Sopky, láva... Události ze současné přírody

První planeta nalezená mimo sluneční soustavu

22. listopadu 2010 v 14:20 | HAAS
Teprve nedávno objevili astronomové novou planetu, která je však narozdíl od těch, které známe, nalezená mimo sluneční soustavu. Dá se jí říkat také exoplaneta, což znamená, že obíhá kolem jiné hvězdy než Slunce. Je o trochu větší než Jupiter, tedy největší planeta sluneční soustavy. Zatím byla planeta označená jako HIP 13044b, to znamená, že patří do hvězdného proudu Helmi. Astronomové objevili planetu jen díky náhodnému úkazu přístroje spektrograf, v jižní Evropě pak ve velké observatoři planetu objevili. Pak je tu ale jeden problém: jestli že planeta není v naší sluneční soustavě, musíme si uvědomit, že vesmír byl ze začátku větší než si jen dokážeme představit...

Informace jsem zíkal díky www.web.volny.cz a obrázek je z této adresy: http://img.aktualne.centrum.cz/0/8/893m-slunecni-soustava.jpg .

Spadne už příští týden první vločka?

21. listopadu 2010 v 11:31 | HAAS
V poslední době, přes dobu prosince téměř vůbec nesněžilo. Ale mohlo by se to nějak změnit? Na tuto otázku jsem se dnes rozhodl napsat článek...

SPADNE TEDY PRVNÍ VLOČKA UŽ PŘÍŠTÍ TÝDEN?
Podle meteorologů by už příští týden mělo sněžit. Teploty prý klesnou na -10°C. Vypadá to však, že sníh brzy opadne a to by znamenalo, že by místo bílého sněhu opět byla na zemi jen černá voda rozježděná auty. Zcela je však jisté, že by mělo začít sněžit už vížně příští týden...

NÁZNAKY ZIMY:
Kolem 20.října správně přilétají havrani sem, kde má být zima. Teno rok však přiletěli už 15.října a to znamená jedno: že zima tentokrát může být jiná než vždy. Oni nebyli ale jediní, kdo byli náznaky zimy. Už teď pomalu klesá teplota venku. Podzim se tedy už uchyluje ke konci.

JAKÁ BY MĚLA BÝT TENTO ROK ZIMA?
Je to teprve nedávno, co ale polští meteorologové přišli s nálezem, dosud ještě snad nejistým, že Evropu by měly pohltit strašné mrazy. Měly by dosahovat kolem -20 nebo -30°C . To ale znamená, že by mrzlo a venku by nebylo pro nikoho dostupno. I když je možná nález ještě jen nepravdivý, k tomuto nálezu se už přiklonili i čeští meteorologové.

SKLENÍKOVÝ EFEKT-VYSVĚTLENÍ PŘEDEŠLÝCH ZIM:
V roce 2008 v Africe sněžilo. V Evropě byly Vánoce na blátě a spousta těchto podobných událostí. Za vinu to má jistojistě člověk. Je to nedávno, co jsem psal o tání ledovců. Člověk samozřejmě může i za skleníkový efekt, který je kolem naší planety. Možná, že to bylo mohlo být vysvětlení Vánoc na blátě u nás a mrznutí v Africe.

Tento článek Vám mohl snad něco poodhalit o zimě tohoto roku. Zdroje obrázků:
Havran: www.priroda.cz a skleníkový efekt z www.in-pocasi.cz .

Co všechno nalezneme v lesní půdě?

