Podivuhodné zprávy ze světa pravěku

Kanibalizmus u masožravých Theropodů

11. prosince 2009 v 15:13 | HAAS
V tomhle článku se možná objeví i ornithopodi, ale nevím to teď přesně.
Masožraví dinosauři sice lovili hlavně ty býložravé, ovšem někdy se stalo, že napadli vlastní druh. Kteří to jsou, se dovíte v tomto článku, ať už budou z Triasu, Jury nebo Křídy. Určitě jste viděli už pár takových scén ve filmech, já Vám teď přinesu informace o nich...

Coelophysis byl jedním z dinosaurů-kanibalů. Jeho potravou se stávali býložraví Placeriasové, ale v období nouze žrali svá mláďata. Podle vědců se to ale tak často nestávalo. Jsou ale zkameněli-ny, objevené v Arizoně, které to potvrdily.

Utahraptor byl také kanibalem, stejně jako u Coelophysise se to ale nestávalo poměrně často. Mohl zabít buď svá mláďata, nebo sežral mršinu svého druhu (pokud bylo nutno). Zkamenělin, které to mají potvrdit není mnoho, když ale byla objevena zkamenělina, na které měl Utahraptor v žaludku malé kosti jiného Utahraptora, vědci usoudili, že to asi kanibal bude. Doteď to ovšem nevíme přesně.

Možná je k neuvěření, že Velociraptor se už také zařadil mezi kanibaly. Mohl sežrat mršinu svého druhu, nebo jak bylo v prvním díle Dinosaur planet, i svá mláďata. Ty sežrali ale zvláště samci, pokud ale bylo období hladu a Velociraptorům se nepodařilo nic ulovit, tak i samice. Je jen ale jedno potvrzení, že byl Velociraptor kanibalem.

Albertosaurus mohl být také kanibalem, jak nasvědčují otisky. Ale dospělci se možná už nejedli, protože byli zvláště silní, takže by útočník mohl tvrdě zaplatit. Jejich "kanibalistickou" potravou byla tedy mláďata.

A v našem článku nechybí ani Tyrannosaurus. Tento "Král dinosaurů" dokázal zabít i druha starého, jako byl on sám. A svědčí o tom i druhý obrázek s Tyrannosaurem...

Doufám, že jste se dozvěděli o kanibalizmu dinosaurů hodně, jestli se Vám to líbilo,
komentujte prosím...

Dinosauři na sněhu

4. prosince 2009 v 13:27 | HAAS
V době před 106 miliony lety, kdy byla Austrálie spojená s Antarktidou se objevovali ve sněhu také dinosauři. Proto Vám přináším pár obrázků, kde tito dinosauři jsou. Přes Austrálii do Antarktidy se nedostalo ale mnoho dinosaurů. Četné druhy po této cestě vymřely, ale některým se to přece jen podařilo. Patřila k nim zejména Leallynasaura nebo Mutaburasaurus. V té době nebyla v Antarktidě ještě taková zima jako dnes, přes zimu tam ale mohl dosáhnout vysoký bod mrazu. Nakonec tito dinosauři vymřeli, ale jejich zkameněliny byly objeveny a jsou vystavovány v mnoha muzeích...

Raptoři na sněhu: Někteří raptoři se také dostali do Antarktidy. Nebylo zde ale objeveno moc důkazů, ale díky několika zkamenělinám z Austrálie můžeme tvrdit, že se jim podařilo ovládnout svojí mocí i Antarktické oblasti. Na obrázku nahoře vidíme Raptory, kteří spadly z vysokého svahu a jedou rychle na zem.

Pachycephalosaurus v Polární oblasti: Dokonce i Pachycefalosaurytí se dostali do Antarktidy. Důkazů také není mnoho, ale otisky zanechané v půdě a nalezené v Austrálii těsně u moře a další na Antarktidě dokazují, že zde jednou tento dinosaurus kráčel. Určitě ale nemohl být největší, jak zkamenělina dokazuje. Na obrázku vidíme Pachycephalosaura za úplňku.

Leallynasaura v Polárních oblasech: byla docela častá, a je mnoho zkamenělin, které by to dokázaly. Leallynasaura se pohybovala celkem rychle na to, že žila v oblastech kde byla zima. Její nejhojnější sbírku zkamenělin najdete v Darwinu v Austrálii. Na obrázku, který jsem namaloval, vidíme Leallynasauru brodící se sněhem.

