Videa

Divocí!-Varan komodský ve vodě

14. října 2018 v 10:41 | HAAS
Varan komodský ve vodě. Steve Backshall je na ostrově Komodo v Indonésii, a chystá se vyzkoušet něco, co ještě nikdy předtím nepodnikl. Chce nalákat varana komodského do vody, aby jeho štáb mohl natočit, jak ještěr plave. Varani komodští jsou dobrými plavci; neplavou, aby našli nějaké to sousto, ale proto, aby se dostali z jednoho ostrova na druhý. Nejprve Steve zkusí varana nalákat na kajak, ale nebude zrovna úspěšný... Takže druhého dne vyzkouší trochu jinou taktiku.

Klip z první epizody seriálu Divocí! (Fierce!) se Stevem Backshallem od ITV z roku 2016.

Divocí!-Napodobitel křovináře

7. října 2018 v 10:49 | HAAS
Napodobitel křovináře. Steve Backshall je tentokrát v Guyaně, zemi, jež se může pyšnit rozsáhlými lesními porosty plnými zajímavých predátorů. Zatímco je svými průvodci veden na skutečný hotspot sklípkanů největších, všimne si pohybu v hrabance; had! Steve si nejprve myslí, že jde o křovináře sametového, nejnebezpečnějšího hada této části Jižní Ameriky. Když si ho však lépe prohlédne, uvědomí si, že má kulaté zornice; je to užovka, která křovináře napodobuje. Je to xenodon. Kdyby to náhodou byl křovinář, měl by svislé zornice, tepločivné jamky a sklápěcí jedové zuby v přední části čelisti. Xenodon má místo toho jen zvětšený zub v zadní části horní čelisti. Pro nás není nebezpečný; ale vražedný je pro žáby a ještěrky.

Klip z druhého dílu seriálu Divocí! (Fierce!) se Stevem Backshallem televizní stanice ITV z roku 2016.

Divocí!-Psi hyenovití

30. září 2018 v 10:19 | HAAS
Psi hyenovití. Na svém dobrodružství v Jihoafrické republice zavítal Steve Backshall do Blue Canyon Conservancy v podhůří slavných Dračích hor. Setkává se s mužem jménem Grant Beverley, výzkumníkem, který vybavil několik psů hyenovitých obojky s vysílačkou. Nyní se společně pokusí vystopovat celou smečku. Pes hyenovitý je jedním z nejvíce ohrožených masožravců na africkém kontinentu. V Jihoafrické republice jich zbývá jen okolo 500. Je to však také úžasný lovec. 85 % jejich loveckých pokusů končí úspěchem. To z nich činí skutečné mistry mezi predátory...

Klip z šesté epizody seriálu Divocí! (Fierce!), provázeného Stevem Backshallem a poprvé vysílaného na ITV v roce 2016.

Dinosauří zabijáci-Podivný Epidexipteryx

23. září 2018 v 9:37 | HAAS
Podivný Epidexipteryx. Steve Backshall nás ve svém Dinosauřím doupěti seznámí s Epidexipteryxem, jedním z nejpodivnějších dinosaurů. Žil v Číně před 154 miliony let, tedy v období Jury. Dalo by se říci, že to byla jakási obdoba dnešního holuba, jen o dost podivnější. Své prodloužené drápy, zvláště ten nejdelší, používal k vyhledání své oblíbené potravy v dutinách kůry stromů, tak jak to dělává dnešní ksukol ocasatý z Madagaskaru. Přežije Epidexipteryx setkání s nebezpečným Sinraptorem?

Klip ze čtvrté epizody desetidílného seriálu Dinosauří zabijáci (Deadly Dinosaurs with Steve Backshall), který se premiérově vysílal na CBBC v létě 2018. Animace dinosaurů je ze seriálu BBC Planeta dinosaurů (Planet Dinosaur) z roku 2011.

Život na Zemi: Nový pravěk-Eomaia scansoria

30. srpna 2018 v 20:02 | HAAS
Eomaia scansoria. Před 125 miliony let žila na území dnešního čínského Liaoningu "starodávná matka, která dokáže šplhat", tedy Eomaia scansoria, jeden z primitivních placentálních savců. Žila ve světě deset metrů vysokých titanosaurů, poblíž vody a v lesích, v oblasti s nestálou vulkanickou činností. Když byla roku 2002 objevena, byla považována za nejstaršího předchůdce moderních savců. Americký paleontolog čínského původu Zhe-Xi Luo se mimo jiné zabývá studiem primitivních druhohorních savců, jako je Eomaia.

