Videa

Život na Zemi: Nový pravěk-Eomaia scansoria

30. srpna 2018 v 20:02 | HAAS
Eomaia scansoria. Před 125 miliony let žila na území dnešního čínského Liaoningu "starodávná matka, která dokáže šplhat", tedy Eomaia scansoria, jeden z primitivních placentálních savců. Žila ve světě deset metrů vysokých titanosaurů, poblíž vody a v lesích, v oblasti s nestálou vulkanickou činností. Když byla roku 2002 objevena, byla považována za nejstaršího předchůdce moderních savců. Americký paleontolog čínského původu Zhe-Xi Luo se mimo jiné zabývá studiem primitivních druhohorních savců, jako je Eomaia.

Klip ze třetí epizody dokumentu Život na Zemi: Nový pravěk (Life on Earth: A New Prehistory).

Život na Zemi: Nový pravěk-Anchiornis

29. srpna 2018 v 19:53 | HAAS
Anchiornis. Při výstavbě dálnice došlo v čínském Liaoningu k odkrytí nového ložiska fosilií. Poblíž byl v roce 2009 nalezen 160 milionů let starý exemplář Anchiornise, opeřeného dinosaura, který žil ještě před proslulým Archaeopteryxem. Bohatý lesní ekosystém, ve kterém Anchiornis žil, byl také domovem Darwinoptera, ptakoještěra s metrovým rozpětím křídel. Šlo o jakýsi jurský ekvivalent dnešních dravých ptáků. Anchiornis se před nimi musel mít na pozoru... V segmentu vystupuje paleontolog Xu Xing.

Klip z druhé epizody cyklu Život na Zemi: Nový pravěk (Life on Earth: A New Prehistory).

Život na Zemi: Nový pravěk-Dýchání hmyzu

28. srpna 2018 v 20:14 | HAAS
Dýchání hmyzu. Jake Socha stojí za unikátním experimentem, ke kterému došlo v Argonne National Laboratory v Chicagu. Pomocí nejsilnějšího synchrotronu v USA hodlá zjistit, co je pravdy na hypotéze, podle níž množství kyslíku v atmosféře limituje velikost hmyzu. Díky synchrotronu pak může pozorovat změny v tracheálním systému hmyzu...

Klip z první epizody dokumentární trilogie Život na Zemi: Nový pravěk (Life on Earth: A New Prehistory).

Lovec krokodýlů-Krokodýl Moreletův

26. srpna 2018 v 18:51 | HAAS
Krokodýl Moreletův. Tentokrát se Steve vypravil do Belize, do hlubokých lesů objímajících řeku Macal. Na břehu řeky se setkává s velkým samcem krokodýla Moreletova. Tento druh je nyní, v roce 2018, již považován za málo dotčený, ale před čtrnácti lety, v době natáčení Stevova dokumentu, to byl jeden z těch více ohrožených krokodýlovitých v Novém světě (jak ostatně sám ve filmu říká). Podle Steva jsou tito krokodýlové v divočině dost pasivní a moc neútočí. Chce to otestovat. Proto skočí do vody a zaplave si s ním...

Klip z epizody "Řeka nad přehradou" (River of the Dammed) ze seriálu Lovec krokodýlů (The Crocodile Hunter) z roku 2004.

Lovec krokodýlů - Chřestýš červený

25. srpna 2018 v 21:13 | HAAS
Chřestýš červený. Steve a Terri na své cestě za jedovatými hady Spojených států amerických, zvláště chřestýši, přijíždějí do jižní Kalifornie. Chtějí zde najít chřestýše červeného. Steve se přiblíží k jednomu, který pravděpodobně před nedávnem spolkl čimpanka. Raději s ním ale nebude pracovat, protože by jinak chřestýš (ostatně jako každý had po pozření po kořisti) vydávil svůj oběd, a to Steve nechce. Nechává ho tedy být...

Klip z epizody Nejnebezpečnější hadi Ameriky (America's Deadliest Snakes) ze seriálu Lovec krokodýlů (The Crocodile Hunter) z roku 1998.