8. listopadu 2010 v 15:00 | HAAS
V lesní půdě, pod spadaným listím, nalezneme spoustu částí našeho světa, o kterých někdy tvrdíme, že nic neukazují. Doopravdy je ale lesní půda plná života-larvy brouků, mraveniště a hmyz samý. Téměř všude, hlavně po zmoklé půdě, nalezneme kroužkovce jako dešťovka nebo-li žížala. Na záhonu jich člověk najde několik desítek, ale v lesní půdě nalezneme až 4 tuny žížal na hektar. Žížaly nejsou jediné, přibližme se blíže k hmyzu: kdyby jste si vzali mikroskop a podívali se pod listy, našli by jste spoustu žlutých vajíček od dvoukřídlých, much a dalších živočichů. Svět drobných živočichů v lese je naprosto stejný jako ten, který je ten náš: i tady existují lovci a kořist, i tady vedou brouci bitvy jedna skupina proti druhé, v tomto světě je násilí i dorozumívání se. Když už ale mluvíme o lese a jeho malých obyvatelích, nesmíme zapomenout na mravence. Ti si v lese staví velká mraveniště. Velká hromada postavené půdy může vypadat jako běžný dětský výrobek, ale zee vnitřku vypadá mraveniště jako podzemní chodby, podobně jako v dole. Mravenci si dělají v mraveništi zásoby jídla a strají se o larvy. Svět pod lesní půdou je ale ještě rozsáhlější. Jestli nebydlíte někde ve městě, tak běžte do lesa třeba z lupou, a proskoumejte svět malých živočichů. Odhrábněte půdu rýčem a najde žížal tolik, kolik by jste na záhonu ani nenašli. Zkuste se podívat do tohoto zajímavého světa, který je tak odlišný, přesto v něm jsou stejné události, jako v našem světě...

Doufám, že se Vám tento článek o podivuhodnosti lesní přírody v půdě líbil, jestli ano, okomentujte prosím...

Rekordy stromů

4. listopadu 2010 v 15:04 | HAAS
Ještě v žádném článku o současné přírodě jsem nepsal o rostlinách. Ovšem stromy jsou rostliny. A právě těmito úchvatnými výrůstky se budeme dnes zabývat, ale ne těmi obyčejnými, spíše těmi, kteří dělají světové rekordy...

Jméno: Sekvojovec obrovský.
Místo, kde je rozšířen: Kalifornie.
Rekord: Sekvojovce jsou obřími stromy. Mají něco přes 18 metrů navýšku, což je úctyhodné. Právě oni jsou jistými rekordy ve své váze-mohou vážit až 6000 tun! Potom les takových sekvojovců může dosáhnout váhy přes 100 000 tun!

Jméno: Borovice osinatá.
Místo, kde je rozšířena: Roste pouze v Kalifornii.
Rekord: Nejstarší známý jedinec tohoto stromu je už více jak 4700 let starý! Neznamená to, že tento rod stromu je už na Zemi tak dlouho, ale znamená to, že je to věk jednoho stromu. Dokážete si představit, kolik letokruhů asi bude tento strom mít?

Jméno: Banyán indický.
Místo, kde je rozšířen: Indie.
Rekord: Tomuto stromu se také říká "indický fíkovník". Jeho větve se skálnějí tak nízko k zemi, že dosáhnout až na začátek kmenu. V tom je tento strom natolik rekordní. Právě však jeden tento strom může vytvořit celý les, když se tímto způsobem jeho větve pohybují.

Jméno: Baobab.
Místo, kde je rozšířen: Madagaskar a pobřeží Afriky.
Rekord: Kmen baobabu vypadá jako sud a může uskladnit dokonce i 100 000 litrů vody! Pokud je období sucha, a strom začne čerpat z uskladněné vody, jeho kmen bohužel "zhubne". Aby však plně uskadněný kmen baobabu objali lidé, bylo by jich na to potřeba asi 12.

Doufám, že se Vám tento článek líbil. Na tuto práci bych si však ani netroufl, nebýt knihy "Les" z edice "Objevujeme svět", která mi přinesla možné informace a já je mohl využít.

Zvířata v ohrožení-Kůň Převalského

28. října 2010 v 11:04 | HAAS
Toto je společný projekt blogů www.forusrakos.blog.cz, www.prehistoricworld.blog.cz a mého blogu Blogorgonopsid. Po dlouhém rozhodování jsem se rozhodl napsat o jednom z více ohrižených savců-koni převalském.