Klip ze třetí epizody dokumentu Život na Zemi: Nový pravěk (Life on Earth: A New Prehistory).

Život na Zemi: Nový pravěk-Anchiornis

29. srpna 2018 v 19:53 | HAAS
Anchiornis. Při výstavbě dálnice došlo v čínském Liaoningu k odkrytí nového ložiska fosilií. Poblíž byl v roce 2009 nalezen 160 milionů let starý exemplář Anchiornise, opeřeného dinosaura, který žil ještě před proslulým Archaeopteryxem. Bohatý lesní ekosystém, ve kterém Anchiornis žil, byl také domovem Darwinoptera, ptakoještěra s metrovým rozpětím křídel. Šlo o jakýsi jurský ekvivalent dnešních dravých ptáků. Anchiornis se před nimi musel mít na pozoru... V segmentu vystupuje paleontolog Xu Xing.

Klip z druhé epizody cyklu Život na Zemi: Nový pravěk (Life on Earth: A New Prehistory).

Život na Zemi: Nový pravěk-Dýchání hmyzu

28. srpna 2018 v 20:14 | HAAS
Dýchání hmyzu. Jake Socha stojí za unikátním experimentem, ke kterému došlo v Argonne National Laboratory v Chicagu. Pomocí nejsilnějšího synchrotronu v USA hodlá zjistit, co je pravdy na hypotéze, podle níž množství kyslíku v atmosféře limituje velikost hmyzu. Díky synchrotronu pak může pozorovat změny v tracheálním systému hmyzu...

Klip z první epizody dokumentární trilogie Život na Zemi: Nový pravěk (Life on Earth: A New Prehistory).

Lovec krokodýlů-Krokodýl Moreletův

26. srpna 2018 v 18:51 | HAAS
Krokodýl Moreletův. Tentokrát se Steve vypravil do Belize, do hlubokých lesů objímajících řeku Macal. Na břehu řeky se setkává s velkým samcem krokodýla Moreletova. Tento druh je nyní, v roce 2018, již považován za málo dotčený, ale před čtrnácti lety, v době natáčení Stevova dokumentu, to byl jeden z těch více ohrožených krokodýlovitých v Novém světě (jak ostatně sám ve filmu říká). Podle Steva jsou tito krokodýlové v divočině dost pasivní a moc neútočí. Chce to otestovat. Proto skočí do vody a zaplave si s ním...

Klip z epizody "Řeka nad přehradou" (River of the Dammed) ze seriálu Lovec krokodýlů (The Crocodile Hunter) z roku 2004.

Lovec krokodýlů - Chřestýš červený

25. srpna 2018 v 21:13 | HAAS
Chřestýš červený. Steve a Terri na své cestě za jedovatými hady Spojených států amerických, zvláště chřestýši, přijíždějí do jižní Kalifornie. Chtějí zde najít chřestýše červeného. Steve se přiblíží k jednomu, který pravděpodobně před nedávnem spolkl čimpanka. Raději s ním ale nebude pracovat, protože by jinak chřestýš (ostatně jako každý had po pozření po kořisti) vydávil svůj oběd, a to Steve nechce. Nechává ho tedy být...

Klip z epizody Nejnebezpečnější hadi Ameriky (America's Deadliest Snakes) ze seriálu Lovec krokodýlů (The Crocodile Hunter) z roku 1998.

Lovec krokodýlů-Krokodýl nilský

24. srpna 2018 v 15:24 | HAAS
Krokodýl nilský. Řeka Luangwa v Zambii je jednou z posledních skutečně divokých řek v Africe. Žije zde množství hrochů a krokodýlů nilských, a Steve nachází jednu samici krokodýla na břehu. Poté si všimne varana nilského. Ti často vykrádají krokodýlí hnízda, a poblíž se nachází úkryt jednoho drobného krokodýla! Steve se rozhodne jej chytit, ale musí si dávat pozor. Na hladinu vystupující bubliny značí, že krokodýlkovi rodiče jsou poblíž.

Klip z epizody "Wild River of Africa" ze seriálu Lovec krokodýlů (The Crocodile Hunter) z roku 2000.

 
 

Reklama