Jestli že se Vám článek líbil, ohodnoťte ho na všechny hvězdičky, nebo na 4 hvězdičky a půl. Jestli se Vám článek líbil, budu rád...

Život Big Ala

12. září 2009 v 10:53 | HAAS
Big All se narodil ve vajíčku jako ostatní zdraví plazi. Jeho život však měl brzy skončit. Ještě dřív, než se to všechno stalo, malý Allosaurus rostl a rostl. A právě toto je popis jeho života, článek, kterým začíná rubrika: Podivuhodné zprávy ze světa PRAVĚKU!!!


All se narodil jako jeho bratři, ve vajíčku v písku starém 145 milionů let. Samice Allosaura pomohla svým potomkům ven z hnízda, a všichni se očichali...
Celá smečka se vydala na průzkum. Malý All si nedělal starosti. Narodil se ve světě, který skrývá i svá tajemství. Aby se All mohl živit, musí lovit. První kořist na něj nenechala dlouho čekat. U pravěkého jezera létalo několik vážek. Allův úkol byl ulovit si nějakou. Proto se svým bráškou vyrazili. Jiní dva maličtí Allovi bráškové si vybrali štíra. Všichni tvorové se ale snaží utéct, nebo jak hůř, ubránit se. To se ale budou muset ještě naučit. All totiž poprvé v životě spadl do vody. Později večer se vydala matka na lov. Ovšem, je zde i jiný Allosaur na lovu. Ten vyběhl, a ulovil Allova bratra. Samice se už vrátila, příliš pozdě.

All už měl dva roky. Lovil zvířata, ale spíše ta malá, jako třeba ještěrky.
Jeho velikost už ale toužila po větší kořisti, například Dryosaurech. Ti se pasou přímo opodál. All vyrazil velikou rychlostí, je však známo, že tyto ještěry se musí lovit ze zálohy. Všichni mu uprchli. All se vrátil do lesa, a spolkl ještěrku, která se držela na kmeni stromu - jehličnanu. Existují ovšem i jiná místa, například jezero. Nedávno zde totiž zemřel mladý Stegosaurus, jehož vábila ohromná vegetace. Ještě ten samý den neodolatelný puch z mršiny Stegosaura přivábil mladého Allosaura. Ten zde ještě stále umírá. Jiný, už teď dospělý Allosaurus, přichází k mrtvole. Vůbec ho nenapadá, že zde může uvíznout. Když sem vešel, je příliš pozdě. All celé drama pozoroval s povzdálí, naučil se vyhýbat mršinám zvířat jen proto, že se bojí silnějších dravců, které lákají.

Uběhl další rok a na solném jezeře se stále něco děje. V přítomnosti zde putuje velké stádo Diplodoků, sauropodů neustále hledajících potravu. Allosauři vycítili, že jeden ze stáda je těžce nemocen. Tady honička začíná. Allosauři se nalehko rozběhli krajem, další dva začali utíkat značně dlouhou rychlostí... Pojďmě dál!!! Allosaurům se podařilo nalézt a odpojit od stáda zraněného Diplodoka. Tento sauropod moc dobře ví, že když padne na zem, nikdy už nevstane. Allosauří smečka čeká, kdy zvíře padne. Po hodině sauropod padl. Allosauři mají velké hody. Asi za hodinu se zde objeví velká samice Allosaura. Přidává se k hostině. Pro Alla je to trochu nebezpečné, proto si hledá jiné místo k potravě.

U jezera panuje naprostý klid. Dva Stegosauři u jezera pijí co hrdlo ráčí. Přichází sem ovšem i All, který hledá pití. Zápach z jeho tlamy ale stegosaury rozrušil. O něco později začíná nové období sucha. Krajina se poměrně v suchou. All má hlad. Na mršině Dryosaura zbyl už jen malý pterosaurus a spousta kostí. All chytl ptakoještěra a snědl. Nějak ho nezasytil, proto potřebuje čerstvé maso. Skupinka Dryosaurů opodál by mu to snad mohla nahradit. All umí totiž výborně lovit. Vybíhá. Dryosaurus, který je ale nemocný, shodil kmen stromu Allovi přímo pod nohu.

A tak se stalo, že když malí Allosauři šli hledat hmyz, našli nehybné tělo Velkého Alla.
 
 

Reklama