Jméno: Kůň Převalského (Equus przewalskii),
Velikost: Délka cca 2 metry,
Potrava: Tráva,
Původní rozšíření: Zelené pláně střední Asie.

Kůň Převaslkého nebo-li svým latinským názvem Equus przewalskii patří k jednim z více ohrožených savců. Kdysi tento rod koně pobíhal po zelených pláních střední Asie, dnes však žije už jen na seschlejších místech. Na Zemi žije jen asi tisícovka koní převalkého. Každý ale také musí vědět, že kůň převaslkého je posledním divokým koněm na světě. Není ale úplně kriticky ohrožený, protože v posledních letech růst populace těchto koní vzrostl. Aby tento druh nevyhynul, je chován většinou v zoo a jen někteří jedinci jsou vysazeni do přírody. V Mongolsku, kde kůň převalského žije, jsou také vytvořeny chovné stanice, kde je zajištěna bezpečnost těmto koním. Největší radost zoologům v minulých letech však přineslo to, že kůň převalského není ještě ten, který stojí u vyhynutí jako člověk vysící na laně nad ostrými bodci. Většinou se však koně převalští vyskytují nejen už v Mongolsku, ale i v Číně, a to je radostná zpráva.Příští část uvidíte na blogu www.forusrakos.blog.cz . Doufám, že se Vám tato část líbila.

Ledovce rok od roku roztávají

2. září 2010 v 14:21 | HAAS
Minulý týden v pátek dávali na ČT 2 pořad jménem Zázračná planeta: Zpráva o stavu Země 2008. Jedna zpráva mi dala inspiraci napsat o tom, ale nejen z toho dotyčného roku. Každý rok na Arktidě a Antarktidě roztává dvakrát více ledovců než v roce předešlém. Ledovce se mění ve studenou vodu která pomalu proniká do dna Atlanstkého oceánu. Dokonce už v roce 2008 skupina vědců přijela z Ameriky na Arktidu kde zkoumala ledovce a led přibližně půl roku. Po výsledné práci bylo v televizi uveřejněno, že na Arktidě je led čímdál tenčí. Na Antarktidě naopak, kde vědci téměř vůbec nebyli ledovce tají a propadávají se do moře. Tím vzniká veliká činnost tvoření studené vody která potom ovlivňuje dno Atlanstkého oceánu a přebytečná voda mizí. Nahrazuje je studená voda, která se pomalu dostává mezi světadíly: Afriku a Jižní Ameriku a Severní Ameriku a Evropu. Živočichové kvůli tomu vymírají. Na Arktidě zase je led tenčí a tím zde nemohou chodit mohutná a težká zvířata jako Medvěd Lední ale jen ti malí...

PROČ VŠAK NA ANTARKTIDĚ LEDOVCE ROZÁVAJÍ?
Je tak kvůli jaderné činnosti, autům a vůbec všemu plynu, jaderným elektrárnám a dalším podobným. Tyto činnosti ovlivňují naši atmosféru (atmosféru naší Země) a otepluje se. Ledovce buď rozatjí na dně a padnou do vody kde se změnší ve vodu nebo jednoduše roztají na nějaké tzv. "Antarktické pláži". Velký výskedek to je asi pro tučňáky protože ti jako jediní obyvatelé Antarktidy ledovce potřebují jako člověk své smysly.

Doufám, že se Vám tento článek líbil, zda-li ano, komentujte to...

