, kteří již léta pracovali na výzkumném projektu Přírodovědného muzea v Paříži. O rok dříve se pokusili na poloostrově Osa v Kostarice nalézt tajemné zvíře, které má připomínat něco mezi kočkou, psem a opicí. Pierrovi se tehdy poštěstilo tajemného netvora jen minout, ovšem po roce se na poloostrov Osa vrátili se svým přítelem, anglickým přírodovědcem Jackem Owenem. Po několikadenním pátrání nakonec nalezli kočko-pso-opičáka a pořídili jeho fotografii. Zároveň zjistili, že tento živočich napadá lidi, což potvrdil i nález lidské lebky v jeho hnízdě na stromě. Tehdy ještě nevěděli, co vše tento objev přinese...

2. díl, Skotsko (Scotland) též nese název části naší planety, kde se odehrává. Jack, Pierre a Sabine se v Londýně setkali se Samem Weberem, mužem údajně pocházejícím z Německa, který je velkým fanouškem nově vzniklých Lovců kryptidů. Chce se k nim připojit na cestě k jezeru Loch Ness za odhalením tajemné Nessie, lochneské příšery jezero údajně obývající. Sam, který brzy udělá velký dojem na Sabine, a to i tím, že jí zachrání život, leze na nervy Pierrovi a také Jack jej brzy začíná podezřívat. Poté, co jsou ukradeny záběry lochneské příšery a Sabine se Samem zmizí, začíná našim hrdinům vše docházet...

3. díl, Zrada (Betrayal), byl sestaven pouze z jediné, krátké části. Jack odhaluje, že Sam Weber není Němec, nýbrž Estonec, zaměstnaný nějakou čínskou firmou, která si objednala krádež záběrů lochneské příšery. Když se Jackovi s Pierrem podaří Sama a opilou Sabine najít, ukazuje se, že pravda byla na jejich straně. Jack se ukazuje být nejen schopným velitelem Lovců kryptidů, ale i detektivem, který celou záhadu vyřešil. Sam Weber byl nakonec zatčen, ale záběry lochneské příšery Lovcům kryptidů vráceny nebyly. Pravděpodobně už byly odeslány tomu, kdo celým úkolem Webera pověřil...

4. kapitola, Obr z pralesa (The Giant from the Rainforest) se točí kolem další expedice, kterou Jack, Pierre a Sabine uskutečnili, tentokráte do deštných lesů Konga. Ewet, pracovník malého letiště nedaleko maličké konžské vesničky, informuje své bývalé spolužáky, Pierra a Sabine, o výskytu podivných tvorů v okolí, včetně Kongamata, dost možná přežívajícího ptakoještěra. Jack je ohledně existence těchto živočichů skeptický, ale změní svůj názor poté, co se týmu podaří objevit Mokele Mbembe s mládětem. Velká samice sauropodu podobného plaza je tím obrem, kolem kterého se příběh točí. Lovci kryptidů obě zvířata dokumentují, poté je však tým rozdělen kvůli útoku masožravého abelisaurida. A nakonec se ukáže, že jeskyně v hloubi pralesa skutečně obývá Kongamato...

Děj páté kapitoly, V zemi Burronjora (In the Land of Burronjor), se odehrává v severní Austrálii, zasažené suchem. Místní farmáři už desítky let informují o existenci masožravého dinosaura, přezdívaného Burronjor, který napadá jejich ovce. Jack, Pierre a Sabine vyrážejí do akce, aby záhadu vyřešili. Burronjor skutečně žije, a Jack jej navíc zachrání před útokem podlého střelce, jehož cílem je zvíře zabít.

Šestá kapitola se jmenuje Hledání medvědí nestvůry (Search for the Monster Bear). Došlo v ní k velké události, která posunula děj Lovců kryptidů na jinou kolej. Jack, Pierre a Sabine se vydali do Sachs Harbour na Banks Island v severní Kanadě. Zde má údajně přežívat medvěd krátkočelý, druh považovaný jinak za vyhynulý od konce doby ledové. Brzy se však ukázalo, že zde nešlo jen o medvědí nestvůru. Sam Weber byl propuštěn z vězení, organizoval střelbu na jednoho z medvědů, a pak následovalo dlouhé pronásledování Weberovy bandy, které skončilo až v Yellowknife v Severozápadních teritoriích. Zde proradný Sam Weber zastřelil Sabine Leroyovou. Poté byl zatčen, ale Lovci kryptidů jeho činem přišli o členku týmu.