Lovec krokodýlů-Krokodýl nilský

24. srpna 2018 v 15:24 | HAAS
Krokodýl nilský. Řeka Luangwa v Zambii je jednou z posledních skutečně divokých řek v Africe. Žije zde množství hrochů a krokodýlů nilských, a Steve nachází jednu samici krokodýla na břehu. Poté si všimne varana nilského. Ti často vykrádají krokodýlí hnízda, a poblíž se nachází úkryt jednoho drobného krokodýla! Steve se rozhodne jej chytit, ale musí si dávat pozor. Na hladinu vystupující bubliny značí, že krokodýlkovi rodiče jsou poblíž.

Klip z epizody "Wild River of Africa" ze seriálu Lovec krokodýlů (The Crocodile Hunter) z roku 2000.

Lovec krokodýlů-Orangutan sumaterský

19. srpna 2018 v 18:57 | HAAS
Orangutan sumaterský. Během let strávených natáčením Lovce krokodýlů a věnování se ochraně přírody se Steve spřátelil s lidmi a orangutany z národního parku Gunung Leuser na severu Sumatry. V rámci zdejšího orangutaního rehabilitačního programu se seznámil s řadou zvířat, která si již žijí na okraji chráněného lesa, jsou však stále zvyklá na lidi. To platí i o této samici orangutana, které Steve nabídl několik rambutanů (plodů dvousliváku ježatého).

Klip z epizody "Faces in the Forest" ze seriálu Lovec krokodýlů (The Crocodile Hunter) z roku 1999. Přidáno k příležitosti Světového dne orangutanů (19. srpna).

Lovec krokodýlů-Ostrov vodnářů

16. srpna 2018 v 20:13 | HAAS
Ostrov vodnářů. Na jednom ze 333 ostrovů, které tvoří souostroví Fidži, hledá Steve důkazy, jež dokazují, že se vodnáři v období kladení vajec shromažďují na souši. V této oblasti kladou 4 až 10 vajec, i když dále na západ, směrem k australskému pobřeží, mohou naklást i dvacet vajec ve snůšce. Nalézá hadí svlečku, která ho jako stopa vede k samici vodnáře, která, soudě podle jizvy na hlavě, přežila útok žraloka. Tropický les na tomto malém ostrově je perfektním místem pro vodnáře. Mohou tu klást vejce, svlékat kůži a odpočívat ve stínu. Poté Steve následuje vodnáře do jeho vodní domoviny, do Tichého oceánu. Uvidíme také pár záběrů žraloků, kteří jsou spolu s dravými ptáky hlavními nepřáteli vodnářů.

Klip z epizody "Plazi z hlubin - Mořští hadi" (Reptiles of the Deep - Sea Snakes) z roku 1999, ze seriálu Lovec krokodýlů se Stevem Irwinem. Vypravěčem je Alan Gilchrist.

Lovec krokodýlů-Smečka lvů

10. srpna 2018 v 20:01 | HAAS
Smečka lvů. Steve nalézá ve východoafrické savaně mršinu buvola, kterého doslova vykuchala smečka lvů. Poté, co ji nachází, rozhodne se k nim přiblížit. Nemělo by to být riskantní, lvi mají plná břicha a odpočívají ve stínu. Dokonce přichází stádo buvolů, které odpolední siestu trochu naruší. Později se Steve setkává se lvem, který před ním dokonce uteče. Tito lvi se bojí lidí; dvounohý tvor pro ně znamená nebezpečí, pušku, tihle lvi byli loveni...

Klip z epizody Nebezpeční Afričané (2000) ze seriálu Lovec krokodýlů. Přidáno k příležitosti Světového dne lvů (10. srpna).

Lovec krokodýlů-Pakobra na silnici

9. srpna 2018 v 20:47 | HAAS
Pakobra na silnici. Steve, Terri a Bindi míří do Rudého centra Austrálie, do země nejjedovatějších hadů světa, scinků s modrým jazykem a velkých varanů. Při jízdě autem však Steve zahlédne pakobru Pseudechis guttatus, která se zrovna vyhřívá na asfaltu. Tito hadi můžou být zářivě černí, tento jedinec je však ozdoben tečkami. Steve chce hada přemístit ze silnice, kde pro něj není bezpečno. Musí si ale dávat pozor; jed těchto hadů způsobuje nepříjemnou gangrénu.

Klip z Lovce krokodýlů, z epizody "Cesta do Rudého centra" (Journey to the Red Center) z roku 2000.

 
 

Reklama