Antropogén

11. srpna 2010 v 14:03 | HAAS
Zhruba 12 tisíc let trvající Holocén (období, které začalo 10 000 let př.n.l a trvalo až do teď) skončil svojí vládu. Patřil mezi nejkratší úseky v dějinách naší Země. Poslední dobu se však na životu na naší planetě stále více podílí člověk. Buď chrání přírodu tak hodně, že jí to až pomáhá a živočichům se z toho uleví, nebo přírody zneužívá a používá ji jenom ke svému prospěchu-tedy stručně řečeno nedělá pro přírodu nic moc dobrého. Takových lidí je více, a proto radím, aby jste i vy přírodě pomáhali... Období Antropogén bylo vyhlášeno v roce 2005 a téhož roku šlo o začátek této další doby. Oslavování počátku této nové éry v dějiných naší Země bylo majestátní a bylo zařazeno do čtvrtohor, ale doopravdy vědci vymysleli tento název v překladu do češtiny jako "období člověka". A to je právě ono. Lidé nedbají na přírodu a jaderné elektrárny ovzduší ničí. Jediné, co nám v tom pomáhá, jsou zelené rostliny-vtahují oxid uhličitý k sobě a mění ho v kyslík. Ale nektěří přece jenom nedbají. Do patnácti až dvaceti sekund padnou tři fotbalová hřiště dohromady, lidé kácejí lesy až příliš. Představte si, že ve spočtení všech těchto padlých míst by se vešlo už Skotsko a někdy za rok padne i více stromů. I když však budeme naší přírodě ubližovat, ona se nevzdá a zotaví se. Když necháme vyhynout druhy živočichů naší planety, zrodí se noví. Ale nikdy přírodu neničte, protože i kdyby se měla zotavovat z obrovských zranění, které jsme jí uškodili my, lidé, trvalo by to  i miliony let... 

Jestli-že se Vám tento článek líbil, komentujte to.
Obrázek je jen ilustrační foto (kolem není žádná mýtina nebo tak nějak).

Kříženec zebry a osla

5. srpna 2010 v 14:04 | HAAS
V Americe, kde na jednom pozemku jsou chovány zebry, se asi před týdnem narodilo mládě. Zebry nejsou jediné, které na pozemku žijí, majitelé farmy chovají doma i hodně oslíků. Mládě, které se narodilo, ze začátku vypadá u své oslí matky jako normální, ovšem z bližšího pohledu je jisté, že jde o křížence druhů zebra stepní a osel domácí. Nohy má bílé a černě pruhované, jako zebra, ale zbytek těla je už oslí. Pravděpodobně z něho bude zvíře větší než je jeho matka, protože zebry jsou vyšší než osli. Proto tedy bude trochu jiný. Není ještě docela jisté, zda-li bude žít se stádem zeber, kde si mládě našlo malé kamarády, nebo se stádem oslů kde žije jeho matka. Zprávy o tomto kříženci podala ČT 1 v každodenních Událostech.

Toto mládě zdaleka není jediné; v Americe žije stále více takovýchto kříženců!

Ohrožená nebo téměř vymizelá zvířata

5. července 2010 v 15:26 | HAAS
Tak jsem se rozhodl, napsat zase něco o současné přírodě. Tentokrát to jsou však zvířata, která dnes jsou již na pokraji vyhynutí. Mnozí z nich jsou už lidmi i ochraňovány.

Panda Velká patří mezi některé, která jsou již téměř vymizelá. Život pandy závisí na bambusu a toho stále jen mizí. Má to ještě jeden důvod: lov lidí. Panda není v boji proti lidem nebezpečná, když mají střelnou zbraň. Panda se také stala symbolem světového fondu pro ochranu zvířat. Snad se ještě populace pand rozroste.

Panda rozhodně nepatří mezi téměř vymizelé tvory sama. Okapi je vzdálená příbuzná žirafy s kratším krkem. Tito v zadu poměrně pruhovaní savci jsou vysoce ohrožení a žijí pouze v Africe. Potřebují lesy, které jsou káceny a proto jsou okapy nuceny žíti na otevřených savanách, kde se klidně skrývají lovci jako třeba lev. 

Nosorožci také patří mezi zvířata, která jsou na pokraji vyhynutí. Lidé je loví kvůli rohům, které jsou silné. Nosorožec dvourohý se stal kvůli tomuto "bezohlednému pytláctví" ohrožený. Nosorožci jsou chytáni zejména v travnatých loukách podél lesů. Avšak, jejich populace poslední rok vzrostla. V některých národních parcích v Africe dokonce ochranáři odřezávají nosorožcům rohy, aby odlákali pozornost pytláků.