7. díl, V pasti (Trapped), byl vyloženě pánská jízda. Jack a Pierre se vypravili do Chile, přímo do mocné a neuvěřitelně suché pouště Atacama. Pierre doufal v nález monster z Aricy, jakýchsi raptorů, reliktu skupiny dinosaurů, jež před více než 65 miliony let dosahovala značné inteligence. Jack naopak věděl, že o výpravě se jistě dozvěděli jejich nepřátelé a poslali za nimi ozbrojence. Po únosu Pierra nepřátelskou skupinou se to jen potvrdilo. Monstra z Aricy však Lovcům kryptidů pomohla, neboť pozabíjela všechny členy druhé výpravy. Jack s Pierrem přežili a nakonec se dozvěděli, že za celým honem na Lovce kryptidů stojí nějaký čínský miliardář Zhou Len...

Děj osmého dílu, nazvaného Černá stopa (The Black Track), začíná v rakouských Alpách, kde se Jack s Pierrem snaží vypátrat Tatzelwurma, zvíře, jež připomíná něco mezi kočkou a červem. Poštěstí se jim zahlédnout jej jen letmo, místo toho se však dozvídají o krutém muži, který se zvíře snaží zastřelit. Později jsou varováni jedním Číňanem, který jim sdělí, že za vším stojí Zhou Len. Jack s Pierrem se vypraví do Šanghaje, ale jsou terčem únosu, poté se dostanou do Zhou Lenovy vily v lese, kde je čeká nemilé překvapení: strážce Xiu, mladý Mapusaurus. Jsou drženi ve sklepech vily, odkud nakonec unikají, přičemž zachrání Rogera Neilla, Akihika Yukimuru a Fahada Ghazalliho, kteří jsou Zhou Lenovými zajatci. Nepřítel je nakonec zatčen...

V Honu na lidožrouta (Hunting of the Man-Eater) se Lovci kryptidů ženou za obrovitým, lidožravým krokodýlem z indického státu Urísa. Příběh se odehrává rok po událostech z Černé stopy. Lovci kryptidů již mají technicky vyspělou základnu v Londýně, mají šest výtečných členů a skvěle se jim daří. Po návratu z Urísy se od nové členky týmu, Pauline Jetkinsové dozví, že do základny pronikl dinosaurus, zřejmě mladé monstrum z Aricy. Snažil se Pauline zabít. Je jasné, že tento útok někdo naplánoval.

10. díl, Svět před záhubou (The World's About to Break), byl pojmenován podle úvodních slov znělky animovaného seriálu Avengers: Nejmocnější hrdinové světa (písnička se jmenuje Fight As One), která se v něm objevuje hned dvakrát-na začátku, když si Pierre pouští televizi, a na konci. Jack, Pierre, Akihiko, Fahad, Roger a Pauline původně zamýšlejí expedici do Arizony za dvounohými ještěry, ale po smrti newyorského údržbáře, kterému byla ohlodána hlava neznámým monstrem, se vydávají do "světového hlavního města", aby záhadu vyřešili. V New Yorku na ně čeká zlé překvapení. Smrt údržbáře byla pouze začátkem. Jeho vrahem byl kočko-pso-opičák (z 1. dílu), kterých jsou v New Yorku spousty. Stejně tak je město poseto Tatzelwurmy, monstry z Aricy a hlídkuje v něm i medvěd krátkočelý, stejně jako obří krokodýl z Urísy. Zhou Len se úplatkem dostal z vězení, po boku má Sama Webera, který pro něj již léta pracuje, a společně se chystají ovládnout svět s pomocí kryptidů. Je jen na Lovcích kryptidů, aby je zastavili. Když celý masakr končí, je Pauline ve vážném nebezpečí, ale Jackovi a jeho přátelům se ji nakonec podaří zachránit a Zhou Len umírá ve staré pískovně ve Waverly na jihu státu New York. Jack se později zmiňuje o tom, že toto celé byl teprve začátek...

Lovci kryptidů jsou nyní připraveni čelit jakémukoliv nebezpečí, které našemu světu hrozí ze strany podlých lidí, stejně jako nebezpečných kryptidů...

Kladné postavy Lovců kryptidů jsou zatím tyto:

Jack Owen - mladý anglický přírodovědec, dobrodruh, který vyniká jak svou silou, tak inteligencí. Je velitelem Lovců kryptidů a vede všechny výpravy. Je velmi rozvážný a nebojí se jít do akce. Jeho jedinou nevýhodou je, že má sklony k tajemným výrazům v obličeji a často si své poznatky ponechává až do chvíle nebezpečí, kdy by jimi měli oplývat všichni, kterým ono nebezpečí hrozí. Jack dříve vedl různé zoologické výzkumy, například výzkum středoamerických hlodavců, ale nyní je Lovcem kryptidů a je rozhodnut postavit se prakticky čemukoliv!

Pierre Leroy - strašpytel, který je schopen Lovce kryptidů přivést do různých trampot, ale zároveň velmi dobrý mladík věřící v existenci všech typů kryptidů. Vedle své sestry Sabine působil nerozvážně, ale měl ji velmi rád. Zatím jsme toho v první sérii nebyli svědky, ale po smrti sestry se z něj v hloubi duše stává osamělec, který začíná trpět nočními můrami a výčitkami, neboť smrt své sestry nedokázal odvrátit. V budoucnu se to vše stane pro osud Lovců kryptidů velmi nebezpečným...

Sabine Leroy - velmi rozvážná, direktivní a tvrdá dívka, sestra Pierre Leroye, pocházející stejně jako on z Francie. Patřila k zakládajícím členům Lovců kryptidů. Bohužel se příliš nechala unést řečmi vychloubačného Sama Webera při expedici ve Skotsku, za což později v Yellowknife, v Kanadě, tvrdě zaplatila. Weber ji zastřelil dvěma ranami z pistole. Její smrt Lovce kryptidů velmi zasáhla.

Roger Neill - člen bojovné trojky Lovců kryptidů. Byl to agent, vyslaný z Kanady do Zhou Lenova sídla v Číně. Tam byl odchycen a držen, a snad i mučen, v Zhou Lenových sklepech. Poprvé jsme se s ním seznámili v díle Černá stopa, kde ho Jack osvobodil. Roger je starší, šedivý muž s plnovousem, typická je pro něj laserová pistole a je také schopným motocyklistou. Nyní patří mezi právoplatné členy Lovců kryptidů a přátelí se s Jackem.

Akihiko Yukimura - původně japonský agent, poprvé se objevil v Černé stopě jako zajatec Zhou Lena. Jeho úkolem bylo proniknout do vily a získat pro Japonsko co nejvíce informací o Zhou Lenově chystaném projektu. Bohužel byl v jeho sklepech mučen, kvůli čemuž se po osvobození Jackem Owenem stal úhlavním nepřítelem Zhou Lena. Akihiko je zdatný technik, stojící za úžasným vybavením základny Lovců kryptidů. Je též drsným bojovníkem. Skvěle se ohání železnou tyčí a je schopen porazit prakticky kohokoliv. Někdy je však paradoxně jeho vztek tím, co ho oslabuje.

Fahad Ghazalli - zprvu to byl agent Spojených arabských emirátů, vyslaný do Zhou Lenovy vily. Byl držen v jeho sklepech do té doby, než jej Jack Owen osvobodil. Někdy je sice trochu líný (viz. pátá část Honu na lidožrouta), ale jinak je schopným bojovníkem a taktikem, a patří do bojovné trojky Lovců kryptidů (spolu s Akihikem a Rogerem). Je plešatý a většinou nosí oblečení výrazných barev (fialová či růžová).

Pauline Jetkins - mladá sekretářka, která se s Jackem Owenem zná od doby univerzity. Jack ji zaměstnal jako členku týmu Lovců kryptidů. Poprvé jsme se s ní setkali v Honu na lidožrouta, když se bránila mladému monstru z Aricy, které Zhou Len vyslal do základny. Je velmi pracovitá a většinu času tráví v kanceláři, ale rozhodně se dokáže ubránit i tomu nejhladovějšímu netvorovi. Poprvé se vydala do akce v poslední části, Svět před záhubou. Nakonec ji Jack osvobodil. V budoucnu budeme svědky Paulininých větších akcí.