Slon Africký je další, již třetí ohrožené zvíře Afriky a je zabíjeno kvůli slonovině. Avšak, společně s nosorožci i sloní populace vzrostla a poslední dva roky je to už fantastický úspěch. Žije ve zcela dobře chráněných národních parcích Afriky. Sloni však byli chytáni už od nepaměti. V době, kdy staří Egypťané jezdili po Africe a hledali slonovinu, a tedy i slony, byli zabíjeny stovky slonů, a některé tvory zabili i jen tak pro legraci.

Panda není jediná asijské zvíře, které už málem vymírá, protože tygr ussuriský je dnes málo žijící druh. Národní parky v Asii ho sice chovají jako mládě, ale jakmile některý tygr vyroste, je nucen najít si teritorium dál od rezervace. To je právě příležitost pro lovce. Tygří kůže, dnes již využívána i jako deky, je krásně pruhovaná a oranžová. Snad i tito přežijí...

Zítra zase budete číst články o pravěku. Ještě bych rád upozornil, že od středy budu mít větší čas, a proto budu psát dvakrát denně. Jednou v den a druhý článek určitě po 20 hodině.

Některá zvěřina z Afriky

1. května 2010 v 10:54 | HAAS
Jak už jsem slíbil, napíši o čtyřech zvířatech z Afriky. O těch ne moc známých moc nevím, tak dnes přidávám jen ty nejznámější. Zde jsou:

SLON AFRICKÝ:
Tento nejznámější druh je vysoký až 3,7 metru. Je to samozřejmě býložravec. Samice mají kly ale kratší než samci-samci je mají dlouhé možná dokonce 3 metry. Slon africký je zároveň silně ohrožován. Nyní se dělají obchody se slonovinou. Je to silně ohrožený druh... Denně sloni snědí 300 kilogramů jídla a 100 litrů vody k pití. Jsou to navíc dobří plavci...

Základní údaje o slonovi:
Jméno: Laxodonta africana,
rozšíření: Afrika,
Velikost: je dlouhý 4 a půl metru.

LEV:
Tyto dravé šelmy žijí v hustě porostlých pláních. Loví ve smečce, ale překvapivě, jen samice. Lvi  většinou jen požírají nebo jsou dokonce mrchožraví. Kořist obstará lvice, která je stejně potom zahnána... Jejich předci, lvi jeskynní žili dokonce i u nás v České republice. Lev se nazývá králem zvířat, i když tomu tak není. Mnohem větší je v této době Tygr ussuriský. 

Základní údaje:
Vědecký název: Panthera leo,
rozšíření: Afrika,
velikost: včetně ocasu má kolem 3 metrů.

ZEBRA STEPNÍ:
Jsou samozřejmě pruhované a jde také o býložravce Afriky. Uběhnou za hodinu kolem 40 kilometrů... Žijí převázně v savanách. Přežití totiž závisí na rychlosti. Jsou loveni lvy. Zebra stepní je dnes jediný žijící druh zebry.

Hlavní údaje:
Jméno: Equus burchelli,
rozšíření: Afrika,
velikost: dlouhá je asi 2,4 metru (včetně tedy ocasu).

ŽIRAFA:
Je to nejvyšší žijící živočich v dneění době. Podle vědců má dokonce žirafa stavbu těla podobnou Brachiosaurovi. Jde o více jak 5 metrů vysoké býložravce, stále hladové, a rychlé. Lehce dosáhnou na listy v korunách stromů...

Hlavní údaje:
Jméno: Giraffa camelopardalis,
rozšíření: Od Sahary až po Jih Afriky,
Velikost: výška kolem 5,5 metru.

Zítra už se ale vrátím zpět k psaní reálného pravěku!!!
 
 

Reklama