To je tedy vše ve zkratce k 1. sérii Lovců kryptidů, kterou jsem v pondělí dopsal. Druhou sérii očekávejte zřejmě s koncem prázdnin. Bude mnohem akčnější a půjde v ní o mnohem víc, než dosud. Zatím ale nic nemohu prozradit... Mám v plánu pouze vytvořit krátký komiks odehrávající se mezi časovou linií 1. a 2. série, v němž něco nastíním. Nemohu slíbit, že jej vytvořím, je však možné, že tak učiním a vy si jej budete moci přečíst v červenci...

Pokud jste Lovce kryptidů četli, můžete mi do komentářů napsat, který díl nebo která postava Vás třeba zaujala nejvíce. Budu za to moc rád...

Dinosaurs in the Wild

19. června 2017 v 13:16 | HAAS
"Jestliže Putování s dinosaury byl přírodopisný pořad, pak toto je safari."
Tim Haines, tvůrce seriálů Putování s dinosaury, Putování s pravěkými zvířaty, Putování s pravěkými monstry a Pravěk útočí.
Už tuto sobotu, 24. června 2017, se v Birminghamu otevře úžasná atrakce - DINOSAURS IN THE WILD!!! Kreativním režisérem celého projektu je Tim Haines, producent a režisér, jenž přišel s nápadem vytvořit cykly o pravěkých zvířatech ze série Putování s... a jenž tento plán též dokonale zrealizoval. Haines, nyní produkující především drama, jako například seriálovou verzi slavné anglické legendy Beowulf, se na tento rok vrátil k dinosaurům...

Dinosaurs in the Wild kombinuje špičkovou moderní technologii a pravý divadelní zážitek. Není to televizní pořad, je to přímé setkání s dinosaury...


Jak už to Tim Haines řekl před uvedením putovní show Putování s dinosaury: The Arena Spectacular, cílem televizní série bylo, aby si lidé lépe představili dinosaury a podívali se do jejich světa, a stejně tak se stalo v celé show. Dinosaurs in the Wild toto vše přivádí ještě o kus dál. Tentokrát to nejsou modely v životní velikosti, ovšem počítačové modely zvířat, jež se díky novým poznatkům stávají bizarnějšími a kouzelnějšími, ale též nebezpečnějšími než kdy před tím. Jak ale Tim Haines řekl, tým stojící za Dinosaurs in the Wild nemá nic společného s týmem, jenž vytvořil Putování s dinosaury. Jak uvedl, BBC je velmi přísná a ne vše, co sám chtěl vytvořit, mu povolila (jiný příklad: i Sir David Attenborough musí bojovat za to, aby ve svých pořadech mohl mluvit o ochraně přírody, neboť politicky jsou některé záležitosti kontroverzní).

Příběh Dinosaurs in the Wild diváky skutečně vezme na cestu zpět v čase. Hainesův příběh je úžasný. Společnost Chronotex Enterprises už od 70. let odhaluje, jak cestovat časem, a nyní jeden z takových výletů zpět v čase umožňuje i nám, návštěvníkům. Celý zážitek trvá asi 70 minut a je přesně naplánován, tak aby byl přímo nabit dinosauří akcí... Návštěvníci se budou cítit jako účastníci celého výletu, jako vědci pracující v Chronotexové laboratoři. Budou svědky skutečné pitvy Pachycephalosaura, uvidí gigantické Alamosauří srdce ve skleněném válci a spatří i klubající se Triceratopsátka. A sáhnou si i na dinosauří trus.

Jak Tim Haines uvedl, putovní show Putování s dinosaury se mu velmi líbila. Nyní však technologie pokročila dál a Haines chtěl mnohem, mnohem více než "jen" putovní show. A nyní jsou to digitální dinosauři, s nimiž se návštěvníci mohou setkat. Bude to 3D, návštěvníci nemusí chodit do arény, stačí skočit přímo do světa dinosaurů!


 
 

Reklama
Reklama